ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #67225

    ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΧΑΙΝΕΙ.ΜΕΣΣΟΓΙΑΚΗ ΔΙΑΙΤΑ!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #67330

     

     Την ξηρά τροφή του σκύλου σας την δίνετε έτσι ή ..μουσκεμένη; Εχω τους λόγους μου που ρωτάω.

    Πολύ σωστά προτείνουν οι φίλοι στεγνή, όντως κάνει καλό και στα δόντια. Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που πρέπει να προσθέτουμε λίγο νερό  όπως σε πολύ λαίμαργους σκύλους που καταπίνουν την τροφή με τόση ταχύτητα που συγχρόνως εισπνέουν (αντί προς το στομάχι πάνε προς τον πνεύμονα) σπασμένες κροκέτες με αποτέλεσμα να βήχουν ή να κάνουν εμετό.  Πολύ καλά μουσκεμένες δίνουμε σε σκύλους που θα ταξιδέψουν ή γενικώς δεν θα έχουν την ευκαιρία να πιουν νερό ή δεν θα πιουν λόγω στρες. Καθώς επίσης σε σκύλους με πεπτικά προβλήματα ή πόνους δοντιών.

    Η απορία, στο πιο πάνω μύνημά μου, ισχύει ακόμα. Αν κάποιος έχει άποψη ή ακόμα καλύτερα συμβουλή, ευχαρίστως να τη διαβάσω.)

    Μερικά ενδιαφέροντα θέματα είναι καλό να τα διαβάζουμε από την αρχή, για να μη σε βάλω σε κόπο βρήκα στην 2 σελίδα μεταξύ άλλων αυτό:

    «Κατά την άποψή μου τα κόκαλα δεν αποτελούν κύρια τροφή, ενέχουν και κινδύνους τραυματισμού του πεπτικού συστήματος (κυρίως των πουλερικών και όσων κατά την μάσηση σπάνε σε «φλούδες» όπως παϊδάκια). Δεν είναι όμως και καταδικαστέα στο πυρ το εξώτερον. Περιέχουν λίπος και ασβέστιο. Ένα χοντρό κόκαλο, όπως το μοσχαρίσιο γόνατο, μια φορά την εβδομάδα θα καθαρίσει τα δόντια του σκύλου, θα τον απασχολήσει βγάζοντάς τον από την ανία του, και θα προσθέσει κάτι ελάχιστο στην διατροφή του. Τα πολλά κόκαλα μπορούν να προκαλέσουν κοπρόσταση».

     

    Πιστεύω ότι ήταν τακτική marketing της εταιρείας  για να φαίνεται προσιτή η τροφή μια και είχε τιμή φιλέτου ανά κιλό. “Ναι μεν ήμαστε ακριβοί αλλά ο σκύλος χρειάζεται λιγότερη τροφή  από τις άλλες άρα μας έρχεται μία η άλλη.

    Εξαιρετικά σωστή παρατήρηση, όπως και μερικές φτηνές τροφές για να κορέσουν την πείνα ή να διατηρήσουν σε ένα φυσιολογικό βάρος και όγκο τον σκύλο πρέπει να καταναλωθούν σε υπερδιπλάσιες ποσότητες οπότε το «οικονομικό» πάει περίπατο.

    Ο μόνος παράγοντας που θα μας δείξει την πραγματική τιμή του προϊόντος είναι ο μέσος όρος κατανάλωσης σε μεγάλα χρονικά διαστήματα εφόσον ο σκύλος μας είναι όπως πρέπει και αποδίδει στο έπακρο.

     

     Ωσπου είπα μια μέρα βρέ αδερφέ βάλτης να φάει διπλή μερίδα να δούμε τι θα κάνει. Ε λοιπόν ήταν ήσυχη, ευτυχής και η ποσότης κοπράνων σχεδόν η ίδια. Λέω να το συνεχίσω έτσι έκτός και αν δώ μεγάλη διαφορά στο βάρος.

    Προσοχή γιατί η διαφορά του βάρους δεν φαίνεται από την μία μέρα στην άλλη. Κάποια στιγμή αντιλαμβανόμαστε το πάχος και αρχίζει η δίαιτα.

     

    Επειδή κάποιοι έχουν γράψει για συμπλήρωμα με την ξηρά τροφή σογιέλαιο ή ηλιέλαιο, ξέρετε να μου πείτε το ελαιόλαδο δεν κάνει?

    Το ελαιόλαδο είναι εξαιρετικό αν θέλουμε να προσθέσουμε λίγα λιπαρά, για άλλους λόγους π.χ. τρίχωμα είναι καλύτερο το ηλιέλαιο καθώς και άλλα λάδια όπως αυτό που κατασκευάζεται από την αραχίδα. Στο σογιέλαιο δεν έχω εκτίμηση.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #73509

    Τον τελευταίο χρόνο έδινα στο σκυλί μου EUKANUBA αλλά τώρα έμαθα οτι δεν υπάρχει πια. Μου πρότειναν τη NUTRANUGGETS superpremium, Αμερικάνικη μου είπαν. Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Ξερετε κάτι για αυτη τη τροφή;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73554

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω σχετικά, μήπως άλλος την γνωρίζει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #73588

    Καλημέρα σε όλους,

    δεδομένου ότι πολλοί από όσους συμμετεχουν στο forum έχουν μεγάλα κουμάσια με πάνω από 2 σκυλιά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν επιχειρούμε μια μαζική αγορά τροφών (άλλωστε όλοι γύρω από τις ίδιες τροφές κινούμαστε) ώστε να πετύχουμε μια αξιοπρεπή έκπτωση. Έχω την αίσθηση ότι με αυτό τον τρόπο θα περιορίζαμε ουσιαστικά το ετήσιο κόστος παρακάμπτωντας κέρδη μαγαζιών και λοιπές επιβαρύνσεις.

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #73633

    ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΘΕΣΕΙ ΘΕΜΑ  ΤΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΡΟΦΩΝ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΩΝ ΜΕΣΑΖΩΝΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗΣ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΨΑΞΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΤΑΘΗΚΕ ΑΔΥΝΑΤΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #343457

    Γεια σας

    Για την Primus έχει κανεις πληροφορίες; Εδωσα μια μερίδα που μου έδωσε για δοκιμή ένας φίλος στην Ρενα και την κατέβασε σαν τρελλή. (Βέβαια αυτή δεν είναι μέτρο σύγκρισης, μέχρι ωμά ψαροκέφαλα τρώει..)

    Στο στέλνουν με 18 ευρώ το 15κιλο σπίτι σου. Εγώ που θέλω το διαίτης έχει πρωτεϊνες 17%. Ιταλικό προϊόν.(Αρα ύποπτο;).Το φέρνει η Βαλλίστικ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #73664

    Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΡΟΦΗ,ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΣΑΖΩΝ ,ΚΟΠΡΑΝΑ ΣΦΙΧΤΑ, ΕΛΑΤΩΣΗ  ΔΙΨΑΣ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΡΙΧΩΜΑ,ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΣΚΥΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ.

    ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ  ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΑΣ  ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    liolios στις #73671

    ΤΑΙΖΟ ΜΕ PRIMUS 4 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ Κ ΒΛΕΠΩ Κ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΙΡΑ Κ ΜΕ ΑΝΤΟΧΕΣ.ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΟΜΩΣ ΤΗ ΣΥΝΤΗΡΙΣΗΣ ΜΕ ΤΗ ΠΑΠΥ,.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #73675

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΡΩΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ , ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΑ ΣΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΣΥΝ ΤΟ ΟΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΙ ΚΟΠΡΑΝΟΦΑΓΙΑ ( ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ) ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΙΕΛ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΚΚΕΡΙΤΣΑ.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    trifoky στις #73682

    Την χρησιμοποιώ 4 μήνες τώρα. Επειδή είχα κάποια προβλήματα δερματικά στο ένα σκυλι μου (Γιουρα), έδωσα το Primus sensitive. (με καθαρό αρνί 28% αν θυμάμαι καλά)

    Μετά απο τον 2ο μήνα είδα θεαματικά αποτελέσματα. Τρίχωμα άριστο, γιαλιστερό, κόπρανα λίγα με νορμαλ οσμή και σχήμα.Τρώνε και τα δύο μου σκυλιά λίγη ποσότητα και τα κρατάει. Τη βρίσκω πολύ καλή. Συν οτι στην στέλνουν οπου κι αν εισαι χωρίς χρέωση. Sυνεχίζω να δίνω την sensitive, παρόλο που το δέρμα τους δεν έχει κανένα πρόβλημα. 29€ το 15κιλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    trifoky στις #73683

    Ξέχασα να πώ οτι πριν έδινα PURINA. Οταν όμως τα σκυλιά έγιναν 3, δεν μπορούσα οικονομικά και πήγα σε μια που λέγεται OPTIDOG και την έχει το LIDL  σε τιμή σχεδόν ίδια με την Primus. Με θρεπτικά χαρακτηριστικά αρκετά καλά. Απο εκεί και ύστερα αρχισνα τα δερματικά πρτοβλήματα και κατέληξα στην PRIMUS την οποία δεν αλλάζω…..εκτός και αν ‘αλλάξει’ εκείνη.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #73689

    Κι εγω δινω PRIMUS  εδω και σχεδον ενα χρονο κι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ολα μου τα σκυλια (6) την τρωνε πολυ καλα, λιγα και σφιχτα κοπρανα, πολυ καλο τριχωμα, πολλη ενεργεια στο κυνηγι.

     

    Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #74067

    Τάιζα τα σκυλιά μου με ACANA. ΠΑρα πολύ καλή σκυλοτροφή άριστη θα έλεγα. Από φέτος έχω 5 σκυλιά οπότε την έκοψα γιατί με έκοψε οικονομικά 55 Ε το 15κιλο. Πήρα μια φθηνή VIODOG 15 Ευρω το 15κιλο.Από τα πρώτα 2 γεύματα παραλίγο να τα χάσω και τα 5 απο την πολύ διάρρεια. Την πέταξα αμέσως και παίρνω μακαρόνι από το DIA με 0,24 λεπτά και καρδιές με συκώτια από τα σφαγεία (ξάδερφος κρεοπώλης) φρεσκότατα και πήραν τα πάνω τους τα ζωντανά. Κανενα πρόβλημα δεν διαπίστωσα με το μαγειρευτό.

    Τώρα θα δοκιμάσω την PRIMUS γιατί έγινα σεφ με τις συκοταριές καθε μέρα μαγειρική. Τι γίνεται με το ταχυδρομείο έρχεται; Πως πληρώνεται ; Αντικαταβολή; Με την Complete ειχε κανεις κανενα πρόβλημα;

    Φιλικά ΑΡΑΠΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #74076

    Πάντως καλό θα είναι να μην αλλάζονται οι τροφές εάν δέν υπάρχει σοβαρός λόγος… Κυρίως να μην αλλάζουμε τις τροφές με άλλες φθηνές οικονομικά & ποιοτικά … παρατηρήσατε κάποια προβλήματα αμέσως μετά την αλλαγή… θέλει προσοχή.. Είναι βασικό να μην ξεχνάμε ότι η αλλαγή τροφής να μήν γίνεται άμεσα χωρίς μεταβατικό στάδιο.. δέν είναι σωστό να αλλάζει η τροφή απο γεύμα σε γεύμα… θέλει σιγά σιγά…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων