Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 961 έως 975 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #462519

    Φιλε Βαγκο ευχαριστω για τις πληροφοριες!Οντως το περασα με ενα Ιταλικο λαδι για οπλα που μου εδωσε ο μαγαζατορας!Τωρα η αληθεια ειναι οτι πρωτα το πηρα και μετα ψαχνοντας πληροφοριες ειδα αυτο το σαιτ(ισως πεσανε σε χαλασμενη παρτιδα ή πιθανον ειναι το μενος των Αγγλων για τα Ρωσικα οπλα!).Οπως και να εχει με τρομαξανε και εριξα ξανα λαδι στο μηχανισμο του κλειστρου χωρις να το σκουπισω για να αποφυγω τυχον εμπλοκες!Τωρα σχετικα με το στρωσιμο αγορασα 32αρια σκαγια μεγεθους 7!Ειναι καλα για την mp155?Ποσο πρεπει να περιμενω για να ριξω και 9βολα και μεχρι ποσα γραμμαρια μπορω να φτασω?Τα βεργινα λαμπρο 33 ειναι καλα,τα εχει δοκιμασει κανεις?Σορρυ αν κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα ειμαι εντελως νεος και δεν εχω ιδεα!

    Ευχαριστω εκ των προτερων!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #462525

    Καλησπέρα!
    Στο forum για τα Baikal υπάρχει πληθώρα αναναφορών στο mp155. Αρκετές από αυτές τις έκανα μάλιστα ο ίδιος, όταν βρέθηκα στην ίδια θέση με σένα, έχοντας μόλις αποκτήσει (τότε) ένα τέτοιο όπλο. Ψάξε λίγο και θα βρεις όλα τα σχετικά.
    Κοντολογίς, όμως, να αναφέρω τα εξής: Το όπλο είναι καλό -έως εξαιρετικό- για τα λεφτά του. Κάποιες, ωστόσο, παρτίδες (του εξωτερικού κυρίως) παρουσίασαν ορισμένα προβλήματα. Προσωπικά, δεν είχα κανένα πρόβλημα από όσα διάβασα σε κάποια sites. Τα μόνα ζητήματα που αντιμετώπισα ήταν: 1) το πολύ σφιχτό ελατήριο αποθήκης (που λύθηκε με αφαίρεση 2 σπειρών του ελατηρίου), και β) η προβληματική βαφή βάσης, η οποία ξεθώριασε γρήγορα, και πήγα σε λύση ψυχρής βαφής (αν και τελικά προτίμησα την εντελώς άβαφη εκδοχή, για αισθητικους λόγους).
    Κατά τα άλλα, καμία εμπλοκή, εξαιρετική ευθυβολία, κανονική ανταπόκριση σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Το γενικώς αφινίριστο των baikal είναι αποδεκτό για την τιμή τους, αλλά επίσης λύνεται άμεσα με λίγο ψιλό γυαλόχαρτο στα επίμαχα σημεία.
    Ελπίζω να βοήθησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    rick στις #463133

    Με το πλαγιόκαννο baikal ΙΖΗ43M είχε κανείς πρόβλημα , εννοώ να κούνησε ;;;
    Είναι σε τιμή ευκαιρίας και με προκαλεί να αγοράσω ένα, αλλά αν είναι να κουνήσει , να μου λείπει.
    Σε σκοπευτήριο θα το χρησιμοποιήσω , όχι ως κύριο όπλο, έτσι για “αλλαγή” , οπότε θα ρίχνει
    καμία 150άρα φυσίγγια σε 1,1.5 ώρα , αλλά μιλάμε για 28γρ πάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Ανδρεας στις #463136

    πλάκα κάνεις μόνο που το σκέφτεσαι…..και με 28γρ !
    έχω το όπλο από το 1982 έχει ρίξει χιλιάδες φυσιγκια είναι όπως το πείρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #464278

    Καλησπερα σε ολα τα μελη και δη σε οσους εχουν την baikal 155!!!Σπανιος εγω(λεμε τωρα),σπανιο και το προβλημα μου!Στο θεμα:25 πρωτα φυσιγγια,3 φορες κολλησε το προηγουμενο με το επομενο!Για να σας δωσω να καταλαβετε,οταν ριχνεις την επομενη βολη δεν αποδεσμευει τελειως το προηγουμενο φυσιγγι με αποτελεσμα αυτο που μπαινει στη θαλαμη να ειναι μεχρι τα μισα και να μπλεκει με το προηγουμενο,πραγμα που λυνεται μολις το τραβηξεις με το χερι!!!Αυτα με καλο καθαρισμα και φυσιγγια cheddite 32 γρ νο 7!Ο Βαγγελης μου ειπε ηδη την αποψη του,οποιος αλλος μπορει να βοηθησει θα ηταν ευπροσδεκτο,ευχαριστω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #464279

    Μήπως πείραξες καθόλου τον ρυθμιστή αερίων ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #464322

    Φιλε archangel78 δοκιμασες αλλα φυσίγγια για να δεις αν εχει το ίδιο πρόβλημα?

    Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με αυτά τα φυσίγγια σε μια πολύ παλιά breda αερίου.Νομίζω ότι εστιάζονταν το πρόβλημα στο ότι είχε πολύ χαμηλές πιέσεις με αποτέλεσμα να μην είναι ικανό το όπλο να κανει σωστά τον πλήρη κύκλο λειτουργίας του…

    Ενώ έχω δοκιμάσει και φυσίγγια 28γραμ sposting και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #464334

    Οχι δεν τον πειραξα καθολου!Γενικα εκτος απο καθαρισμα δεν εχω κανει τπτ αλλο!Φυσιγγια οντως μονο με αυτα εχω ριξει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #468102

    Εγω παντως που πηρα σαν 1ο οπλο την baikal mp155 synthetic παρα τα οσα διαβασα και οσα μου ειπαν(μεχρι και φολα εξαιτιας του σκληρου κλειστρου) και παρα το οτι μου εκανε εμπλοκη στα πρωτα 25 φυσιγγια,ε λοιπον μετα απο αλλαγη μαρκας φυσιγγιων και αφου εριξα καμμια 40αρια ενα εχω να πω!!!Απολυτα ευχαριστημενος!Πριν φτασει στο εδαφος το 1ο ειχαν ηδη φυγει και τα αλλα 2 χωρις κανενα προβλημα!Δε λεω με σιγουρια οτι στα 500 φυσιγγια δεν προκειται να κανει ουτε μια εμπλοκη αλλα ακομα και αν γινει αυτο θα ειναι πολυ σπανιο!Και τελικα ποια καραμπινα δεν κανει?Και μην ξεχναμε κανει μολις 530 ευρω!!!Σιγουρα δεν εχει καλο φινιρισμα αλλα αυτο δεν το προσεχω καθολου εγω και μαλιστα τη στιγμη που ειναι τοσο στιβαρο και απο οτι φαινεται ανθεκτικο εργαλειο!Καλα να μαστε θα σας πω εντυπωσεις την επομενη κυνηγετικη περιοδο με μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #468907

    μου ειπαν οτι τα τσοκ στο μπαικαλ πλαγιοκανο εχουν πρωβλημα και θελουν στρωσημο με βηδομα και ξαβηδομα ,και οτι οπλο μπαικαλ με σταθερα τσοκ εχει καλυτερη αποδοση απο οτι με εναλασομενα τσοκ αληθευει αυτο ,ας απαντησουν οσοι εχουν οπλα μπαικαλ με εναλασομενα τσοκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #468909

    Το έχω αυτό το πλαγιόκαννο. Αν θυμάμαι καλά, στην αρχή ήταν λιγουλάκι ζόρικα στο βίδωμα-ξεβίδωμα (όχι τίποτα σπουδαίο όμως). Έχουν λεπτό σπείρωμα (συγκρίνοντάς τα με της Benelli μου), και μια φορά μου κόλλησε το ένα. Από τότε γρασσάκι στα σπειρώματα, αντί λάδι συντήρησης, και που και που βίδωμα-ξεβίδωμα, μέχρι να περάσει ο μήνας για καθάρισμα κάννες και τσόκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #468931

    και οτι οπλο μπαικαλ με σταθερα τσοκ εχει καλυτερη αποδοση απο οτι με εναλασομενα τσοκ αληθευει αυτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Ανδρεας στις #468942

    πληροφοριακά εχω στην κατοχή μου (1 απο τα 5) το Baikal JM27 με στασαθερα τσοκ 1-3 72cm κανη .
    Ηταν το πρωτο μου οπλο 1984(made in USSR), απο το 1996 και μετα (φερουν made in RUSIA)
    οι τουφεκιες που βγαζει ειναι απιστευτες . Σημειοτεον εχω προσαρμωσει το κοντακι στα μετρα μου.
    χρησημοποιω φυσιγγια 30-32 γρ.
    Φιλος απο την παρεα το 2006 πειρε ενα με τσοκ και καποια στιγμη μετα αντιστιχα 1-3 τα δικα του ριξαμε με τα ιδια φισιγγια neo velox 33gr , απο την ιδια αποσταση 35μετρα σε ενα ντενεκε απο λαδι.
    σχεδον η ιδια συγγεντροση απλα το δικο μου ειχε 30% περισσοτερη διατρηση στη λαμαρινα .
    το ενα αστρο το δικο μου ηταν μακραν θανατος απο το δικο του(κρισαρα ο ντενεκες)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Ανδρεας στις #468943

    Μήπως πείραξες καθόλου τον ρυθμιστή αερίων ?

    εχω την mp153 σε εκδοση surer magnoum 66cm (3 1/2”)
    εχω ριξει απειρα φυσιγγια εμπλοκη δεν ξερω τι σημαινει ….

    Απλα ενημερωτικα η βαλβιδα αλλαγης στα αερια ρυθμιζεται με το οπλο δεμενο (μονο την παπια βγαζομε) ο κυλινδρος στο ελατηριο αεριων ,πρεπει να ειναι πανω στο σωληνα αποθηκης φυσιγγιων
    ωστε να μην δημιουργηθουν παρακεντρα ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #469127

    Απεκτησα προσφατα ενα ποζε 27αρι μπαικαλ με δυο σκανδαλες σε 28 διαμετρημα με σταθερα τσοκ 1-3.
    Φυσιγγια απο οτι ειδα στην αγορα υπαρχουν σε αρκετα νουμερα απο 17 μεχρι και ακουσον ακουσον 28γρμ σκαγια.Γομωση 12αριου σε τοσο μικρο διαμετρημα ειναι εντυπωσιακο πραγματικα.
    Τελευταια για καποιο λογο που δεν εχω τελειως κατανοησει κυνηγαω με .410 και 28 διαμετρημα ισως λογο των μεγαλων δυνατοτητων που εχουν σε σχεση με το μεγεθος και το βαρος τους.Ολα η τα περισσοτερα πουλια που κτυπαμε περνανε απο 30 μετρα αποσταση η λιγοτερο.Αρα θεωρητικα αλλα και πρακτικα ακομη και το .410 με 19γρμ σκαγια(τα καταλληλα για καθε θηραμα ωστε να υπαρχουν οσο το δυνατον περισσοτερα μεσα στην γομωση) μπορουν να κανουν πολλα πραγματα.Ειδικα το 28αρι θεωρειται και εχει στην Αμερικη και γενικα στο εξωτερικο πολλους θιασωτες λογο των μεγαλων δυνατοτητων του.
    Και ο στραβουλιακας τοτε ο Αμερικανος Υπουργος με αυτο ειχε χτυπησει βαρια ενα συγκυνηγο του στο κυνηγι βεβαια αυτος κρατουσε περαζζι ποζε και οχι μπαικαλ αλλα ολα εδω που τα λεμε 2 σωληνες ειναι,περισσοτερο μετραει ο κυνηγος και το φυσιγγι παρα το οπλο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 961 έως 975 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων