AΓΟΡΑ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42200

    Απαισιοδοξία και γκρίνια βλέπω. Και καλα ο Κώστας kostask που μένει Κορυδαλλό, δίπλα στην Αγ. Βαρβάρα Αιγαλέου δικαιολογημένα λόγω περιοχής, να είναι καχύποπτοι πρός όλους.

    Ομως Τριαντάφυλλε, στη δική σου περίπτωση δεν δικαιολογείται. Επειδή έχω ζήσει αρκετά χρόνια σε επαρχία τα πράγματα με τις δημόσιες υπηρεσίες γενικά είναι τελείως διαφορετικά.

    Πρέπει να δημιοργούμε καλές σχέσεις με όλους. Δεν υπάρχει η ανωνυμία της Αθήνας. Αρα όλοι έχουμε ανάγκη όλους. Πρέπει να υπάρχει τέτοια σχέση που μπαίνοντας σε ένα Αστυνομικό τμήμα για παράδειγμα να λέμε μεταξύ μας ΚΑΛΗΜΕΡΑ και να έχουμε δημιουργήσει ένα τέτοιο κλίμα και μιά σχέση αμοιβαιότητας ώστε να λύνονται όλο τα θέματα χωρίς τις συνηθισμένες κωλισιεργίες.

    Για να καταλάβετε, τα πιό πολλά όπλα τα έχω δηλώσει χωρίς καν να ανοίξω την θήκη, υπερβολή θα μου πείτε. Θα σας απαντήσω δημιουργία καλών σχέσεων και εμπιστοσύνης. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #336412

    Εγώ πάλι δεν έχω πάει ποτέ όπλο σε αστυνομικό τμήμα. Τώρα τ’ ακούω ότι πρέπει να τους το δείχνουμε!!!

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #336413


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 14 Ιούλιος 2004


    Εγώ πάλι δεν έχω πάει ποτέ όπλο σε αστυνομικό τμήμα. Τώρα τ’ ακούω ότι πρέπει να τους το δείχνουμε!!!

    Φιλικά,

     


    [/indent]Κι εγώ !!! Σε κανένα από τα τέσσερα που έχω βγάλει Δελτίο Κατοχής δεν το πήρα ποτέ μαζί μου. Το προβλέπει αυτό ο νέος νόμος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #42207

    EGO OTAN PHRA THN BENELLI, MOU EIPAN NA PAO TO OPLO MONO KAI MONO GIA NA DOUN OTI TO OPLO EXEI TA NOUMERA POU ANAGRAFONTAN STH DHLOSH. KAI OTAN TOUS EIPA : TI LETE NA MHN XERO GRAMMATA? MOU EIPAN OK, ALLA DIKH SOU EY8HNH AN GINEI LA8OS. OPOTE DE XREIASTHKE NA TOUS TO PAO. DEN EINAI DA KAI YPOXREOTIKO!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #42210

    Καλημέρα παιδιά.

    Και τις δύο φορές που έβγαλα άδεια κατοχής μου ζήτησαν να δουν τα όπλα, για να δουν τους αριθμούς που αναγράφονται επάνω. Αυτό μου φάνηκε λογικό.

    Εξάλλου, στην περίπτωσή μου, δεν ήταν μόνο η ελλειπής ενημέρωση για τα δικαιολογητικά (από το Α.Τ.) αλλά και η δική μου καθυστέρηση για την περαίωση της διαδικασίας.

    Ο Αντώνης έχει απόλυτο δίκιο, όταν μιλάει για καλές σχέσεις υπάλληλου και πολίτη στις μικρές πόλεις. Με την διαφορά ότι πρέπει να ισχύει και στην Αθήνα και όχι μόνο στην επαρχία. Μπορεί να υπάρχει η ανωνυμία της Αθήνας αλλά εδώ μπορεί να βρεις κάποιον γνωστό και να προωθήσει την υπόθεσή σου, ή μπορεί να μην υπάρχει ο φόρτος εργασίας που υπάρχει στην Αθήνα.

    Τέλος πάντων, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι υπάλληλοι που δεν θα μας βοηθήσουν (ή και θα μας εξοργίσουν) και κάποιοι που θα μας καταϋποχρεώσουν με την συμπεριφορά και την εξυπηρετικότητά τους.

    Εξάλλου και εμείς εδώ, υπηρεσιακώς, έχουμε προβλήματα σε θεματα συνεργασίας με συναδέλφους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42211

    Βεβαίως και είναι υποχρεωτικό, πως αλλιως θα γίνει η εξακρίβωση οτι τα νούμερα είναι  σωστά. Παράδειγμα στην Breda μου,  είχε γραφεί ο αριθμός κάνης και όχι ο αριθμός στην βάση του όπλου. Θα μπορούσα κάλλιστα να βάζω την κάνη σε όποιο όπλο ήθελα και να είμαι “νόμιμος”.

    Τώρα για τυχόν προβλήματα που θα αντιμετοπίσετε σε κάποια αστυνομικά τμήματα, κυρίως με το αν απαιτούνται ποινικό μητρώο και βεβαίωση γιατρού, επιδείξτε τους το αντίγραφο του νόμου που μπορείτε να εκτυπώσετε απο το site του υπουργείου. Αν και πάλι επιμείνουν, ζητήστε ευγενικά να σας δηλώσουν γραπτώς τους λόγους που δεν εκδίδουν την άδεια. Πηγαίντε στον Διοικητή του τμήματος και αν δεν σας λύσει το πρόβλημα επικοινωνείστε με το Υπουργείο Δημ. Τάξης μέσω του site τους. Θα σας απαντήσουν το πολύ σε 2 μέρες. Τουλάχιστον σε μένα απάντησαν άμεσα σε ερώτηση που αφορούσε τον κώδικα οδ. κυκλοφορίας. Περάστε κι ενα φαξ στο υπουργείο το χαρτί με τους λόγους που αρνούνται να σας εξυπηρετήσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #336416


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 15 Ιούλιος 2004
    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 14 Ιούλιος 2004

    Εγώ πάλι δεν έχω πάει ποτέ όπλο σε αστυνομικό τμήμα. Τώρα τ’ ακούω ότι πρέπει να τους το δείχνουμε!!!

    Κι εγώ !!! Σε κανένα από τα τέσσερα που έχω βγάλει Δελτίο Κατοχής δεν το πήρα ποτέ μαζί μου. Το προβλέπει αυτό ο νέος νόμος;

    Και εγώ δεν τα έχω πάει, αλλά ο νόμος όριζε και ορίζει όπως το ανέφερε και ο Μπεκατσόφτερος ότι πρέπει να δουν τους αριθμούς του όπλου και κανονικά να μετρήσουν μήκος κάννης και μήκος συνολικού όπλου

    Βέβαια όταν οι σχέσεις μας με τις αρχές είναι αυτές που προανέφερα, τότε το παραβλέπουν και σου έχουν εμπιστοσύνη. Δύσκολο επαναλαμβάνω να γίνει αυτό σε περιοχές όπως εκεί που μένει ο Κωστας και σε άλλες περιοχές της Αθήνας που οι αρχές είναι δύσπιστες

     

    [/indent][/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336417


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 15 Ιούλιος 2004



    [indent]
    [indent]

     Δύσκολο επαναλαμβάνω να γίνει αυτό σε περιοχές όπως εκεί που μένει ο Κωστας

     

    [/indent][/indent]


    Ρε Αντώνη πλάκα μας κάνεις ? τι έχει η περιοχή μου που δεν το ξέρω εγώ?

    Είναι κακό που ο Κορυδαλλός έχει τις περισσότερες πλατείες απ’ όλες τις συνοικίες του Πειραιά?

    Είναι κακό ότι έχει τα περισσότερα μαγαζιά διασκέδασης μετά την Γλυφάδα?

    Είναι κακό που έχει την καλύτερη αγορά ενδυμάτων (ξεπερνά την Καλλιθέα και Ν. Σμύρνη) ?

    Μάλλον δεν έχεις δει την περιοχή καλά.

    Όσο για την Αγ. Βαρβάρα αν δεις τα σπίτια των τσιγγάνων θα πάθεις πλάκα.

    Από πλευράς εγγληματικότητας έχουμε τα χαμηλότερα ποσοστά.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42215

     Δεν ξερω τι λετε εσεις, σιγουρα ο Κορυδαλλος εχει μια απο τις καλυτερες πιατσες με νυχτερινα μαγαζια (τουλαχιστον πριν απο 1μιση χρονο που ηρθα τελευταια φορα). Επισης εχει πολυ ωραιο κοσμο…. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42217


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 15 Ιούλιος 2004


    Ρε Αντώνη πλάκα μας κάνεις ? τι έχει η περιοχή μου που δεν το ξέρω εγώ?

    Την ξεκίνησα με την αστυνομικίνα αλλά έκανες πως δεν άκουσες. Λεω αν του το πω και πάλι ίσως πιάσει, και έπιασε

    Είναι κακό ότι έχει τα περισσότερα μαγαζιά διασκέδασης μετά την Γλυφάδα?

    Το γνωρίζω από πρώτο χέρι, λόγω των συγγενών που σου έχω πεί.

    Μάλλον δεν έχεις δει την περιοχή καλά.

    Η αλήθεια είνια ότι παλιά όπως και έχω αναφέρει σε άλλο σημείο, ερχόμουν μόνο βράδυ. Τι να δεις το βράδυ. Μιά φορά ήμουν μέρα για κάποια δουλειά και μπερδεύτηκα

    Όσο για την Αγ. Βαρβάρα αν δεις τα σπίτια των τσιγγάνων θα πάθεις πλάκα.

    Δεν έχω πάει ποτέ για να λέμε την αλήθεια.


    [/indent]Τώρα στα σοβαρά. Πήγα κάποια στιγμή ( παλαιότερα ) να δηλώσω ένα όπλο στην Αθήνα που μένω. Είπα να μεταφέρω και τον φάκελλο από ΕΥΒΟΙΑ. Με ζάλισαν με τα χαρτιά που ήθελαν. Αστο λέω καλύτερα να πάω να δω τους δικούς μου και να περάσω για μιά στιγμή από το τμήμα να δηλωσω το όπλο. Αυτό ήθελα να τονίσω 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #42251

    GIA ANANEOSH ADEIAS KATOXHS META TO PERAS DEKAETIAS (MESA STON AYGOYSTO),XREIAZETAI KANONIKA XARTIA H MONO 2 FOTO? PRIN 2 MHNES EBGALA ALLES 2 ADEIES KATOXHS.

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42277

    Βασίλη,

    σύμφωνα με όσα έχουμε πεί αφού έχεις βγάλει άδεια μέσα στην τελευταία τριετία θέλεις μόνο τις φωτογραφίες.

    Βέβαια αν είδες την ανακοίνωση της ΚΣΕ που μιλά για την έναρξη του κυνηγίου 10 μέρες αργότερα, θα δεις ότι ζητάει από το υπουργείο Δημόσιας Τάξης μιά παράταση 6 μηνών για την ανανέωση των άδειών κατοχής που λήγουν ( δεκαετία ) μέσα στο 2004

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #42283

    Βεβαίως και είναι υποχρεωτικό, πως αλλιώς θα γίνει η εξακρίβωση οτι τα νούμερα είναι  σωστά. Παράδειγμα στην Breda μου,  είχε γραφεί ο αριθμός κάνης και όχι ο αριθμός στην βάση του όπλου. Θα μπορούσα κάλλιστα να βάζω την κάνη σε όποιο όπλο ήθελα και να είμαι “νόμιμος”…

    …………………………………………………………………………………………

     

    Με την συζήτηση που γίνεται για την αγορά όπλου και την ανανέωση της άδειας όσων έχουν κλείσει δεκαετία, έψαξα τις άδειες των όπλων μου και διαπίστωσα ότι για την καραμπίνα που πήρα πριν 2,5 χρόνια περίπου πάνω στην άδεια κατοχής όπλου δεν έχει γραφτεί ο αριθμός του όπλου από την αστυνομία παρόλο που όταν εκδόθηκε η άδεια είχα πάει το όπλο στην αστυνομία. Μπορεί να μου πει κάποιος φίλος τι μπορώ να κάνω για να μην έχω μπλεξίματα σε περίπτωση ελέγχου;

     

    Φιλικά Θόδωρος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42289

    Θοδωρή να πας στο αστυνομικό τμήμα που εκδόθηκε η άδεια κατοχής. Εκεί έχουν όλο τον φάκελο του όπλου, υπάρχει το τιμολόγιο αγοράς που γράφει τους αριθμούς. Θα κάνουν μια εξακρίβωση για το αν γράφονται οι ίδιοι στο όπλο και θα στους περάσουν στην άδεια. Να τους πεις να γράψουν και τον αριθμό κάνης και να βάλουν σφραγίδα εκεί που θα γίνει η εγγραφή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #336423

    Ή απλά γράψ’ τον μόνος σου με τον ίδιο γραφικό χαρακτήρα και ίδιο χρώμα μελάνι. Εφ’ όσον είναι πράγματι ο σωστός αριθμός του όπλου, δεν μπορούν να σου πουν τίποτα.

    Φιλικά,

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων