Αγορά Χραπα Χρουπα

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 166 έως 178 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #202042

    Ξαναγυρνάω στο θέμα των επαναληπτικών. Είμαι ανάμεσα στην supernova και την 870 express.
    Την supernova την είδα και μου άρεσε αρκετά, πολύ καλύτερη (για μένα) από την mossberg 590 σαν ποιότητα κατασκευής, εργονομία, χαρακτηριστικά κ.α. (πόσο μάλλον την maverick που είναι ένα κακοφτιαγμένο αντίτυπο του παλιού χειρότερου μοντέλου 500).
    Δεν έχω δει την 870 ακόμα, ψάχνω την κοντή στα 60εκ. (ξέρει κάποιος μαγαζί στην Αθήνα να την έχει; ). Όμως διαβάζοντας τα Αμερικάνικα fora, στην πλειοψηφία λένε ότι από τότε που άλλαξε ιδιοκτήτη η Remington η φθηνή σειρά (express) πάει από το κακό στο χειρότερο σαν ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστίας; Λένε για αντικατάσταση κρίσιμων κομματιών που στην wingmaster είναι από σφυρηλατιμενο ατσάλι με ΜΙΜ (metal injection molded) με πολύ μικρότερη αντοχή, για σωρεία σπασμένων εξολκέων (που είναι και riveted=πριτσινομένα πάνω και θέλουν οπλουργό), βάψιμο που φεύγει και με το καθάρισμα, σπασμένες σκανδάλες, ράγες, σκουριές κ.α. Αληθεύουν κατά την γνώμη σας αυτά που γράφουν; (για την wingmaster δεν το συζητώ, παίρνω ένα m2 με αυτά τα λεφτά και μου μένουν και για φυσίγγια)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #232364

    Ξαναγυρνάω στο θέμα των επαναληπτικών. Είμαι ανάμεσα στην supernova και την 870 express.
    Την supernova την είδα και μου άρεσε αρκετά, πολύ καλύτερη (για μένα) από την mossberg 590 σαν ποιότητα κατασκευής, εργονομία, χαρακτηριστικά κ.α. (πόσο μάλλον την maverick που είναι ένα κακοφτιαγμένο αντίτυπο του παλιού χειρότερου μοντέλου 500).
    Δεν έχω δει την 870 ακόμα, ψάχνω την κοντή στα 60εκ. (ξέρει κάποιος μαγαζί στην Αθήνα να την έχει; ). Όμως διαβάζοντας τα Αμερικάνικα fora, στην πλειοψηφία λένε ότι από τότε που άλλαξε ιδιοκτήτη η Remington η φθηνή σειρά (express) πάει από το κακό στο χειρότερο σαν ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστίας; Λένε για αντικατάσταση κρίσιμων κομματιών που στην wingmaster είναι από σφυρηλατιμενο ατσάλι με ΜΙΜ (metal injection molded) με πολύ μικρότερη αντοχή, για σωρεία σπασμένων εξολκέων (που είναι και riveted=πριτσινομένα πάνω και θέλουν οπλουργό), βάψιμο που φεύγει και με το καθάρισμα, σπασμένες σκανδάλες, ράγες, σκουριές κ.α. Αληθεύουν κατά την γνώμη σας αυτά που γράφουν; (για την wingmaster δεν το συζητώ, παίρνω ένα m2 με αυτά τα λεφτά και μου μένουν και για φυσίγγια)

    Την μαβερικ ξεχνα την οπως επισεις και τις μοσμπεργκ.Διαλεξε για μενα μεταξυ μπενελι και ρεμινγκτον.Οτι και να της κανανε της τελευταιας εχει βαση απο ατσαλι και ειναι πολυ δοκιμασμενη για να βγει μαπα.Εξαλου δεν θα ριξεις 300.000 φυσιγγια για να δεις αν θα ρυπισει η οχι.Οτι σου χαλασει υπαρχει σε οποιοδοιποτε μερος του κοσμου και εχουν πουληθει εκ/μυρια απο αυτες.Η μπενελι σιγουρα ειναι συγχρονη αλλα ξεφευγει απο την κλασσικη γραμμη και δεν ειναι και τοσο δοκιμασμενη αλλα ειναι μπενελλι και αυτο κατι λεει.Νομιζω οτι πρεπει να διαλεξεις αυτη που θα σου ερχεται καλυτερα και θα ζυγιζει καλυτερα.Εννοειται οτι θα σου αρεσει και στο ματι.Παντως οποια και να παρεις απο αυτες τις δυο θα το'χεις για παντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #202046

    Συμφωνώ, πολλές φορές είναι λίγο υπερβολικοί οι Αμερικάνοι (ή παίζουν άλλα παιχνίδια). Γι'αυτό και ψάχνω να την δω πριν πάρω την τελική απόφαση.
    Το όπλο το θέλω για το σπίτι, για διασκέδαση, αλλά σκέφτομαι σοβαρά και την Πρακτική σκοποβολή. Γι'αυτό και η επιμονή στην αξιοπιστία, δεν θα μείνει στην ντουλάπα (πιθανότατα), θα χρησιμοποιηθεί αρκετά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #232274

    Συμφωνώ, πολλές φορές είναι λίγο υπερβολικοί οι Αμερικάνοι (ή παίζουν άλλα παιχνίδια). Γι'αυτό και ψάχνω να την δω πριν πάρω την τελική απόφαση.
    Το όπλο το θέλω για το σπίτι, για διασκέδαση, αλλά σκέφτομαι σοβαρά και την Πρακτική σκοποβολή. Γι'αυτό και η επιμονή στην αξιοπιστία, δεν θα μείνει στην ντουλάπα (πιθανότατα), θα χρησιμοποιηθεί αρκετά.

    Όταν έψαχνα κι εγώ για χραπα χρούπα είχα δει από κοντά την 870 Deer με 51 εκ. κάννη. Είχα ρίξει κιόλας με το ίδιο όπλο το οποίο κατείχε τότε ένας συνάδελφος από το σκοπευτήριο.

    Η εντύπωση που μου άφησε ήταν πάρα πολύ καλή και σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε φθηνιάρικο ή προβληματικό όπλο.

    Οι λόγοι τελικά για τους οποίους δεν την αγόρασα, ήταν αφενός η μικρότερη της αποθήκη (5+1), και αφετέρου η υψηλότερη τιμή της συγκριτικά με τα μοντέλα των άλλων εταιρειών (κόστιζε πάνω απο 700€ εκείνη την εποχή). Το θετικό όμως της Deer είναι τα ρυθμιζόμενα σκοπευτικά της, και το πρόβλημα με την αποθήκη το λύνεις με την +2 (18'') προέκταση που κυκλοφορεί για την 870.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #232250

    Συμφωνώ, πολλές φορές είναι λίγο υπερβολικοί οι Αμερικάνοι (ή παίζουν άλλα παιχνίδια). Γι'αυτό και ψάχνω να την δω πριν πάρω την τελική απόφαση.
    Το όπλο το θέλω για το σπίτι, για διασκέδαση, αλλά σκέφτομαι σοβαρά και την Πρακτική σκοποβολή. Γι'αυτό και η επιμονή στην αξιοπιστία, δεν θα μείνει στην ντουλάπα (πιθανότατα), θα χρησιμοποιηθεί αρκετά.

    Αν το θέλεις και για πρακτική νομίζω ότι η supernova υπερτερεί γιατί η γλώσσα μένει πάνω στο γέμισμα. Επίσης θα πρέπει να ρωτήσεις πόσο εύκολο είναι να βάλεις προσθήκη αποθήκης στην 870 γιατί είχα ακούσει ότι δεν είναι και τόσο εύκολο στις καινούργιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #232157

    Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
    H 870 στα 60εκ. δεν υπάρχει πλέον απ'οτι φαίνεται. Καλό το deer, αλλά ξεφεύγει στην τιμή (200+ ευρώ από την αντίστοιχη benelli ενώ στην Αμερική είναι 150+ δολλάρια φθηνότερη από αυτήν)
    Απ'όσα διαβάζω, στην πρακτική γενικά έχουν μια έντονη προτίμηση στην supernova, κυρίως λόγω της γλώσσας που είπε ο iannisgr και των πολύ μεγάλων θυρίδων που διευκολύνουν αρκετά την ταχεία γέμιση. Γνωρίζεται εάν τα υποτυπώδη σκοπευτικά στην slug κάννη της sn μπορούν να αντικατασταθούν με άλλα καλύτερα (χωρίς οπλουργούς και τρύπες βέβαια);
    Επίσης για την χρήση που περιέγραψα τι μήκος θα προτείνατε, 51 ή 61εκ.;

    edit: Προσθέστε στην χρήση επίσης και το περιστασιακό κυνήγι αγριογούρουνου που απ'ότι μου λένε στο χωριό κοντεύουν να μπαίνουν και στα σπίτια να τρώνε από το ψυγείο B) (αν και σκάβουν και τις ελιές και γλιτώνουν το όργωμα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #202219

    Γιατι ρε παιδια τι εχει η maverik? Την ειχα και τωρα θα την ξαναπαρω, 61 Cyl.
    Τα υπερ? Τιμη-βαρος-ανεκτη ποιοτητα. Reminkton -ακριβη-βαρεια λιγο καλυτερη αλλα οχι οσο δειχνει η τιμη της.
    Benneli nova δεν επιασα ποτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #231979

    Γιατι ρε παιδια τι εχει η maverik? Την ειχα και τωρα θα την ξαναπαρω, 61 Cyl.
    Τα υπερ? Τιμη-βαρος-ανεκτη ποιοτητα. Reminkton -ακριβη-βαρεια λιγο καλυτερη αλλα οχι οσο δειχνει η τιμη της.
    Benneli nova δεν επιασα ποτε

    Εγω ειπα στον φιλο να προτιμησει ρεμινγκτον και μπενελλι απλα σαν καλυτερη λυση.Δεν παει να πει οτι το καθε οπλο πχ η μαβερικ δεν εχει τα πλεονεκτηματα του ?Εγω εχω και μαβερικ και ρεμινγκτον.Η πρωτη ειναι πολυ πιο ελαφρια η δευτερη πιο συμπαγης.Τωρα για τα κυνηγια και τα φυσιγγια που ριχνει καποιος στην Ελλαδα και λαστικερα να παρει παλι καλα θα ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #202234

    Πάντως σε σχέση με την maverick, η supernova που δοκίμασα μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι ελαφρύτερη. Μεγαλύτερη σημασία νομίζω έχει το ζύγισμα παρά τα 400 γραμμάρια διαφοράς. Όσο για την ποιότητα κατασκευής είναι νομίζω προφανής ακόμα και οπτικά. Η όπλιση της sn και όλο το σύστημα της γενικά δούλευε σαν καλογυαλισμένο καλολιπασμένο μηχάνημα ακριβείας, την ώρα που ακόμα και η mossberg 590 (που ζυγίζει όσο και η sn) έκανε σαν κινέζικο αεροβόλο από τα γρέζια! Για 130-150 ευρώ διαφορά νομίζω δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση ανάμεσα στα δύο όπλα (πόσο μάλλον με την moss590 που κάνει και παραπάνω).
    Τέλος δεν βλέπω τον λόγο να τσιγκουνευτώ την ασφάλειά μου για μερικά ευρώ. Όπως το βλέπω εγώ, σε μια κρίσιμη ώρα η διαφορά ανάμεσα στο την κάνει την δουλειά του με το δουλεύει πάντα 100% είναι τεράστια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #231955

    Πάντως σε σχέση με την maverick, η supernova που δοκίμασα μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι ελαφρύτερη. Μεγαλύτερη σημασία νομίζω έχει το ζύγισμα παρά τα 400 γραμμάρια διαφοράς. Όσο για την ποιότητα κατασκευής είναι νομίζω προφανής ακόμα και οπτικά. Η όπλιση της sn και όλο το σύστημα της γενικά δούλευε σαν καλογυαλισμένο καλολιπασμένο μηχάνημα ακριβείας, την ώρα που ακόμα και η mossberg 590 (που ζυγίζει όσο και η sn) έκανε σαν κινέζικο αεροβόλο από τα γρέζια! Για 130-150 ευρώ διαφορά νομίζω δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση ανάμεσα στα δύο όπλα (πόσο μάλλον με την moss590 που κάνει και παραπάνω).
    Τέλος δεν βλέπω τον λόγο να τσιγκουνευτώ την ασφάλειά μου για μερικά ευρώ. Όπως το βλέπω εγώ, σε μια κρίσιμη ώρα η διαφορά ανάμεσα στο την κάνει την δουλειά του με το δουλεύει πάντα 100% είναι τεράστια.

    Το μονο ασχημο της νοβα ειναι η εμφανιση της που εχει πολλους θαυμαστες αλλα και εχθρους σαν και μενα.Κατα τα αλλα εχει και ατσαλινο σκελετο κατω απο το πολυμερες κατι πολυ πρωτοποριακο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #202235

    Συμφωνώ, η εμφάνιση είναι υποκειμενικό θέμα. Σημασία έχει και τι έχει συνηθίσει κανείς να περιμένει για ένα όπλο. Τα glock για παράδειγμα ακόμα τα λένε tupperware πολλοί Αμερικάνοι! Αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αξία τους (π.χ. ακόμα και η κλασσική Remington έφτιαξε το 887 για να αντιπαραθέσει στο supernova, άσχετα αν απέτυχε). Για μένα η φόρμα ακολουθεί την λειτουργικότητα (form follows function που λένε οι Αμερικάνοι).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #231893

    Συμφωνώ, η εμφάνιση είναι υποκειμενικό θέμα. Σημασία έχει και τι έχει συνηθίσει κανείς να περιμένει για ένα όπλο. Τα glock για παράδειγμα ακόμα τα λένε tupperware πολλοί Αμερικάνοι! Αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αξία τους (π.χ. ακόμα και η κλασσική Remington έφτιαξε το 887 για να αντιπαραθέσει στο supernova, άσχετα αν απέτυχε). Για μένα η φόρμα ακολουθεί την λειτουργικότητα (form follows function που λένε οι Αμερικάνοι).

    Εξαρταται τι βαζει ο καθενας πανω απο το αλλο.Εγω παντα την εβρισκα δουλευοντας οπλα επιβεβαιωμενης αντοχης.Δεν με ενοιαζαν τα σκαλισματα η αν ειναι φθηνο η ακριβο.Δεν την εβρισκα με τις καραμπινες γιατι μου αρεσε να βαζω 1-3 τσοκ και να τις ριχνω τις τσιχλες απο τα 40 αμα μπορουσα,ενω η ιδεα οτι το ενα τσοκ της καραμπινας δεν μου εδινε το βεληνεκες του φουλ με απογοητευε ασχετα οτι με στανταρ το 3 επανω σε καραμπινα το πιο πιθανο ειναι να παρεις πιο πολλα πουλια απο το 1-3 του ποζε-δικκανου.Επισεις εχω μια ταση στα βαρια οπλα.Τα περισσοτερα ειναι πανω απο 3500γρμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #231686

    Εξαρταται τι βαζει ο καθενας πανω απο το αλλο.Εγω παντα την εβρισκα δουλευοντας οπλα επιβεβαιωμενης αντοχης.Δεν με ενοιαζαν τα σκαλισματα η αν ειναι φθηνο η ακριβο.Δεν την εβρισκα με τις καραμπινες γιατι μου αρεσε να βαζω 1-3 τσοκ και να τις ριχνω τις τσιχλες απο τα 40 αμα μπορουσα,ενω η ιδεα οτι το ενα τσοκ της καραμπινας δεν μου εδινε το βεληνεκες του φουλ με απογοητευε ασχετα οτι με στανταρ το 3 επανω σε καραμπινα το πιο πιθανο ειναι να παρεις πιο πολλα πουλια απο το 1-3 του ποζε-δικκανου.Επισεις εχω μια ταση στα βαρια οπλα.Τα περισσοτερα ειναι πανω απο 3500γρμ.

    Σίγουρα ο καθένας ιεραρχεί τις ανάγκες του και επιλέγει ανάλογα. Στα όπλα βέβαια είναι δύσκολο να βρεις ποια είναι τα επιβεβαιωμένης αντοχής, καθώς δεν υπάρχει κάποιο σύστημα ανεξάρτητης και αντικειμενικής αξιολόγησης (σαν το TUV στα αυτοκίνητα για παράδειγμα). Εκτός και αν έχεις τα χρήματα να τα αλλάζεις σαν πουκάμισα, βασίζεσαι κυρίως στο τι λένε οι άλλοι για να σχηματίσεις μια γενική άποψη, και εκεί είναι δύσκολο να ξεφύγεις από τους μύθους και τις παραδόσεις που λίγη σχέση πολλές φορές μπορεί να έχουν με την παρούσα πραγματικότητα (για παράδειγμα τα αθάνατα mercede που λέγανε οι παλαιότεροι, μια φήμη που κάποτε ίσως να ίσχυε, όμως την τελευταία δεκαετία που μετράνε σκοράρουν συστηματικά στις τελευταίες θέσεις όλων των λιστών αξιοπιστίας)

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 166 έως 178 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων