ΑΡΒΥΛΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #306450

    Σήμερα ψάχνοντας για ένα μποτάκι λίγο πιο ελαφρύ & να έχω & ένα 2ο ζευγάρι για εναλλάξ με τα meindl βρήκα αυτά:

    http://www.terramare.com.gr/index.php?disp…roduct_id=30002

    Βέβαια απ'ότι είδα αδιάβροχο δεν είναι αλλά για τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά & το χειμώνα χωρίς βροχές φαντάζομαι θα'ναι καλό.
    Το έδιναν 50€
    Τι λέτε;Αξίζει ή όχι;

    Για μενα δεν αξιζει φιλε,βαλε καλητερα αλλα 50 ευρο=100 ευρο και περνεις ενα καλητερο μποτακι, που θα εχει και gore-tex
    και σολα vibram,και θα ειναι και πιο αντοχης παπουτσι,οπως καποιο AKU η καποια αλλη μαρκα που εχει και φτηνα παπουτσια
    στο κυνηγι δεν χρειαζεται να εχει βροχη για να γινουν μουσκεμα τα ποδια σου,με την πρωινη δροσια και μονο με λιγο περπατητο
    αναμεσα σε χορταρια αρκη για να γινουν τα ποδια σου μουσκεμα..και στο κυνηγι περνας καλητερα με στεγνα ποδια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #306360

    Ε[size=3]υχαριστω για την απάντηση φίλε μου.Πιο πολύ για καρτερι θα είναι & για περπατητό βέβαια.Τώρα για πιο δύσκολα,για βράχια σε πέρδικα θα <παραδώσει>![/size]

    Και στο ορτυκι φιλε, σε εμας κατω στα Λεγρενα που ειναι πετρωδη τα μερη, πολυ κοντα στα κυνηγια chucar. Με 10-20 κυνηγια θα σκιστουν οι ραφες κατα την αποψη μου. Περπατητο σε ελιες, καρτερι κτλ θα αντεξουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #306319

    [size=3]Σήμερα ψάχνοντας για ένα μποτάκι λίγο πιο ελαφρύ & να έχω & ένα 2ο ζευγάρι για εναλλάξ με τα meindl βρήκα αυτά:

    [url=”http://www.terramare.com.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30002″]http://www.terramare.com.gr/index.php?disp…roduct_id=30002[/url]

    Βέβαια απ'ότι είδα αδιάβροχο δεν είναι αλλά για τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά & το χειμώνα χωρίς βροχές φαντάζομαι θα'ναι καλό.
    Το έδιναν 50€
    Τι λέτε;Αξίζει ή όχι;[/size]

    Το πόσο θα αντέξει είναι θέμα χρήσης όπως πολύ σωστά σου προανέφεραν. Πάντως να ξέρεις αν τα βάψεις με το ίδιο βερνίκι που περνάμε τα άλλα παπούτσια θα έχουν 1 σχετική αδιαβροχοποίηση :rolleyes: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #171812

    Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα να πω και γω την γνωμη μου.Καθε αρβυλο προοριζεται για συγκεκριμενη χρηση.Αυτο σημαινει οτι αλλες αναγκες εχει ενας μπεκατσας που κυνηγαει στο ντουσκο και αλλες ενας περδικας.Βεβαια ολοι συμβιβαζομαστε με καποιο μποτακι που θα κανει για ολα.
    Να αναφερω μια εμπειρια μου με μια αγνωστη μαρκα για τους κυνηγους,αλλα οχι για τους ορειβατες.Πριν 4 χρονια αγορασα απο ενα καταστημα με ορειβατικα, κοντα στα Εξαρχεια ,ενα ζευγαρι αρβυλα MILLET.Ηταν με μοοκοματο δερμα 3 χιλιοστων,ενιαια γλωσσα χωρις ραφες,με gore tex και σολα vibram.Ηταν τοτε σε προσφορα και εκαναν 170 ευρω.Στον πρωτο χρονο εσωτερικα στην σολα καταλαβα οτι ειχε σπασει η ενισχυση του πελματος και χωρις να ειχα πρακτικο προβλημα,αλλα επειδη ειχα εγγυηση μου τα αλλαξαν στο τελος της σεζον.Το καινουριο αρβυλο αντεξε μια χαρα ,αλλα μετα τα δυο χρονια η σολα του εγινα φλατ.Περσυ τα εστειλα σε εξουσιοδοτημενο τσαγκαρικο της vibram,καπου στην Σκουφα στο Κολωνακι και μου αλλαξαν την σολα με νεα.Μεσα σε 1 χρονο ελιωσα και την καινουρια,και δεν βλεπω να βγαζω την νεα σεζον οποτε θα ξαναπανε για σολιασμα.Απο τα παραπανω βγαινουν τα εξης συμπερασματα:
    1. Υπαρχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΡΒΥΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ μας ,αγνωστα σε μας γιατι δεν διαφημιζονται σε κυνηγετικα περιοδικα,απλα ψαξτε και σε ορειβατικα μαγαζια!
    2. Ο καθενας τα δουλευει διαφορετικα τα αρβυλα.Εγω αν βγαλει 2 σεζον η μποτα,την θεωρω επιτυχημενη!Γιατι κυνηγω κυριωςσ σε ορινα εδαφη οποτε φαγωνεται η σολα.
    3.Υπαρχει η δυνατοτητα πλεον να ξανασολιαστουν τα αρβυλα μας και να γλιτωσουμε χρηματα!Εμενα το σολιασμα κρατησε,εκτος απο κατι μικροξεκολληματα που τα σταματησα αμεσα με logo.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    ANASTAS1990 στις #173357

    Γεια σας,ειμαι ετοιμος να αγορασω τα συγκεκριμενα αρβυλα για να τα χπησιμοποιησω στο κυνηγι του αγριοχοιρου…λεω για το συγκεκριμενο μοντελο γιατι λογο υψους θα μπορω ανετα να περναω νερα(π ειναι αρκετα στην περιοχη που κυνηγαω)και ενα επιπλεον θετικο για μενα ειναι η 8ερμομονωση.Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι αν το επιπλεον αυτο υψοσ τους θα με κουραζει υπερβολικα στην παγανα????Γι αυτο 8α η8ελα την γνωμη σας απο αντιστιχη εμπειρια,κα8ως επισης κ τις εντυπωσεις των κατοχων του συγκεκπιμενου μοντελου,γιατι αν πραγματικα ειναι πολυ κουραστικα, μετα 8α παω στα island pro.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #173417

    Θα σε δυσκολευει στο πολυ περπατημα σε ανηφορες-κατηφορες…Η γνωμη μου ειναι να πας ή στο Island pro ή στο Vacuum της ιδιας μαρκας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #300717

    Γεια σας,ειμαι ετοιμος να αγορασω τα συγκεκριμενα αρβυλα για να τα χπησιμοποιησω στο κυνηγι του αγριοχοιρου…λεω για το συγκεκριμενο μοντελο γιατι λογο υψους θα μπορω ανετα να περναω νερα(π ειναι αρκετα στην περιοχη που κυνηγαω)και ενα επιπλεον θετικο για μενα ειναι η 8ερμομονωση.Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι αν το επιπλεον αυτο υψοσ τους θα με κουραζει υπερβολικα στην παγανα????Γι αυτο 8α η8ελα την γνωμη σας απο αντιστιχη εμπειρια,κα8ως επισης κ τις εντυπωσεις των κατοχων του συγκεκπιμενου μοντελου,γιατι αν πραγματικα ειναι πολυ κουραστικα, μετα 8α παω στα island pro.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    KOITA AYTO EΔΩ

    http://www.terramare.com.gr/chiruca-urogallo.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    ΔΙΑΣ-ΗΡΑ στις #173467

    Γεια σας,ειμαι ετοιμος να αγορασω τα συγκεκριμενα αρβυλα για να τα χπησιμοποιησω στο κυνηγι του αγριοχοιρου…λεω για το συγκεκριμενο μοντελο γιατι λογο υψους θα μπορω ανετα να περναω νερα(π ειναι αρκετα στην περιοχη που κυνηγαω)και ενα επιπλεον θετικο για μενα ειναι η 8ερμομονωση.Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι αν το επιπλεον αυτο υψοσ τους θα με κουραζει υπερβολικα στην παγανα????Γι αυτο 8α η8ελα την γνωμη σας απο αντιστιχη εμπειρια,κα8ως επισης κ τις εντυπωσεις των κατοχων του συγκεκπιμενου μοντελου,γιατι αν πραγματικα ειναι πολυ κουραστικα, μετα 8α παω στα island pro.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Καλή σου μέρα!
    Κι όμως, αν προσέξεις τις προδιαγραφές των δύο παπουτσιών που δίνει η εταιρεία αναφέρει για τα μεν "Taiga" κατ. Β, για τα δε "Island Pro" κατ. B/C. Όσο για το επιπλέον ύψος τους -αν και δεν είμαι "γουρουνάς"- νομίζω πως το χρειάζεσαι από ό,τι,άλλωστε, γράφεις κι εσύ. Όπως και να είναι πρόκειται για καλές επιλογές. Με γειά σου και να τα χαίρεσαι στο αγαπημένο σου κυνήγι!
    Φιλικά
    Γιώργος

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #291400

    Ψαχνω και εγω για μποτακι μιας και αρχιζω κανα εκπαιδευτικο ,και βρηκα ta gamo στηνarmyland 67 e.τα γνωριζη κανεις; η προτεινη κατι αλλο γυρω σε αυτη τη τιμη; :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #291393

    Ψαχνω και εγω για μποτακι μιας και αρχιζω κανα εκπαιδευτικο ,και βρηκα ta gamo στηνarmyland 67 e.τα γνωριζη κανεις; η προτεινη κατι αλλο γυρω σε αυτη τη τιμη; :D

    http://www.armyland.gr/catalogue2.asp?sub1…W%20BOOT%20GAMO

    Αυτά φίλε μου τα έχω ψάξει & γω & αυτά θα πάρω,έχω ακούσει & από άλλους καλές κριτικές.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #291384

    [url=”http://www.armyland.gr/catalogue2.asp?sub1=11&sub2=134&sub3=135&sub4=134&proionta=1199&PTittle=%20-%20%C1%D1%C2%D5%CB%CF%20SHADOW%20BOOT%20GAMO”]http://www.armyland.gr/catalogue2.asp?sub1…W%20BOOT%20GAMO[/url]

    [size=3]Αυτά φίλε μου τα έχω ψάξει & γω & αυτά θα πάρω,έχω ακούσει & από άλλους καλές κριτικές.[/size]

    η τιμη ειναι καλη σιγουρα… το θεμα ειναι κατα ποσο κρατουν το ποδι στεγνο… ολοι ξερουμε πως δε χρειαζεται να βρεξει..αρκει και η πρωινη δροσια και υγρασια απο την πρασιναδα …
    προσωπικα την εχω πατησει πολλες φορες με μποτακια…μεχρι που πηρα τα Meindl (Colarado €213) και την εβγαλα την σεζον…(περσι)
    Να σουμε αν θα αντεξουν και φετος….

    ΥΓ Μιλαμε για κυνηγι τσιχλας και δει περπατητο…..πολλα Km….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #291382

    η τιμη ειναι καλη σιγουρα… το θεμα ειναι κατα ποσο κρατουν το ποδι στεγνο… ολοι ξερουμε πως δε χρειαζεται να βρεξει..αρκει και η πρωινη δροσια και υγρασια απο την πρασιναδα …
    προσωπικα την εχω πατησει πολλες φορες με μποτακια…μεχρι που πηρα τα Meindl (Colarado €213) και την εβγαλα την σεζον…(περσι)
    Να σουμε αν θα αντεξουν και φετος….

    ΥΓ Μιλαμε για κυνηγι τσιχλας και δει περπατητο…..πολλα Km….

    Πάνο τα συγκεκριμένα(colorando) τα έχω 3 χρόνια,απίστευτο παπούτσι!!!Και φέτος θα αντέξουν & το χρόνου σίγουρα & βάλε!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #291369

    [url=”http://www.armyland.gr/catalogue2.asp?sub1=11&sub2=134&sub3=135&sub4=134&proionta=1199&PTittle=%20-%20%C1%D1%C2%D5%CB%CF%20SHADOW%20BOOT%20GAMO”]http://www.armyland.gr/catalogue2.asp?sub1…W%20BOOT%20GAMO[/url]

    [size=3]Αυτά φίλε μου τα έχω ψάξει & γω & αυτά θα πάρω,έχω ακούσει & από άλλους καλές κριτικές.[/size]

    Oπως μας καταντησανε το οικονομικο εχει τον πρωτο λογο.καλα λογια εχω ακουση και εγω ,μονο να μην εχει αλλαξη η τιμη τους,γιατι παιζη και αυτο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    246
    Ανώνυμος στις #177795

    εγω πρωτη φορα που εδωσα ενα σεβαστο ποσο για μποτακι ηταν για να παρω τα meindl.τωρα μοντελο δεν θυμαμαι αλλα αυτο που δεν θα ξεχασω ειναι οτι τα ειχα τουλαχιστον 5 χρονια .ισως και παραπανω δεν θυμαμαι ακριβως.βεβαια τα συντηρουσα οπως μου ειχαν πει.κυνηγαω τσιχλα και κανω και αρκετο περπατημα.και βεβαια ξαναπηρα τα ιδια περυσι.η τιμη γυρω στο 200αρι.πιστευω οτι οποιος εχει τη δυνατοτητα να δωσει αυτο το ποσο καλο θα ειναι να μην μπλεξει με αγνωστες μαρκες.
    γιατι οπως ξερουμε ολοι το φθηνο πραγμα …………………..εγω μια φορα αποφασισα να δοκιμασω ενα μποτακι με τιμη αν θυμαμαι καλα γυρω στα 80 ευρω αγνωστη μαρκα και τα πεταξα σε ενα χρονο.τι να λεμε τωρα οτι πληρωσεις παιρνεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #177799

    Και εγώ πιστεύω ότι και στην αγορά κυνηγετικού παπουτσιού ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις". Αν και μερικές φορές πληρώνεις και το όνομα για αυτό θέλει καλή έρευνα αγοράς. Πάντως στην έκθεση της Diana είχε καλές εκπτώσεις, εγώ πλέον ότι θέλω το παίρνω από εκεί.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων