ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑΞΗ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    ΜΑΣΤΡΟΤΡΙΓΚΟΣ στις #28816

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ “ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ” ΚΑΙ “ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ” ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΩΣ
    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ¨ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΝΗ ΟΠΛΟΥ 68 ΠONTOYΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΣΟΚ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΑΦΟΒΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ…ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #74706

    Φίλε μου, νομίζω πως δεν έχεις πρόβλημα με οποιοδήποτε μήκος τσοκ κι αν επιλέξεις που υπάρχει στην αγορά. Από το πιο μικρό εως το μεγαλύτερο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #74710

    Ο περιορισμός είναι στο πόσο θα κοντύνεις την κάνη. Όχι στο πόσο θα την μακρύνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Athos στις #74713

    Χμμ, τι ισχύει άραγε για το αντίθετο; Αν έχεις δηλαδή μιά κάννη κομμένη στα 51 και βιδώνεις ένα τσοκ 10 εκ. είσαι εντάξει; (μάλλον όχι μου φαίνεται..) 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #74724

    Η Benelli βγάζει κάποια tactical όπλα με κάνη 51εκ. αν δεν κάνω λάθος, τα οποία φέρουν επάνω ένα τσοκ με αποτέλεσμα την επιμήκυνση του συνολικού μήκους κάνης και έτσι είναι και εδώ νόμιμες.

    Φοβάμαι όμως οτι η ελληνική στοκιά και γραφειοκρατία δεν σε κατοχυρώνει απόλυτα! Δηλαδή, όπως για παράδειγμα αν σε κάποιον έλεγχο (λέμε τώρα) στο σπίτι σου βρούν την καραμπίνα χωρίς το μειωτήρα, είναι αδίκημα, έτσι και στην περίπτωση της κάνης των 51εκ. αν σε πιάσουν με την κάνη χωρίς το τσοκ (έστω και για να το αλλάξεις ή καθαρίσεις) τότε θα τρέχεις να αποδείξεις οτι δεν είσαι έλεφας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #74729

    Ελέφας είσαι. Τσ τσ τσ!!! Δεν κάνουν τέτοιες ερωτήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #74730

    Πάνω που σκεφτόμουν πού να γράψω, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, βλέπω το παρόν θέμα, που νομίζω είναι ό,τι πρέπει για την περίσταση, ειδικά αν βάλεις τον τίτλο σε «εισαγωγικά»!

    Λοιπόν μεταφέρω κάτι που γράφουν σήμερα οι τοπικές εφημερίδες, προερχόμενο από επίσημη ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ.

      «ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ (!!!) έκρυβαν στα σπίτια τους 4 Χανιώτες ηλικίας από 38 έως 55 ετών, οι οποίοι συνελήφθησαν χθες το πρωί. Από καιρό οι αστυνομικές αρχές είχαν την πληροφορία ότι οι 4 Χανιώτες έχουν στην κατοχή τους μεγάλη ποσότητα όπλων και πυρομαχικών. Χθές το πρωί άνδρες της Ασφάλειας, σε συνεργασία με άνδρες της ΕΙΔΑΣΥΔΕ και των ΤΑΕ (!!!), έκαναν αιφνιδιαστική έρευνα σε τρία σπίτια των παραπάνω, όπου βρήκαν και κατέσχεσαν:

      Οικία α’ δράστη:

    –Ενα μονόκαννο ST. ETIENNE μετατραπέν σε λειόκαννο διαμ. 16, γαλλικής προέλευσης, με αρ. κλείστρου ΧΧΧΧΧ.

    –Ένα πολεμικό τυφέκιο MAUSER άγνωστης προέλευσης, άνευ αριθμού, άνευ κινητού ουραίου (κλείστρου), με χειροποίητο ξύλινο κοντάκιο.

    –Μία κυνηγ. Καραμπίνα BENELLI διαμ. 12, νόμιμα κατεχόμενη με την υπ’ αριθ. ΧΧΧ/25-6-04 ΑΚΚΟ (Αδεια Κατοχής Κυνηγ. Οπλου).

    –Ένα δίκαννο κυνηγ. οπλο διαμ. 12, άγνωστης μάρκας, άνευ αριθμού.

      Οικία β’ δράστη:

    –Μία κυνηγετική καραμπίνα MOSSBERG διαμ. 12, νόμιμα κατεχόμενη με την υπ’ αριθ. ΧΧΧ/25-6-04 ΑΚΚΟ.

    –Μία κυνηγετική καραμπίνα L. FRANCHI διαμ. 12, νόμιμα κατεχόμενη με την υπ’ αριθ. ΧΧΧ/25-6-04 ΑΚΚΟ.

    –Ένα δίκαννο κυνηγετικό όπλο BAIKAL διαμ. 12, νόμιμα κατεχόμενο με την  υπ’ αριθ. ΧΧΧ/1-6-06 ΑΚΚΟ.

      Οικία γ’ δράστη:

    –Ένα αυτόματο οπλοπολυβόλο SCORPIO διαμ. 7,65 χιλ. τσέχικης προέλευσης, με κενή γεμιστήρα.

    –Τέσσερεις κενές γεμιστήρες διαφόρων όπλων.

    –Μία δερμάτινη θήκη περιστρόφου.

    –Και 266 πλήρη φυσίγγια διαφόρων τύπων και διαμετρημάτων.

      Τα τέσσερα άτομα κρατούνται, και θα οδηγηθούν στον Εισαγγελέα για παραβίαση του Νόμου περί όπλων.»

     

    (Οι υπογραμμίσεις – επισημάνσεις κλπ. είναι δικές μου).

     Τώρα μάλιστα! Τόοοοοσο μεγάλο και τόοοοοσο παράνομο «οπλοστάσιο»!!!

    (Πως λέμε: Οι τέσσερεις Ευαγγελιστές ήταν τρείς: οι εξής δύο: ο Μάρκος … Σεφερλής!!!)

    –Πάλι καλά που δεν είχαν και κανένα πιστόλι κρότου ή τίποτε αεροβόλα – απομιμήσεις πιστολιών με CO2 ή softball, γιατί τότε… πως θα γλύτωναν τα ισόβια!!!

    Α, ρε καημένη … Ψωρο(Παλαιο)Κώσταινα…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #74733

     Τον Α δραστη τον πιασαν γιατι ειχε στη κατοχη του α) ενα αχρηστο οπλο, β) ενα νομιμο οπλο, και 2 αδηλωτα. Το δευτερο τον πιασαν γιατι ειχε στη κατοχη του 3 νομιμα οπλα;;;;;;

     Στην ουσια το “ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ” ειναι ενα Scorpion, και 266 φυσιγγια. Γιατι το οπλο χωρις κλειστρο ειναι αχρηστο (εκτος αν τον κατηγορησουν γιατι τολμησε ο θρασυτατος να του φτιαξει κοντακι) και τα αλλα 2 ειναι αδηλωτα, αλλα ακομα υπαρχει περιθωριο να δηλωθουν.

     Τελικα, μηπως να βαζαμε το νομο περι οπλοκατοχης στα ανεκδοτα;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    ΜΑΣΤΡΟΤΡΙΓΚΟΣ στις #343686

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΥΣΑΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ VITORIA S100 ΜΕ 68 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΠΛΟΥΡΓΟ ΤΣΟΚ 15 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΟΥΣ 83 ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ!!!!

    ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ

    ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΦΤΑΝΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ 83 ΑΝΤΙ ΤΟΥΣ 68 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ “ΜΑΜΑ” ΚΑΤΑΠΟΝΗΤΕ ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΑ ΜΕΡΗ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ Η’ ΓΙΝΕΤΕ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΣΑΝ ΓΑΡΥΦΑΛΟ Η’ ΑΛΛΕΣ ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #74746

    Φίλε μου, εκτίμησή μου είναι πως δεν έχεις τέτοιου είδους κινδύνους. Δεν νομίζω οτι υφίσταται καταπόνηση σε κανένα μέρος του όπλου. Το μόνο που θα γίνει είναι όταν έχεις επάνω το τσοκ να αλλάξει η αίσθηση του όπλου σου (στο χέρι σου) από οτι ήταν πριν με τους 68 πόντους κάνη. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #74747

    Αισθάνομαι και εγώ παράνομος.

    Και ομολογώ: Έχω δύο όπλα δηλωμένα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    schooter στις #74782

    ΡΕ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ‘ΜΙΝΤΙΑ’ΑΠΟ ΜΙΑΝ ΜΥΓΑΝ ΚΑΝΟΥΝ

    ΕΛΕΦΑΝΤΑ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝ ΝΟΜΙΜΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΜΑ!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #75140

     

    ετσι συναδελφε απο περιεργεια. 15 εκατοστα τσοκ τι το θελεις? να σου προσφερει  τοσο μεγαλο δραστικο βεληνεκες, δεν το νομιζω για να μην σου πω οτι   δεν  θα το  αυξησει καθολου, η σκοπευτικη σου ευθεια δεν θα αλλαξει ετσι και αλλιως αφου  την ριγα θα βλεπεις μονο οποτε πιος ο λογος να το κανεις?  ισως ενα τσοκ με  την συσφιξη που επιθυμεις θα κανει την ιδια δουλεια και δεν θα χαλασει η  ισορροπεια του οπλου.

    οσο δε για το μηκος της καννης του οπλου παντα  δηλωνεται το μηκος της σταθερης  καννης ασχετα απο τα τσοκ που μπορει να φερει. 

    νικολας 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    ΜΑΣΤΡΟΤΡΙΓΚΟΣ στις #343895

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ LUPUS ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΤ’ΑΡΧΗΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ FORUM ΜΕ ΕΒΛΕΠΕ ΣΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΑΣΤΡΟΤΡΙΓΚΟ-ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ARTEMIS ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ……

    Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ (*) ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ…”ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ” ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ,ΑΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ Η’ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΩ ΜΕ ΜΠΙΧΤΕΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ (*) ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΧΑΣΩ……!!!

    LUPUS ΕΛΠΙΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΛΥΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ…ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ!!!!!!

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων