FABARM XLR 5

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 133 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #160658

    Τωρα, να σε ρωτησω κατι απλο, για πες μου λοιπον γιατι ολο το χειμωνα κυνηγουσε ο πατερας μου με κυλινδρο και τουφεκουσε μεχρι τα 50~60 μετρα και εγω μονο με κυλινδρο (-1/10) και 4* (2,5/10) και τουφεκουσα με μισοταπες μεχρι και τα 40~50 μετρα με αρκετες επιτυχιες;

    Αν σου φαινεται παραξενο, πολυ απλα, κανενας απο τους 2, δεν σακατευε τα τσιχλοκοτσυφα, ναι μεν πεφτανε ολα ξερα οταν τα πετυχαιναμε και δουλευαν σωστα τα φυσιγγια, αλλα δεν ειχαν ποτε πανω τους πανω απο 3-4 σκαγια, εκ των οποιων σχεδον παντα διαμπερη…
    Βρε Νικολα με ποιο τροπο υπολογιζεις τις αποστασεις που τουφεκας?Τα 60 μετρα ειναι 20 οροφοι υπαρχει περιπτωσει να σηκωσει κανεις οπλο πανω σε τσιχλα,και με κυλινδρο και να παρει 3-4 σκαγια?Καποιο λαθος γινεται στον υπολογισμο σου.Και μη μου πεις οτι εχεις καλο ντουφεκι και καλα φυσιγγια γιατι εχω πανω απο 20 χρονια στο αθλημα με παρα πολες αλαγες οπλων,βελτιωσεις καννων,φυσιγγιων και αυτα τα αποτελεσματα δεν τα εχω δει. Φιλικα σε ρωταω και οχι να σε ειρωνευτω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331556

    Βρε Νικολα με ποιο τροπο υπολογιζεις τις αποστασεις που τουφεκας?Τα 60 μετρα ειναι 20 οροφοι υπαρχει περιπτωσει να σηκωσει κανεις οπλο πανω σε τσιχλα,και με κυλινδρο και να παρει 3-4 σκαγια?Καποιο λαθος γινεται στον υπολογισμο σου.Και μη μου πεις οτι εχεις καλο ντουφεκι και καλα φυσιγγια γιατι εχω πανω απο 20 χρονια στο αθλημα με παρα πολες αλαγες οπλων,βελτιωσεις καννων,φυσιγγιων και αυτα τα αποτελεσματα δεν τα εχω δει. Φιλικα σε ρωταω και οχι να σε ειρωνευτω.

    Πιστευω, οτι πλεον ειναι καθαρα θεμα εμπειρειας, οπου μπορω, βαζω αμεσως σταθερα σημαδια, οποτε και προσπαθω να υπολογισω τον χωρο… Οριστε και μια φωτο σε χωματοδρομο εδω περα στα μερη μας, που ειχα μετρησει με κορδελα την εξωμειωση στατικου στοχου σε χαρτονι 1×1 στα 65 μετρα ακριβως…

    Οσο για τα πραγματικα 40 και 50 μετρα…πιστεψε με, οτι αυτα ειναι πολυ πιο κοντα απο τα πραγματικα 65 μετρα…βεβαια, εχεις καθε δικιο να το ρωτας αυτο, διοτι δεν αντιλαμβανωμαστε ολοι την αποσταση με τον ιδιο ακριβως τροπο, οπως επισης δεν βλεπουμε τα πολυ μαρκυνα πουλια ολοι μας, λογο διαφωρετικης ορασης 6/10, 7/10…10/10…

    Φιλικα Νικος :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #160675

    εχω την εντυπωση οτι για ν΄εχουμε πιο ακριβη εικονα της σκοπευσης μας (και μαλιστα μιας και μιλατε για πτηνα) ναναι τουλαχιστον στο μετρο (υψος απο το εδαφος)ο στοχος μας και φυσικα στα μετρα αυτα που ειδα στην φωτο………… δηλαδη ευθεια βολη και οχι με πτωση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331510

    ΝΙΚΟΛΑ δεν εχω προβλημα ορασεως οσο για την φωτογραφια βαλε αντι την κουτα μια τσιχλα και ελα πες μου.Τωρα εκτος απο το σουπερ οπλο και φυσιγγια μαλλον εχεις και super zoom φακους στα ματια σου.Να ξερεις παντος οτι λογο επαγγελματος οτι τις αποστασεις τις αντιλαμβανομαι με αρκετα ακριβη εκτιμηση.

    Λοιπον, αν και στην φωτο δεν φαινομαι καλα, φοραω γυαλια και εχω περι τα 7~8/10 οραση…αυτα προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν εχω ομως μυωπια, κατι το παρα πολυ σημαντικο ως προς την σκοπευση, αλλα υπερμετρωπια…

    Επισης, θα αναφερω 3 απλα παραδειγματα, τα 2 τα εχω ηδη ξαναγραψει εδω περα στο φορουμ.

    1. Ειμαστε με τον πατερα μου για τσιχλες, με τα δοκιμαστικα S4n σε 67αρηδες καλυκες…εγω αφησα το ποστο μου στον πατερα μου και πηγα στο παρακατω… Αφου δεν περνουσε τιποτα απο την μερια μου…περναει λοιπον μια τσιχλα σχεδον απο πανω μου γυρω στα 15~20 μετρα υψος και εκει που παω να πατησω την σκανδαλη, ακουω το μπαμ και βλεπω την τσιχλα να πεφτει και τον πατερα μου να φψναζει οτι την τουφεκισε στα 70 μετρα!!! ΟΚ, να μην πουμε 70, ας πουμε οτι ητανε 60 με 65 μετρα γεματα… Το θεμα δεν ηταν μονο αυτο, αλλα εοτι κανε αλλες 2 παρομοιες τουφεκιες σχεδον σε παραπλησιες αποστασεις…σε εκεινο το σημειο, ηρθε και μου πηρε ολα τα φυσιγγια και εμεινα με τα παλια που ειχαν Aquila μεσα…

    2. Καμια 10αρια μερες πριν, ειχα παει απογευματινο και εκει περα που δεν περνουσε τιποτα, βλεπω μια τσιχλα σε τραβερσα πισω απο κατι κυπαρισια…κανω λοιπον το λαθος να τουφεκισω…και χωρις να εχω καμια ελπιδα να πετυχω την τσιχλα, αυτη πεφτει… Ασχετος λοιπον αν την εψαχνα για παραπανω απο 1 τεταρτο μαζι με τα 2 σκυλακια, δεν την βρηκαμε… Αν τωρα θεωρησουμε οτι ειχα αποσταση γυρω στα 40 μετρα απο τα κυπαρισια και η τσιχλα ειχε περασει απο πισω τους και λαβουμε υπ' οψιν μας την διαγωνιο της τραβερσας, μιλαμε για 60+ μετρα γεματα στην καλυτερη περιπτωση…

    3. Ο γνωστος σκοπευτης Ψυλλακης, τουφεκισε οχι 1 πουλι αλλα παραπανω απο 5 πουλια στο ιδιο κυνηγι, σε αποσταση περι τα 75 βηματα, μετρημενα απο τον ιδιο. Αν τωρα λαβουμε υπ' οψιν μας οτι 75 x 0,8 = 60 μετρα, στα σιγουρα η διαγωνιος θα ειναι παραπανω απο τα 60+ μετρα, επισης το παιδι, αν δεν κανω λαθος ειναι περι το 1,84 υψος…οποτε ανετα μετραμε x 0,8…

    Φιλικα Νικος :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    cuca76 στις #331508

    Λοιπον, αν και στην φωτο δεν φαινομαι καλα, φοραω γυαλια και εχω περι τα 7~8/10 οραση…αυτα προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν εχω ομως μυωπια, κατι το παρα πολυ σημαντικο ως προς την σκοπευση, αλλα υπερμετρωπια…

    Επισης, θα αναφερω 3 απλα παραδειγματα, τα 2 τα εχω ηδη ξαναγραψει εδω περα στο φορουμ.

    1. Ειμαστε με τον πατερα μου για τσιχλες, με τα δοκιμαστικα S4n σε 67αρηδες καλυκες…εγω αφησα το ποστο μου στον πατερα μου και πηγα στο παρακατω… Αφου δεν περνουσε τιποτα απο την μερια μου…περναει λοιπον μια τσιχλα σχεδον απο πανω μου γυρω στα 15~20 μετρα υψος και εκει που παω να πατησω την σκανδαλη, ακουω το μπαμ και βλεπω την τσιχλα να πεφτει και τον πατερα μου να φψναζει οτι την τουφεκισε στα 70 μετρα!!! ΟΚ, να μην πουμε 70, ας πουμε οτι ητανε 60 με 65 μετρα γεματα… Το θεμα δεν ηταν μονο αυτο, αλλα εοτι κανε αλλες 2 παρομοιες τουφεκιες σχεδον σε παραπλησιες αποστασεις…σε εκεινο το σημειο, ηρθε και μου πηρε ολα τα φυσιγγια και εμεινα με τα παλια που ειχαν Aquila μεσα…

    2. Καμια 10αρια μερες πριν, ειχα παει απογευματινο και εκει περα που δεν περνουσε τιποτα, βλεπω μια τσιχλα σε τραβερσα πισω απο κατι κυπαρισια…κανω λοιπον το λαθος να τουφεκισω…και χωρις να εχω καμια ελπιδα να πετυχω την τσιχλα, αυτη πεφτει… Ασχετος λοιπον αν την εψαχνα για παραπανω απο 1 τεταρτο μαζι με τα 2 σκυλακια, δεν την βρηκαμε… Αν τωρα θεωρησουμε οτι ειχα αποσταση γυρω στα 40 μετρα απο τα κυπαρισια και η τσιχλα ειχε περασει απο πισω τους και λαβουμε υπ' οψιν μας την διαγωνιο της τραβερσας, μιλαμε για 60+ μετρα γεματα στην καλυτερη περιπτωση…

    3. Ο γνωστος σκοπευτης Ψυλλακης, τουφεκισε οχι 1 πουλι αλλα παραπανω απο 5 πουλια στο ιδιο κυνηγι, σε αποσταση περι τα 75 βηματα, μετρημενα απο τον ιδιο. Αν τωρα λαβουμε υπ' οψιν μας οτι 75 x 0,8 = 60 μετρα, στα σιγουρα η διαγωνιος θα ειναι παραπανω απο τα 60+ μετρα, επισης το παιδι, αν δεν κανω λαθος ειναι περι το 1,84 υψος…οποτε ανετα μετραμε x 0,8…

    Φιλικα Νικος :rolleyes:

    Που δε θα απαντουσε ο Νικος χα λοιπον μια λεπτομερια ειναι οτι ολοι δεν εχουν το ιδιο βημα εμενα που ειμαι κοντουλης τα ποδια μου ειναι στο βημα 70ποντους και ετσι εδωσα 7,5 ευρο πηρα μια μεζουρα των 30 μετρων και εληξε το θεμα υπαρχει παραταυτα αρθρο που λεει περι ασφαλειας λειοκαννης τουφεκιας οπου εμεις θεωρουμε οτι η τουφεκια μας ειναι ασφαλη αφου <<σκοτωνει>> περι των 40-50 μετρων μεγιστο ενω φυσιγγι το οποιο το νουμερο ειναι κατω απο 5 μπορει να τραυματισει θανασιμα ακομα και σε τρελες αποστασεις (δε λεω μετρα γιατι δε θυμαμαι ποσα το διαβασα πριν 1 εβδομαδα)οποτε δινω δικιο του Νικου γιατι τον βλεπω οτι ειναι ψειρας αφου στην φοτο του δειχνει οτι τα κτιρια ειναι 400 και 500 μετρα απο την τουφεκια ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΧΙ ΜΕ 100% ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #160721

    Κάπου ειπώθηκε νωρίτερα στο φόρουμ ότι τα όπλα είναι καλύτερα από τους χρήστες τους. Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω απόλυτα. Τα όπλα μας σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από τις αποστάσεις που εμείς μπορούμε να τα εκμεταλευτούμε. Υπάρχει βέβαια και η άποψη της μακρινής – αντιαθλητικής τουφεκιάς, που έχει περισσότερες πιθανότητες να τραυματίσει το θήραμα παρά να το θανατώσει. Αν εξετάσεις και τις δύο παραμέτρους, κυριολεκτικά δεν βγάζεις άκρη. Ο καθοριστικός παράγοντας τελικά είναι ο κυνηγός και η κρίση του, η ηθική του, οι ικανότητές του, η εμπειρία του.

    Κάπου στο web υπάρχει ένα βίντεο με τον George Digweed (17 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής sporting), που χτυπάει επανηλλειμένως ένα δισκάκι από τρελές αποστάσεις και κάθε φορά απομακρύνεται και κατά 5 μέτρα από τη μηχανή. Όταν φτάνει στα 110 μέτρα, λέει το εξής καταπληκτικό: "Έχει κανείς μήπως 6άρια"; Ο άνθρωπος ήταν πάνω στο δίσκο, έβλεπε τα σκάγια να τον χτυπούν και ήξερε ότι μπορούσε να συνεχίσει με πιο χοντρά σκάγια!!! Ίσως κανείς μας δεν μπορεί να χτυπήσει έναν κινούμενο στόχο στα 110 μέτρα, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τις σκοπευτικές ικανότητες του συνομιλητή μας, καθώς και τις δυνατότητες του όπλου του και των φυσιγγίων του.

    Πριν από μερικές ημέρες, είχε ξεκινήσει μία ανάλογη αντιπαράθεση για μία φάσσα που χτυπήθηκε με 7½άρια από τα 70 μέτρα. Όλοι έπεσαν να τον φάνε τον Ψυλλάκη, που τόλμησε έστω και να ισχυριστεί κάτι τέτοιο. Θέλετε να δείτε τι κάνει ένα απλό φυσίγγι γεμισμένο με 7½άρια στα 50 μέτρα; Ιδού μία πλαστική (χοντρή) γλάστρα χτυπημένη στα 50 μέτρα. (δική μου δοκιμή, με τσοκ 4/10, σκάρτο ντεμί δηλαδή)

    Μπροστινό μέρος:

    Πίσω μέρος:

    Όπως βλέπετε, αν μπορεί ένα ταπεινό φυσίγγι 33 γραμμαρίων να βάλει 40 σκάγια σε μία γλάστρα σ' αυτά τα μέτρα, τα μισά να απομένουν σε 20 ακόμα μέτρα, είναι υπερ-αρκετά να καταβάλλουν ένα μικρομεσαίο θήραμα, αν η τουφεκιά είναι φυσικά εύστοχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    tzenos στις #160723

    ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ, ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΙΚΟ
    Συντάκτης: Νικήτας Κυπρίδημος
    "Βλέπεις αυτό το τουφέκι; Την πέρδικα την κατεβάζει στα 100 μέτρα γκαραντί!" Δήλωσε κατηγορηματικά παλιός οπλουργός. Οι πελάτες κοίταξαν με περιέργεια το "κανόνι" που δεν ήταν τίποτε περισσότερο από μια Beretta 302 με κάννη Breda και εξωτερικά τσοκάκια.

    Για τους δύσπιστους υπήρχε και μάρτυρας, γείτονας και συγκυνηγός του οπλουργού, που μας έδειξε με το χέρι παρατεταμένο οριζόντια με το έδαφος το βεληνεκές του όπλου θαύματος.

    Για να αφήσουμε τις εικασίες κατά μέρος και να δούμε τα πιο πρόσφατα πειράματα βεληνεκούς που έκανε η αγγλική σκοπευτική ομοσπονδία. Τα πειράματα έγιναν για να συνταχθεί κατάλογος βλητικών στοιχείων που θα χρησιμεύει σε αιτήσεις ίδρυσης σκοπευτηρίων καθώς και σε δικαστήρια.

    Λοιπόν, όταν ρίχνουμε με το όπλο κρατημένο οριζόντιο προς το έδαφος, με ατσάλινα σκάγια νούμερο 4, που είναι αρκετά χοντρά για λαγό, η μέγιστη απόσταση που καλύπτουν πριν πέσουν στο έδαφος είναι 70,5 μέτρα.

    Για το νούμερο έξη μολυβένια σκάγια, από οριζόντια βολή πάντα, η απόσταση είναι 88,5 μέτρα. τα νούμερα 7, 8 και 9, έχουν μικρότερο βεληνεκές, 87,5, 83 και 79,5 μέτρα αντίστοιχα.

    Αυτά είναι αδιάσειστα στοιχεία που βάζουν το καπάκι σε συζητήσεις περί βολών των 100 μέτρων, και βέβαια διαλύουν το "γκαραντί".

    Και με τις κάθετες βολές τι γίνεται;

    Στην ίδια έρευνα, με το όπλο κρατημένο για μέγιστη απόσταση, κάπου ανάμεσα σε 33 και 45 μοίρες, η μέγιστη απόσταση που πήγαν τα μολυβένια σκάγια νούμερο 6 ήταν 210 μέτρα. Τα νούμερα 7 μολυβένια σκάγια πήγαν 187 μέτρα.

    Εκτός από το βεληνεκές η έρευνα των Βρετανών έδειξε και ενδιαφέροντα στοιχεία για την πλάγια μετατόπιση των σκαγίων από τον άνεμο. Ενας άνεμος ταχύτητας 30 χιλιομέτρων ανά ώρα μετατόπισε τα σκάγια κατά 56 μέτρα σε μια απόσταση 200 μέτρων από το σημείο βολής. Η πλάγια μετατόπιση της τουφεκιάς λόγω ανέμου είναι γνωστό φαινόμενο στους βλητικούς, όμως σπάνια συζητιέται από κυνηγούς και σκοπευτές.

    ΕΠΙΒΕΒΑΩΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΦΟΡΜΟΥΛΑΣ

    Είναι ενδιαφέρον ότι η έρευνα επιβεβαιώνει τον παλιό κανόνα για το μέγιστο βεληνεκές.

    Η φόρμουλα ήταν 2,2 επί την διάμετρο του σκαγίου σε χιλιοστά της ίντσας δίνει το μέγιστο βεληνεκές σε υάρδες. Ετσι το νούμερο 6 με διάμετρο 0,102 της ίντσας έχει βεληνεκές: 2,2Χ102= 224 υάρδες που δεν απέχει πολύ από τα 210 μέτρα που βρήκε η έρευνα!

    Οταν εφαρμόσουμε την παλιά φόρμουλα στο εννιάβολο με διάμετρο 0,330 τότε βλέπουμε ότι το μέγιστο βεληνεκές του εννιάβολου είναι 2,2Χ330= 726 υάρδες δηλαδή 653 μέτρα. Αυτό ας το έχουν υπόψη κάποιοι έξαλλοι που νομίζουν ότι στη χήνα κάνει και το εννιάβολο.

    νικολα ντουφεκιες σε 60 65 και 70 μετρα φιλε δεν το πιστευω με τιποτα, και αν θελεις ελα αυριο να βαλουμε ενα πακετο τσιγαρα σε αυτες της αποστασης και να δουμε ποσα σκαγια θα του βαλεις…………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331435

    Λοιπον για να τελειωνει η κουβεντα μας εδω ειμαι διαθετιμενος να κατσω εγω στα 70 μετρα και να μου ριξεις με κυλινδρο με τσιχλοφυσιγγα να δουμε τι γινει.Αυτα και τελος.

    Οχι, διοτι δεν επιθυμω να μπω φυλακη!

    Αν δεν με πιστευεις, δες τι εγραψαν τα αλλα παιδια και με την ευκαιρια ρωτα και τον Ψυλλακη για να σου πει αν εριξε, ή οχι, τα πουλια που ειπα παραπανω, απο τα 60+ μετρα… :rolleyes:

    Εδω περα, βαζω να δεις/δειτε μια φωτο…μην απαντησεις πριν κατανωησεις το γιατι μεχρι και τα 50 μετρα με κυλινδρο πηγε μονοβολο η τουφεκια, εχω ακομα το χαρτονι…οποιoς καταλαβε για τι φυσιγγιο μιλαω…καταλαβε… :)

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331431

    νικολα ντουφεκιες σε 60 65 και 70 μετρα φιλε δεν το πιστευω με τιποτα, και αν θελεις ελα αυριο να βαλουμε ενα πακετο τσιγαρα σε αυτες της αποστασης και να δουμε ποσα σκαγια θα του βαλεις…………………..

    Ευχαριστως φιλε μου Τζενο! Μονο που θα με αφησεις να γεμισω εκεινο το φυσιγγιο με το setup που μου εδωσε ο Luca στα 30gr/Ν.8, πυριτιδα S4n και συγκεντρωτηρα επιλογης μου… :rolleyes:

    Θοδωρη…οπλα εχεις εσυ, εγω θα φερω μονο 5 δοκιμαστηκα φυσιγγια να τα στησουμε απο τα 50 μετρα και μετα για 60 και 70… :)

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #331429

    Μην προκαλειτε το φιλο μου το Νικο γιατι θα του δωσω τη συνταγη με την αλευροκολλα και θα σας βαλει γιαλια!!! :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331427

    Μην προκαλειτε το φιλο μου το Νικο γιατι θα του δωσω τη συνταγη με την αλευροκολλα και θα σας βαλει γιαλια!!! :rolleyes:

    Κατσε ρε συ Γιαννη, για το γνωστο Plastic Buffer δεν μιλας; 'Η μηπως ειναι καμια καινουργια πατεντα…που ανακαλυψες και δεν μου λες… :)

    Εσυ απο τοτε που πηρες τον τορνο…εχεις αρχισει και γινεσαι πολυ επικινδυνος… :) :) :)

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331423

    [b]Τα όπλα μας σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από τις αποστάσεις που εμείς μπορούμε να τα εκμεταλευτούμε.[/b]

    RESPECT στον Δασκαλο!!!

    Κάπου στο web υπάρχει ένα βίντεο με τον George Digweed (17 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής sporting), που χτυπάει επανηλλειμένως ένα δισκάκι από τρελές αποστάσεις και κάθε φορά απομακρύνεται και κατά 5 μέτρα από τη μηχανή. [b]Όταν φτάνει στα 110 μέτρα[/b], λέει το εξής καταπληκτικό: "Έχει κανείς μήπως 6άρια"; Ο άνθρωπος ήταν πάνω στο δίσκο, έβλεπε τα σκάγια να τον χτυπούν και ήξερε ότι μπορούσε να συνεχίσει με πιο χοντρά σκάγια!!! Ίσως κανείς μας δεν μπορεί να χτυπήσει έναν κινούμενο στόχο στα 110 μέτρα, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τις σκοπευτικές ικανότητες του συνομιλητή μας, καθώς και τις δυνατότητες του όπλου του και των φυσιγγίων του.

    VIDEO: GEORGE DIGWEED – ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΝΑ 5 ΜΕΤΡΑ
    VIDEO: Tουφεκια σε ψηλωμενη τσιχλα (με φελλοπατεντα) και χρονο πτωσης ~6 sec

    Πριν από μερικές ημέρες, είχε ξεκινήσει μία ανάλογη αντιπαράθεση για μία φάσσα που χτυπήθηκε με 7½άρια [b]από τα 70 μέτρα[/b]. Όλοι έπεσαν να τον φάνε τον Ψυλλάκη, που τόλμησε έστω και να ισχυριστεί κάτι τέτοιο.

    Οπως ο Δασκαλος δηλωσε: ο Ψυλλακης ειναι αλογο! :rolleyes: :) :) :)

    Λοιπον παιδια, πιθανολογω οτι ολοι σας θα εχετε ακουσει για τα γνωστα Cheddite No Limit 100 metri με το αναποδο ποτηρακι, για τουφεκιες ~100 μετρων…δεν ειμαι ομως σιγουρος αν γνωριζεται τα Zanoletti Double Impact[/url] με διπλο συγκεντρωτηρα για τουφεκιες απο τα 20 εως και τα 80 μετρα, ακομα και με ψιλα σκαγια…

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #160731

    ΝΑ μου επιτεψετε μια μικρη παρεμβαση… για τις αποστασεις. εχω οπως πιθανως γνωριζετε μεσα τουλαχιστον απο τα γραφομενα μου ,,, αρκετη φαια ουσια και χρονο διαθεσει ,,στην ιδιογωμοση και στις βλητικες δοκιμες και των 4ρων πιο δημοφιλων διεθνως διαμετρηματων. διαθετω ενα αρχειο με πανω απο 900 διαφορετικες δοκιμες με ολα τα διαμετρηματα και με σχεδον ολες τις πιο δημοφιλεις πυριτιδες.
    περαν δε αυτου εχω μια κυνηγετικη δραστηριοτητα 25 χρονων περιπου… μεσα λοιπον απ αυτη την θεση θαθελα να σας βεβαιωσω πως ειναι φοβερα απιθανο να υπαρξει καταβολη μικρου θηραματος οπως μια τσιχλα σε αποστασεις 60 +- μετρων…..
    ,,,, η πιθανοτητα καταβολης ,,,και το λεω αυτο αδιαφορα απο το τι τσοκ θα εχει το οπλο,, ειναι λιγοτερη απο το 7%… και το πιο σημαντηκο ειναι ΠΩΣ αν και καλως κακως εχουμε το ΧΑΡΗΣΜΑ ΝΑ ΕΚΤΗΜΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ και μαλιστα απο μια τσιχλα σαν σημειο αναφορας… ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΟΠΛΟ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ… πρωτον γιατι ειναι αντιδεοντολογικο,,, δευτερον γιατι επιβαρινουμε το καρτερι μας με ασκοπη οχληση… και 3ον..γιατι η πιθανοτητα καταβολης ,-,τραυματισμου του θηραματος ,,ειναι πραγματικα ΕΛΑΧΙΣΤΗ… για οσους Θελουν να πυστευουν πως εχουν καταβολες σε τετοιες αποστασεις καλο θανε μια μερα ,,οταν περπατουν μεσα σε μια πολη που διαθετει πολικατοικιες να κοιταξουν προς τα πανω ,,και να υπολογισουν πως στην ταρατσα της πολικατοικιας,,, ξεκιναει ακομα αλλη μια !!!!!,, και στην ταρατσα αυτη της δευτερης πολυκατοικιας περνα μια τσιχλα,,, ( κατι που εχει το πολυ 23 εκατοστα πραγματικο μηκος……. )… θα εκπλαγητε απο το δεος του υψους…..
    και μια αλλη μεθοδος ειναι να μετρησουν με μετροκορδελα 60…70,,, μετρα να βαλουν το τσοκακι που θελουν,,,το φυσιγγιο που θεωρουν < κατσε καλα> και να βαλουν σε χαρτια διαστασεων 2χ2 μ να δουν τα αποτελεσματα…… να δουν ποσο θα απεχουν τα 9αρια μεταξυ τους….. το εχω κανει!!!!!! αν αναρωταστε…. και,,, ΔΕΝ!!!! ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ,, ΔΕΝ ΔΕΝ!!!!! ,,, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ….. φυσικα δεν βαζω στον κουβα και την σκοπευτικη παραμετρο υπολογισμου προσκοπευσης… γιατι ΑΝ και αυτο μεσα,,,,,ΕΕΕΕΕ!!!! θα το μλεξουμε τρελα εκει το θεμα…………
    εκτος,,, εκτος λεω και αν εχουμε για οπλο καποιο fayzzer με φυσιγια πλασματος.!!!!… ( οπλικο συστημα που απαντατε στο <χαμενοι στο διαστημα>>>…. αν δεν απατωμε …)… ΕΕΕΕ τοτε το πραγμα αλαζει……

    ναστε ολοι καλα
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331422

    Παιδια, δειτε το, πραγματικα αξιζει! Εγω το εχω δει ηδη 4 φορες… :) μιλαμε οτι ο τυπος δεν παιζεται… :rolleyes: :)

    VIDEO: GEORGE DIGWEED – ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΝΑ 5 ΜΕΤΡΑ – 4:40sec ~ 105 YARDS[/url]

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    cuca76 στις #331419

    Κάπου ειπώθηκε νωρίτερα στο φόρουμ ότι τα όπλα είναι καλύτερα από τους χρήστες τους. Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω απόλυτα. Τα όπλα μας σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από τις αποστάσεις που εμείς μπορούμε να τα εκμεταλευτούμε. Υπάρχει βέβαια και η άποψη της μακρινής – αντιαθλητικής τουφεκιάς, που έχει περισσότερες πιθανότητες να τραυματίσει το θήραμα παρά να το θανατώσει. Αν εξετάσεις και τις δύο παραμέτρους, κυριολεκτικά δεν βγάζεις άκρη. Ο καθοριστικός παράγοντας τελικά είναι ο κυνηγός και η κρίση του, η ηθική του, οι ικανότητές του, η εμπειρία του.

    Κάπου στο web υπάρχει ένα βίντεο με τον George Digweed (17 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής sporting), που χτυπάει επανηλλειμένως ένα δισκάκι από τρελές αποστάσεις και κάθε φορά απομακρύνεται και κατά 5 μέτρα από τη μηχανή. Όταν φτάνει στα 110 μέτρα, λέει το εξής καταπληκτικό: "Έχει κανείς μήπως 6άρια"; Ο άνθρωπος ήταν πάνω στο δίσκο, έβλεπε τα σκάγια να τον χτυπούν και ήξερε ότι μπορούσε να συνεχίσει με πιο χοντρά σκάγια!!! Ίσως κανείς μας δεν μπορεί να χτυπήσει έναν κινούμενο στόχο στα 110 μέτρα, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τις σκοπευτικές ικανότητες του συνομιλητή μας, καθώς και τις δυνατότητες του όπλου του και των φυσιγγίων του.

    Πριν από μερικές ημέρες, είχε ξεκινήσει μία ανάλογη αντιπαράθεση για μία φάσσα που χτυπήθηκε με 7½άρια από τα 70 μέτρα. Όλοι έπεσαν να τον φάνε τον Ψυλλάκη, που τόλμησε έστω και να ισχυριστεί κάτι τέτοιο. Θέλετε να δείτε τι κάνει ένα απλό φυσίγγι γεμισμένο με 7½άρια στα 50 μέτρα; Ιδού μία πλαστική (χοντρή) γλάστρα χτυπημένη στα 50 μέτρα. (δική μου δοκιμή, με τσοκ 4/10, σκάρτο ντεμί δηλαδή)

    Μπροστινό μέρος:

    [url=”http://img413.imageshack.us/i/frontrq.jpg/”][img]http://img413.imageshack.us/img413/5862/frontrq.jpg[/img][/url]

    Πίσω μέρος:

    [url=”http://img708.imageshack.us/i/backxn.jpg/”][img]http://img708.imageshack.us/img708/8396/backxn.jpg[/img][/url]

    Όπως βλέπετε, αν μπορεί ένα ταπεινό φυσίγγι 33 γραμμαρίων να βάλει 40 σκάγια σε μία γλάστρα σ' αυτά τα μέτρα, τα μισά να απομένουν σε 20 ακόμα μέτρα, είναι υπερ-αρκετά να καταβάλλουν ένα μικρομεσαίο θήραμα, αν η τουφεκιά είναι φυσικά εύστοχη.

    Εγω το ειπα φιλε μου και ειναι αληθεια μπες στον κοπο και ξαναδιαβασε ακριβως λιγο πιο πανω απο σενα τι γραφω οχι το λεω γιατι παρεξηγιθηκε απο καποιους οτι τα οπλα μας ειναι καλυτερα απο μας νομιζοντας οτι εννοουσα ειρωνικα οτι δεν ειναι καλοι σκοπευτες ε λοιπον δεν εννοουσα κατι τετοιο και μαλλον εσυ καταλαβες τι εννοουσα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 133 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων