Beretta AL391 Cal. 20

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #143167

    Φυσίγγια διασποράς υπάρχουν σε cal.20?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #143172

    Καλορίζικο το εργαλείο Γιάννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #144023

    ..Eχοντας 5 οπλα διαμ 12,, και πάρα παρα πολλα χρονια κυνηγετικης μα και καποιας σκοπευτικης πειρας,, δεν εχω κανενα απολυτως ενδιασμο να δηλωσω πως το 12αρι σαν οπλο και μεσα απο τις βλητικές του δυνατότητες ειναι υπερ,,,υπερ παραπανίσιο για το 95% του θηράματος που εχουμε στην ελλαδα( εξαιρω το υδροβιο και την φασα) ΟΛΑ τα αλλα θηραματα,,ακομα και τα τριχωτα ανετα θηρευονται με ενα διαμετρήματος 20.εχω εδω και πανω απο 10ετεια σαν βαση το 20αρι και για τα μικρα θηράματα το28αρι.
    ενα μονο μειονέκτημα αλλα κατα καποιο τροπο πλεονέκτημα στα ανω διαμετρηματα ειναι ο μονοδρομος της ιδιογομωσης… και αυτο γιατι τα φυσιγγια εμπορειου των ανω διαμετρηματων εχουν υπερ ακριβη τιμη αγορας.. μεγαλη δυσκολία εύρεσης στην αγορα.. και δραματικα φτωχη ποικιλία γομωσεων,,,,μεσα απο την ιδιογομωση ειναι εφικτο να εχουμε αυτο που θελουμε ,,ακριβως οπως το θελουμε ,,,την εποχη που το θελουμε…. φισικα μεγαλη οικονομια…και ναι θα τολμησω να το πω,,, μακραν μεγαλη και ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ…ΚΑΤΙ που φισικα αφορα και τους ιδιογομωτες του 12αριου…τουλαχιστον οσο αφορα την ποιοτητα.. γιατι στο οικονομικο,,τα οφελη στο 12αρι ειναι σαφως μικροτερα με αυτα του 20αριου..
    θαθελα να σας πω πως ειναι αχαρο, τουλαχιστον για μενα, που ειμαι λατρης αυτου του διαμετρηματος το ονομα< 20αρακι> που σιχνα διαβαζω.. Ξερετε με κανει να αισθανομαι λιγο αβολα ας το πουμε,, εχοντας απιστευτες εμπειρειες με κυνηγια περδικας τρυγωνιου.. μπεκατσας,,, και αλλων θηραματων, που καθε αλλο παρα 20αρακι ηταν το οπλο που μου έδωσε τετοιου ειδους καρπωση.
    Νομιζω <20αρι> ειναι μια χαρα σαν ονομα………….
    Ναστε ολοι παντα καλα!
    ΦΙΛΙΚΌΤΑΤΑ mark cal 20.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #144025

    Oλα ειναι συνδιασμος εμπειριας -ψυχολογιας.Αν εχουμε εμπιστοσυνη στον εαυτο και στο οπλο μας,κθως και αν εχουμε αρκετες κυνηγετικες εμπειριες-και μαθαινουμε απο αυτες-τιποτα δεν ειναι δυσκολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #144052

    Μέχρι τώρα οι δικές μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές από την χρήση του κυρίως στο σκοπευτήριο , αν και θέλει σίγουρα άλλη σκοπευτική τεχνική από το 12 λόγω βάρους και διαστάσεων.

    Μια σειρά φυσίγγια που δοκίμασα , με άφησαν ικανοποιημένο από κατανομές και σπασίματα στα πιάτα , αν και αυτό δεν λέει και πολλά πράγματα για το κυνήγι που ιδίως το θέμα φυσίγγι θέλει ιδιαίτερο ψάξιμο και δοκιμές.Πάντως για τσίχλα – τρυγόνι – ορτύκι με όσα έχω δει μέχρι τώρα το διαμέτρημα είναι κοντά στο ιδανικό.

    Όπως λέει και ένας Αμερικάνος βλητικός , το 20αρι είναι ιδανικό για πουλιά που πετάνε σχετικά κοντά και γρήγορα.

    Δοκίμασα τα B&P F2 26gr σε Νο8 , τα Fiocchi GFL 26gr No 9 , τα Nobel Speed 28gr No 7.5 (πολύ καλά) , τα αγαπημένα μου από το 12αρι Cheddite Free Shots 26gr (το ίδιο καλά με τα 12αρια) , τα Sellier Bellot 33,5gr No 7 και τα Lambro Express 20 25gr σε Νο 9 (καλά , αν και κλωτσάνε λίγο).Πήρα και ένα κουτάκι Magnum Remington Wingmaster HD 32gr , αλλά η τιμή τους δεν επιτρέπει πολλές δοκιμές.

    Το θέμα της ιδιογόμωσης θέλει όντως ψάξιμο και θα το βάλω μπροστά λίαν συντόμως. Υλικά για 20αρι ξέρει κανείς που μπορεί να βρούμε; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #144159

    Aπο κυργια θεσσαλονικη.( εχει καλυκες αλλα μονο ενα τυπο συγκεντροτηρα gualandi που εχει εφαρμογη σε γομωσεις μονο 24 25γρ και με πυριτιδες μικρου ογκου οπως tecna mexri 28gr, . Εγω αγοραζω τα παντα απο siarm εχει τα παντα οσο αφορα διαφορετικα υψη συγκεντρωτηεων μα και μαλλινες καθε τυπου και υψους… με λιγα λογια μου ειναι πολυ απλο να φτιαχνω οτι γόμωση θελω απο 24 μεχρι και 34γρ ρελιαστο για αστεροειδες,,με αναμικτα σκαγια κλπ,,,, πχ.. δουλευω μια γομωση με s4 σε 67 καλυκα αστεροειδες με μαλλινη γνησια (μαλι!!!!)24γρ αναμικτα σκαγια 10 11,, για μια αλλη παλi με μαλινη 28γρ, με mb36 και οτι σκαγια θελω … απο αναμικτα μεχρι χαλκομενα,,,,,,επισης μια 30γρ και μια 34< βαργιες> ανετα τις φτιαχνω με οτι σκαγια θελω ολα αυτα ετσι για να καταλαβεις αγαπητε φιλε πως ανετα φτιαχνεις τα παντα απο περιεργα για ορτικακι… μεσαια για τρυγονι περδικα,, μεχρι και για παπι,,,χωρις καμια τρελη τιμη και πανω απ ολα ακριβως οπως το θες!!!!!!αν το αποφασισεις και θελεις την οποια βοηθεια μα και καποια συνταγη μη διστασεις να μου το ζητήσεις διαθετω ενα αρκετα πλουσιο μενου στο pc μου με παρα παρα πολες συνταγες δοκιμασμενες ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #144181

    Φιλε Γιαννη καλοριζικο , ειμαι λατρης του διαμ. 20 ηταν το πρωτο οπλο που ξεκινησα, ενα μονοκανο cal 20 .Και τωρα στην εκθεση που ανεβικα επομισα ενα FAIR cal 20 το οπιο ειναι και ο επομενος στοχος μου.Πρ" ολιγου εβλεπα και το DVD του Εθνος Κυνηγι που κυνηγουσαν φασες με 410.Υλικα για cal 20 εχει και ο ΚΑΛΚΑΤΖΑΚΟΣ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #144189

    Επίσης έχει και ο Κένταυρος στο Κερατσίνι και ο Μηνάς Ιορδάνογλου στο Βύρωνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #148559

    Δύο κατανομές με την 20αρα μου από τις δοκιμές σήμερα στο σχιστό (στα 30 μ με Light Modified Seminole)

    1) Cheddite Amacord 28gr No 9 (Μάλινη τάπα)

    2) Fiocchi GFL20 28 gr No 8

    Δοκίμασα και τα B&P F2 Long Range No 8 … τα οποία είχαν εξαιρετικές κατανομές όπως και τα παραπάνω , αλλά πολύ πιο σφικτές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #148576

    Μην κάνει κανείς το λάθος να πάρει 20άρι μονόκαννο.Φοβερό σε τουφεκιές και επωμίσεις, αλλά είναι "βάστα τούρκο να γιομίσω".
    Μιλώ εκ πείρας, ειδικά σε τσίχλα που περνάνε 2-3 μαζί αφήστε.Παρ'όλα αυτά το προτιμώ γιατί ειναι ξεκούραστο.Αυτη η ρημάδα η δευτετρη τουφεκιά όμως μου λειπει.Δοκιμαστε και τα SELLIER & BELLOT νο.8, με μάλλινη τάπα και ρελιαστό κλεισιμο σε τσίχλα είναι φοβερά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    husq στις #151547

    είμαι και εγώ fun του cal 20 αλλα η τιμές στα φυσίγγια με κόβουν! καμια καλή άκρη έχετε βρει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #151549

    Τα mirage cal 20 .Mε καθε επιφιλαξη δεν τα εχω δοκιμασει αν ξερει κανης να μας πει .

    http://www.alamanosoe.gr/cartridge_catalog.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #151552

    Κανε κλικ στις πρωσφορες και δες τον καταλογο .

    MIRAGE CAL 20 – T1 – 28gr. No 2 – 11 € 4,85

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    husq στις #151553

    όπως ηπα πριν όλα "σκοτοτονουν" και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα σε cal 20. αυτό που μου άρεσε περισσότερο όμως είναι τις nobel σπορ τα speed! αλλα και 8,60 το κουτί g@m@η!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #151554

    Τα σιγγεκριμενα εχουν σχεδον τα μισα λεφτα αλλα οπως σου ηπα και την αρχη δεν τα εχω δοκιμαση .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων