ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,006 έως 1,020 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    nikal_patra στις #217099

    Για τον φιλο τον maso κυνηγουσα σε καμπο ξερο με τουφες απο πρασινο χαμηλης βλαστισης..!

    Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τις παρατηρησεις σας!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #217158

    οπως ειπαν και οι συναδελφοι αυτο το σκηνικο ειναι λογικο για ενα σκυλακι 11 μηνων.

    μονο κερδος εχει το σκυλι απο αυτο.

    τις επομενες φορες θα ειναι πιο πονηρεμενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    κωστας τσακιρης στις #217252

    καλησπερα

    εχω ενα επανιελ θυληκο κοντα 1μιση χρονων και εχω μικρη εμπειρια σε κυνηγοσκυλα

    στην βασικη εκπαιδευση τα πηγαμε πολυ καλα εμαθε πολλα πραματα σε σημειο να αισθανομαι ψιλοπερηφανος για αυτα που καταφερα να της μαθω διαβαζοντας βιβλια και οτι ειναι σχετικο με εκπαιδευση σκυλων

    την εβγαλα εκπαιδευτικα οταν πλησιαζε η εναρξη και ολα πηγαιναν καλα  σχετικα καλη ερευνα πολυ καλη φερμα υπακοη

    την πρωτη μερα του κυνηγιου εχοντας το χερι μου σε ναρθηκα λογω καποιου ατυχηματος πηγαμε στο κυνηγι το σκυλι πηγε καλα αλλα εγω δεν μπορεσα να κανω ουτε τουφεκια δεν μπορουσα να σηκωσω καν το οπλο

    και ξαφνικα απο την επομενη φορα που το εβγαλα αλλαξαν ολα ψαχνει για λιγο κοντα μου και μετα ανοιγει και δεν ακουει καθολου.δοκιμασα με το καλο δοκιμασα με το αγριο κανενα αποτελεσμα και δεν μπορω να καταλαβω που εκανα το λαθος.Το σκυλι οταν ειναι κοντα μου εκτελει οτι εχει μαθει.

    πολλοι μου ειπαν για κολλαρο αλλα δεν θελω να φτασω εκει πριν δοκιμασω ολα τα αλλα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #217287

    η περίπτωση σου είναι περίεργη καθωτι το σκυλί θυληκό καταρχήν και 1,5 χρονών συν ότι λες ότι ήταν υπάκουο… κάτι πρέπει να προέκυψε που δεν μπορούμε να ξέρουμε εμείς. Όταν λες πήγατε για κυνήγι ήταν μαζί και άλλοι κυνηγοί με σκυλιά? Ακόμα και άλλα σκυλιά να ήταν και να τα κυνήγαγε δεν μπορεί να άλλαξε τόσο και όταν τη βγάζεις μόνη της να κάνει του κεφαλιού της… Τέλος πάντων εγώ λέω να αφήσεις τα κολάρα διότι θέλει εμπειρία αυτό και να προσπαθήσεις μόνη της να την κυνηγάς και να της μάθεις τη σφυρίχτρα. Τη σφυρίχτρα τη μαθάινουμε απο το φαγητό στο σπίτι σε καθημερινή βάση. Στον κυνηγότοπο τώρα ειδικά σε κάμπο εντάξει το σκυλί θα κάνει και μερικά ανοίγματα κανένα λασέ κτλ (άλλοι παρακαλάνε για τέτοια) όταν πάει να βγει στο εκτός ελέγχου θα την καλείς καθώς επίσης και στο μισάωρο μάζεμα με επιβράβευση πάντα. Δέσιμο και τη λύνεις πιο δίπλα… προσπάθησε έτσι και υπομονή. Νομίζω ότι το πρόβλημα σου δεν είναι τόσο σοβαρό πάντως άρα χαλάρωσε γιατί αν γκαρίζεις και δείχνεις αγχωμένος το σκυλί σε καταλαβαίνει και δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #217631

    καλησπερα εχω ενα επανιελ θυληκο κοντα 1μιση χρονων……………….. να φτασω εκει πριν δοκιμασω ολα τα αλλα

    Όπως έγραψε και ο maso μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις τι άλλαξε την συμπεριφορά της. Να έχεις όμως υπόψη σου 2 πράγματα, εκπαιδευμένος σκύλος είναι αυτός που εκτελεί τα παραγγέλματα και την εργασία του με όλες τις συνθήκες, σε όλους τους τόπους και με οποιοδήποτε αντιπερισπασμό. Είναι κάτι που συχνά δεν δίνουμε βάση δηλαδή όταν ο σκύλος μάθει μια εντολή θα πρέπει να επαναληφθεί εκατοντάδες φορές δυσκολεύοντας συνεχώς τις συνθήκες, μόνο τότε θα μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις ή να προβούμε στην χρήση κολάρου που μπορεί να καταστρέψει ότι έχει γίνει μέχρι τώρα. Το δεύτερο που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι πως οι σκύλοι κάνουν δύο γκαπ, δύο “αρνήσεις” στην ζωή τους, η μία είναι κατά την εφηβεία και η δεύτερη κατά την ενηλικίωση όπου προσπαθούν να επιβάλλουν την δική “θέση” διεκδικώντας την αρχηγία. Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται βία, χρειάζεται να πισωγυρίσεις και να κάνεις ασκήσεις υπακοής από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα.Kάτι παρόμοιο γράφει και ο maso, η σφυρίχτρα είναι ένα εργαλείο που δεν πρέπει να το εγκαταλείπουμε αν δεν σταθεροποιειθεί το κυνηγητικό στάτους του σκύλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #217642

    κυριε Γιαννη  θα  ηθελα να μας πειτε σε  ποιους μηνες της εφηβειας  και σε ποιους  της ενηλικιωσης  πρεπει  να περιμενουμε  οτι το σκυλι θα κανει το

    ‘ γκαπ’.  ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    κωστας τσακιρης στις #217848

    καλησπερα

    κατ αρχην σας ευχαριστω και τους δυο

    σημερα την εβγαλα στο κυνηγι στην αρχη δεμενη με σχοινακι περιπου 10 μετρων την ελυσα μετα απο λιγο την ξαναεδεσα οταν ειδα οτι ξεφευγει παλι και το επανελαβα αρκετες φορες οταν εβλεπα οτι παει να ξεφυγει.Το προβλημα ειναι οταν δει αλλο σκυλι η καποιον αλλον κυνηγο.

    Βεβαια σημερα οταν βρηκαμε μερικα πουλια [ειμασταν τυχεροι σημερα] η κατασταση βελτιωθηκε για να μην πω οτι κυνηγησε χωρις να με προβληματισει ιδιαιτερα αλλα οταν περναει λιγη ωρα χωρις να βρουμε κατι χανει την αυτοσυγκεντρωση της καταλαβαινω οτι χανεται ο ελεγχος και οταν αρχιζε να μην ακουει την εδενα παλι

    Την σφυριχτρα δεν τις την εμαθα αλλα θα το ξεκινησω και ελπιζω να τα καταφερω

    Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να λυσω το προβλημα με τα αλλα σκυλια και τους κυνηγους

    Ευχαριστω εκ των προτερων

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #217850

    καλησπερα κατ αρχην σας ευχαριστω και τους δυο σημερα την εβγαλα στο κυνηγι στην αρχη δεμενη με σχοινακι περιπου 10 μετρων την ελυσα μετα απο λιγο την ξαναεδεσα οταν ειδα οτι ξεφευγει παλι και το επανελαβα αρκετες φορες οταν εβλεπα οτι παει να ξεφυγει.Το προβλημα ειναι οταν δει αλλο σκυλι η καποιον αλλον κυνηγο. Βεβαια σημερα οταν βρηκαμε μερικα πουλια [ειμασταν τυχεροι σημερα] η κατασταση βελτιωθηκε για να μην πω οτι κυνηγησε χωρις να με προβληματισει ιδιαιτερα αλλα οταν περναει λιγη ωρα χωρις να βρουμε κατι χανει την αυτοσυγκεντρωση της καταλαβαινω οτι χανεται ο ελεγχος και οταν αρχιζε να μην ακουει την εδενα παλι Την σφυριχτρα δεν τις την εμαθα αλλα θα το ξεκινησω και ελπιζω να τα καταφερω Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να λυσω το προβλημα με τα αλλα σκυλια και τους κυνηγους Ευχαριστω εκ των προτερων

     

    Δεν υπαρχει καμια απολυτος μαγικη συνταγη φιλε μου,αυτο που θα πρεπει να μαθει το σκυλακι για να μπορεις να συννενοησε μαζι του ειναι η βασικη υπακοη,μονο τοτε θα μπορεσεις να εχεις τον ελεγχο του ζωου και να κανει αυτα που του ζητας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #226220

    κυριε Γιαννη θα ηθελα να μας πειτε σε ποιους μηνες της εφηβειας και σε ποιους της ενηλικιωσης πρεπει να περιμενουμε οτι το σκυλι θα κανει το “ γκαπ’. ευχαριστω.

    Κάθε σκύλος εκτός των χαρακτηριστικών της φυλής του έχει την δική του ιδιοσυγκρασία αλλά και τα δικά του βιώματα οπότε δεν μπορώ να σου προσδιορίσω μήνα. Είναι πασιφανές από τον ιδιοκτήτη (ιδίως αν είναι ο εκτροφέας) το πότε μπαίνει για τα καλά στην εφηβεία ή την ενηλικίωση.  

    Μιλώντας γενικά… οι μεγαλόσωμοι σκύλοι αν και έχουν μικρότερο προσδόκιμο ζωής ωριμάζουν αργότερα. Άλλες φυλές (ανεξαρτήτως μεγέθους) περνάνε σύντομα στην εφηβεία ενώ άλλες αργούν. Ένας σωστά κοινωνικοποιημένος  σκύλος και με ειδική εισαγωγή στην εκπαίδευση θα ανταποκριθεί ως ωριμότερος έφηβος  κατά την βασική εκπαίδευση και την κυνηγητική από ένα αδελφό του που έχει παραμείνει άπραγος στο κυνοστάσιο. Ένα κουτάβι που ζει κοντά στον κυναγωγό του και συνεχώς αλληλοεκτιμούν τις δυνάμεις τους, και συμβιώνουν ομαλά δύσκολα θα κάνει το γκαπ….κλπ κλπ  

    Επειδή όμως καταλαβαίνω πως κάπου θες να το προσδιορίσω θα διακινδυνέψω να εκτεθώ λέγοντας για την εφηβεία περίπου στους 9 -10 μήνες και για την ενηλικίωση 18-22 μηνών. Δεν θα πρέπει να συγχέουμε  το φαινόμενο αυτό με την “αστάθεια” που παρουσιάζουν τα νεαρά θηλυκά πριν – κατά – και μετά την πρώτη τους περίοδο όπου ένας χείμαρρος ορμονών αναστατώνει τον ψυχισμό τους οπότε μπορούν να εκδηλώσουν περίεργες συμπεριφορές: από το να μη μπορούν να συγκεντρωθούν κατά την εκπαίδευση μέχρι να εκδηλώσουν κάποιες φοβίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #227432

    ………….. Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να λυσω το προβλημα με τα αλλα σκυλια και τους κυνηγους Ευχαριστω εκ των προτερων

    Με αυτό που λέμε κοινωνικοποίηση, δηλαδή με την σταδιακή επαφή μαζί τους.  Ο σκύλος σου πιθανόν έχει ανάγκη παιχνιδιού και συναναστροφής, αν του τα παρέχεις άλλες ώρες σε άλλους χώρους και σταδιακά εφαρμόζεις τις εντολές της βασικής εκπαίδευσης στην υπακοή τότε θα μπορείς να τον ελέγξεις και στον κυνηγότοπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #380789

    καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε θα  ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά το κάλεσμα του σκύλου με σφυρίχτρα  πως μπορείς να το εκπαιδεύσεις  άμα γνωρίζει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει θα ήταν ότι καλύτερο.

    ευχαριστώ Μάνος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #380797

    Μάνο το πιο εύκολο είναι αυτό , ειδικά άμα είναι μικρο το σκυλί ,

     

    αν σε ακούει στο έλα    ,   σφύρα πρώτα και μετά λεγε του έλα μια 2  θα το συνδυάσει το σκυλί.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #380810

    Μάνο, όπως τα λέει ο Νίκος. Μπορείς να συνδυάσεις διάφορες εντολές με τη σφυρίχτρα αρκεί να καταλήξεις εξ’ αρχής τι θα κάνει (πχ. με ένα κοφτό σφύριγμα stop, με 2 αλλαγή κατεύθυνσης, με πολλαπλά έλα κλπ.). Θα του λες την εντολή και θα σφυράς ανάλογα. Στο τέλος θα μάθει να υπακούει το σκυλί ΚΑΙ στη σφυρίχτρα. Όλ’ αυτά βέβαια προϋποθέτουν να “γνωρίζει” και να “εκτελεί” σωστά τις εντολές από πριν.

    Δες εδώ τον κ. Νικολακόπουλο, στο 5:10′ αναφέρει σχετικά με την ακινησία και τη σφυρίχτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #380858

    εγω δυο εντολες του εχω μαθει με σφυριχτρα.

    το ελα με με σφυριγμα και ανταμοιβη, και την αλλαγη κατευθυνσης με σφυριγμα και ταυτοχρονα δειχνω με το χερι και γυριζω το σωμα μου προς  την κατευθυνση που θελω να παει.

    το κατσε του το εχω μαθει με σηκωμα του χεριου.

    ολα αυτα απο κουταβακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #381893

    Καλησπέρα.
    Έχω ένα σεττερ 15 μηνών ξεκινημενο , πολυ καλο στην έρευνα με παρα πολυ καλα στοιχεία μέχρι στιγμής και πανεξυπνο με φοβερή όσφρηση και βρίσκει το θηραμα σχετικά γρήγορα , με πολυ μυαλό, ζήλο και όρεξη.Αλλα μου καθετε στη φερμα το πολυ μέχρι 25-30 δευτερα, μερικές φορές μονο και λιγότερο γύρω στα 15 και μόλις πλησιασω ορμαει! Τώρα φοβάται μην του το πάρω, όταν με βλέπει του χει καρφωθει ότι πρέπει να το σηκώσει…… ; δε ξέρω , αλλα και να μην πλησιασω πάλι δε κρατιέται ορμαει απο ένα σημειο και μετα.
    Τι να κάνω και πως να το χειριστω τώρα το θέμα.
    Ευχαριστω πολυ. Να στε καλα.

    Γιαννης.
    Ευχαριστω πολυ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,006 έως 1,020 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων