FRANCHI s/p & για σκοπευτική χρήση

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #40729

    χαχαχαχα ….αυτό ακριβώς έκανα και εγω σε ενα Betinsolli Silver Lihgt


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40863


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 10 Ιούνιος 2004


     Στην δική σου περίπτωση όμως, θα είχε ίσως ενδιαφέρον η αγορά ενός σκοπευτικού Franchi, μιας και θα μπορείς να αλλάζεις και τις κάννες ανάμεσα στα δύο όπλα. (μόνο στα Franchi γίνεται). Έτσι, αντί να κουβαλάς π.χ. δύο όπλα όταν πας για μπεκάτσα και φάσσα, μπορείς να παίρνεις το κυνηγετικό σου όπλο, και μαζί και τις κάννες του σκοπευτικού.


    [/indent]

    Πόσο ασφαλές  είναι ?  Δηλαδή εννοώ μπορεί να δουλέψει το σύστημα με μία βάση και 2 σετ καννών.

    Για να επεκτείνω την ερώτηση, όπλα όπως για παράδειγμα το σ/π baikal με 2 Σετ καννών είναι αξιόπιστα, δεν επηρεάζει η μιά κάννη την άλλη ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40890

    Αγαπητέ Αντώνη, όλα τα όπλα που προσφέρονται σαν “combo” με δύο ή παραπάνω σετ καννών, είναι κατασκευασμένα εξαρχής πάνω στο ίδιο μονομπλόκ, άρα ασφαλέστατα. Επιπλέον η Franchi, έχει προβλέψει στην κατασκευή των αλληλεπίθετών της αυτήν την δυνατότητα της εναλλαγής καννών, η οποία γίνεται εφικτή μέσω του μηχανισμού του ξυστού (πάπιας).

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40918

    Thanks leo

    Σκεφτόμουν να σε ρωτήσω γιαυτό πολύ καιρό, αλλά τώρα που τόφερε η κουβέντα μας ήρθε κουτί

    Διάβαζα σε ένα αμερικάνικο βιβλίο για skeet ότι αν θέλει κάποιος να χρησιμοποιεί σε σκοπευτήριο όπλα μικροτέρων διαμετρημάτων, καλο είναι να βρεί ένα όπλο το οποίο βγαίνει με ανταλλακτικές κάννες διαφόρων διαμετρημάτων, ώστε να έχει ακριβώς το ίδιο σχετικά βάρος αλλά και το ίδιο κοντάκι.

    Λύστε μου μιά άλλη απορία ή εσύ η ο Duckhunter. Την ημέρα που ήρθα με τον πιτσιρικά ΜΑΛΑΚΑΣΑ, δεν θυμάμαι ποιός μου το είπε (leo ή duckhunter), ότι υπάρχει σ/π baikal με 2 κάννες 20cal & 28cal. Οσο και να έψαξα δεν το βρήκα στους αντιπροσώπους μας. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό με 2 σετ καννών cal12 όμως, η μία 66cm cyl/cyl και η άλλη 72cm mod/full. Ξέρετε κάτι άλλο ή τελικά μιλάμε για το όπλο που βρήκα εγώ ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40921

    Εγώ στο είπα. Ξέρω ότι η Baikal τα φτιάχνει και ότι προσφέρονται τουλάχιστον στην αμερικανική αγορά.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40926


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 15 Ιούνιος 2004


    Εγώ στο είπα. Ξέρω ότι η Baikal τα φτιάχνει και ότι προσφέρονται τουλάχιστον στην αμερικανική αγορά.


    [/indent]

    Δυστηχώς επιβεβαιώνεται η άποψη ότι οι αντιπρόσωποί μας εδώ δεν φέρνουν όλα τα όπλα που παράγονται αλλά τα πιό εμπορεύσιμα. Το είχε αναφέρει και ο Λευτέρης Fast Eddie με το baikal sporting που δεν έρχεται καν.

    Τώρα που το θυμάμαι καλά το όπλο που είχε για παράδειγμα το αμερικάνικο βιβλίο που προανέφερα για τις ανταλλακτικές κάννες άλλων διαμετρημάτων ήταν baikal

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40938

    Αντωνη  , δες αυτα μπορει να βρεις τιποτα

    http://www.baikalinc.ru/eng/prod/rifle/

    http://http://www.eaacorp.com/

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40969

    Αλκη ,

    αυτές τις δύο σελίδες τις έχω “στα αγαπημένα μου” τα τελευταία 2 χρόνια και τις έχω μελετήσει μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας.

    Δεν είναι τυχαίο ότι έχω 4 baikal ( διαφόρων διαμετρημάτων ).

    Το θέμα είναι το τι φέρνουν οι δικοί μας εδώ.

    Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Σίγουρα θα φανούν χρήσιμες ιστοσελίδες για όσους τους ενδιαφέρουν αυτά τα όπλα

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘FRANCHI s/p & για σκοπευτική χρήση’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων