ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΤΩΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΕΩΝ CIP

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,771 έως 1,785 (από 1,820 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    kavala στις #261103

    [font=”Comic Sans MS”]THA SE SIXORISOYME AN ARXISIS NA KSANAGRAFIS[/font] ;)

    ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #190862

    Σημερα το απογευμα σε κυνυγι για μπεκατσινια ειχα μαζι μου 2 δεκαδες φυσιγγια σε 32 γρ 8 ν δικα μου ,μολις τελειωσε η πρωτη δεκαδα συνεχισα με τη δευτερη η οποια ηταν ακριβως η ιδια σε αρχικες ταχυτητες με την αλλη και το μονο που αλλαζε ηταν ο συγκεντρωτηρας ,αυτο που παρατηρησα ηταν η ελαχιστη χρονοκαθυστερηση μεταξυ τραβηγματος σκανδαλης και πεσιματος του πουλιου ,ηταν λες και τραβωντας την σκανδαλη τραβουσε και το πουλι ,μηπως τελικα η διαμετρος του συγκεντρωτηρα , η εμφραξη ,και ο χρονος κανης το tc , παιζει τον σπουδαιοτερο ρολο ,μειωνοντας με καποιο τροπο τον συνολικο χρονο μεταξυ τραβηγματος της σκανδαλης και αφιξης της τουφεκιας στο στοχο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #259028

    Σημερα το απογευμα σε κυνυγι για μπεκατσινια ειχα μαζι μου 2 δεκαδες φυσιγγια σε 32 γρ 8 ν δικα μου ,μολις τελειωσε η πρωτη δεκαδα συνεχισα με τη δευτερη η οποια ηταν ακριβως η ιδια σε αρχικες ταχυτητες με την αλλη και το μονο που αλλαζε ηταν ο συγκεντρωτηρας ,αυτο που παρατηρησα ηταν η ελαχιστη χρονοκαθυστερηση μεταξυ τραβηγματος σκανδαλης και πεσιματος του πουλιου ,ηταν λες και τραβωντας την σκανδαλη τραβουσε και το πουλι ,μηπως τελικα η διαμετρος του συγκεντρωτηρα , η εμφραξη ,και ο χρονος κανης το tc , παιζει τον σπουδαιοτερο ρολο ,μειωνοντας με καποιο τροπο τον συνολικο χρονο μεταξυ τραβηγματος της σκανδαλης και αφιξης της τουφεκιας στο στοχο ?

    Ενδιαφέρον θέμα για προβληματισμό. Είναι πιθανό να παίζει πράγματι σημαντικό ρόλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #258960

    Σημερα το απογευμα σε κυνυγι για μπεκατσινια ειχα μαζι μου 2 δεκαδες φυσιγγια σε 32 γρ 8 ν δικα μου ,μολις τελειωσε η πρωτη δεκαδα συνεχισα με τη δευτερη η οποια ηταν ακριβως [color=”#0000FF”]η ιδια σε αρχικες ταχυτητες[/color] με την αλλη και το μονο που αλλαζε ηταν ο συγκεντρωτηρας ,αυτο που παρατηρησα ηταν η ελαχιστη χρονοκαθυστερηση μεταξυ τραβηγματος σκανδαλης και πεσιματος του πουλιου ,ηταν λες και τραβωντας την σκανδαλη τραβουσε και το πουλι ,μηπως τελικα η διαμετρος του συγκεντρωτηρα , η εμφραξη ,και ο χρονος κανης το tc , παιζει τον σπουδαιοτερο ρολο ,μειωνοντας με καποιο τροπο τον συνολικο χρονο μεταξυ τραβηγματος της σκανδαλης και αφιξης της τουφεκιας στο στοχο ?

    Τις ταχύτητες τις έχεις μετρημένες?
    Παρομοίως σε γομώσεις με ίδια όλα εκτός συγκενρωτήρα (διαφορετικές μάρκες – ποιότητα – σκληρότητα) είδα διαφορά στις ταχύτητες 10+μ/δ..!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #258959

    Τις ταχύτητες τις έχεις μετρημένες?
    Παρομοίως σε γομώσεις με ίδια όλα εκτός συγκενρωτήρα (διαφορετικές μάρκες – ποιότητα – σκληρότητα) είδα διαφορά στις ταχύτητες 10+μ/δ..!

    Χρηστο τα ειχα ολα μετρημενα και ολα ιδια ,η διαφορα στο χρονο ηταν ξεκαθαρη ,πρεπει να παιζει μεγαλο ρολο, ειδικα σε πολυ στενο αυλο ο συγκεντρωτηρας ,με 10 μ/δ δεν βλεπεις τετοια διαφορα ,και μιλαμε για σταθερο καρτερι ,τραβερσες και ιδια ωρα της ημερας ,και εγω τυχαια το ανακαλυψα ,αφου αλλαξα συνεχομενα την μια δεκαδα μετα την αλλη ,παντως ψαχνουμε να βρουμε ολοι αρχικες ταχυτητες αλλα κατι πιο σημαντικο μας διαφευγει !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #190891

    αυτο που λετε ειναι λογικο αλλοι εμφραξη κανη πχ.ο gualandi-αλλοι ο giovani.το εχω παρατηρηση και εγω με την mb32 to 1,65×32 me piston skeet 23.βγαζη διαφορετηκη ντουφεκια αν αλλαξω το συγκετρωτηρα με τον vzero 23.τοσο σε ταχητυτα οσο και σε διατρηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #258958

    Σημερα το απογευμα σε κυνυγι για μπεκατσινια ειχα μαζι μου 2 δεκαδες φυσιγγια σε 32 γρ 8 ν δικα μου ,μολις τελειωσε η πρωτη δεκαδα συνεχισα με τη δευτερη η οποια ηταν ακριβως η ιδια σε αρχικες ταχυτητες με την αλλη και το μονο που αλλαζε ηταν ο συγκεντρωτηρας ,αυτο που παρατηρησα ηταν η ελαχιστη χρονοκαθυστερηση μεταξυ τραβηγματος σκανδαλης και πεσιματος του πουλιου ,ηταν λες και τραβωντας την σκανδαλη τραβουσε και το πουλι ,μηπως τελικα η διαμετρος του συγκεντρωτηρα , η εμφραξη ,και ο χρονος κανης το tc , παιζει τον σπουδαιοτερο ρολο ,μειωνοντας με καποιο τροπο τον συνολικο χρονο μεταξυ τραβηγματος της σκανδαλης και αφιξης της τουφεκιας στο στοχο ?

    Τις ταχύτητες τις έχεις μετρημένες?
    Παρομοίως σε γομώσεις με ίδια όλα εκτός συγκενρωτήρα (διαφορετικές μάρκες – ποιότητα – σκληρότητα) είδα διαφορά στις ταχύτητες 10+μ/δ..!

    αν υποθεσουμε οτι τα πρωτα φυσιγγια ειχαν ταχυτητα 400m/sec και τα δευτερα 410m/sec αφου η διαφορα ηταν 10+μ/δ..! οπως λεει ο Χρηστος τοτε στα 25 μετρα αποσταση που μαλλον εγινε η τουφεκια η διαφορα με εναν υπολογισμο ειναι η εξης. 0,0016 του δευτερολεπτου. ειναι αδυνατον οποισδηποτε ανθρωπος στον πλανητη να καταλαβει το ενα χιλιοστο του δευτερολεπτου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #190892

    Και βεβαια πηστευω οτι παιζει μεγαλο ρολο ο σηγγεντροτιρας ποσο σκληρος ειναι τι σουστα εχει μεγαλη μικρη ποσο καλη εμφραξη κανει (να μην αφηνει τα αερια απο τα πλαγια )και η στατικη.
    αλαζει .Εντομεταξη ιδια χιλιοστα απο εταιρια σε εταιρια αλαζουν οποτε οταν κληνει 58 .Αλλο πατιμα τα υλικα μεσα με τον ενα αλλα με τον αλλον .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #190893

    η διαφωνια μου ειναι για την ταχυτητα. και φυσικα παιζει ρολο στην τουφεκια ο συγκεντρωτηρας οπως παιζουν ρολο ολα τα υλικα του φυσιγγιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #258828

    αν υποθεσουμε οτι τα πρωτα φυσιγγια ειχαν ταχυτητα 400m/sec και τα δευτερα 410m/sec αφου η διαφορα ηταν 10+μ/δ..! οπως λεει ο Χρηστος τοτε στα 25 μετρα αποσταση που μαλλον εγινε η τουφεκια η διαφορα με εναν υπολογισμο ειναι η εξης. 0,0016 του δευτερολεπτου. ειναι αδυνατον οποισδηποτε ανθρωπος στον πλανητη να καταλαβει το ενα χιλιοστο του δευτερολεπτου.

    Βασίλη, ο Δημήτρης δεν είπε ότι υπήρχε διαφορά 10 μέτρων. Είπε ότι τα φυσίγγια ήταν μετρημένα με ίδια αρχική ταχύτητα και είχαν αισθητή διαφορά στο θήραμα. Αλλά ακόμα και σε αυτό που λες, μην είσαι απόλυτος. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να καταλάβουν μία διαφορά των 10 μ/δ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #258818

    Βασίλη, ο Δημήτρης δεν είπε ότι υπήρχε διαφορά 10 μέτρων. Είπε ότι τα φυσίγγια ήταν μετρημένα με ίδια αρχική ταχύτητα και είχαν αισθητή διαφορά στο θήραμα. Αλλά ακόμα και σε αυτό που λες, μην είσαι απόλυτος. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να καταλάβουν μία διαφορά των 10 μ/δ.

    Aυτο ακριβως εννοω ,οτι εκτος απο τις αρχικες ταχυτητες υπαρχει και καποιος αλλος παραγοντας , μαζι και το βαρος της σκανδαλης , που ρυθμιζει τον συνολικο χρονο απο το πατημα της σκανδαλης μεχρι το χτυπημα του πουλιου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #258809

    Aυτο ακριβως εννοω ,οτι εκτος απο τις αρχικες ταχυτητες υπαρχει και καποιος αλλος παραγοντας , μαζι και το βαρος της σκανδαλης , που ρυθμιζει τον συνολικο χρονο απο το πατημα της σκανδαλης μεχρι το χτυπημα του πουλιου

    Δημήτρη επειδ'η στα μπεκατσίνια προχτές είχες το όπλο σου που το ξέρεις με κλειστά μάτια,πως παρατήρησες ότι υπάρχει χρονοκαθυστερηση από 10άδα σε 10αδα?Δηλαδή θέλω να πώ στα 1-2 φυσίγια της "αργής" 10αδας ας την ονομάσουμε έτσι χάρη λόγου είχες αποτυχία?Αλλαξες προσκόπευση και έβαλες μεγαλύτερη?

    Υ.γ Πήρα με τον αδερφό μου σήμερα στο χωράφι τα ντουφέκια και στο διάλειμμα βάλαμε ένα ντενεκέ πάνω σε ένα τελάρο αυτά τα μεγάλα τα πλαστικά και ντουφεκίσαμε με 32γρ DIANA και με τα δικά σου.Στα DIANA και στα 2 όπλα ο ντενεκές κουνήθηκε λίγο…με τα δικά σου στη ντουφεκιά του αδερφού μου έφυγε 30 πόντους πίσω από το τελάρο…και μένα ο ντενεκές έφυγε μισό μέτρο πίσω από το τελάρο και είχε και 4 τρύπες :lol: Η απόσταση περί τα 32-35 μέτρα…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #258794

    Δημήτρη επειδ'η στα μπεκατσίνια προχτές είχες το όπλο σου που το ξέρεις με κλειστά μάτια,πως παρατήρησες ότι υπάρχει χρονοκαθυστερηση από 10άδα σε 10αδα?Δηλαδή θέλω να πώ στα 1-2 φυσίγια της "αργής" 10αδας ας την ονομάσουμε έτσι χάρη λόγου είχες αποτυχία?Αλλαξες προσκόπευση και έβαλες μεγαλύτερη?

    Υ.γ Πήρα με τον αδερφό μου σήμερα στο χωράφι τα ντουφέκια και στο διάλειμμα βάλαμε ένα ντενεκέ πάνω σε ένα τελάρο αυτά τα μεγάλα τα πλαστικά και ντουφεκίσαμε με 32γρ DIANA και με τα δικά σου.Στα DIANA και στα 2 όπλα ο ντενεκές κουνήθηκε λίγο…με τα δικά σου στη ντουφεκιά του αδερφού μου έφυγε 30 πόντους πίσω από το τελάρο…και μένα ο ντενεκές έφυγε μισό μέτρο πίσω από το τελάρο και είχε και 4 τρύπες :lol: Η απόσταση περί τα 32-35 μέτρα…!!!

    Αγγελε δεν εγραψα οτι δεν σκοτωνε η μια τουφεκια και η αλλη σκοτωνε ,τυχαια ομως παρατηρησα οτι η δευτερη πηγαινε σαν προσκοπευση ,σχεδον πανω στο πουλι ,τελος παντων μην σας ζαλιζω με την δικη μου τρελα ,πιστευω να εχεις μεινει ευχαριστημενος απο τα φυσιγγια που σου εδωσα ,ειναι φοβερη τουφεκια για τσιχλες ,πολυ μεγαλη ταχυτητα ,φοβερη συγκεντρωση και κατανομη,φιλος σημερα στα 30 μ , με τα 32 γρ και 8 ν ,χτυπησε θυλυκο πρασινοκεφαλο το οποιο εγινε κοσκινο ,πηρε πανω απο 30 σκαγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #258732

    Χρηστο τα ειχα ολα μετρημενα και ολα ιδια ,η διαφορα στο χρονο ηταν ξεκαθαρη ,πρεπει να παιζει μεγαλο ρολο, ειδικα σε πολυ στενο αυλο ο συγκεντρωτηρας ,με 10 μ/δ δεν βλεπεις τετοια διαφορα ,και μιλαμε για σταθερο καρτερι ,τραβερσες και ιδια ωρα της ημερας ,και εγω τυχαια το ανακαλυψα ,αφου αλλαξα συνεχομενα την μια δεκαδα μετα την αλλη ,παντως ψαχνουμε να βρουμε ολοι αρχικες ταχυτητες αλλα κατι πιο σημαντικο μας διαφευγει !

    Κάπου έχει γράψει ο Nikos77 Καβ. ένα άρθρο πως επιρεάζεται η προοδευτικότητα της πυρίτιδας από το βύσμα κ.α. (σκληρότητα κ.α.). Αν υποθέσουμε ότι εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά στη καμπύλη καυσης και εφόσον αυτό συνεπάγεται και αλλαγή στο χρόνο που παραμένουν τα σκάγια μέσα στην κάνη, σε μια τραβέρσα βολή και σκόπευση ''σκούπισμα'' μπορεί να κάνει κάποια διαφορά. Αν το υπολογίσει κάποιος μπορεί να το βρει αμελητέο ή να πει ότι ο ανθρωπος δεν αντιλαμβάνεται τα 2χιλ του δευτ/του, αλλά μπορεί να το αντιλαμβάνονται τα αντανακλαστηκά, το ενστικτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #190992

    Α, στην αρχή του τοπικ αναφέρεται και Rt 'καθηστέρηση ανάφλεξης' ..!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,771 έως 1,785 (από 1,820 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων