Διαδικτυακές μάχες κυνηγών-αντικυνηγών

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #151968

    Τώρα το πρωϊ που κοίταξα στο Βήμα, την έχουν αφαιρέσει τη… σφυγμομέτρηση. Προφανώς δεν τους άρεσε το αποτέλεσμα.
    Ενα τελευταίο screenshot που ελήφθη σήμερα λίγο πριν τις 4.00 το πρωϊ:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    myrios στις #152218

    Θα ήθελα να τοποθετηθώ επί του θέματος. Δε συμμετείχα στην ψηφοφορία, όχι από αδιαφορία αλλά λόγω ειλικρινούς αμηχανίας.
    Οπότε, μόνο τους προβληματισμούς μου μπορώ να συνεισφέρω.

    Το πρώτο σημείο στο οποίο μπορώ να σταθώ είναι στον όρο "μάχες".Και αυτό γιατί ενώ είναι σαφές ποιοί είναι οι "κυνηγοί", είναι συγκεχυμένο το ποιός είναι ο "αντικυνηγός". Η ίδια δεν είμαι "κυνηγός". Δεν έχω όπλο, δεν έχω κυνηγετική άδεια και σίγουρα δεν είμαι διατεθειμένη να σηκώσω το όπλο μου να σκοτώσω κάποιο ζώο. Ωστόσο, είμαι κρεατοφάγος. Καταναλώνω τακτικά κοτόπουλο, χοιρινό, μοσχάρι. Επί της ουσίας λοιπόν, "κυνηγάω" γουρουνάκια, μοσχαράκια, κοτούλες, γαλοπούλες. Μπορεί να μην τις θανατώνω η ίδια, αλλά η δική μου πρόθεση να αγοράσω το κρέας τους, οδηγεί κάποιους άλλους στην πράξη της σφαγής τους. Οπότε, δε μπορώ να αυτοοριστώ ως "αντικυνηγός".

    Συνεπώς, αποδέχομαι την ψήφο μόνο εκείνου του "αντικυνηγού" ο οποίος συνειδητά, από επιλογή και από φιλοζωική ιδεολογία ΔΕΝ καταναλώνει κρέας. Οι υπόλοιπες ψήφοι μου φαίνονται φαρισαϊκές και υποκριτικές.Πόσοι χορτοφάγοι υπάρχουν άραγε στην Ελλάδα; Σίγουρα πολλοί λιγότεροι από εκείνους που διατείνονται θερμώς εναντίον της θήρας.Πόσοι είναι εκείνοι που δε φόρεσαν ΠΟΤΕ κάτι δερμάτινο;Ζώνη, παπούτσι, μπουφάν, αξεσουάρ;Που δε σκότωσαν ποτέ μια κατσαρίδα στο μπάνιο τους;

    Δε θέλω να θεωρηθεί ότι συνηγορώ υπέρ της θήρας. Δε θα ψήφιζα "υπέρ" καθώς μου φαίνεται αδιανόητο-για τη δική μου πάντα ψυχοσύνθεση- να δικαιώνω με μια απλή διαδικτυακή ψήφο την εν ψυχρώ θανάτωση ενός ζώου.Δεν επιθυμώ να θίξω ή να προσβάλλω κανέναν στην κοινότητά σας. Αντιθέτως, θα επιθυμούσα και οι "αντικυνηγοί" να επαναπροσδιορίσουν την όποια δογματική τους θέση απέναντι στους κυνηγούς, εντρυφώντας σε μια απλή αυτοκριτική.Τα υπόλοιπα είναι ταμπέλες και στρουθοκαμηλισμοί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    myrios στις #152219

    double-posted by accident

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #152563

    Το πρωϊ της 20/8, πριν κατεβάσουν τη δημοσκόπηση, είχαμε ξεπεράσει τις 10.000 ψήφους και σε ποσοστό το 70%.
    Κάποια PCs δούλεψαν υπερωρίες…

    Την ίδια τακτική ακολουθεί το Βήμα για όλες τις σφυγμομετρήσεις που ανεβάζει. Μένουν 3-4 μέρες στον αέρα και μετά εξαφανίζονται, και οι δημοσκοπήσεις και τα αποτελέσματα. Το ίδιο έγινε και με τη σφυγμομέτρηση για το google που ακολούθησε τη δική μας.

    Κάποιος admin ας ενώσει τα δύο topics.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #159181

    …εγκεφαλικά φυτά είναι όλοι αυτοί …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #159345

    Ενα μεγάλο ΕΎΓΕ για το ύφος και το ήθος στην Βίκυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #159434

    sorry αποροφημενος στην φωτο δεν ειδα τα πιο κατω .
    Θα το ψαξω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #159436

    Οmphalοtus οlearius

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #159437

    Ωχχχχχχχχχχχ

    Η κατανάλωση μανιταριών του είδους Οmphalοtus οlearius / Ομφαλωτός των ελαιώνων προσβάλλει το νευρικό σύστημα και τον πεπτικό σωλήνα, προκαλώντας ίλιγγο, εμετό και έκκριση άφθονου ιδρώτα.!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #159438

    Με μανιτάρι σχήματος χωνιού;Τότε Οmphalotus. Γιατί στην φωτό δείχνει επίπεδο και πρέπει να είναι Armilaria.
    Παθογόνα της ελιάς και τα δύο, δεν έχω ιδέα αν τρώγονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #159441

    το Armillaria mellea είναι φαγώσιμο μετά από καλό μαγείρεμα ενώ το omphalotus είναι δηλητηριώδες. αλλά μοιάζουν πολύ για να το ρισκάρεις!!! μπα, εγώ με τον ιδρώτα δεν έχω κανένα θέμα (!) τα δύο άλλα δεν αντέχω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #159442

    Λάθος μου, που να θυμάμαι.
    Αυτά στην φωτό είναι Omphalotus.
    Βασιδιομύκητας, ψάξε Σωτήρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #159444

    Οχι βέβαια, εχει και το super market.
    Ακόμη καλύτερα, μπορείς να αγοράσεις έτοιμη μπάλα υπόστρωμα εμβολιασμένο στον μύκητα και να το καλλιεργήσεις μόνη σου.
    Κόστος γύρω στα 14 ευρώ, τρείς κοπές ανα 20 μέρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #159445

    Ελα ρε Φανη καλησπερα.

    Λοιπον αυτο δεν ειναι;;;;;;

    http://img257.imageshack.us/i/omphalotusolearius.jpg/

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων