Αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,506 έως 5,520 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #495455

    Πολύ ωραίο το βίντεό σου φίλε – συγχαρητήρια!

    Όσο για το όπλο, μπορεί να μην απαιτεί μπουκάλες , αλλά απαιτεί άλλα. Εν πάσει περιπτώσει είναι κατασκευασμένο μάλλον για “survival” καταστάσεις και όχι για καθημερινή (ή συχνή και εκτεταμένη) χρήση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495457

    Ευχαριστω πολυ φιλε μου! Η αληθεια ειναι οτι οταν πας για σκοποβολη ειναι λιγο βαρετο να το γεμιζεις συνεχεια με την τρομπα….αλλα μπορεις να το μεταφερεις παντου χωρις να χρειαζεται να παρεις και μπουκαλα…οπως καταλαβαινεις εχει αρνητικα και θετικα οπως ολα τα πραγματα…αν σου αρεσε το βιντεακι μπορεις να γινεις συνδρομητης…εχω και αλλα βιντεακια και ερχονται πολλα ακομα! Ευχαριστω να εισαι καλα!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #495458

    Ευχαριστω πολυ φιλε μου! Η αληθεια ειναι οτι οταν πας για σκοποβολη ειναι λιγο βαρετο να το γεμιζεις συνεχεια με την τρομπα….αλλα μπορεις να το μεταφερεις παντου χωρις να χρειαζεται να παρεις και μπουκαλα…οπως καταλαβαινεις εχει αρνητικα και θετικα οπως ολα τα πραγματα…αν σου αρεσε το βιντεακι μπορεις να γινεις συνδρομητης…εχω και αλλα βιντεακια και ερχονται πολλα ακομα! Ευχαριστω να εισαι καλα!!

    Εντάξει με την συνδρομή.

    Καλή συνέχεια φίλε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495459

    Σε ευχαριστω πολυ!! Ελπιζω να τα ξαναπουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495460

    Καλησπερα σε ολους…χω ενα καναλι στο youtube…λεγεται sp guns…και θα ηθελα να ακουσω ιδεες τι θα ηταν ενδιαφερον να δειτε σε αυτο…ευχαριστω πολυ! Και θα ηθελα να σας δω συνδρομητες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #495463

    Καλησπερα σε ολους…χω ενα καναλι στο youtube…λεγεται sp guns…και θα ηθελα να ακουσω ιδεες τι θα ηταν ενδιαφερον να δειτε σε αυτο…ευχαριστω πολυ! Και θα ηθελα να σας δω συνδρομητες…

    Ok.  Μια που ρωτάς το τι θα ήταν ενδιαφέρον, θα σου πω το τι θα ενδιέφερε εμένα…

    Αναφέρομαι στο https://www.youtube.com/watch?v=Hd6FO-0bLGU βίντεό σου.

    Πραγματικά πολύ ωραίο, μπράβο!

    Επειδή λοιπόν το  “penetration” σκέτο δεν με καλύπτει, “θα με ενδιέφερε”  α) να έβλεπα αποτελέσματα μιας ταχογράφησης 1 μέτρο πριν οι βολίδες και το slug χτυπήσουν τα βιβλία και β) στη θέση των βιβλίων (συμπληρωματικά) να υπήρχε βαλιστικός ζελές. https://www.youtube.com/watch?v=XrzxgDelZnk

    Το θέμα είναι ότι συνήθως “penetration” και “Stoping power” μιας βολίδας , slug,  σφαίρας, είναι μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα…. άσε που εκείνο που θέλει στην πραγματικότητα ό όποιος κυνηγός  είναι αυτό το δεύτερο (Stoping power).

    Επίσης θα ήταν ευχής έργο αν προσέθετες στην παρουσίαση και ένα μονόβολο 12άρι 76άρι – έτσι για να έχουμε και ένα πιο “οικείο” μέτρο σύγκρισης.

    Αυτά θα με ενδιέφεραν. :yahoo:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495464

    Καλησπερα,ευχαριστω για τις προτασεις σου!! Δυστηχως δεν εχω ακομα ταχογραφο…οσο για την διατρηση του οποιοδηποτε βληματος, ο αμερικανικος στρατος λεει οτι αν ενα βλημα εχει αρκετη ενεργεια να περασει μια σανιδα 1.3 εκ μπορει να ειναι θανασιμο ( εννοειται να πετυχεις το θηραμα σε καιριο σημειο)…σε αυτο με την 12αρα καραμπινα εχεις δικιο στο επομενο αναλογο βιντεακι θα βαλω! Μερικες φορες τα πειραματα εχουν παλαβα αποτελεσματα…οπως το παρακατω…και παλι ευχαριστω!! Οτιδηποτε αλλο θα σε ενδιεφερε να δεις θα ηθελα να το μοιραστεις μαζι μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #495466

    Από εντυπωσιακό έως παράλογο… Στο προηγούμενο βίντεο, το 0.410 slug πέρασε πενταπλάσιες (περίπου) σελίδες από εκείνες που πέρασαν οι βολίδες του αεροβόλου… Λογικό είναι να περιμένο να συμβεί κάτι ανάλογο στο νερό…

    Εδώ χρειάζεται φυσικός να μας το εξηγήσει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #495467

    Όχι λάθος, μιλώντας για τις baracuda –  3 με 3,5 φορές περισσότερες σελίδες και όχι πενταπλάσιες. Αλλά και πάλι είναι πολύ περίεργο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495468

    Και εγω κουφαθηκα απο το αποτελεσμα! Θελω να κανω το ιδιο πειραμα και με βελος,με τοξο…εχω την εντυπωση οτι θα περασει περισσοτερα μπαλονια! Η διαφορα του 410 με το αεροβολο φαινεται και στο παρακατω βιντεακι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495602

    Το τελευταιο βιντεακι μου..!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495704

    Καλησπερα…ποσα αυγα χρειαζονται για να σταματησει το fx indy;;;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495799

    Καλησπερα..! Παντα αναρωτιομουνα αν ενα αεροβολο μπορει να τρυπησει μια μπαλα μπασκετ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495949

    Αν ριξεις σε ενα σπρει και εκει κοντα υπαρχει φωτια…τι θα γινει..;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #496001

    …Μπορείς να το κάνεις να εκραγεί απλά πυροβολώντας το με το αεροβόλο σου χωρίς την όποια εστία φωτιάς γύρω ή δίπλα του? :yes:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,506 έως 5,520 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων