Μανιταρια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #333350

    [font=”Century Gothic”]Πολύ πανικός σας έχει καταλάβει με τα μανιτάρια!!!

    Δεν είναι δύσκολο να μάθετε έστω 3-4 είδη και να τα μαζεύετε με ασφάλεια….. φυσικά πειράματα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ[/font]

    Δεν είναι πανικός βρε Μάριε. Η καλλιέργεια είναι ένας εύκολος τρόπος για να βρεις μανιτάρια που (πλέον) δεν τα βρίσκεις εύκολα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολύ πιο νόστιμα από τα πλευρώτους, αλλά επέλεξα να ξεκινήσω με αυτά γιατί… αυτά ξέρω, αυτά εμπιστεύομαι.
    Κυνήγι θεωρώ και τα χόρτα, αλλά τα μανιτάρια απαιτούν γνώση. Ένα μικρό παραπάτημα ή υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μας και… ας είναι ελαφρύ το χώμα. Θέλω να πω ότι απαιτούν σεβασμό και ΠΡΟΣΟΧΗ.
    Αλλά τα πλευρώτους, όπως έγραψα και παραπάνω, τουλάχιστον από την περιοχή μου, έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #159782

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #333336

    [size=3][color=”#8B0000″][font=”Century Gothic”]Εγώ επιμένω ότι είστε λιγάκι υπερβολικοί.
    Στα μανιτάρια θανατηφόρο δηλητηρίαση έχουμε κάθε 20ετία περίπου κι αυτό από αμέλεια, όσοι πήγαν νοσοκομείο γλύτωσαν…
    Σαφώς δεν παίζουμε αλλά π.χ. Λακτάρια, μουρτσέκια, ζαρκαδίσια, κοπρομανίταρα, πλευρωτά, προβατίσια, αυγά, χτενάκια, κοτοπουλάκια, αυτάκια κ.α είναι πανεύκολο να τα μάθεις μην πω και βασιλικά που παρότι είναι παρόμοια με δηλητηριώδη αν τα κόψεις παραμένει λευκή η σάρκα (δεν γίνεται κυανή).[/font][/color][/size]

    BAΛΕ ΜΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ GOOGLER SORRY PROWLER:) ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #333332

    το βιβλιαρακι τσέπης που πουλάει ο τύπος στο manitari.gr είναι πρακτικό και απο άποψη σχήματος(όντως τσέπης) αλλά και απο τις φωτό …άντε μας βάλατε στην πρίζα :rolleyes: με το τόπικ!πάμε που πάμε στο βουνό ας έχουμε και το νού μας σε καμιά λιχουδιά :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #159801

    ρε φουστη μου εμενα ολα ιδια μου φαινονται .

    και μου αρεσουν τοσο πολυ .σημερα ειπα να παω να αγορασω και να τα κανω ψητα με μπολικο λεμονακι αλλα δεν ειχε ολοκληρο carefour του ειχαν τελειωσει η ειχα ληξει.

    με την ορεξη εμεινα αλλα την δευτερα θα οργανωθω.

    μια φορα στο βουνο εχει πολυ πραμα φετος .
    προχθες ο μιχαλης μαζεψε κανα 2 κιλα απο κατι λευκα μεγαλα για εναν φυλο του ο οποιος τα εφαγε .

    εμεις στο καφενειο δεν τολμησαμε να ψησουμε κανενα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #333291

    BAΛΕ ΜΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ GOOGLER SORRY PROWLER:) ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

    Δεν είναι τόσο απλό φίλε και μην τυχόν και κάνεις κάποια προσπάθεια να μαζέψεις μανιτάρια απλά και μόνο επειδή τα είδες σε φωτογραφία. Δεν παίζουν με αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #333288

    ρε φουστη μου εμενα ολα ιδια μου φαινονται .

    ….

    εμεις στο καφενειο δεν τολμησαμε να ψησουμε κανενα .

    Ω ρε παιδιά και εγώ τρελαίνομαι για μανιτάρια.Με κάνει η μάνα μου σχεδόν κάθε βδομάδα στο φούρνο ένα ταψί, με λεμονάκι, ρίχνει απο πάνω και κουκουνάρι και γίνονται….Πώωωωω ρε Μάνο τι μας έκανες τώρα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #333275

    BAΛΕ ΜΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ GOOGLER SORRY PROWLER:) ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

    Δες εδω για τα αγρια μανιταρια φωτογραφιες και την ονομασια τους,,πανω ξεδια εκει που γραφη αγρια μανιταρια
    ρε θα αρχισω να μαζευω 2-3 ειδη που ειναι ευκολα και τα ξερω,φετος ειναι γεματο παντου,μεσα στα ελατα εκει να δειτε πραμα που εχει

    http://www.manitariadirfis.gr/el/manitaria-arxikh

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #159853

    louis είναι το ίδιο μέρος;

    http://www.manitariadirfis.gr/el/manitaria-arxikh

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #332977

    louis είναι το ίδιο μέρος;

    [url=”http://www.manitariadirfis.gr/el/manitaria-arxikh”]http://www.manitariadirfis.gr/el/manitaria-arxikh[/url]

    Οχι δεν ειναι το ιδιο μερος, εγω σε εστειλα στην πηγη για τις μπαλες, εκει που τις φτιαχνουν
    και το ρεματακι που ειναι διπλα τους πιανει και μπεκατσα να ξερεις B) ετσι τους βρηκα αυτους εκει μεσα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #332234

    Οχι δεν ειναι το ιδιο μερος, εγω σε εστειλα στην πηγη για τις μπαλες, εκει που τις φτιαχνουν
    και το ρεματακι που ειναι διπλα τους πιανει και μπεκατσα να ξερεις :rolleyes: ετσι τους βρηκα αυτους εκει μεσα

    σε πειράζει να πάω να δοκιμάσω κ εγώ στο ρέμα; αν σε πειράζει σεβαστό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #332232

    σε πειράζει να πάω να δοκιμάσω κ εγώ στο ρέμα; αν σε πειράζει σεβαστό.

    Αν με πειραζε δεν θα σου το ανεφερα καν,,περνας το θεμα με τα μανιταρια και πας οπως παει ο δρομος
    μετα το ρεμα στην ανηφορα στα 50 μετρα κανεις στο πρωτο στενο αριστερα,[χωματοδρομος] παρκαρης αμεσος και ψαχνεις το ρεμα στο δεξι σου χερι
    και την γωνιτσα διπλα απο το αμαξι,,το νουσου γιατι πολλες φορες ειναι πιασμενη διπλα στον δρομο μεσα στο δασακι και με το που θα βγαλεις το σκυλι
    και μπει μεσα πηρες φερμα, το επαθα εκει 2 φορες,εδεσα το οπλο σε 10 δευτερα :rolleyes:,,,αλλα εκει ειναι για αργοτερα, απο τις 20 νοεμβρη και μετα ειναι καλητερα
    και πιανη μπεκατσα σε ολα τα πευκοτα που βλεπεις εκει γυρω..καλη τυχη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #331981

    Αν με πειραζε δεν θα σου το ανεφερα καν,,περνας το θεμα με τα μανιταρια και πας οπως παει ο δρομος
    μετα το ρεμα στην ανηφορα στα 50 μετρα κανεις στο πρωτο στενο αριστερα,[χωματοδρομος] παρκαρης αμεσος και ψαχνεις το ρεμα στο δεξι σου χερι
    και την γωνιτσα διπλα απο το αμαξι,,το νουσου γιατι πολλες φορες ειναι πιασμενη διπλα στον δρομο μεσα στο δασακι και με το που θα βγαλεις το σκυλι
    και μπει μεσα πηρες φερμα, το επαθα εκει 2 φορες,εδεσα το οπλο σε 10 δευτερα :rolleyes:,,,αλλα εκει ειναι για αργοτερα, απο τις 20 νοεμβρη και μετα ειναι καλητερα
    και πιανη μπεκατσα σε ολα τα πευκοτα που βλεπεις εκει γυρω..καλη τυχη…

    έτσι και κάνω μπεκάτσα εκεί, έχεις ένα ταψί ραβανί από τα χέρια μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #331977

    έτσι και κάνω μπεκάτσα εκεί, έχεις ένα ταψί ραβανί από τα χέρια μου!

    Πώς το κάνεις το ραβανί

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #331947

    Πώς το κάνεις το ραβανί

    με καλαμποκαλευρο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων