ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,186 έως 1,200 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #236658

    Ακου ψαραδικο φορουμ καλα τη δουλεια κανουμε εμεις εδω :lol:


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #201170

    Κάποιο μαγαζι στην Αττική που να κάνει επιδιορθώσεις ψαροντούφεκου ξέρουμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #234154

    [b][size=3]Κάποιο μαγαζι στην Αττική που να κάνει επιδιορθώσεις ψαροντούφεκου ξέρουμε?[/size][/b]

    τι χρειάζεσαι και για τι είδους ψαροντούφεκο?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #234148

    [b][size=3]Κάποιο μαγαζι στην Αττική που να κάνει επιδιορθώσεις ψαροντούφεκου ξέρουμε?[/size][/b]

    Γεράσιμε τι όπλο έχεις και τι μάρκα.Επίσης πες και την βλάβη διότι στις περισσότερες των περιπτώσεων μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου.Στα αεροβόλα περιπλέκεται λίγο το πράγμα αλλά και εκεί υπάρχει λύση..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #234108

    τι χρειάζεσαι και για τι είδους ψαροντούφεκο?

    [size=3]Γεράσιμε τι όπλο έχεις και τι μάρκα.Επίσης πες και την βλάβη διότι στις περισσότερες των περιπτώσεων μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου.Στα αεροβόλα περιπλέκεται λίγο το πράγμα αλλά και εκεί υπάρχει λύση..[/size]

    Ενα demka 75αρι εχω..Θέλω να του αλλάξω βέργα λογικά γιατί είναι πολύ μεγάλη..θελώ δετά λάστιχα και περαστό και κανονικό αλλα να γίνεται να μου οπλίσουν και τα 2 μαζί γιατί μέχρι στιγμής δεν γινόταν..και θέλω εναν έλεγχο στο σύστημα σκανδάλης γιατι το χω χρόνια καθώς να του περάσω και μουλινέ..τώρα αν με συμφέρει να πάρω καινούριο δεν ξέρω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #234089

    [b][size=3]Ενα demka 75αρι εχω..Θέλω να του αλλάξω βέργα λογικά γιατί είναι πολύ μεγάλη..θελώ δετά λάστιχα και περαστό και κανονικό αλλα να γίνεται να μου οπλίσουν και τα 2 μαζί γιατί μέχρι στιγμής δεν γινόταν..και θέλω εναν έλεγχο στο σύστημα σκανδάλης γιατι το χω χρόνια καθώς να του περάσω και μουλινέ..τώρα αν με συμφέρει να πάρω καινούριο δεν ξέρω..[/size][/b]

    ναι η μεγάλη βέργα είναι πρόβλημα, κόβει ταχύτητα και βεληνεκές, αλλά γιατί να βάλεις διπλά λάστιχα στο 75? αν κυνηγάς πολύ χοντρά ψάρια σε τρύπα οκ αλλά υπό αυτή την προυπόθεση για να έχεις κάποια ευθυβολία στο 75 με διπλα λάστιχα χρειάζεσαι και χοντρή βέργα,τουλαχιστον 8 mm.

    σχετικά με το μουλινέ και πάλι δεν το θεωρώ απαραίτητο από την άποψη ότι η αίσθηση του όπλου γίνεται τελείως διαφορετική μέσα στο νερό και αποκτά αρκετά μεγάλη αντίσταση, αν θέλεις το μουλινέ για βαθειές τουφεκιές σε τρύπα οκ,αν το θέλεις για μακρινές βολές,ανεξαρτήτου βάθους σε συνδυασμό με τα μακριά λάστιχα δεν θα στο συνιστούσα γιατί και τελείως χωρίς φρένα αν το χρησιμοποιήσεις και πάλι θα φρενάρει γιατί το σχοινί του μουλινέ θα βρίσκει αντίσταση καθώς θα ξετυλίγεται από το καρούλι.

    Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός είναι ένα 90 εκατοστά με ένα ζευγάρι δετά λάστιχα, άποψη μου είναι ότι το μυστικό είναι στα λάστιχα ,στο πάχος και στην σκληρότητα τους , εξαρτάται πώς σου αρέσει να τουφεκάς, εμένα πχ μου αρέσουν τα 16 άρια λάστιχα με βέργα 6.5 χιλιοστά,σε άλλον μπορεί τα 18άρια με βέργα 7 χιλιοστά, αλλά για να μην διυλίζουμε το κουνούπι,θεωρώ ότι το 90άρι είναι το όπλο για όλα τα ψαρέματα και καλη σκοπευτική γραμμή για μακρινές βολές και μανιτζέβελο για τρύπα..

    αν σε βοήθησα και δεν σε μπέρδεψα…

    κατάστημα σχετικά κοντά στην περιοχή σου είναι ο Χάλαρης…τώρα νομίζω έχει πάει στο πικέρμι,παλαιότερα ήταν γέρακα και στη μεσογείων στο χολαργό ο Βυθός, δεν ξέρω για άλλα που να μπορούν να στα φτιάξουν , βέβαια στις τιμές τσιμπάνε οπότε ισως ήταν καλύτερο να πάρεις καινούργιο…εξαρτάται βέβαια τι θες να αλλάξεις πάνω στο όπλο σου

    όσο για το να σου οπλίζουν τα δύο λάστιχα μαζί,υπάρχουν ειδικές βέργες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #201233

    Γεράσιμε τα 75αρια λαστιχοβόλα χρειάζονται 115 βέργα.
    Τώρα αν εσύ το θες ακόμη πιο μικρό τότε μια βέργα 100-105 θα δώσει την λύση, με όποιο όμως μειονεκτημα στην σκοπευση, αν σκοπευεις με την νοητη προέκταση της βέργας και όχι με τα σκοπευτικα του όπλου.

    Εγώ έχω 2 όπλα της demka και τα σετ απ που είμαι ευχαριστημένος είναι τα εξής:

    1)Στο 90αρι(demka ami 2) λάστιχα demka Vector μαύρα 17,5mm. και βέργα als demka 130cm παχους 6,50mm (ή 120cm vector παχους 6,25mm).

    2)Στο 75αρι (demka velos) λάστιχα demka Vector μαύρα 17,5mm. με βέργα als 115cm 6,25mm (ή 100cm βεργα vector 6,25 με λάστιχα λευκα demka 16mm—>οτι πρεπει για τρυπα)

    Αν θες δες και το eshop της demka ,εχει παρα πολυ καλες τιμες.Για την ακριβεια μεχρι 40% κατω σε σχεση με τα καταστηματα… http://www.demka-shop.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #201257

    To 75αρι ειναι το οπλο της τρυπας για σαργους και γενικα ασπροψαρα με 6,5αρα βεργα στα 100-105cm ωστε να μπορεις να το κινεις με ευκολια και με λαστιχα μαλακα και νευρωδη μακρυα απο καποια μαυρα που ειναι πολυ σκληρα,και διπλα να βαλεις μονο βαβουρα ειναι στην οπλιση και χωρις κανενα αποτελεσμα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #233970

    Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας.. :)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #233968

    [b][size=3]Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας.. :) [/size][/b]

    Aσε βρε μπούμπη τις ευχαριστίες και χτυπα κανα ψαρ να φάμε :wub:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #233966

    Aσε βρε μπούμπη τις ευχαριστίες και χτυπα κανα ψαρ να φάμε :)

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…648&st=1280

    :wub: Ελα πανουτς!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #232423

    Λοιπόν….. την κυριακή είχα πάει για ψαροτούφεκο στην περιοχή της Παλαιόχωρας Νότια των Χανίων… είμουν στο νερό κανα 2ωρο…. στην ρηχή ζώνη εώς και 6-7 μέτρα τα μοναδικά ψάρια που αντίκρισα ήταν Γερμανούς….. και κάτι λίγους σκάρους τους οποίους πείρα 2-3 για το μεζέ της γυναίκας…. κατα τα άλλα νέκρα…. ρε παιδιά τα μοναδικά ψάρια που βλέπω στα ρηχά είναι αυτοί οι κολογερμανοί(αγριόσαλπες) τι στο καλό γίνεται… εκτός την Μέρκελ θα έχουμε και στην θάλασσα κουμάντο? Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #232418

    Λοιπόν….. την κυριακή είχα πάει για ψαροτούφεκο στην περιοχή της Παλαιόχωρας Νότια των Χανίων… είμουν στο νερό κανα 2ωρο…. στην ρηχή ζώνη εώς και 6-7 μέτρα τα μοναδικά ψάρια που αντίκρισα ήταν Γερμανούς….. και κάτι λίγους σκάρους τους οποίους πείρα 2-3 για το μεζέ της γυναίκας…. κατα τα άλλα νέκρα…. ρε παιδιά τα μοναδικά ψάρια που βλέπω στα ρηχά είναι αυτοί οι κολογερμανοί(αγριόσαλπες) τι στο καλό γίνεται… εκτός την Μέρκελ θα έχουμε και στην θάλασσα κουμάντο? Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? B)

    απλα με τους γερμανους οπου δεν τους ψαρεβει κανεις εχει γεμισει ο κοσμος..
    οντος δεν ειπαρχουν ψαρια στα ρυχα ολλα ειναι ακομα μεσα πρεπει να ζεστανουν τα νερα κιαλο για να αρχισουν να γιαλονουναι..
    ας ελπισουμαι οτι οταν ανηξει ξανα τον αλλο μηνα θα ειναι καλητερα τα πραγματα,.. :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #202029

    Πάντως μια χαρά ψάρια στη γεύση είναι οι γερμανοί

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #202040

    Εγω παντως ουτε στον τοιχο κολητους δεν τους θελω ,εδω παντως δεν τους τρωνε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,186 έως 1,200 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων