ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #45292

     FILE JUSTINIAN NAI ENNOW AYTON.O APOSTOLOY EKANE MIA EPISKEYH TOTE STO OPLO TOU PATERA MOU,TO SHMERINO MOU BERETTA 425 PLAGIOKANO DIKANO K EKANE POLY KALI DOULIA.YPARXEI AKOMI TO OPLWPOLEIO TOU?STEILE MOU PLIROFORIES KALYTERA PRIVE GIA NA MIN ALLAZOUME TO THEMA ME ASXETA MYNHMATA.FILIKA VANGELIS BERETTA 425


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Xaris75 στις #337387

    ¨Εχασα ένα Σέττερ από αυτή την αρρώστια πριν δύο χρόνια.Η πληγή απο την απώλεια δεν πιστεύω να κλείσει ποτέ.Δεν θα μπω σε περισσότερες συναισθηματικές λεπτομέριες απλά θέλω να τονίσω το γεγονός ότι κανείς ούτε καν οι γιατροί δεν μπορούν να απαντήσουν υπεύθυνα επί του θέματος με αποτέλεσμα η πολιτεία να μην μπορεί να παρει μέτρα πέρα του θανατώνουμε το ζώο….γι’ αυτούς, το παιδί…. για εμας.Θυμάμαι όταν ρώτησα τον γιατρό πανικόβλητος – τι κάνουμε τώρα? Και μου είπε οτι μπορούμε να ακολουθήσουμε μια θεραπεία η οποία όμως καθιστά τον σκύλο φορέα για τέσσερις μήνες τουλάχιστον.Ρώτησα κι άλλους γιατρούς και άκουσα διάφορες γνώμες με κοινό σημείο το ότι σε περίπτωση φαρμακευτικής αγωγής για τέσσερις με πέντε μήνες το ζώο θα είναι φορέας της νόσου.Σου πετάνε με λίγα λόγια το μπαλάκι κι εσύ με ασαφείς απαντήσεις πρέπει να πάρεις μια τόσο κρίσημη απόφαση.Τελικά σεβόμενος όλους τους συναδέλφους γιατί πιστεύω πολύ στην κυνηγετική οικογένεια και μη θέλοντας ούτε καν να φανταστώ ότι από το σκυλί μου μπορεί να αρρωστήσει ο σκύλος κάποιου άλλου κυνηγού με ότι συνεπάγεται αυτό πήρα την απόφαση να θανατώσω το ζωο…….. το παιδί μου. Ελπίζω να βρεθεί σύντομα μια λύση επι του θέματος αυτού που βρίσκεται σε έξαρση τα τελευταια χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #337399

    Oντως φιλε ειναι συναισθηματα που εαν δεν τα εχεις νιωσει δεν μπορεις να ξερεις τον πονο των συναδελφων που χτυπηθηκαν τα ‘παιδια’ τους απ την καταρα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #45355

     

    Φίλε Xaris75, τι να πω; Κατ’ αρχή θα πω πως δεν είμαι γιατρός άρα μπορείτε να μη διαβάσετε τα υπόλοιπα.

     Αν σου πω την άποψη μου ίσως σε στεναχωρήσω περισσότερο, αν δεν την πω κάποιοι θα σε μιμηθούν και θα θανατώσουν τους σκύλους τους. Από όσα γνωρίζω, από την στιγμή που αρχίζει η θεραπεία με Γκλουκαντίμ (για την ακρίβεια το πολύ μετά μία εβδομάδα) ο σκύλος έχει μεν την ασθένεια αλλά δεν την μεταδίδει. Η θεραπεία γίνεται με ενέσεις άρα επιδρά στην περιφερειακή κυκλοφορία του αίματος και «θανατώνει», εξαφανίζει την λεϊσμάνια που πάει και κρύβεται σους λεμφαδένες και τα γάγγλια μέχρι να καταπολεμηθεί και από εκεί. ’ρα η σκνίπα που απομυζά από τα περιφερειακά αγγεία παίρνει «καθαρό» αίμα. Σε άλλες χώρες γίνεται θεραπεία και όχι ευθανασία. Ο νόμος όμως είναι νόμος, τα έχουμε ξανα πει αυτά σε παρόμοιο θέμα.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #45701

     ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΣΕ ΥΨΟΣ 20 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΩΝ. ΑΡΑ Η ΣΚΝΙΠΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΕΚΕΙ, ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΕΤΑ ΕΩΣ 9 ΜΕΤΡΑ.Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ 5ο του 2002 και ηταν 1600. ΤΑ ΟΡΑΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΗΤΑΝ Η ΚΟΠΩΣΗ, ΠΟΝΟΣ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ. ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΥΤΕ Η ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ.. ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΧΑΠΙΑ ZYLAPUR ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΧΑΠΙΑ LEVOPLIX. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 20ΗΜΕΡΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ. ΤΩΡΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΙΜΑ, ΗΤΑΝ 1/400 ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑΧΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΝΕΦΡΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #45713

    Τι να πω?Θαυμα?Να παντως και μια καλη ειδηση σε ολη αυτην την συζητηση..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #337930

    Μύνημα σταλμένο από mariakounadi στίς 02 Νοέμβριος 2004 ώρα 4:29μμ – IP 62.103.219.75
    Στάνταρντ μέλος
     
    25 Οκτώβριος 2004
    15   Μηνύματα

    Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό θέμα γιατί από ότι γνωρίζω υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το καλα-αζάρ στα σκυλιά.Έχω 2 επανιέλ και τα δύο είναι φορείς.Τους έχουμε κάνει την απαραίτητη θεραπεία και προς το παρών είναι καλά.Αλλά νομίζω ότι η ενημέρωση και η πρόληψη είναι το πάν για αυτό τον λόγο άνοιξα αυτό το θέμα.Όποιος γνωρίζει για το θέμα ή θέλει να μάθει περιμένω ανταπόκριση…

    Φιλικά

    Μαρία κ.

    Μύνημα σταλμένο από Justinian στίς 04 Νοέμβριος 2004 ώρα 11:02μμ – IP 213.16.205.24
    Χρυσό μέλος
     
    09 Mάϊος 2004
    193   Μηνύματα

    Μαρια μου ευχομαι να πανε ολα καλα με τα σκυλια σου.. Πληροφοριακα θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι υπαρχει ηδη θεμα με την ονομασια καλαζααρ…

    ————-
    Justinian-Lesvos Island

    Μύνημα σταλμένο από clouris στίς 05 Νοέμβριος 2004 ώρα 1:07μμ – IP 195.167.29.195
    Στάνταρντ μέλος
     
    28 Mάϊος 2003
    16   Μηνύματα

    Μαρια καλημερα,

    Εχω και εγω ενα σκυλο (ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ) ο οποιος περασε καλαζααρ.Εκανα καθε χρονο 2 εξετασεις προληπτικα και το εντοπισαμε αρκετα νωρις.Εχουν περασει 5 χρονια απο τοτε και ο σκυλος βγαινει συνεχεια αρνητικος στην εξεταση.Θελει υπομονη……Περαστικα

    ————-
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΚΩΣΤΑΣ

    http://photos.yahoo.com/clouris

    Μύνημα σταλμένο από mariakounadi στίς 06 Νοέμβριος 2004 ώρα 11:54πμ – IP 62.103.218.221
    Στάνταρντ μέλος
     
    25 Οκτώβριος 2004
    15   Μηνύματα

    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο.

    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.Δεν είχα δει ότι υπάρχει ήδη το θέμα και ακόμα δεν το έχω δει.Ευτυχώς και τα δύο σκυλιά μου δείχνουν να το έχουν ξεπεράσει από τις εξετάσεις, δεν σημαίνει όμως τίποτε αυτό.Είναι φορείς και οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να ξαναεμφανιστούν  ξαφνικά τα κρυμένα πρωτόζωα και να προσβάλουν κάποιο όργανο του σκύλου.Είναι πολύ ύπουλη ασθένεια.Η θεραπεία είναι μια παράταση ζωής και δυστυχώς όλα είναι σε πειραματικά στάδια.Κανείς κτηνίατρος δεν σου λέει με σίγουριά 100% ότι όλα θα πάνε καλά γιατί και αυτοί δεν το ξέρουν.Δυστυχώς δεν υπάρχει εμβόλιο ακόμη γιατί παίζονται πολλά οικονομικά συμφέροντα προφανώς.Πάντως κυνηγετικώς τα δικά μου δεν είναι το ίδιο,κουράζονται πολύ πιο γρήγορα.

    Φιλικά

    Μαρία

     

    ————-
    maria k.

    Μύνημα σταλμένο από mitros στίς 06 Νοέμβριος 2004 ώρα 6:22μμ – IP 62.38.208.159
    Χρυσό μέλος
     
    25 Δεκέμβριος 2003
    170   Μηνύματα


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από mariakounadi στίς 06 Νοέμβριος 2004


     

     

    Δεν είχα δει ότι υπάρχει ήδη το θέμα και ακόμα δεν το έχω δει.

     

     

    Μαρία για κοιτάξεις παλιότερα θέματα που έχουνε συζητηθεί

     πήγαινε στο επάνω και αριστερό μέρος της σελίδας και άλλαξε

     την επιλογή στα θέματα από ένα μήνα σε δυο η ότι άλλο θέλεις.

     

     

     


    [/indent]

    ————-
    Φιλικα Δημητρης…
    http://photos.yahoo.com/mitsos19732000

    Μύνημα σταλμένο από Kalliston Hellas στίς 08 Νοέμβριος 2004 ώρα 12:58μμ – IP 212.205.199.230
    Συντονιστής φόρουμ
     
    20 Mάϊος 2003
    409   Μηνύματα

     

    Αν θέλετε μπορώ να μεταφέρω το νέο θέμα στο παλαιό.

    Μαρία δεν θα  συμφωνήσω μαζί σας στο ότι το Καλά αζάρ είναι ασθένεια σε πειραματικό στάδιο. Δεν είμαι γιατρός. Όπως όλοι μας που ενδιαφερόμαστε για τους σκύλους μας έχω διαβάσει πολλά άρθρα γιατρών που κατά καιρούς έχουν γραφεί σε κυνοφιλικά και κυνηγητικά περιοδικά, και κτηνιατρικά βιβλία. Η ασθένεια σαν ζωοανθρωπονόσος παγκοσμίως έχει μελετηθεί. Φυσικά η επιστήμη καθημερινά κάνει βήματα. Το θέμα της αντιμετώπισης της από κρατική παρωχημένη νοοτροπία είναι που την καθιστά «περιθωριακή».

    Φιλικά

    ————-
    Kalliston Hellas
    και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Μύνημα σταλμένο από Justinian στίς 08 Νοέμβριος 2004 ώρα 3:55μμ – IP 213.16.205.91
    Χρυσό μέλος
     
    09 Mάϊος 2004
    193   Μηνύματα

    Η ενωση των 2 ομοιων θεματων θα ηταν οτι πιο καλο ωστε ολες οι αποψεις να υπαρχουν σε ενα θεμα..

    ————-
    Justinian-Lesvos Island

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #47682

     

    Την περασμένη βδομάδα πήγα άρον άρον τον σκύλο μου σε κτηνίατρο αφού κάτι είχε φάει ή γλύψει – το πιθανότερο αποφάγι δηλητηριασμένο ή φόλα που μετέφεραν γάτες στον κήπο -και ενώ είχε όλα τα κλασσικά συμπτώμρτα της δηλητηρίασης, με φάρμακα, ορό και διαρκείς αναλύσεις αίματος επιτόπου, για να βλέπεουμε τους δείκτες  και μέτρηση της θερμοκρασίας κατάφερε να το επαναφέρει…

     Επιεδή είχε ήδη πάρει αίμα κατ΄ επανάληψη του έκανε και το test για το ΚΑΛΑ-ΑΖΑΡ και υπάρχει μιά αμυδρή υποψία ότι ίσως έχει προσβληθεί.

     Το δια ταύτα εν τέλει είναι ότι σε περίπτωση που βρεθεί η εργαστηριακή ανάλυση θετική, θα αρχίσει ο κύκλος της θεραπείας και η είσοδος μου στην “μαύρη αγορά” των σχετικών φαρμάκων, όπου όλοι ξέρουν τα πάντα, όλοι γνωρίζουν που θα τα πάρουν, όλοι κάνουν ακριβώς το ίδιο για να σώσουν τα σκυλιά τους …. και η επίσημη πολιτεία αγνοεί την επίπτωση του ΚΑΛΑ-ΑΖΑΡ, στο υφιστάμενο κυνοτεχνικό κεφάλαιο και έχει αφήσει το θέμα στην τύχη… και τον κόσμο και ειδικά τους κυνηγούς στην άγνοια και στην απελπισία… πάντως η υπόδειξη του κτηνιάτρου, ήταν τουλάχιστον μιά φορά τον χρόνο αιματολογική εξέταση, για να προληφθεί η όποια παρενέργεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #47697

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ.

    ΘΑ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΨΥΧΟΠΛΑΚΩΝΟΜΑΙ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ FORUM ΠΕΡΙΣΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΡΗΞΑΝ ΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 3 ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΟΥ  ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΞΕΝΟΥΣ (ΑΓΡΙΕΥΕΙ) ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΚΛΟΥΒΙΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΗΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10-15 ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΤΥΠΙΚΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ ΣΕ ΛΕΙΣΜΑΝΕΙΑ 1/1600.ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΗ ΠΛΑΚΑ ΕΠΑΘΑ,ΕΠΙΔΗ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΖΩΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΩ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΑ ΕΞΗΣ: ΜΗΝ ΘΑΝΑΤΩΝΕΤΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΑΣ ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΣΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΖΗΜΙΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ(ΕΚΕΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ).ΤΟ 80% – 90% ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΝΕΣΙΜΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝ Η ΚΗΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ ΤΗΝ ΚΗΔΕΙΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΜΑΤΙΑΣΩ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΩΡΕΣ ΚΥΝΗΓΙ ΒΟΥΝΗΣΙΑΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΚΥΝΗΓΙΣΕ ΚΑΙ 2 ΩΡΙΤΣΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ 1 ΩΡΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #337944

    …πάντως η υπόδειξη του κτηνιάτρου, ήταν τουλάχιστον μιά φορά τον χρόνο αιματολογική εξέταση, για να προληφθεί η όποια παρενέργεια.
    Γιάννη προφανώς θα εννοείς «…να προληφθεί η κάθε υποτροπή» μετά την θεραπεία. Κατά την θεραπεία για[font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 12.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”] [/font]να προληφθούν οι παρενέργειες, οι αιματολογικές και άλλες εξετάσεις είναι συχνές. Συγνώμη για την παρέμβαση σε μια λεπτομέρεια, το λέω μήπως επαναπαυτεί κάποιος που κάνει την θεραπεία μακριά από κτηνίατρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #337953


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 09 Νοέμβριος 2004


    …πάντως η υπόδειξη του κτηνιάτρου, ήταν τουλάχιστον μιά φορά τον χρόνο αιματολογική εξέταση, για να προληφθεί η όποια παρενέργεια.
    Γιάννη προφανώς θα εννοείς «…να προληφθεί η κάθε υποτροπή» μετά την θεραπεία. Κατά την θεραπεία για να προληφθούν οι παρενέργειες, οι αιματολογικές και άλλες εξετάσεις είναι συχνές. Συγνώμη για την παρέμβαση σε μια λεπτομέρεια, το λέω μήπως επαναπαυτεί κάποιος που κάνει την θεραπεία μακριά από κτηνίατρο.


    [/indent] Σωστά αγαπητέ φίλε Γιάννη, δεν το ανέφερα αλλά έτσι είναι, εγώ έχω όμως μιά ήδη θετική κλινική και εργαστηριακή εξέταση βασικών οργάνων σε άριστη κατάσταση (νεφρά, συκώτι) και δεν χάνω τις ελπίδες μου. Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν θα το αφήσω το θέμα έτσι και η παραπάνω άποψη περί “ακριβής θεραπείας ή φτηνής κηδείας…” είναι καταλυτική, συγκλονιστική και η εικόνα αυτού που τελικά αντιπροσωπεύει ο σκύλος για τον κυνηγό… τον άλλο του μισό εαυτό …!!! θα εγακαταλείπαμε ποτέ τον εαυτό μας ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #47759

     

    Γιάννη είναι έτσι όπως τα σημείωσες, εγώ προσωπικά δεν θα το αφήσω το θέμα, έχω ήδη θετικές ενδείξεις καλής λειτουργίας νεφρών και συκωτιού και μάλιστα, η παραπάνω άποψη  του Βασίλη, περί “φτηνής κηδείας και ακριβής θεραπείας …” είναι συγκλονιστικά αληθινή και δείχνει τι αντιπροσωπεύουν τα σκυλιά μας για εμάς …τον μισό μας εαυτό ….θα τον εγκαταλείπαμε ποτέ …;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #47780

    Καλή τύχη.

    Όσο για τα έξοδα, καλά τα λέτε. Θα πρέπει να ξέρει όποιος αποφασίζει να αγοράσει σκύλο πως υπάρχουν και τα απρόοπτα. Αν δεν μπαίνει το χέρι στη τσέπη καλύτερα να μην αποκτήσουμε ποτέ.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #47783

    ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΘΥΛΗΚΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΑ-ΑΖΑΡ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ ΤΩΝ ΚΟΥΤΑΒΙΩΝ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #47817

     

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΘΥΛΗΚΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΑ-ΑΖΑΡ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ ΤΩΝ ΚΟΥΤΑΒΙΩΝ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ. 

     

    Φίλε Βασίλη, πριν αποφασίσεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα ίσως ήταν καλά να έπαιρνες την γνώμη 2-3 κτηνιάτρων. Ίσως στην κτηνιατρική σχολή του Πανεπιστημίου Θες/νικης (αν είσαι από εκείνα τα μέρη) σε συμβουλέψουν εξειδικευμένοι γιατροί.

    Παλαιότερα έχω ξαναγράψει πως η δική μας γνώμη σε θέματα υγείας ( η δική μου για όλα τα θέματα), δεν είναι ποτέ συμβουλευτική ή προτρεπτική, απλά σαν παρέα λέμε όσα έτυχε να ακούσουμε. Δεν έχω προσωπική εμπειρία για το θέμα.

     

    Πιστεύω λοιπόν πως η ενδομήτρια (in uterus) μόλυνση από Λεϊσμάνια των εμβρύων δεν γίνεται από σκύλα που έχει θεραπευτεί, ή μάλλον να το πούμε καλύτερα έχει τελειώσει την αγωγή θεραπείας. Ο λόγος που το πιστεύω είναι πως η ασθένεια μεταδίδεται από την Φλεβοτόμο θηλυκή σκνίπα ή οποία έχει απομυζήσει από ασθενή ζώο το παράσιτο στην «αμαστιγωτή» του μορφή και αφού μεταβληθεί στο έντερό της στη «προμαστιγωτή» μορφή τότε σαν «μεταδότης» την περνά σε άλλο ζώο μολύνοντάς το.  Μετά την αγωγή της μάνας φυσικά δεν υπάρχει το παράσιτο στην «προμαστιγωτή» μορφή για να προσβάλει τα έμβρυα. Σκέφτομαι λοιπόν πως η ενδομήτρια μόλυνση μπορεί να γίνει αν μία σκύλα μολυνθεί με το παράσιτο από σκνίπα κατά την διάρκεια ή κοντά στην εγκυμοσύνη της.

    Ας δούμε όμως και μία άλλα πλευρά του θέματος.

     

    Ζευγαρώνουμε μία σκύλα που έχει περάσει Καλα αζάρ;

    Κατά την διάρκεια της θεραπείας απαιτούνται κάθε 3 ημέρες εξετάσεις. Με την λήξη της θεραπείας (σε 25 ημέρες ή 6 μήνες, ανάλογα με την φαρμακευτική αγωγή) οι εξετάσεις γίνονται μηνιαία για 3 μήνες και μετά ανά 6μηνο για δύο χρόνια. Από το εξάμηνο μέχρι τον χρόνο οι τιμές πρέπει συνεχώς να φθίνουν. Δυστυχώς το 80% των ζώων και κυρίως αυτά που ακολουθούν την ταχεία θεραπευτική αγωγή με Glucantime παρουσιάζουν αναζωπύρωση της νόσου οπότε πρέπει να επαναληφθεί η ίδια ή άλλου φαρμακευτικού σχήματος θεραπεία. Το παρήγορο είναι πως τελικά το 80% των σκύλων που παρακολουθούνται με ευλαβική προσοχή θεραπεύονται χωρίς παρασιταιμία, ενώ μόνο στο 20% τα παράσιτα κρύβονται στα λεμφογάγγλια και πρέπει να επαναληφθεί η αγωγή. Όλα αυτά τα ανάφερα για να καταλήξω στο ότι αν μία σκύλα για τουλάχιστον τρία εξάμηνα είναι Αρνητική στην ορολογική εξέταση θεωρώ πως μπορούμε να την ζευγαρώσουμε. Αν όμως έχει κατέβει και έχει σταθεροποιηθεί σε ένα οριακό λόγο π.χ 1/200 τότε κατά την εγκυμοσύνη και κυρίως κατά τον θηλασμό υπάρχει πιθανότητα να έχουμε ανοσολογική διαταραχή και έξαρση της νόσου (π.χ. 1/1600). Φυσικά διακινδυνεύουμε να χάσουμε την σκύλα αλλά και κάποια σκνίπα να μεταφέρει την ασθένεια από την μάνα στα κουτάβια. Αν, τέλος, για κάποιο λόγο συμβεί γέννα, θα ήταν καλό να απομακρύνουμε τα κουτάβια αμέσως μετά την γέννα βάζοντάς τα σε άλλη μάνα ή αναθρέφοντάς τα με τεχνικό θηλασμό.

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων