Πιο φυσίγγι θα επιλέγατε για Πέρδικα?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #178126

    ……………………………….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #178127

    Τα condor που δοκιμασα φετος σε τρουλιδες δεν ξερω εαν εχουν αλλο ονομα ,σε μακρινες βολες ηταν καλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290611

    5 ΦΙΛΕ ΕΥΣΤΟΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΠΟΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ…6 ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ

    Μα και εγώ μόνο με Νο 6 τις κυνηγούσα :lol: …Το Νο 6 είναι το σκάγι για όλα κυριολεκτικά τα κυνήγια (εκτός από αγριόχοιρο και χήνα).
    Απλά το Νο 5 χρειάζεται αν δεις κανά λαγό (προσωπικά δεν θα χάλαγα το πουλοσκυλό μου για ένα λαγό…) και για όσους τουφεκούν σε οριακές αποστάσεις, που και πάλι το Νο 6 είναι κατά την γνώμη μου υπεραρκετό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290610

    Τα condor που δοκιμασα φετος σε τρουλιδες δεν ξερω εαν εχουν αλλο ονομα ,σε μακρινες βολες ηταν καλα

    Οι τουρλίδες απαγορεύονται! Εκτός αν εννοείς τα καλημάνια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    393
    Thanasis Sinathas στις #290607

    Τα condor που δοκιμασα φετος σε τρουλιδες δεν ξερω εαν εχουν αλλο ονομα ,σε μακρινες βολες ηταν καλα

    Ευχαριστώ φίλε μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    393
    Thanasis Sinathas στις #290606

    Μα και εγώ μόνο με Νο 6 τις κυνηγούσα :lol: …Το Νο 6 είναι το σκάγι για όλα κυριολεκτικά τα κυνήγια (εκτός από αγριόχοιρο και χήνα).
    Απλά το Νο 5 χρειάζεται αν δεις κανά λαγό (προσωπικά δεν θα χάλαγα το πουλοσκυλό μου για ένα λαγό…) και για όσους τουφεκούν σε οριακές αποστάσεις, που και πάλι το Νο 6 είναι κατά την γνώμη μου υπεραρκετό…

    Φίλε εύστοχε το Νο6 είναι χοντρό σκάγι αλλά και πάλι πολύ λαγοκυνηγοί χρησιμοποιούν πρώτο φυσίγγι το Νο6…και το πουλόσκυλο δεν χαλάει αν ντουφεκίσεις λαγό εξάλλου τον φερμάρουν κιόλας…εγώ πιστεύω πως το Νο7 είναι το ιδανικότερο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290588

    Φίλε εύστοχε το Νο6 είναι χοντρό σκάγι αλλά και πάλι πολύ λαγοκυνηγοί χρησιμοποιούν πρώτο φυσίγγι το Νο6…και το πουλόσκυλο δεν χαλάει αν ντουφεκίσεις λαγό εξάλλου τον φερμάρουν κιόλας…εγώ πιστεύω πως το Νο7 είναι το ιδανικότερο!

    Εντάξει ο καθένας έχει την άποψη του πάνω στο τι φυσίγγι θα επιλέξει… Το Νο7 αν και εχει φοβερη διατρηση, δεν ξερω αν θα είχα την ίδια αυτοπεποίθηση με ενα τετοιο στην θαλαμη… σαν πρωτο φυσιγγι τις πρωτες μερες ισως…αλλα και παλι να επαναλαβω ότι έχω να κυνηγήσω με πουλοσκυλο 20 χρόνια και τοτε κυνηγουσα απο οκτωμβρη αποκλειστικα μπεκατσες,-εκτος απο καποια τσιχλοκυνηγια-, οποτε οι εμπειριες μου σε ορτυκι και πολυ περισσοτερο σε περδικα ειναι σαφως λιγοτερες…

    Οσο για το αν χαλαει ο σκυλος, ετσι μου ανέφερε ενας φίλος που κυνηγαει με πουλοσκυλο, εκτος και αν χαλασε ο ιδιος τον σκυλο του, κατα ποσο μου ειπε την αληθεια δεν ξέρω…
    Εγω οσους λαγους εχω χτυπησει τους εχω χτυπησει σε περπατητο κυνηγι τσιχλας…Δεν μου ειχε τυχει ο σκυλος μου ποτε να φερμαρει λαγο….

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #290568

    7 ΜΙΣΙ ΦΙΛΕ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΖΩΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ..ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ :lol: ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ

    Τη ενοεις ζωρικα δε καταλαβαινω.Τη περδικα πρωσοπικα την κυνηγω με δυο σεττερ και παντα τα πουλια που θα ντουφεκισω ειναι φερμαριστα ,και ποτε δε ντουφεκαω ενα κοπαδι που εχει αρχιση και ριχνετε στα γκρεμια.Οσο και μεγαλη να ειναι μια περδικα[κοτσο την λεμε στα μερη μου]στα 10- με 15 μετρα που θα εχω ντουφεκιση
    οχι μονο το 7 αλλα και πιο ψιλο αρκει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #290566

    Γεια σας φίλοι μου φέτος λόγο αλλαγή σκύλων προορίζω να κάνω μακρινές ντουφεκιές,με αποτέλεσμα να αλλάξω φυσίγγια.Θα κυνηγήσω με μια Beretta Es 100 Vitoria 61cm και με τσοκ ένα τέταρτο ****……1ο Φυσίγγι θα βάζω το Super Felt No7 και τα 2 τελευταία συγκεντρωτικό και είμαι ανάμεσα στα:

    1) Δόρκας Condor 36gr
    2) Beretta Extreme Long Range 36gr
    3) Lambro Biturbo 36gr
    4) NSI Persorco di caccia 36gr

    Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορείτε,επίσης θέλω να το βάλω από την πρώτη μέρα που θα αρχίσει το κυνήγι της ορεινής μέχρι και την τελευταία διότι θέλω να αλλάζω..

    Ευχαριστώ
    Φιλικά
    Θάνος

    απο την στιγμη που εχεις 61 ποντους καννη πιστευω πρεπει να βαλεις ** η *** και οχι μαλινη το πρωτο αφου λες για μακρινες τουφεκιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    393
    Thanasis Sinathas στις #290357

    απο την στιγμη που εχεις 61 ποντους καννη πιστευω πρεπει να βαλεις ** η *** και οχι μαλινη το πρωτο αφου λες για μακρινες τουφεκιες

    ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΣΟΚ BRILEY!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    393
    Thanasis Sinathas στις #290355

    Τη ενοεις ζωρικα δε καταλαβαινω.Τη περδικα πρωσοπικα την κυνηγω με δυο σεττερ και παντα τα πουλια που θα ντουφεκισω ειναι φερμαριστα ,και ποτε δε ντουφεκαω ενα κοπαδι που εχει αρχιση και ριχνετε στα γκρεμια.Οσο και μεγαλη να ειναι μια περδικα[κοτσο την λεμε στα μερη μου]στα 10- με 15 μετρα που θα εχω ντουφεκιση
    οχι μονο το 7 αλλα και πιο ψιλο αρκει.

    ΚΥΝΗΓΩ ΠΕΡΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΓΡΙΕΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΚΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΦΥΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΘΑ ΔΕΚΤΕΙ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΕΝΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΟΤΣΟ ΣΤΑ 30 ΜΕΤΡΑ ΜΕ 7ΜΙΣΑΡΙΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΥΛΙ ΑΥΤΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #178204

    Εγώ φέτος λέω να δοκιμάσω τα jordan του Ιορδάνογλου. Μου φαίνεται ότι το βγάζει σε 36γρ. Για νούμερο θα παίξω 6 και 7. Εμπειρία πάντως επάνω στο συγκεκριμένο θήραμα έχω ελάχιστη οπότε ακόμα ψάχνομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #178205

    στα 30 μετρα με 7αρια αμα παει πανω η τουφεκια πεφτει ψαθα η περδικα , 100% χρονια ολοκληρα το βλεπω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290350

    Εγώ φέτος λέω να δοκιμάσω τα jordan του Ιορδάνογλου. Μου φαίνεται ότι το βγάζει σε 36γρ. Για νούμερο θα παίξω 6 και 7. Εμπειρία πάντως επάνω στο συγκεκριμένο θήραμα έχω ελάχιστη οπότε ακόμα ψάχνομαι.

    Μάλλον τα μαύρα εννοείς, που είναι 35,5γρ. για την ακρίβεια… απ'ό,τι μου έχουν πει δυο φίλοι βγάζει ισχυρά φυσίγγια ο Ιορδάνογλου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #290347

    Μάλλον τα μαύρα εννοείς, που είναι 35,5γρ. για την ακρίβεια… απ'ό,τι μου έχουν πει δυο φίλοι βγάζει ισχυρά φυσίγγια ο Ιορδάνογλου…

    Ναι τα μαύρα είναι. Και μάλλον, τώρα που το λες, πρέπει να είναι 35,5γρ. Όταν λες ισχυρά φυσίγγια τι εννοείς;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων