ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #44824

    και τωρα που το θυμηθηκα..παρομοιο προβλημα ειχε ο φιλος με τον οποιο κυνηγαμε μαζι …με το μπαμ η σκυλα (σεττερ) εξαφανιζονταν…αρχισε να τη βγαζει μονος του σε ησυχα μερη κτλ …και το ξεπερασε ..τωρα δεν καταλαβαινει τιποτα ..πεταει !!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #51126

    ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΗΝ ΒΑΡΑΣ ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙΕΙ ΕΜΕΝΑ …..ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ 

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΣΣΕΤΑ ………..ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ……….ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΒΑΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ Η ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

    ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ

     

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #338562

     

    Μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμία ταινία με μόνο βασική υπακοή. Στα Ελληνικά έχω δει προ χρόνων μία του Θ. Πετρόχειλου, την χάρισα κάπου, νομίζω πως ήταν γενικά εκπαιδευτική. Όσες έχω αρχειοθετημένες είναι από Αγγλία (1-2 από USA) και αφορούν εκπαίδευση κυνηγόσκυλων γενικά. Υπάρχουν sites βιβλιοπωλείων και ταινιών που εκτός από τίτλο και τιμή για άμεση αγορά, έχουν και μερικά επεξηγηματικά λόγια, έτσι θα βρεις αυτό που θες. Στις γιορτές μου ήρθαν αρκετές διαφημίσεις των με περιγραφές, αν δεν τις έχω πετάξει θα σε ενημερώσω. Πάντως η προσωπική μου γνώμη είναι πως η βασική υπακοή διαφέρει στον τρόπο διδαχής από κυνηγόσκυλο σε φύλακα και από καθηκόντων σε συντροφιάς.

    [font=” ‘Times New Roman’; FONT-SIZE: 12pt; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”]Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #51496

    I Kathe katigoria skilou -sxetika gia ton logo epilogis & ekpedeysis- exei diafores megales. Alios matheneis p.x. ton filaka alios to kinigoskilo ktlktlktl…  Sxetika me tin krotofovia,-eite exei eite den exei- kalo tha einai na ginonte kapies askisis apo (poli) mikri ilikia, alla kai otan megalosei na ginonte -san sintirisi, an kai den exei provlima otan einai megalos o skilos-.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51504

    Κάλημερα συνάδελφοι, τυχαία μπήκα στο forum σας και διάβασα για την κροτοφοβία και τρόπους που αντιμετωπίζεται, Είμαι πρώτα από όλα κυνηγός με σκύλο, έχω μιά λατρεία στα σκυλιά, ίσως μερικοί με βρούν λίγο σκληρό αργότερα αλλά είναι ένας ρεαλισμός μετά από τόσα ξεσκατίσματα σκύλων που έχω κάνει, Είμαι εκτροφέας κατά τον ΚΟΕ,  και τέλος είμαι κριτής εργασίας ηπειρωτικών φυλών, η κροτοφοβία ενός σκύλου ελένχεται και ορίζεται σαφέστατα o βαθμός της στον κανονισμό αγώνων των drahthaar καλό είναι να του ρίξεται μια ματιά. Επειδή “έζησα” παρόμοιο περιστατικό με κάποιο φίλο μου,  ο οποίος είχε ένα ποίντερ,  παρουσίασε κάποιες ελαφριές φοβίες στους κρότους  σαν κουτάβι, τον προετρεψα να τον “διώξει” και να μην χάσει τον καιρό του, αλλά τον αγαπούσε, έδειξε να το ξεπερνάει,  στο μεταξύ του έδωσα μια σκύλα μου για να τον βοηθησει να το ξεπεράσει μια και όταν ήταν με άλλον σκύλο δεν έδειχνε να φοβάται,  έπεσε σε πουλιά (ορτύκια), ο σκύλος φοβήθηκε τις ντουφεκιές, στο τέλος  έφτασε σε σημείο να φέρμαρει η σκύλα που του έδωσα και αυτός να την κοπανάει, θα έπεφτε ντουφεκιά μετά βλέπετε,  ο φίλος έφτασε σε σημείο να θέλει να τον σκοτώσει,  ΄και ελάτε στην θέση του, να έχεις ένα σκύλο να πηγαίνει από φέρμα σε φέρμα και έναν άλλο να τρέχεις να τον μαζεύεις, Τελικά τον έκλεισε στο κουτί, ήρθε Αθήνα και παρά τις προτροπές μου ΄δεν τον διώχνει, ο εκτροφέας του τον έπεισε να ξεκινήσει την διαδικασία με τις λίγες ντουφεκιές, στα πουλιά που βλέπει να σηκώνονται, για να μην μπεί δε στον πειρασμό έβαζε στην καραμπίνα 1 σφαίρα, όντως σιγά σιγά βελτιώθηκε, εγώ όλο αυτό το διάστημα τον έτρωγα να τον δώσει,  περάσε και στις 2 ντουφεκιές από μακριά και ο σκύλος δεν έδειξε πολύ κακή αντίδραση,  ξεγελάστηκε ο φίλος και σε ένα κυνήγι μπεκάτσας έριξε 3αρα, ξάνα μανά από την αρχή, τώρα τον δίνει. Που θελω να καταλήξω, καλό είναι να προσπαθήσεις να φτιάξεις ένα ελλάτωμα του σκύλου, υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά,  για ποιό σκοπό να κάτσεις να παλαίψεις κάτι τέτοιο??  Για να έχεις ένα κυνηγόσκυλο?? ΜΑ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ, μπορεί να κυνηγήσει με πολύ δουλειά αλλά καθαρόαιμο κυνηγόσκυλο δεν προκείται να γίνει,  γιατί πολύ απλά δεν πρέπει να ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΤΟΥ, πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας ότι οι φοβίες και οι δειλίες αναπαράγονται και αυτό ακριβώς πληρώνεται όλοι εσείς τώρα, το φτιάξιμο της κροτοφοβίας των γονιών του σκύλου σας,  ΣΚΕΦΤΗΤΕ πόσοι άλλοι σαν εσάς τραβιούνται, γιατί κάποιος πριν από εσας αναπαρήγαγε τις φοβίες των σκύλων του, και τώρα πιθανότατα σας δίνει και συμβούλες πώς να τις ξεπεράσει. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΦΟΒΙΕΣ, μονο έτσι ξεπερνιέται το πρόβλημα,  επιστρέφοντας πισω τέτοιους σκύλους στον εκτροφέα,  ήτε στειρώνοντάς τους αν για συναισθηματικούς ή άλλους λόγους  αποφασίσεται να τον κρατήσεται. Λιγο σκληρό αλλα αν το είχανε κάνει άλλοι πριν από εσας τώρα δεν θα ήσασταν σε αυτή τη θέση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #51506

    einai ontos anepitrepto idika otan perneis skilo apo ektrofeio -prosopika pote den eixa tetiou eidous provlimata- ena kinigoskilo na exei tetiou eidous fovies..Alla den mporteis na diojeis kai enan skilo TOSO apla … Den aylo yliko…Einai empsixo kai parola ta provlimata pou exei, to afentioko prepei na ton agapaei kai na toin frontizei…. Ean omos deis to thema kathara apo tin pleyra tou kinigiou xoris sinesthimatismous o skilos prepei na na min kratiete (ean einai apo ektrofeio)..sta xoria giati oi skiloi (pliopsifia) den exoun tetiou eidous fovies??Gia ayto ton logo..Einai omos diskolo ean exeis parei ton skilo apo koutavaki kai ton perimeneis pos kai pos..Poles fores fteei kai to afentiko gia tetiou eidous fovies, giati theorei kapia pragmata aytonoita!!Ara den fteei panta to aima tou skilou….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51510

    Αγαπάω τα σκυλιά ταίζω ακόμα και αδέσποτα, άσε που πάντα ψάχνω να τους βρώ καλά αφεντικά, αλλά ρε παιδία εώ σκεφτομαι αυτόν που έχει την δυνατότητα να έχει ένα σκύλο, στήνει καυγαδες με γυναίκα -πεθερες- και εγώ δεν ξέρω με πόσους άλλους τους  “ψήνει” και περνει ενα σκύλο κροτόφοβο, και άντε να ψήσει μετά το παιδί του να πάρει άλλο, γιατί αυτό δεν κάνει, το προσπαθεί τρώει 2 χρόνια, και !!!!!! μπορεί να γίνει και μπορεί όχι σε 2 χρόνια όμως τον έχει αγαπήσει, Για αυτό τεστ, μόλις έρθει ο σκύλος στο ΄σπίτι αμέσως τέστ για φοβίες, και αν διαπιστώσεις φοβία, ΔΡΟΜΟ, όσο ποιο γρήγορα τόσο το καλύτερο για αυτόν. μετά είναι πολύ ποιό δύσκολα τα πράγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338620

    Παντελή θα συμφωνήσω μαζί σου για τα περι απομάκρυνσης του κουταβιού, μόνο στην περίπτωση που αποδεδειγμένα το πρόβλημα οφείλεται σε κληρονομική φοβία.

    Τώρα για το τεστ αμέσως μόλις έλθει το κουτάβι σπίτι, καλύτερα να περιγράψεις πως πρέπει να γίνει γιατί αν κάποιος πάρει την καραμπίνα του και ρίχνει τριάρες δίπλα στο κουτάβι και να μην είναι κροτοφοβικό, σίγουρα θα γίνει.

    Στα δικά μου σκυλιά το μόνο που έκανα για να τα τεστάρω, ήταν να παράγω κάποιους θορύβους κτυπώντας τενεκέδες σε ανύποπτο χρόνο ξεκινώντας από την ώρα που έτρωγαν.

    Τουφεκιές άκουσαν σε κοντινή απόσταση εντελώς τυχαία. Το σπίτι μου στο χωριό βρίσκεται στην άκρη του χωριού και πολλές φορές κάνουν παγάνα 150 μέτρα πιο πέρα. ‘Έτυχε μια τέτοια περίπτωση είδα ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και έκανα το καθιερωμένο τέστ με κάποιον που πυροβολούσε πλησιάζοντας σταδιακά. Τις τελευταίες κοντινές τουφεκιές τις έριξα εγώ ο ίδιος.

    Αυτό έγινε πριν 20μέρες όταν το κουτάβι ήταν 5,5 μηνών. Από την πρώτη μέρα που το έφερα στο σπίτι παρακολουθούσα την συμπεριφορά του γενικώς στους θορύβους στις κροτίδες που έπεφταν μετά από κάποιους ποδοσφαιρικούς αγώνες και στους κεραυνούς. Το μόνο που έκανε το κουτάβι ήταν στην πρώτη κροτίδα να σταματά ότι κάνει και να στήνει αυτί. Στις επόμενες αδιαφορούσε παντελώς. Στις επισκέψεις στον κτηνίατρο για τα εμβόλια, πήγαινα πάντα με τα πόδια κρατώντας το στην αγκαλιά και ελέγχοντας τις αντιδράσεις του κάθε στιγμή. Οποιαδήποτε περίεργη συμπεριφορά θα με έβαζε σε υποψίες και περισσότερο ψάξιμο.

    Οι εκπαιδευτές προτείνουν το τεστ και η εξοικείωση να γίνεται στους 8-9 μήνες. Δηλαδή να έχεις κάνει τόσο κόπο για εκπαίδευση, να έχεις δεθεί με το κουτάβι, να έχεις κάνει ένα κάρο έξοδα κ.λ.π. και να βρεθείς ξαφνικά μ’ ένα κροτοφοβικό κουτάβι παντελώς άχρηστο για κυνήγι.

    Το κλου της υπόθεσης είναι ότι γράφουν με άνεση στα βιβλία τους: «αν διαπιστώσετε ότι το κουτάβι σας είναι κροτοφοβικό μπορείτε να το χαρίσετε σε κάποιους που θέλουν ένα ζώο συντροφιάς. Δύσκολα θα πούν όχι σε ένα ήδη εκπαιδευμένο κουτάβι».  

    Τι λες ρε φίλε, νομίζεις ότι μπορούμε να αγοράζουμε κουτάβια και να περιμένουμε 8 μήνες για να ανακαλύψουμε ότι είναι άχρηστα? Εγώ δεν συμφωνώ θα τεστάρω όσο γίνεται πιο ανώδυνα το κουτάβι πολύ νωρίτερα. ’σε που σπάνια ένα κουτάβι είναι μόνο κροτοφοβικό, συνήθως υπάρχουν και άλλου είδους φοβίες.

    Πολλοί εκτροφείς οι οποίοι έχουν δυνατότητα να τουφεκούν στο μέρος που βρίσκονται τα σκυλιά τους, όταν έχουν κουτάβια αρχίζουν να ρίχνουν τουφεκιές από σχετική απόσταση τις πρώτες κι όλας μέρες της ζωής του κουταβιού.

    Η γνώμη μου πάντως είναι ότι σπάνια ένας σοβαρός εκτροφέας θα αναπαράγει ένα κροτοφοβικό ζώο. Κάποιοι που ασχολούνται ερασιτεχνικά και δεν γνωρίζουν το γενεαλογικό δένδρο ενός καλού σκύλου που προορίζουν για γεννήτορα, πιθανώς να την πατήσουν στην πρώτη γέννα όπου θα βγουν στην επιφάνεια τα φοβικά γονίδια ενός άγνωστου προγόνου.

    Επίσης θεωρώ απίθανο να δεχθεί την επιστροφή ο εκτροφέας. Σίγουρα θα επιμείνει ότι από λάθος του ιδιοκτήτη δημιουργήθηκε επίκτητη κροτοφοβία. ’ντε μετά να αποδείξεις ότι το κουτάβι ήταν εκ γενετής κροτοφοβικό.

    Ο κυνηγετικός σκύλος δεν παύει να είναι σκύλος εργασίας, άρα αν για οποιονδήποτε λόγο δεν κάνει για την δουλειά αυτή, θα πρέπει να απομακρύνεται όχι όμως πριν του δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία. Δέχομαι ότι υπάρχει ο συναισθηματικός παράγοντας αλλά δεν είναι δυνατόν να σταματήσουμε το κυνήγι με σκύλο γιατί το κουτάβι που επιλέξαμε βγήκε άχρηστο.

    Γι΄αυτό λοιπόν προσεκτική επιλογή στα κουτάβια που αγοράζουμε, το μου χάρισαν , το από ένα κολλητό του κολλητού μου, είναι μόνο για όσους ζουν στην επαρχία και μπορούν να διατηρούν πολλά σκυλιά.

    Αυτό που έλεγε με καμάρι ο πατέρας πριν 30 χρόνια   « Εγώ δεν πλήρωσα ποτέ για σκυλο» δεν ισχύει σήμερα. Τα καλά κουτάβια πρέπει να πληρώνονται για να τους δίνουμε  την ανάλογη προσοχή και επιμονή. Αυτή είναι η άποψη μου, σε μια γέννα από άξιους γονείς δεν χαρίζονται κουτάβια ούτε στον αδελφό μας που λέει ο λόγος. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #51534

    Φίλε steel. Όπως έχω αναφέρει σε παλιότερο μήνυμα μου  αντιμετώπισα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τον φίλο σου με ένα επανιελ που έχω. Σήμερα το σκυλί όχι μόνο δεν δείχνει σημάδια κροτοφοβίας αλλά έχει συνδέσει την τουφεκιά με την διαδικασία ανεύρεσης του θηράματος. Βέβαια για να φτάσει σ’ αυτό το επίπεδο χρειάστηκε πολύς κόπος και προσπάθεια. Όπως λες και εσύ έτσι και ένας φίλος μου κτηνίατρος με προέτρεψε να το δώσω και να μην ασχοληθώ μαζί του γιατί θα ήταν χαμένος κόπος και δεν πρόκειται να πετύχω τίποτε. Το σκυλί το είχα αγοράσει σε ηλικία τριών μηνών από φίλο κυνηγό που τα σκυλιά του δεν είχαν εμφανίσει σημάδια κροτοφοβίας, ούτε και τα κουτάβια που είχαν πάρει άλλοι από τον συγκεκριμένο κυνηγό είχαν εμφανίσει σημάδια κροτοφοβίας. Σήμερα το σκυλί είναι 18 μηνών και μπορώ να πω ότι τα στοιχεία που έχει δείξει είναι πάρα πολύ καλά και είναι ήδη ένα πολύ καλό κυνηγόσκυλο τουλάχιστον στα ορτύκια και λιγότερο στην μπεκάτσα που το έχω βγάλει. Ίσως να ήμουνα και τυχερός γιατί μένω Ορεστιάδα και είχα την δυνατότητα να το βγάζω σχεδόν καθημερινά στα ορτύκια στην αρχή με το Σέττερ μου και στην συνέχεια μόνο του. Πληροφοριακά θα σου πώ ότι για το διάστημα που το έβγαζα μόνο του χτύπησα περισσότερα από 100 ορτύκια και στον κυνηγότοπο έδειξε φοβερό πείσμα στην έρευνα με αποτέλεσμα από τα σημεία που περνούσε να μην αφήνει πουλιά πίσω του, όσο και αν ακούγεται υπερβολικό αυτό.

    Φιλικά Θόδωρος  

    Υ.Γ. Ισως εγώ να ήμουνα τυχερός και το σκυλί να μην είχε κληρονομική κροτοφοβία αλλά επίκτητη.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #338625

    Φίλε Θοδωρή, καλά έκανες και το “έφτιαξες” το σκυλί, και μακάρι να γίνει εξαίρετο όπως ελπίζεις,  και ας υποθέσουμε ότι  γίνεται εξαίρετο,  τι θα κάνεις σε  4-5 χρόνια, που θα πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις αντικαταστάτη  θα το ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙΣ??  για να κρατήσεις τι??? Ξέρεις ότι αν είναι μάλιστα θυληκό κατά την διάρκεια της παραμονής του με τα κουτάβια, ακόμα και χωρίς να φαίνεται περνάει την ταραχή του στους θορύβους  στα κουταβιά ακόμα και αν δεν είναι κροτόφοβα θα αποκτήσουν μερικό πρόβλημα. Και εσύ που το ξέρεις το πρόβλημα θα επιλέξεις αυτό που δεν έχει και οι υπόλοιποι ?????? θα τρέχουν.  (δεν γίνεται κάποιος έτσι εν δυνάμει “απατεώνας” ??) και αν δεν αντέχει  αυτή τη ρετσινιά τι θα κάνει θα πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα, ή να αντικαταστήσει το κουτάβι που θα παρουσιάσει πρόβλημα,  και για να το αντικαταστήσεις θα πρέπει να ξαναζευγαρώσει ποιό το σκύλο που του έβγαλε πρόβλημα??? ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ   όπου όλοι είναι μπλεγμένοι, γιατί δεν είμαστε απόλυτοι όλοι μας.

    Προσωπικά κτυπάω αντικείμενα λαμαρίνες και τενεκέδες για ελάχιστες  φορές την πρώτη φορά κατά την διάρκεια του γεύματος και μετά μερικές φορές έτσι αδέσποτα στα κρυφά, Αν τυχόν δώ κάτι περιέργο στα κουτάβια πράγμα που μέχρι τώρα μου έχει συμβεί σε 1 ζώο,  ΑΡΧΙΖΩ την ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ δηλαδή να κάνω θορύβους κατά την διάρκεια των γευμάτων,  αλλά αυτό παιδιά είναι εκπαίδευση, και όχι έλενχός, ο έλενχος είναι η αντίδραση στο ερέθισμα την 1-2 φορά, Το συγκεκριμένο ζώο δεν έδειχνε τίποτα ιδιαιτερο μέχρι 5 μηνών, αλλά είχα κάνει ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ γιατί κάτι δεν μου κόλαγε, έιχα κλείσει ραντεβού με κάποιον να τον πάρει, επί τη ευκαιριά θα πήγαινα και κυνήγι, έ πήρα και τα κουτάβια μαζί να συνηθίζουν τα αγκάθια,  έτσι και αλλιώς 4-5 μηνων σε 10 λέπτα είναι πίσω από το πόδι μου, έλα όμως που δίνει μια η σκύλα και πάει και φερμάρει μέσα σε ένα πολύ κλειστό και απότομο ρέμα, ξεχνάω ότι έχω και το κουτάβι στα πόδια μου και πάω, σηκώνεται το πουλί πάνω στο κεφάλι μου και ντουφεκάω, η 39γρ ντουφεκιά, μέσα στο ρέμα ακούστηκε σαν κανονιά,  ο μικρός έκατσε κάτω αυτόματα, με ζώσανε τα φίδια, το μεσημερί βρίσκομαι με τα παιδιά,  τους λέω να μην πάρουν τον αρσενικό τους λέω και τι έγινε, αυτοί ήτε νομίσανε ότι ο σκύλος έδειξε κάτι καλό και το μετάνοιωσα, στο τέλος βγαινουμε σε ένα χωράφι και μόλις πάνε τα κουτάβια 15-20 μέτρα ρίχνουμε 2 ντουφεκιές, ουδεμία στην κυριολεξία αντίδραση, απλά σταμάτησαν και κοιταξαν, τον πήραν το σκύλο,  για 1,5 χρόνο κανένα πρόβλημα, τον κυνήγησαν κλπ  έλα όμως που τον πήραν σε τσιχλοκυνήγι, Το τί έγινε δεν ξέρουν, αυτό που ξέρουν είναι ότι ενώ σε μεμονομένες ντουφεκιές δεν φοβάται σε  ομοβροντιές ο σκύλος τα παρατάει,  Τα παιδιά δεν με κατηγόρησαν ποτέ, αλλά εγώ νοιώθω ότι τους οφείλω κάτι.  Και κάτι άλλο στα Drahthaar  τα δοκιμάζουν με 2 ντουφεκιές στα 15-20 μέτρα κατά την διάρκεια της έρευνας όχι μπροστά στο πουλί, όταν ρώτησα  τον Γερμανό κριτή για το λόγο που γίνεται αυτό μου απάντησε ότι μπροστά στο πουλί ελάχιστοι σκύλοι φοβούνται, τα δοκιμάζουν μετά τους 12 μήνες και στην αντοχή στον πυροβολισμό  μέσα στο νερό, Δεν πίστευα ότι υπαρχει σκύλος που  δεν φοβάται στην ξηρά και φοβάται μέσα στο νερό, το είδα και αυτό,  ο σκύλος  κολυμπαει προς το αντικείμενο που του πετάξαμε και ντουφεκάμε το αντικείμενο, ο σκύλος πρέπει να μην κόψει καθόλου  και να πάει να πιάσει το αντικείμενο.  ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ  κράτησα μια σκύλα από εκέινη την γέννα (αδερφή του αρσενικού ) η σκύλα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα,ε ένα κουτάβι της χρειάστηκε εκπαιδευση για να αντέξει τον πυροβολισμό στο νερό, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΧΡΟΝΟ (ο οποίος μεταφράζεται και σε χρήμα) ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ,  Την σκύλα που έβγαλε αυτή τη γέννα η οποία όχι δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα, την ξαναζευγάρωσα με σκύλο αλλής γενεαλογίας εντελώς, ποιο κοντινής στης σκύλας, το αποτέλεσμα τα κουτάβια 40 ημερών, έριχνα ντουφεκιά στα 10 μέτρα και όχι μόνο δεν έδιναν σημασία αλλά ένα έκανε και “επίθεση” στο θόρυβο γαυγίζοντας.Απο 3 μηνών αντέχαν τον πυροβολισμό στο νερό, Εφταιγε ο αρσενικός?? Με άλλη σκύλα απ΄’οτι ξέρω δεν έβγαλε  πρόβλημα,  Δυστυχώς έτσι είναι ή εκτροφή, Οσο για τους εκτροφείς είναι λίγο δύσκολα να στον αντικαταστήσουν (ποτέ δεν ξέρεις όμως) αλλά καλό είναι  να το θέσουμε το θέμα ΕΝΤΟΝΑ για να είναι ενήμεροι για τα αποτέλεσματα. ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΚΑΙ  ΜΕΤΑ ΧΑΝΕΣΤΕ, αυτό δεν βοηθάει καθόλου,Την “αδιαφορία” σε αυτά τα θέματα την βρίσκουμε μπροστά μας όλοι μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338626


    [indent]
    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steel στίς 27 Iανουάριος 2005


     το αποτέλεσμα τα κουτάβια 40 ημερών, έριχνα ντουφεκιά στα 10 μέτρα και όχι μόνο δεν έδιναν σημασία αλλά ένα έκανε και “επίθεση” στο θόρυβο γαυγίζοντας.


    Παντελή να σε ρωτήσω, λες έκανε επίθεση στιν θόρυβο γαβγίζοντας.

    Το κόκερ μου δεν έχει κανένα πρόβλημα στις τουφεκιές, ούτε καν στις ομοβροντίες. Όμως όταν πέφτουν κεραυνοί ή κροτίδες ξεσίζεται στο γαβγισμα. Αντίθετα το κουτάβι αδιαφορεί παντελώς και την πέφτει για ύπνο. Πιστεύεις ότι το γαβγισμα είναι απειλή στον θόρυβο και όχι φόβος?

    Και κάτι άλλο, το κόκερ έχει κάποιες κακές συνήθειες όπως: αν περνάει κάτω στον δρόμο ένας σκύλος η ακόμα χειρότερα μια γάτα, γαβγίζει και κλαφουνάει κλαψουρίζοντας όπως όταν έχει εντοπίσει ένα θήραμα και δεν μπορεί να το πιάσει (οταν πέφτει η τσίχλα πάνω στον θάμνο). Επίσης όταν επιστρέφω στο σπίτι γαυγίζει ακατάπαυστα μέχρι να ανέβω στην ταρατσα. Δεν ανεβαίνω αμέσως για να μην δείξω ότι ενδίδω, αλλά αυτή δεν παίρνει χαμπάρι και συνεχίζει απτόητη. Το κουτάβι μέχρι στιγμής δεν την μιμίται σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Γαβγίζει μόνο όταν το κοκερ σταματά να παίζει μαζί του. Σε καμία άλλη περίπτωση δεν έχω ακούσει την φωνή του.

    Πιστεύεις να αρχίσει αργότερα να μιμίται το κόκερ και να μας τρελάνει στο γαβγισμα?

    Πάντως ότι κι αν έχω κάνει το κόκερ δεν σταματάει το γαβγισμα, δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κολλάρο γαυγίσματος. Αν όμως δω ‘οτι αρχίζει να επιρεάζεται το κούρτσχααρ (6 μηνων τώρα) δεν ξέρω τι θα κάνω.

    Το κουτάβι μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει ενοχλητικές συνήθειες, όλα κινούνται σε φυσιολογικά πλαίσια. Το ότι κλαψουρίζει όταν παίρνω το κόκερ στο κυνήγι ενώ αυτός μένει μέσα, το καταπολέμισα με το να το αφήνω ελέυθερο στην ταράτσα, δίνοντας του μερικά κουρέλια για να απασχολείται.

    Ενοχλητικό λόγω κινδύνου είναι ότι τρώει ότι ξύλινο αντικείμενο βρει. Αναγκαστικά πλέον απομάκρινα οτιδήποτε δεν είναι από ξύλο ή από πέτρα.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51573

    Ο μικρός αυτός πρέπει να είχε αντιγράψει αντίδραση από την μανα του, η οποία και αυτή στις κορτίδες γυρνάει με την τρίχα σηκωμένη και γρυλίζοντας, Μερικά σκυλιά αντιγράφουν ποιό πολύ από τα  άλλα, ειδικά σε μικρές ηλικίες,  Πολλά πράγματα περνανε άπό την μητέρα στα κουταβια αταβιστικά, Τώρα για το κόκερ, είναι νευρικά σκυλιά γενικά, αλλά αυτό που μου περιγράφεις έχει να κάνει με την ένταση που έχει ό κάθε σκύλος μέσα του, Τώρα ο μικρός σου,  καλό θα ήταν να μην αντιγράψει τέτοιες συμπεριφόρές, αλλά έχεις μεγάλες πιθανότητες βεβαια γενικά είναι ποιό ήρεμη φυλή σαν χαρκατήρας παρά τα αντιθέτως λεγόμενα,  αλλά το βλέπω πολύ πιθανό να κάνει τα ίδια, ακόμα είναι μικρός, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όσο και αν δεν το φαντάζεσαι η εκπάιδευση, που νομίζω ότι του κάνεις,  Η εκπαίδευση κάνει ποιό ήρεμο τον σκύλο σε όλες τι εκδηλώσεις, ξέρει ποιός είναι το αφεντικό, νοιώθει σιγουριά, και περιμένει λύσεις από το αφεντικό του, Βεβαια η υπέρβολή καταλήγει στο τέλος να μην έχεις σκύλο,  θέλει λίγο προσοχή σε αυτό,  μην παρασυρόμαστε  απο το ότι από ένα σημείο και μετά μπορούμε να βάλουμε τον σκύλο να κάνει πολλά πράγματα, στερόντας του την πρωτοβουλία. Εμείς αυτό που θέλουμε είναι ένα πειθαρχημένο σκύλο ισοροπημένο, δεν χρειαζόμαστε ρομποτ, ή αδέσποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    HURRICANE στις #52413

    ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ  ΓΕΙΑ  ΣΟΥ .

    Η  ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ  ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΕ  ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ  ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ  ΚΑΙ  ΤΑ  ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΠΩΣ  ΠΟΛΥ  ΣΩΣΤΑ  ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ , ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ  ΚΑΙ  ΟΧΙ   ΕΡΓΑΛΕΙΑ  ,

    ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ .

    Ο  ΤΡΟΠΟΣ  ΠΟΥ  ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΩΣ   ΒΑΣΙΚΗ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  ΜΕ  ΒΡΙΣΚΕΙ  ΑΠΟΛΥΤΑ  ΣΥΜΦΩΝΩ.

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΑ ΕΝΑ 80%   ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΙΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΟΠΟΣ Π.Χ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΕΝΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΥ .

      ΙΣΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ   ΓΙΑΥΤΟ  .  ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ . ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΩΜΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ . ΕΚΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΗ ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΚΟΗ . ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΚΥΛΙΑ ΕΝΤΟΝΑ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΑ ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΜΟΛΙΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΤΟΥΣ , ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕ ΖΩΗΡΟ  ΒΛΕΜΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΑ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ. ΟΛΕΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ DOWN (ΚΑΤΩ) << ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΠΟΔΙΑ >> . ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ , ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΔΥΣΧΕΡΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ , ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΕΚΤΕΛΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΞΙΜΟ . ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ Ο ΑΠΕΙΡΟΣ ΚΥΝΑΓΩΓΟΣ ( ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ) ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΣΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΑΧΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΚΥΝΗΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΠΙΕΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΖΩΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΠΙΕΣΗΣ  , ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΗΛ. ΠΟΥ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ .

    ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΛΟΙΠΟΝ  ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟ ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ , ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΧΤΕΙ ΜΕ ΠΙΕΣΗ . ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ  ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΟΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ( ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΖΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ) ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ , ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΧΩΡΕΙΣ ΑΣΚΟΠΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ .  ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΑΥΤΑ  ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ   ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΑ .Π.Χ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΕΛ  Η ΕΝΑ ΡΕΝΤΡΙΒΕΡ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΚΑΙ ΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΠΑΥΛΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ , ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΜΟΥ ΝΑ ΠΗΔΑ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ , ΝΑ ΓΛΥΦΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΝΑ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ , ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΥΝΗΓΟΥ ΜΟΥ  .

    Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΙ ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ .  ΣΑΝ ΑΠΕΙΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ,  ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ  ΤΗΝ  ΚΑΘΕ  ΚΙΝΗΣΗ  ΚΑΙ  ΟΛΑ  ΣΟΥ  ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ  ΒΟΥΝΟ ,ΑΡΓΟΤΕΡΑ  ΟΜΩΣ  ΚΑΝΕΙΣ  ΤΙΣ  ΒΑΣΙΚΕΣ  ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ  ΜΗΧΑΝΙΚΑ .Η  ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ  ΤΟΥ  ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ  ΟΜΩΣ  ΟΣΟ  ΕΜΠΕΙΡΟΣ  ΚΙ  ΑΝ  ΕΙΝΑΙ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ  ΤΗΝ  ΟΔΗΓΗΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ  ΤΟΥ  ΚΑΘΕ  ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ  ΤΙΣ  ΣΥΝΘΗΚΕΣ  ΟΔΗΓΗΣΗΣ.

    Η  ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΕ  ΤΟ  ΤΟΥΦΕΚΙΣΜΑ  ΤΟΥ  ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ  ,ΑΠΟ  ΦΙΛΟ  ΕΙΝΑΙ  ΘΑΥΜΑΣΙΑ .ΠΑΝΤΑ  ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ  ΤΗΝ  ΑΠΟΨΗ  ,ΟΤΙ  ΚΑΛΟΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ  Ο  ΚΥΝΗΓΟΣ  ,ΠΟΥ  ΘΑ  ΑΦΗΣΕΙ ΜΙΑ  ΜΠΕΚΑΤΣΑ  Η  ΜΙΑ  ΠΕΡΔΙΚΑ  ΑΤΟΥΦΕΚΙΣΤΗ  ,ΓΙΑ  ΝΑ  ΔΩΣΕΙ  ΣΤΟ  ΣΚΥΛΟ  ΤΟΥ  ΤΗΝ  ΕΥΚΑΙΡΙΑ ,ΝΑ  ΤΗΝ  ΞΑΝΑΒΡΕΙ.

    Η  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  ,ΕΙΝΑΙ  ΕΝΑΣ  ΜΑΚΡΥΣ  ΔΡΟΜΟΣ  ,ΣΤΗ  ΚΟΨΗ  ΤΟΥ  ΞΥΡΑΦΙΟΥ  ΟΠΩΣ  ΛΕΣ  ΚΑΙ  ΕΣΥ  ,ΠΟΥ  ΑΠΑΙΤΕΙ  ΚΟΠΟ  ΚΑΙ  ΘΥΣΙΕΣ. ΤΟ  ΝΑ  ΞΕΧΑΣΕΙΣ  ΤΗΝ  ΤΣΑΝΤΑ  Η  ΤΗΝ  ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ  ΚΑΠΟΙΟ  ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ  ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ  ΣΤΗΝ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ  ΠΟΥ  ΘΑ  ΣΟΥ  ΔΩΣΕΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ  ΣΟΥ , ΤΑ  ΕΠΟΜΕΝΑ  ΧΡΟΝΙΑ.

    ΕΥΧΟΜΑΙ  ,ΝΑ  ΕΧΟΥΜΕ  ΥΓΕΙΑ  ΚΑΙ  ΔΥΝΑΜΗ, ΝΑ  ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ  ΑΥΤΟ ΤΟ  ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ  ΔΙΔΑΣΚΟΥΜΕ  ΚΑΙ  ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ ,  ΓΙΑΤΙ  ΑΞΙΖΕΙ  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

    ΠΑΝΤΑ  ΧΑΡΑ  ΜΟΥ ΝΑ  ΜΟΙΡΑΖΟΜΕ ,ΤΙΣ  ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ  ΜΑΖΙ  ΣΑΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ  ΓΙΩΡΓΟΣ  ΜΠΑΝΑΚΑΚΗΣ  ( HARRICANE )        

              

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #338805

    Διαγραφή

    kostask
    Πλατινένιο μέλος

    19 Mάϊος 2003
    2010   Μηνύματα

    [font=” Verdana”]Κούλη οι απόψεις διίστανται όσον αφορά το ξεκίνημα της βασικής εκπαίδευσης. Η μέθοδος που επέλεξα εγώ υπαγορεύει να αρχίζει ένα είδος προεκπαίδευσης από την ηλικία των 2,5 μηνών, όπου του μαθαίνουμε τις πρώτες βασικές εντολές με διδασκαλία υπό τύπο παιχνιδιού. Από τους 7 μήνες αρχίζει η πραγματική εκπαίδευση. Βέβαια τα χρονικά περιθώρια δεν είναι αυστηρά προκαθορισμένα, το πρόγραμμα εφαρμόζεται ανάλογα με την πρόοδο.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Στην φάση της προεκπαίδευσης περιλαμβάνονται οι εντολές “ελα”, “κάτσε”, “μείνε η εκεί”, το “ΜΗ”, περπάτημα στο “ποδι” με λουρί. Παράλληλα γίνεται η κοινωνικοποίηση με ανθρώπους και σκύλους, απλά μαθήματα απόρτ,  βόλτες σε ανοικτά επίπεδα χωράφια και προεκπαίδευση στο λασάρισμα με τρέξιμο μαζί με το κουτάβι με διαγώνια φορά. Σημαντικό είναι να μαθαίνει να ανταποκρίνεται στις απλές εντολές και με την σφυρίχτρα.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Μέχρι τους 7 μήνες προσπαθούμε να τελειοποιήσουμε αυτές τις βασικές εντολές τόσο με μαθήματα στον χώρο μας όσο και σε ανοικτό μέρος, έτσι ώστε όταν αρχίσει η πραγματική εκπαίδευση να έχουμε ένα μαθητή όσο το δυνατόν πιο υπάκουο. Σε καμία περίπτωση δεν καταπιέζουμε το κουτάβι, αντίθετα αν δούμε ότι δεν έχει διάθεση να εκτελέσει σταματάμε με μια επιτυχημένη άσκηση και επιβράβευση.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Στα μαθήματα σε ανοιχτό χώρο, σ’ αυτή την φάση αν διαπιστώσω ότι χάνει την συγκέντρωση του δεν επιμένω. Παράδειγμα όταν έρχεται κάποιος αλλος με σκύλο, τον βλέπω ότι αδημονεί να παίξει μαζί του. Τότε λοιπον του κάνω μια τελευταία άσκηση, του λέω μπράβο και τον στέλνω εγώ ο ίδιος να παιξει. Με αυτό τον τρόπο προλαμβάνω τυχόν ανυπακοή.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Το κουτάβι στο διάστημα αυτό αναδεικνύει κάποια κληρονομικά χαρίσματα που σου δίνουν μια εικόνα για την μελλοντική του εξέλιξη.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι το μάθημα μ’ ενα κουτάβι 10 μηνών εντελώς ανεκπαίδευτο και μάλιστα σε πλήρη σωματική ανάπτυξη.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Ίσως κάποιοι εκτροφείς να εφαρμόζουν κάτι τέτοιο αλλά είναι εντελως διαφορετικά όταν ένα κουτάβι μεγαλωνει μόνο και εντελώς όταν κινείται σε χώρους με μια αγέλη που περιλαμβάνει μεγαλύτερα και εκπαιδευμένα ζώα.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Ακόμα και ένας ιδιώτης που έχει 2-3 σκύλους και κρατήσει ένα-δυο κουτάβια, δεν χρειάζεται να ασχοληθεί τόσο πολύ μαζί τους όσο εγώ τώρα.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Έπειτα για ένα εκπαιδευτή δεν είναι το ίδιο δύσκολο όπως για κάποιον άπειρο ερασιτέχνη να τα καταφέρει με ένα κουτάβι 10 μηνών.[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana”]Το κουτάβι θα πρέπει στους 8 μήνες να αρχίσει τις επαφές με άγριο θήραμα. Τι θα κάνεις στον κυνηγότοπο? θα έχεις τον νου σου στην σωστή προσέγγιση του θηράματος ή το πως θα ελέγξεις ένα κουτάβι που δεν υπακούει ούτε καν στο έλα. Το πιθανότερο είναι ότι θα αρχίσει να τρέχει ανεξέλεγκτο προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και στο τέλος θα απομακρυνθεί τόσο που δεν θα μπορείς καν να παρακολουθήσεις τι κάνει, η θα ακολουθεί κυνηγούς με άλλα σκυλιά. Μοιραία θα αρχίσεις τις φωνές, θα σπάσουν τα νεύρα σου και θα καταλήξεις σπίτι ενώ θα στριφογυρίζει στο μυαλό σου η ιδέα “δεν ξαναπαίρνω κουτάβι αμάθητο”[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 9pt”][/font]

    [font=” Verdana; FONT-SIZE: 12pt; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EL; mso-bidi-language: AR-SA; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman'”]Τέλος πάντων χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, εφαρμόζω αυτό που με την δική μου λογική κρίνω σαν πιο σωστό.[/font]

    ————-
    Φιλικά, Κώστας

    Μύνημα σταλμένο από coolis στίς 11 Iανουάριος 2005 ώρα 2:42μμ – IP 213.16.154.196
    Χρυσό μέλος
     
    14 Iανουάριος 2004
    324   Μηνύματα

    KAΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ.

    ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΧΘΕΙ. ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΙΚΙΩΘΟΥΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ!ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΡΓΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΙΜΑΣΟΥΜΕ!


    19 Mάϊος 2003
    2010   Μηνύματα

    Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε του κεφαλιού μας, οι μέθοδοι που εφαρμόζουν χρόνια τώρα οι εκπαιδευτές έχουν δοκιμασθεί στην πράξη και είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο αποδίδουν.

    Εν το μεταξύ στο βουνό δεν μπορείς να ξέρεις τι θα παρουσιασθεί, οπότε τον να μην δώσεις μια εντολή γιατι δεν ξέρεις αν θα την δεχθεί, μπορεί να είναι επιφέρει πολλά και σοβαρά προβλήματα. Φαντάζεσαι να συναναντήσεις ένα κοπάδι πρόβατα και ο σκύλο σου να παρατά το κυνήγι για να παίξει με το τσοπανόσκυλο? η να κάνει άλλα χειρότερα?

    Την Κυριακή κυνήγησα λαγό με κάποιον παλιό κυνηγό που είχε 4 λαγόσκυλα. Το τι έγινε δεν περιγράφεται, καμία συνενόηση καμία επικοινωνία. Στο τέλος πήρε το αγροτικό και έκανε κάμποσα χιλιόμετρα να μαζέψει τα δύο που ενώ δεν είχαν βρει καν ντορό δεν υπάκουαν με τίποτα στο κάλεσμα του.

    ————-
    Φιλικά, Κώστας

    Μύνημα σταλμένο από coolis στίς 11 Iανουάριος 2005 ώρα 4:00μμ – IP 213.16.154.196
    Χρυσό μέλος
     
    14 Iανουάριος 2004
    324   Μηνύματα

    ΚΟΙΤΑ, ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ 8-10 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΘΟΤΙ ΣΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΦΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΖΗΜΙΑ.

    ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΠΟ ΜΕ ΤΑ ΑΠΡΟΟΠΤΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.

    ————-
    Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ…!

    Μύνημα σταλμένο από BillCentro στίς 11 Iανουάριος 2005 ώρα 4:31μμ – IP 212.205.35.50
    Χρυσό μέλος
     
    21 Οκτώβριος 2004
    202   Μηνύματα

    Cooli prepei na voithaei kai o skilos gia oles tis peristaseis.. .. .. ..

    Εκτυπώσιμη έκδοση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #52594

    ΠΑΝΤΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ Η ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ, ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΛΑ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΜΑΣ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.) ΔΙΑΒΑΖΩ, AKOΥΩ, ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΙΝΩ. ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ.   

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΟΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΟΠΩΣ ΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ. 

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων