Leo 30

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #156795

    εγώ θα δοκίμαζα το 6αρι 30γραμμαρίων σαν πρώτο φυσίγγι σε λαγό, λόγω του ότι κυνηγό καβάλα. Αν και ποτέ δεν έχω βάλει 6αρι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #156919

    Με την Tecna και 30γραμ. σκάγια #8 πιάσαμε τα 457μ/δ στα 735bar. Νομίζω για το Leo 30 Standard είμαστε καλά.
    Να δούμε αν μπορέσουμε να πάρουμε άλλα 100μ/δ για το Leo 30 Ultra (με άλλη πυρίτιδα φυσικά).

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #157169

    πιθανολογω πως εφαρμοζεται συγκεντροτηρας τυπου ατσαλινων σκαγιων ,σκληρου τοιχωματος, χωρις εγκοπες,,τετοιου τυπου συγκεντροτηρες αναπτησουν μεγαλες αρχικες ταχυτητες ,, μεγαλητερες απο τους συμβατικους.. μαλλον γιατι στα 1,2 μετρα απο την καννη λειτουργουν τοσο συμπαγη .,,,σχεδον σαν μονοβολα. το εχω δει σε εφαρμογες σε φυσιγγια 20αρια με steel containers,,οπου μια γομωση που με νορμαλ κατασταση δινει 402-405 μ,δ η ιδια γομωση σε steel cont εδωσε ανετα τα 418 μ,δ.

    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #157267

    Προοδευτική πυρίτιδα προορισμένη 36+ πιθανότατα "πειραγμένη" για ακόμα ποιο ομαλή πρόοδο στην καύση, εκ των πραγμάτων μεγάλο μπιστόνι στον συγκεντρωτήρα, και ίσως μια ποιο "εξωτική" βυσμάτωση ώστε να αποροφάει το μέγιστό από τους σοκ της ντουφεκιάς. Για να πάς στις ταχύτητες με τις μικρότερες δυνατές απώλειες στην σφαιρικότητα.
    Θεωρώ τις πιέσεις υπερβολικές, δεν είναι απαραίτητο να φτάσουν σε αυτά τα επίπεδα για να επιτευχθούν υψηλες ταχύτητες και γενικά το όλο ενχείρημα υπερβολικο για χρήση.
    Και εξηγώ μπορεί να γίνει ΑΛΛΑ στην ουσία χωρίς λόγο, για σκάγια 7 ή 7,5 αρια μπορεί οι αρχικές ταχύτητες να είναι μεγάλες αλλά οι "μενουσες" ταχύτητες αυτες που μας ενδιαφέρουν είναι μικρές είναι αμμεσα συσχετισμενές από την μάζα του βληματος,
    Θα μπορούσαν να κρατήσουν μενουσες ταχύτητες για άλλα 5-6 μέτρα με σκόνες και πλαστικά περιβληματα αλλά και πάλι στο 7,5 ??????????!!!!!!!!!!!!!!
    Πολύ περισσότερο χρηστικό είναι να ψαχτεί κάποιος για φυσίγγια 40αρια με ΜΑΧ πιέσεις τις 650 και ταχυτητες +-400. Εκεί κρατά το κλώστημα σε πολύ καλά επίπεδα φθείρεις ελάχιστα το όπλο και στα 35 μέτρα έχεις πιθανότατα μεγαλύτερες ταχύτητες και περισσότερα σκάγια στον στόχο.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #157513

    Μάριε,
    Δεν έχω κάνει ακόμη δοκιμές σε πίνακα. Το θέμα της κατανομής ελπίζω να το διαχειριστούν ικανοποιητικά τα τσοκ. Θα μας πει ο Λεωνίδας…
    mark cal 20,
    Ο συγκεντρωτήρας που χρησιμοποιήθηκε είναι ο B&P Diamant H18 που κατασκευάζεται για μολύβδινα σκάγια.
    Παντελή,
    Μπορεί η μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα να “υποφέρει” περισσότερο από την αντίσταση του αέρα θα είναι όμως ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερη σε οποιαδήποτε απόσταση από την ίδια γόμωση που θα ξεκινούσε με χαμηλότερη αρχική ταχύτητα.
    Φυσίγγια με 42γραμ. σκάγια #6 στα 384μ/δ και στα 656bar χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό. Μάλιστα, τα σκάγια περιλαμβάνονται όλα στον συγκεντρωτήρα που είναι κατασκευασμένος για ατσάλινα σκάγια και τα φυσίγγια κλείνονται αστεροειδώς σε κάλυκα 70χιλ.

    Για το Leo 30 Ultra, κάποιες αρχικές δοκιμές που έγιναν με την SP2 έδωσαν αρκετά υψηλές ταχύτητες, πάνω από 520μ/δ σε πολύ χαμηλές πιέσεις (350bar). Να δούμε μέχρι που θα τη φτάσουμε.

    Λευτέρης
    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #158545

    Λεωνίδα,
    Βρες τον Μιχάλη Σ. στο Σχιστό και ρώτησε για τις εντυπώσεις του σχετικά με το Leo 30 Standard, γεμισμένο με #7.5 σκάγια, στις φάσες.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #159045

    Θα συμφωνήσω ότι το ενεργειακό κέρδος από τις μεγάλες ταχύτητες δεν είναι αμελητέο, 'οπως παρουσιάζεται σε παλαιότερα συγράμματα, ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΟΣ.
    Σε αυτό που διαφωνούσα ήταν το ύψος των πιέσων το θεωρούσα υπερβολικό, αλλά βλέπω ότι τελικά δεν υφίσταται, με αυτές τις πιέσεις πρόβλημα κατανομής υπό κ.σ. δεν υπ΄ραχει ίσα ισα θα είναι κλειστή.
    Εχω αναφέρει μερικές φορές την "πειραγμενη πυριτίδα" σχόλιο δεν πέρνω????
    Καλά το πάτε πάντως
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #159244

    Παντελή,
    Τι εννοείς "πειραγμένη πυρίτιδα";

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #159472

    Παντελή,
    Τι εννοείς "πειραγμένη πυρίτιδα";
    Υπάρχουν τρόπος τρόπος να "βελτιωθεί" μια πυρίτιδα σε μερικά χρακτηριστικά της, ρυθμό καύσης "εκρηκτικότητα", ρευστότητα στα ογκομετρικά όπως υποστηρίζουν μερικοί.
    Βεβαια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να "βελτιώνω" "πειράζοντας" κατι όταν μπορεί στην αγορά να βρεθεί παραπλήσιο με το τελικό αποτέλεσμα του πειράγματος προιόν εαν ψάξουμε.
    Αυτοί που δουλεύουν έτσι "ορκίζονται" στην επιτυχία του όλου θέματος. Δεν αφήνουν τίποτα΄"απειραχτό" – Εγώ δεν το βρίσκω τόσο απαραίτητο ούτε και λύση σε ολα τα προβλήματα. Δεν το έχω δοκιμάσει εκτεταμένα, όποτε δεν μπορώ να πώ πολλά, όπως και δεν ξέρω κατά πόσο έχω μαθει την όλη διαδικασία επαρκώς, από χορηγηθεν υλικό "πυρίτιδα" κάποια πράγματα ήταν βελτιωμένα, ροή πυρίτιδας στα ογκομετρικά αρκετά ποιο ακριβείς μετρήσεις, και (το βασικό) ποιο "γλυκιά" ντουφεκιά, Δεν μπορώ να πώ για πιέσεις κλπ, αλλά σίγουρα ποιο "ομαλή" αίσθηση.
    Επείδη μερικά χρόνια τωρα δεν πάω για πάπιες, δεν "ψαχνομαι" πια τόσο οσο στο παρελθόν, τα έχω παρατήσει με τις "ιδιογωμόσεις" που λένε έχω χάσει επεισόδια, έχω καταλήξει σε κάποιες συνταγές και γυρνάω γύρω -γύρω. Η γενική βεβαία ιδέα υπάρχει το πώς λειτουργούν κάποια πράγματα.
    πχ μου αναφέρουν για φυσίγγια με 50γρ σε 70αρη κάλυκα με χαμηλές πιέσεις κλπ. όλα αυτά τα βρίσκω λίγο υπερβολικά (΄για την δική μου λογική όπου εαν χρειάζομαι 52γρ αγοράζω magnum οπλο) αυτοί βεβαια πέρνουν το magnum και το κάνουν 60γρ.
    Πάντως φίλος μου ρίχνει 40γρ ανετα με κατω από 2800 ρώσικο δίκαννο. Οποιό έτοιμο 40αρι πάρεις να ρίξεις με αυτό το όπλο, θα σκεφτεσαι να πατήσεις την σκανδάλη.
    Και βεβαια όλα έχουν πορευθεί από τους "πατεντιαρηδες" Αμερικάνους. Δεν μένει και τόσος καιρός πια από τα του Ομίλου και τους σκύλους.
    Ειλικρινα χαίρομαι για την όλη αναζήτηση σας. Τα παρακολουθώ.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #159474

    Με την Tecna και 30γραμ. σκάγια #8 πιάσαμε τα 457μ/δ στα 735bar. Νομίζω για το Leo 30 Standard είμαστε καλά.
    Να δούμε αν μπορέσουμε να πάρουμε άλλα 100μ/δ για το Leo 30 Ultra (με άλλη πυρίτιδα φυσικά).

    Λευτέρης

    Δεν το είχα προσέξει πριν. Επιβεβαιώσε την γνώμη που είχα για την ΤΕCNA από κάποια έτοιμα φυσίγγια που είχα ρίξει με αυτή την πυρίτιδα, είναι "εκρηκτική".
    Θεωρώ ότι οι πιέσεις για αυτά τα γραμμάρια και τις ταχύτητες (δεν είναι και τρελλές) είναι πάρα πολλές. Εχω περισσότερες απαιτήσεις (στις πιέσεις) από μια "προοδευτική" πυρίτιδα σε αύτά τα γράμμαρια.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #159579

    Παντελή,

    Η Tecna, όπως και άλλες αντίστοιχες πυρίτιδες που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά δεν είναι ούτε «προοδευτική» ούτε «υπερπροοδευτική». Είναι απλά μιας μεσαίας καύσης πυρίτιδα, αρκετά προβλέψιμη στη συμπεριφορά της αν χρησιμοποιηθεί σωστά. Ο τύπος του καψυλλίου που θα χρησιμοποιηθεί παίζει μεγάλο ρόλο με τη συγκεκριμένη πυρίτιδα. Αυτό είναι και το μόνο «πείραγμα» που μπορείς να κάνεις όχι μόνο με την Tecna αλλά με οποιαδήποτε πυρίτιδα. Ένα προσόν της συγκεκριμένης πυρίτιδας είναι ο μικρός της όγκος, που βοηθάει σε «περιορισμένους» χώρους καύσης όπως ο κάλυκας των 70χιλ. κλεισμένος με αστεροειδές κλείσιμο.
    Τα 457μ/δ είναι, θα έλεγα, αρκετά μεγάλη ταχύτητα όταν όσα φυσίγγια του εμπορίου έχω μετρήσει, αυτής της κατηγορίας (30-32γραμ. σκάγια) η ταχύτητά τους δεν ξεπερνούσε τα 365μ/δ.
    Το Leo 30 δεν είναι ένα φυσίγγιο για πάπιες, όπως εξήγησα και προηγούμενα. Για τις πάπιες υπάρχει το Leo 46……

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #167214

    Leo 30 Ultra. Ταχύτητα 1800π/δ (548μ/δ).

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #317442

    Leo 30 Ultra. Ταχύτητα 1800π/δ (548μ/δ).

    Λευτέρης
    [url=”http://europeancartridgeunlimited.com”%5Dhttp://europeancartridgeunlimited.com%5B/url%5D

    μπραβο λευτερη τρομερες ταχυτητες. με ποσα bar πιεση?δοκιμες στον πινακα εκανες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #167261

    704 bar.
    Δεν έχω κάνει δοκιμές στον πίνακα.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #317355

    ….
    Για το Leo 30 Ultra, κάποιες αρχικές δοκιμές που έγιναν με την SP2 έδωσαν αρκετά υψηλές ταχύτητες, πάνω από 520μ/δ σε πολύ χαμηλές πιέσεις (350bar). Να δούμε μέχρι που θα τη φτάσουμε.

    Λευτέρης
    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Αν όντως ισχυει αυτό και δεν έχει γίνει λάθος στα νούμερα, νομίζω ότι μιλάμε για εξαίρετο φυσίγγι. Ποιος ο λόγος να πάμε στα 704 bar για 28m/sec παραπάνω..?

    ΠΙστεύω ότι η συνταγή με τα 520m/sec στα 350 Bar δεν πρέπει να πάει στα χαμένα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων