τα σκαφη μας !!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 117 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #327248

    καλημέρα Θεόδωρε. εσύ που τους ξέρεις, για ρώτα τους, ευκολίες κάνουνε? να πάρω το μπλέ που μου αρέσει. <_<


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    754
    ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ στις #327224

    [size=3]καλημέρα Θεόδωρε. εσύ που τους ξέρεις, για ρώτα τους, ευκολίες κάνουνε? να πάρω το μπλέ που μου αρέσει. <_< [/size]

    Εχω ενα χιλιάρικο,θα μου τσοντάρετε τα υπόλοιπα;; :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #327221

    [size=3]καλημέρα Θεόδωρε. εσύ που τους ξέρεις, για ρώτα τους, ευκολίες κάνουνε? να πάρω το μπλέ που μου αρέσει. :lol: [/size]

    Ατυχήσατε το εχω πάρει εγώ καμάρια μου <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #327182

    [size=5]Ατυχήσατε το εχω πάρει εγώ καμάρια μου <_< [/size]

    καλά τότε θα πάρω το κόκκινο. μια που είμαι Ολυμπιακός. :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #327161

    [size=4]καλά τότε θα πάρω το κόκκινο. μια που είμαι Ολυμπιακός. :lol: [/size]

    καλα παρτο δικο μου ειναι <_< :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #327159

    Καλα κ Θεοδωρε εγω σου εδωσα το σκαφος να κανεις μια βολτα και εσυ καθεσε και λες οτι ειναι δικοσου,και δεν φτανει αυτο,το παζαρευεις κιολας. :lol: <_<

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #327155

    [size=3]Καλα κ Θεοδωρε εγω σου εδωσα το σκαφος να κανεις μια βολτα και εσυ καθεσε και λες οτι ειναι δικοσου,και δεν φτανει αυτο,το παζαρευεις κιολας.[/size] :lol: <_<

    Και ο άλλος το θέλει για παραγάδι :lol: :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #327150

    [size=5]Και ο άλλος το θέλει για παραγάδι <_< :lol: :lol: [/size]

    Δεν το δουλευω στο παραγαδι,εχει γρηγορο ρελαντι,για συρτη βυθου το εχω. :lol: :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #165466

    Στροφή επί τόπου με πολυεστερικό σκάφος


    Του Μάκη Ματιάτου

    Τα διπλέλικα σκάφη μανουβράρονται ευκολότερα στο λιμάνι. Αυτό οφείλεται στην ενέργεια της μιας προπέλας, που εξισορροπεί αυτήν της άλλης με αντίθετη στρέψη.

    Στα μονέλικα σκάφη οι κινήσεις για το ρεμετζάρισμα γίνονται, κάνοντας μία πρόσω και μία ανάποδα τη μηχανή με αντίστοιχες κινήσεις του πηδαλίου, όπως στο παρκάρισμα του αυτοκινήτου. Με δύο μηχανές και δύο προπέλες τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά εύκολα, ακόμα και χωρίς τη χρήση του bow thruster.

    Το σκάφος μπορεί να στραφεί επί τόπου κατά 360 μοίρες χωρίς να χρησιμοποιήσουμε καν τα πηδάλια. Για παράδειγμα, για να κάνουμε μία αριστερή στροφή επί τόπου, βάζουμε στο πρόσω τη δεξιά μηχανή και στο ανάποδα την αριστερή, όπως φαίνεται στο σχήμα 1.

    Το ζεύγος των δυνάμεων κάνει την πρύμη να στραφεί δεξιά γύρω από έναν νοητό άξονα, άρα η πλώρη στρέφεται αριστερά. Την όλη διαδικασία βοηθά και η ενέργεια της φοράς τη προπέλας (propeller effect), που «δαγκώνει» το νερό σαν κουπί και τραβώντας διευκολύνει τη στρέψη.

    Ας παρακολουθήσουμε στο σχήμα 2 πώς ακριβώς λειτουργεί το σκάφος σε μία επί τόπου στροφή προς τα δεξιά. Στη θέση Α βάζουμε πρόσω την αριστερή μηχανή και ανάποδα τη δεξιά. Αν το σκάφος, καθώς στρέφεται, τείνει να κινηθεί πρόσω, μειώνουμε τις στροφές της αριστερής μηχανής, που είναι στο πρόσω, όπως φαίνεται στη θέση Β. Εδώ θα πρέπει να προσέξουμε. Δεν αυξάνουμε τις στροφές της δεξιάς μηχανής που είναι στο ανάποδα για να εξισορροπήσουμε, αλλά μειώνουμε το πρόσω. Στη θέση Γ, καθώς το σκάφος συνεχίζει να γυρίζει, βλέπουμε ότι τείνει να κάνει και λίγο ανάποδα, ξεφεύγοντας από την επί τόπου στροφή που …
    επιθυμούμε. Όπως και στην προηγούμενη περίπτωση μειώνουμε αντίστοιχα τις στροφές της δεξιάς μηχανής που κάνει ανάποδα, αντί να αυξήσουμε το πρόσω της αριστερής.

    Το μυστικό στη μανούβρα και ειδικά στην επί τόπου στροφή είναι να χρησιμοποιήσουμε όσο γίνεται λιγότερες στροφές και βέβαια πάντα να μειώνουμε τις στροφές των μηχανών, για να ελέγξουμε το σκάφος και να εξισορροπήσουμε. Ειδικά σε σκάφη με μεγάλες ιπποδυνάμεις, οι πολλές στροφές μπορεί να μας κάνουν να χάσουμε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να κάνουμε κάποια ζημιά, πέφτοντας πάνω στο μώλο ή σε άλλο σκάφος.

    Το παίξιμο με τις μανέτες χωρίς τη χρήση του πηδαλίου είναι μία εξάσκηση απαραίτητη για να εξοικειωθούμε περισσότερο με το σκάφος μας, αλλά και την ιδιαίτερη συμπεριφορά του με δυνατό αέρα. Μια τέτοια εξάσκηση σε ανοικτό κολπίσκο με αέρα, μακριά από άλλα σκάφη, θα μας δώσει τη ευκαιρία να γνωρίσουμε το σκάφος μας καλύτερα πριν επιχειρήσουμε να ρεμετζάρουμε σε ένα ασφυκτικά γεμάτο λιμανάκι, όπου πέρα από τη μανούβρα πρέπει να έχουμε το νου μας σε επιπλέοντα σκοινιά, αγκυρόσκοινα και καδένες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #165677

    ΝΑ Κ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

    ΜADE BY ME.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #320946

    ΝΑ Κ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

    ΜADE BY ME.

    [img]http://img267.imageshack.us/img267/9784/0048za.jpg[/img]

    [img]http://img34.imageshack.us/img34/6596/0053d.jpg[/img]

    Εμένα για τανκς μου κάνει!! :D
    :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #320945

    Εμένα πάντως μου αρέσει είναι "πολεμικό".
    Τα χερούλια μπροστά είναι η λεπτομέρεια που τα σπάει…. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #320941

    Εμένα για τανκς μου κάνει!! :D
    :lol:

    ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ Κ ΕΡΠΗΣΤΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ :D :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #320940

    Εμένα πάντως μου αρέσει είναι "πολεμικό".
    Τα χερούλια μπροστά είναι η λεπτομέρεια που τα σπάει…. :lol:

    Το καλυτερο και πιο μαχιμο σκαφος του χωριου, για να μην πω του τοπικ!!!!! :lol:
    Τα χερουλια δεν ειναι τιποτα……κατσε να δεις που θα του βαλει και ροδες και τιμονι…….κατηφορα ειναι ως το ποταμι :D :D :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #320939

    Το καλυτερο και πιο μαχιμο σκαφος του χωριου, για να μην πω του τοπικ!!!!! :lol:
    Τα χερουλια δεν ειναι τιποτα……κατσε να δεις που θα του βαλει και ροδες και τιμονι…….κατηφορα ειναι ως το ποταμι :D :D :lol:

    ΣΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΡΙ :lol: :lol: :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 117 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων