Ελεος, σκοτώνουν Ελαφια-Ζαρκαδια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    GONOUSAS2 στις #154075

    Ας ειναι δεδομενη ,γιατι τα γλυφιτζουρια τελειωσαν

    Μακαρι ,αλλα καθε αρχη της σαιζον ολοι "παρακαλανε " για μια ρυθμιστικη σαν την "περσινη"

    Οταν αναφερω για "ρουφιανους "εννοειται οτι δεν δειχνω αυτους που καταγγελουν την οποια παρανομη ενεργεια!και μην παιζουμε "κρυφτουλι"
    Εχω καταγγειλει λαθροθηρες ,εχω χασει χρονο και χρημα ,για να τρεχω σε δικαστηρια ,αλλα πλεον ΔΕΝ το ξανακανω (ονομαστικα τουλαχιστον),αλλα οχι και μα βαζω τα χερακια μου να βγαζω τα ματακια μου(φιλε BILLCENTRO)
    Τι θα μας πεις ,οτι μονο εσυ εχεις οικολογικες ευαισθησιες απο την οικογενεια την κυνηγετικη????ΟΛΟΙ τα ξερουμε ,ΟΛΟΙ οργιζομαστε,αλλα ….
    Για ν α κλεισω θεωρω ακομψο το τροπο που "σερβιρησες"το θεμα,και για αυτο προκαλεσες την αρνητικοτητα .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #154079

    Δεν έχω καμία ανάγκη για σερβίρισμα σε κανέναν και για τίποτα.

    Θα έπρεπε να είχατε πρόβλημα με αυτή τη παράνομη ενέργεια και με τίποτα άλλο….

    Δεν έχω μάθει να κρύβομαι και δεν έχω σύνδρομο Στρουθοκαμηλισμού….

    Δε κάνω σύγκριση με κανέναν… Δε τοποθετώ τον εαυτό μου σαν πρότυπο οικολογίας και μοναδικό με οικολογική ευαισθησία.

    Τα "ματάκια" μας βγαίνουν από τις πράξεις και όχι από τα λόγια…Είτε είναι αποτέλεσμα μέσα από την "οικογένεια" ή όχι…

    Παρόλα αυτά δεν είπα ότι αποκλειστικά και μόνο κυνηγοί σκοτώνουν και παρανομούν…

    Δυστυχώς χάθηκε η ουσία…

    Όπως λέει και ο φίλος μας ο κοκκινοπαράξενος, Περαστικά μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #154084

    Το θέμα σιγουρα ξέφυγε…
    Ο BillCentro δήλωσε και εξέθεσε μια κατάσταση.

    Μάριε

    …τα “νούμερα” της Οινόης … και όχι μόνο, χρησιμοποιούν προπαγανδιστικές και λασπο-λογικες πρακτικές.

    Να τους κυνηγήσουμε με ομοιες ταμπέλες … οκ .

    ΚΑΙ ????

    Σε τι ακριβώς δώσαμε λύση ?
    Στα αρχ@δ&α μας και αυτοι και οι ταμπελες τους.

    Γαι όσους ΄δε το καταλάβατε το πρόβλημα ειναι αλλού … και εμεις πρεπει να ειμαστε μερος της λύσης.

    Εμείς καμιά 50αρια χιλιαδες και ίσως παραπάνω να είμαστε …το θέμα είναι το τι κάνουμε και το τι μπορούμε να κάνουμε. … για να ξεκαθαριστεί αυτή η κατάσταση που τείνει να γίνει κανονας .
    Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να μείνω στη ταμπέλα …το πρόβλημα μου είναι οι οπλοφόροι λαθροθήρες οι οποίοι δυσχεράνουν τη θέση μας … και πολύ λιγότερο οι οικωλογοι που βρίσκουν πάτημα για ταμπέλες “τη δουλειά τους κάνουν”.

    Όσοι με γνωρίζουν … γνωρίζουν και σε τι σημείο έχω φτάσει με λαθροθήρες στον κάμπο, ρισκάροντας τη ζωή μου … γιατί τα “τηλεφωνήματά” μου έπεφταν στο βρόντο.

    Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #154087

    Την αποψη μου για το πρωτο ποστ ή αναλογα σε κοινη θεα ,την εξεθεσα.
    Απο κει και περα ο καθενας μπορει να εκφραστει ελευθερα ασχετως των αποτελεσματων ειτε αυτα γινονται κατανοηντα , ειτε οχι.

    Θα ηθελα λιγο ομως να αναφερθω στην ταμπελα.
    Τα ζωα αυτα πασιφανως σκοτωνονται με οπλο, αυτος ειναι ο λογικος και συνηθης τροπος.
    Αυτοι που κρατουν οπλα λεγονται οπλοφοροι,και αυτοι που κρατουν οπλα και κυνηγουν ελαφια λεγονται για καθε ενδιαφερομενο ….ΚΥΝΗΓΟΙ, κατι που δεν το αντιλαμβανονται οι ενδιαφερομενοι.
    Ο απλος κοσμος και οι πολεμιοι δεν τα διαχωριζουν ειτε το θεμε ειτε οχι.
    Η ταμπελα λοιπον μπορει να θιγει και ισως να ειναι προπαγανδιστικη , ομως κινειται μεσα σε νομιμο πλαισιο <ως αρνητικη προτροπη> και κανεις δεν μπορει να την κουνησει απο κει.

    Θα ηθελα να πω στον samael οτι μπορει να εχει γραμμενη την ταμπελα και τους οικολογους εκει που ειπε , ομως και αυτοι ακριβως εκει εχουν γραμμενους τους κυνηγους ,νομιμους και παρανομους, και αποδεδειγμενα καταφερνουν οτι εμεις δεν ειματε αξιοι, ειτε γιατι εχουμε λαθος σκεπτικο ,ειτε γιατι ζουμε μια ουτοπια.
    Πασιφανως κατεχουν καλυτερα την τεχνη της πολιτικης και εχουν υψηλο δεικτη μορφωσης και νοημοσυνης ,ενω εμεις τους δειχνουμε τον δρομο ,νομιζοντας ως αδαεις οτι αν εξαλειψουμε την λαθροθηρια ,θα μας φιλησουν τα ποδια.
    Ακομα λοιπον και αν εξαλειφθει , φιλακι μην περιμενετε, και οταν αυτο γινει αντιληπτο ,το πουλακι φυσικα θαχει πεταξει.

    Να κανουμε οτι ειναι δυνατον για την λαθροθηρια , αλλα να μην θεωρουμε οτι αποτελει και λυση του ολου προβληματος.
    Η υπερβολη σκοτωνει, παρ'ολα αυτα εμεις συνεχιζουμε ακαθεκτοι να κομπαζουμε για τα κατορθωματα μας.

    Οι οικολογοι υποστηριζουν οτι οι κυνηγοι ειναι υπευθυνοι για την πτωχη πανιδα, και εμεις οι εξυπνοι οχι μονο επιβεβαιωνουμε οτι το κυνηγι ειναι υπευθυνο, καθως υποστηριζουμε οτι εξ αιτιας της λαθροθηριας δεν βρισκουμε θηραμα , αλλα γραφουμε και κοινη θεα οτι η παρανομια εχει γινει κανονας !
    Συγχαρητηρια λοιπον .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #154128

    παιδια εγω ξερω οπως και πολλοι εδω αλλα δεν μιλαει κανεις και αυτοι που το εκαναν δεν εγινε τιποτα ειναι μεσα στο δασαρχειο τις παρνηθας και εδω οταν πεφτουν ορτυκια βαζει κατι αλλοδαπους με τα κασσετοφωνα ολο το βραδτ και στο βουνο δεν πλισιαζει κανεις πολλοι εχουν φαει τουφεκιες

    μην ζητησετε πληροφοριες δεν θυμαμαι ξεχαστε το και εσεις απλα ηθελα να πω οτι η βρωμια ξεκιναει μεσα απο τους συλογους που κανουν κουμαντο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #154142

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #154304

    Μάριε καλημέρα

    Πιστεύω πως ήμουν ξεκάθαρος : ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΗ ΤΑΜΠΕΛΑ , ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΠΛΟΦΟΡΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ.-

    Αναφέρεις

    …περί μεμψιμοιρίας και αστικοποιημένων κυνηγών …
    & …ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΦΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΜΑΣ.

    Το πρώτο δε μπορώ να το σχολιάσω γιατί δεν είμαι αστικοποιημένος κυνηγός … ωστόσο, επειδή είναι οι φίλοι συνκυνηγοί μου …σε διαβεβαιώνω πως οι ανησυχίες τους είναι έντονες και η μιζέρια τους μηδαμινή.

    Το δεύτερο από πού το συμπεραίνεις ?
    Έχει διαβάσει κάποιος σχετικό άρθρο περί της προστασίας των ελαφιών είτε από ΚΣ είτε από τη θηροφυλακή ?
    Έχει ενημερωθεί κάποιος για την δράση μας ?

    Ο Jimistom …που αν δε κάνω λάθος κατοικεί στη περιοχή των Αχαρνών (πολύ κοντά στο πρόβλημα …) έγραψε το παρακάτω :

    παιδια εγω ξερω οπως και πολλοι εδω αλλα δεν μιλαει κανεις και αυτοι που το εκαναν δεν εγινε τιποτα ειναι μεσα στο δασαρχειο τις παρνηθας και εδω οταν πεφτουν ορτυκια βαζει κατι αλλοδαπους με τα κασσετοφωνα ολο το βραδτ και στο βουνο δεν πλισιαζει κανεις πολλοι εχουν φαει τουφεκιες

    μην ζητησετε πληροφοριες δεν θυμαμαι ξεχαστε το και εσεις απλα ηθελα να πω οτι η βρωμια ξεκιναει μεσα απο τους συλογους που κανουν κουμαντο

    Τυχαίο, Δε Νομίζω ….??????????????????????????????????

    Επίσης μια γενική παρατήρηση
    Όποιος θεωρεί πως το θέμα έχε πλατειάσει –κουράσει … και οτιδήποτε άλλο ας ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #154401

    παρολο που η θυροφυλακη τον εχει πιασει απειρεσ φορες σε νυχτερινο κυνηγι γυρο γυρο σε ολα τα βουνα μιας και την αναφερατε δεν εχει γινει τιποτα οποτε για μενα τα ιδια σκατα ειναι

    αλλα δεν θυμαμαι τιποτα αλλο ¨))))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #154416

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #154478

    Χμμμ, τελικά σύμφωνα με το Έθνος είναι αλήθεια αυτά που γράφτηκαν για το Κοτύχι…

    Τι κρίμα που ήταν αλήθεια…
    Oταν συνάδελφοι δημοσιογράφοι από άλλες εφημερίδες και τηλεοπτικά κανάλια άρχισαν να μου τηλεφωνούν και να με ρωτούν για το Κοτύχι, είχα την ελπίδα ότι τα πράγματα μπορεί και να μην ήταν έτσι… Ηθελα να μην είναι έτσι! Κάπου μέσα μου πίστευα ότι δεν ήταν δυνατόν δεκάδες τυφεκιοφόροι να εισβάλουν με μονόξυλα μέσα σε μια «προστετευόμενη» περιοχή, μακελεύοντας για ώρες και τελείως ανενόχλητοι τα κοπάδια με τις μπάλιζες…

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=130&#8230;;pubid=30230948

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #154525

    Απο εδω αρχιζουν ολα……απο εκει που θα περασει η κατσικα απο εκει θα περασει και το κατσικακι λενε στο χωριο μου
    παιδεια στα παιδια μας για να τα κανουμε ανθρωπους……και οχι λυκορνια

    http://www.youtube.com/watch?v=KlPwPTEme5k…player_embedded

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #155481

    http://www.google.com/search?hl=&q=%CE…81&ie=UTF-8

    Σκοτώνουν τα ελάφια της Πάρνηθας για 1.000 ευρώ

    Προς ενημέρωση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #155528

    λαθροθηρών[/b] μπαίνουν τακτικά τα ελάφια της Πάρνηθας και τα αγριόγιδα της Πίνδου.

    Το έγκλημα στην Πάρνηθα είναι οργανωμένο, καθώς συνηθίζεται οι λαθροθήρες να μη χρησιμοποιούν καραμπίνες, ώστε να μη γίνονται αντιληπτοί.

    Αντ’ αυτών, χρησιμοποιούν τόξα και παγίδες για να θηρεύσουν τα ελάφια. Στην αγορά, η τιμή του ελαφιού μπορεί να φτάσει και τα 1.000 ευρώ το καθένα.

    «Το ΣΔΟΕ πρέπει να κάνει έφοδο στις ταβέρνες της περιοχής και να ζητήσει τα τιμολόγια αγοράς για τα θηράματα. Αυτό το έγκλημα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει», επισημαίνει στη Real news η Μαρία Γανωτή, αντιπρόεδρος και ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής «ΑΝΙΜΑ»."

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #155640

    Μόλις τώρα είδα και διάβασα (από την αρχή) αυτό το τόπικ – δεν ξέρω τι γίνεται (…αν γίνεται) με τα ελάφια της Πάρνηθας, είμαι πολύ μακριά για να έχω "ιδίαν αντίληψιν" … Πάντως συντάσσομαι πλήρως με τις θέσεις που εκφράσανε ο Σωτήρης (sector) και ο Μάριος (Prowler).
    Κι επειδή λίγο νωρίτερα έτυχε να "μπω" στο oplognosia.com, δείτε και την άποψη του Κυπρίδημου για το τελευταίο δημοσίευμα:
    ΕΛΑΦΙΑ ΠΑΡΝΗΘΑΣ – ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    scot στις #155655

    Το θέμα των απαγορεύσεων και εφαρμογής αντιλήψεων "αστικοποιημένου όχι πολίτη αλλά καταναλωτή" σε δραστηριότητες των ανθρώπων της υπαίθρου είναι το ουσιαστικότερο σημείο που ,δυστυχώς ,μας διαφεύγει μέσα σε εύκολες αντιπαραθέσεις και συμπτώσεις.
    Σε πολλές χώρες της ΕΕ επικρατούν κυνηγετικές πρακτικές που στην χώρα μας κρίνονται απο παράνομες έως ανήθικες (κράχτες,ηχομιμητικές πρακτικές -όχι συσκευές- ,θηλιές και παγίδες, ομοιώματα ζωντανά κλπ).
    Απλά στις χώρες αυτές της λογικής και του αυτονόητου θεωρείται δεδομένο ότι δεν μπορείς να εφαρμόσεις μια καθολική απαγόρευση ή να εφαρμόσεις μια πρακτική σε κοινωνίες και ομάδες που εφαρμόζουν για αιώνες μια δραστηριότητα αειφορική στην ουσία.
    Ετσι επιτρέπεται το κυνήγι της αρκούδας με κανόνες σε βόρειες χώρες, οι θηλιές για μικροπούλια σε περιοχές της Γαλλίας , οι κράχτες σε κλουβιά σε Ιταλία και Γαλλία.
    Οχι με γενικές ρυθμίσεις για όλους, αλλά με ένα αυστηρό καθεστώς ΜΟΝΟ για τους κατοίκους των τοπικών κοινωνιών που για πολλές γενιές εξασκούν αυτή την δραστηριότητα.
    Εδώ ζούμε στην χώρα του απαγορεύεται σε όλα και του τα παραβιάζουμε όλα όπως είναι φυσικό αφού οι νόμοι γίνονται στα χαρτιά και για τα χαρτιά χωρίς ουσιαστική συμμετοχή της κοινωνίας.
    Το απαγορεύειν είναι το καλύτερο μας.
    Απο τις συναθρίσεις πέραν των τριών ατόμων,απο το να μην πατάμε το πράσινο στα πάρκα φτάσαμε ομαλά στο να απαγορεύεται το κυνήγι το λαγού στην Κρητη επειδή χιόνισε στην Φλώρινα.
    Και το ωραίο είναι ότι οι κατά τα άλλα υπερασπιστές των δικαιωμάτων παντός κατατρεγμένου , πρωτοστατούν όταν πέφτει στον νερόμυλο το κεχρί του κακού κυνηγιού.
    Και ακόμη χειρότερο δεν είναι ότι το πειθαρχούμε στους νομους,αλλά ότι τους αποδεχόμαστε ως σωστούς σαν κοινωνία…Δεν αρκεί να ακολουθείς τους κανόνες της οργουελικής κοινωνίας πρέπει να τους αγαπάς. Εκεί είναι η επιτυχία.
    Πειθαρχούμε στους νόμους ,αποδεχόμαστε το κουτόχορτο που μας σερβίρουν στο τραπέζι μας αλλά δεν το τρώμε κιόλας..Το επιστρέφουμε ως άνοστο. Και καταγράφουμε την άποψη μας για να ξέρουν ότι η πειθαρχία δεν είναι λόγω της δικής τους ορθότητας αλλά περισσότερο εξαιτίας της δικής μας κοινωνικής ηθικής.
    Επομένως τα δακρύβρεχτα ελαφάκια,αρκουδάκια και λοιπά …πατάκια των ευαίσθητων με τις ταμπέλες έχουν αριστοφανική λογική και σωστά κάποιος συνάδελφος παράθεσε ένα σωρό ταμπέλες του αυτονόητου.
    Το δε ωραίο άρθρο του Κυπρίδημου αν δεν κάνω λάθος ,τα λέει όλα.

    Ομως για το θέμα των παρανομούντων κυνηγών που πολλοί αναφέρουν ότι τους ξέρουν αλλά μετά αναφέρουν ότι δεν μπορούν να κάνουν δυστυχώς τίποτε, εκεί δεν πάμε καλά.
    Μέσα και τρόποι υπάρχουν πολλοί,και νόμιμοι και ηθικοί.
    Το δεν μπορώ συνήθως καλύπτει ένα δεν θέλω για διάφορους λόγους και αιτίες.
    Ολα τα άλλα είναι κουβέντες των καφενείων, χρήσιμες μεν αλλά όχι αποδοτικές πάντα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων