Νούμερο Σκαγίων για την Τσίχλα – Προτιμήσεις

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #147469

    νικο οι δευτεροι με τα * ειναι κ κατι αλλοι που γραφουν victory.
    ενας αλλος τροπος ειναι κατω απο την μισοταπα να μπει πλαστικη φουστα απο μαλλινη ταπα.κ αυτο μου δινει καλα αποτελεσματα στους cheditte.
    καλα τα λεει ο νικος.εννοειται οτι προεχει η ασφαλεια κ οτι ολα θελουν καλο ψαξιμο…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #147560

    νικο κ στους δυο που ανεφερα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με τα καψυλια.μια χαρα κουμπωνουν.οσο για την πατεντα με την φουστα που σου ειπα δουλευει μια χαρα κ οι κατανομες της ειναι αψογες οσες φορες την εχω δοκιμασει.
    πιστεψε με προσπαθω να μην παιζω με την ασφαλεια μου.ουτε με των γυρω μου βεβαια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    131
    fitnessman στις #147614

    καλησπερα!! αναλογα το μερος κυνηγιου χρησιμοποιω φυσιγγια με συγκεντρωτηρες και 1.9 χιλιοστα διαμετρος σκαγιων με κυλινδρο,2.00-2.1 χιλιοστα με βελτιωμενο κυλινδρο και 2.25 χιλιοστα με μισο τσοκ..πιστευω οτι παιζει μεγαλη σημασια να βαζουμε στο αναλογο τσοκ το αναλογο νουμερο σκαγιων..επισης πιστευω οτι οταν χρησιμοποιουμε διασπορας φυσιγγια (αρα κοντινες τουφεκιες ) περισσοτερες επιτυχιες θα εχουμε με πολυ ψίλα σκαγια 1.8-1.9 χιλιοστα.εγω προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε διασπορας φυσιγγι και διαμετρος σκαγιων χονδρυτερη απο 1.9 χιλιοστα..τωρα αν μου λεγανε επελεξε ενα νουμερο και κυνηγα με αυτο για παντα και παντου την τσιχλα θα χρησιμοποιουσα σκαγια με 2.00 χιλιοστα διαμετρο σκαγιων..να τονισω οτι ειμαι σχεδον κατα 90% τσιχλοκυνηγος τωρα και 15 περιπου χρονια και κυνηγαω κατα 95% την τσιχλα στο περπατητο..φιλικα Γιαννης!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #147638

    Εγώ κυνηγάω την κοινή τσίχλα. Στο περπατητό έχω κύλινδρο και 9αρια με 32γρ…. και κάννη 71 cm…
    στο καρτέρι , εκτός από τις μαύρες που χρησιμοποιώ 9αρια διασποράς….. μετά βάζω τσοκάκι 3 άστρα, και δουλεύω κυρίως 9αρια, εκτός αν τα πουλιά είναι ψηλωμένα και τότε βάζω 8αρια στα 32 γρ…

    Αυτό που λέτε, για άτομα που κυνηγούν με 7άρια, είναι για μένα πολύ σύνηθες….. το κάνει και ο πατέρας μου πολλές φορές… αλλά και κάποιοι φίλοι του, κυνηγούν μόνο με 7αρια…..
    μιλάμε για κυνήγι με κάνες 70 cm, και τσοκ πιο σφιχτά απο κύλινδρο, με το ίδιο όπλο καρτέρι-περπατητό. Ίσως φένεται λίγο παράλογο, αλλά για κάποιον που τουφεκάει καλά, είναι τέλειος συνδιασμός, αφού μπορεί να πάρει σχεδόν οποιοδήποτε θήραμα θα συναντήσει…. φάσσες, μπεκάτσες, λαγό κ.λ.π

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #147654

    την τσιχλα την κυνηγαω στο καρτερι και στο περπατητο με ν 7 εκτος απο της μαυρες .Στα μερη μου στην αρτα ειδικα τους μηνες οκτωμβρη ,νοεμβρη,δεκεμβρη ειναι πολυ συχνω το φαινομενω να σου περασουν και φασσες οποτε δεν το διακινδυνεβω και δουλευω με 30,32,και34gr pyrkal.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #147659

    Ενας θειος μου ηθελε να του παραγγειλω μια κουτα φυσιγγια, ειναι της παλιας σχολης, και μου ειπε το εξης:
    "δεν με ενδιαφερει αν χασω καποια πουλια, αυτο που με νοιαζει ειναι να μην ειναι γεματα σκαγια και τρωω μολυβδο, παρε μου 7αρια!!"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #147980

    Ψηφισα 3 νούμερα: 7.5 , 9 και 10 και μέχρι στιγμής οι ψήφοι δίπλα απο το 7.5 δείχνουν (1) !!
    Σκοπευτικά Ν7.5 32gr και με MOD το όπλο κεντάει – τσίχλες, τρυγόνια, περδίκια και φάσσες .
    Με το Spreader όμως τα 10αρκία δουλέουν πολύ καλύτερα.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων