Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278458

    [font=”Comic Sans MS”]Παρεμβαίνω μόνο και μόνο γιατί πρόκειται για θέμα υγείας που θα πρέπει να προσέχουν οι εκτροφείς.
    Η ουρά στα εργασιακά σπάνιελς κόβεται για την προστασία από τραυματισμούς όπως προαναφέρθηκε. Αλλά πότε; Την 2-5 ημέρα από την γέννηση επειδή δεν έχει αναπτυχθεί ακόμη η αίσθηση του πόνου στην ουρά, και δεν υπάρχει ουσιαστική επέμβαση. 3 μηνών είναι ακρωτηριασμός. Ναι μπορεί να γίνει αλλά είναι επέμβαση ακρωτηριασμού. Το μήκος στα εργασιακά είναι τα 2/3, κρατάμε δηλαδή τα 2/3 και αποκόπτεται το1/3, εκεί δηλαδή που είναι το επικίνδυνο σημείο τραυματισμών, η υπόλοιπη ουρά είναι χρήσιμη ως αντίβαρο στην κίνηση. Στα εκθεσιακά κόβεται στα 2/5 δηλαδή πολύ κοντή γιατί ως γνωστό (στις εκθέσεις) όπου δεν υπάρχει χρησιμότητα επικρατεί η αισθητική (κομψότητα).
    Στον νέο νόμο απαγορεύεται η κοπή ουρών και αυτιών αλλά δεν έχω διαβάσει αν είναι μόνο για λόγους αισθητικής ή εξαιρούνται οι σκύλοι εργασίας όπως ισχύει και στις άλλες χώρες που έχουν εναρμονιστεί με τις νόρμες της Ε.Ε.
    Καλορίζικος και καλά κυνήγια [/font]

    Κύριε Γιάννη σας ευχαριστώ

    Μετά και την επίσκεψη στον κτηνίατρο (ο οποίος νόμιζε πως ο σκύλος δεν είναι τόσο μεγάλος) μου ανέφερε πως είναι ιδιαίτερα σοβαρό αυτό το ζήτημα χρειάζεται ολική νάρκωση, αντιβίωση και είναι αρκετά επώδυνο για τον σκύλο. Προσωπικά, δεν θέλω να υποστεί ο σκύλος μου τέτοιο μαρτύριο. Είναι και αρκετά όμορφος και με την ουρά του.

    Το ζήτημα είναι τι είναι καλό για αυτόν και την υγεία του και όχι για την αισθητική την δική μου. Σοβαροί και συνεχείς τραυματισμοί στην ουρά ίσως δημιουργήσουν προβλήματα μολύνσεων όπως για παράδειγμα γάγγραινα (ακραία αλλά υπαρκτή περίπτωση).


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278457

    Κωστα προσεξε στον δικο μου ειναι 15 ποντους ακριβως στην μεση.!!
    Τωρα εχει ελαφρυνει και την κρατα ελαφρα λιγο ποιο πανω απο την ραχη του,κατι που με τρελενει αισθητικα , μου 'χει μεινει απο τα κουρτσχααρ και το σπουδαιοτερο δεν την τραυματιζει.!!
    Οσο για την επεμβαση δεν χρειαστηκε καν γιατι χρησιμοποιησα καποια ειδικα λαστιχακια που σταματουν την κυκλοφορια του αιματος η ουρα νεκρωνεται και πεφτει μονη της χωρις ο σκυλος να ταλαιπωρειται.!!Λαστιχακια θα βρεις στα κτηνιατρεια οπως και την ειδικη πενσα που τα ανοιγει.
    [url=”http://www.vet-circle.gr/productDetails.aspx?catID=51&pid=5777″]http://www.vet-circle.gr/productDetails.as…51&pid=5777[/url]

    Υ.Γ. Ο κουκλος ειναι Κοκερ Σπανιελ εισαχθεις απο Καναδα.!! :lol:

    Σε ποια ηλικία χρησιμοποίησες αυτή την διαδικασία?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #278406

    Κωστα προσεξε στον δικο μου ειναι 15 ποντους ακριβως στην μεση.!!
    Τωρα εχει ελαφρυνει και την κρατα ελαφρα λιγο ποιο πανω απο την ραχη του,κατι που με τρελενει αισθητικα , μου 'χει μεινει απο τα κουρτσχααρ και το σπουδαιοτερο δεν την τραυματιζει.!!
    Οσο για την επεμβαση δεν χρειαστηκε καν γιατι χρησιμοποιησα καποια ειδικα λαστιχακια που σταματουν την κυκλοφορια του αιματος η ουρα νεκρωνεται και πεφτει μονη της χωρις ο σκυλος να ταλαιπωρειται.!!Λαστιχακια θα βρεις στα κτηνιατρεια οπως και την ειδικη πενσα που τα ανοιγει.
    [url=”http://www.vet-circle.gr/productDetails.aspx?catID=51&pid=5777″]http://www.vet-circle.gr/productDetails.as…51&pid=5777[/url]

    Υ.Γ. Ο κουκλος ειναι Κοκερ Σπανιελ εισαχθεις απο Καναδα.!! :lol:

    [font=”Comic Sans MS”]ΠΡΟΣΟΧΗ: Η αποκοπή με την μέθοδο του λάστιχου είναι μόνο για νεογέννητα και είναι από τις καλές μεθόδους, το μόνο μειονέκτημα είναι πως διαρκεί μερικές ημέρες, ενώ η αποκοπή και καυτηρίαση από τον κτηνίατρο διαρκεί δευτερόλεπτα χωρίς ίχνος αντιδράσεως από το κουτάβι. Στα μεγαλύτερα σκυλιά το λαστιχάκι ή η μπετονιά κλπ που διακόπτουν την κυκλοφορία του αίματος και την αποκοπή λόγω σήψεως είναι άκρως επικίνδυνο και επώδυνο και διαρκεί αρκετές ημέρες, είναι βάρβαρο και εξ αιτίας τέτοιων μεθόδων άρχισαν οι απαγορεύσεις.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #182974

    Προσωπικά κατέληξα στο συμπέρασμα στο να μην κόψω την ουρίτσα του alf, μόνο αν διαπιστώσω προβλήματα στο μέλλον σοβαρά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #278404

    ….. Σοβαροί και συνεχείς τραυματισμοί στην ουρά ίσως δημιουργήσουν προβλήματα μολύνσεων όπως για παράδειγμα γάγγραινα (ακραία αλλά υπαρκτή περίπτωση).

    [font=”Comic Sans MS”]Δυστυχώς δεν είναι ακραία περίπτωση, όσο περισσότερο ταμπεραμέντο και πάθος για κυνήγι έχει ο σκύλος τόσο περισσότερο την τραυματίζει. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #182976

    Προς το παρών λέω να αποφύγω την διαδικασία χρειάζεται ολική νάρκωση και δεν θα ήθελα να το κάνω αυτό. Αν δω ότι τραυματίζεται και υπάρχει πρόβλημα τότε θα προχωρήσω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #183071

    Το σκυλι ηρθε 1 ετους απο το εξωτερικο με ακοπη ουρα τον ειχα για 2 χρονια με τραυματισμενη ουρα την οποια σημειωτεον δεν τραυματιζε μονο στο κυνηγι αλλα και κουνωντας την ουρα του στο σπιτακι του,γιαυτο προχωρησα στο κοψιμο.Οσο για το λαστιχακι οπως μου ειπε και ο κτηνιατρος εαν προσεξεις να παει αναμεσα στους σπονδυλους ,μεσα σε 10~15 ημερες ξεραινεται και κουνωντας τη πεφτει χωρις να προκαλει δισφορια.!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278200

    Το σκυλι ηρθε 1 ετους απο το εξωτερικο με ακοπη ουρα τον ειχα για 2 χρονια με τραυματισμενη ουρα την οποια σημειωτεον δεν τραυματιζε μονο στο κυνηγι αλλα και κουνωντας την ουρα του στο σπιτακι του,γιαυτο προχωρησα στο κοψιμο.Οσο για το λαστιχακι οπως μου ειπε και ο κτηνιατρος εαν προσεξεις να παει αναμεσα στους σπονδυλους ,μεσα σε 10~15 ημερες ξεραινεται και κουνωντας τη πεφτει χωρις να προκαλει δισφορια.!!

    Μιχάλη δεν τίθεται θέμα μόλυνσης, την πέμπτη που θα πάω για το εμβόλιο θα τον ρωτήσω πάλι. Σήμερα τον παρατηρούσα και νομίζω και εγώ πως θα την ματώνει.

    Θα περιμένω και θα δω, σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #183079

    νομιζω γινεται και με λειζερ ο ακρωτηριασμος
    και ειναι πιο ευκολος απο τα λαστιχακια
    με τα οποια μπορει να παθει μολυνση
    τον δικο μου σκυλο(δεν ειναι κυνηγοσκυλο)
    τον ειχα παρει 40 ημερων με κομμενη ουρα και λαστιχακια
    και καθως ο κτηνιατρος που εκανε τη δουλεια ηταν λιγο αχετος
    η πληγη αργησε παρα πολυ να κλεισει και τον ειχα συνεχεια με σπρει και αντιβιωσεις μεχρι να περασει
    αν δεν πετυχει 100% η επεμβαση μπορει να χρειαστει επεμβαση για αφαιρεση σπονδυλου
    για να μην παθει καποια σοβαρη μολυνση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278196

    νομιζω γινεται και με λειζερ ο ακρωτηριασμος
    και ειναι πιο ευκολος απο τα λαστιχακια
    με τα οποια μπορει να παθει μολυνση
    τον δικο μου σκυλο(δεν ειναι κυνηγοσκυλο)
    τον ειχα παρει 40 ημερων με κομμενη ουρα και λαστιχακια
    και καθως ο κτηνιατρος που εκανε τη δουλεια ηταν λιγο αχετος
    η πληγη αργησε παρα πολυ να κλεισει και τον ειχα συνεχεια με σπρει και αντιβιωσεις μεχρι να περασει
    αν δεν πετυχει 100% η επεμβαση μπορει να χρειαστει επεμβαση για αφαιρεση σπονδυλου
    για να μην παθει καποια σοβαρη μολυνση

    Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο "μεγάλη" γίνεται η τομή. Ο σκύλος θα χρειαστεί σίγουρα μια εβδομάδα αντιβίωση και μάλιστα ισχυρή.

    Τώρα με το λείζερ δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί στον σκύλο και αν υπάρχει κάποιος που το εφαρμόζει. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #278191

    Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο "μεγάλη" γίνεται η τομή. Ο σκύλος θα χρειαστεί σίγουρα μια εβδομάδα αντιβίωση και μάλιστα ισχυρή.

    Τώρα με το λείζερ δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί στον σκύλο και αν υπάρχει κάποιος που το εφαρμόζει. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες…

    κωστα δυστυχως δεν γνωριζω περισσοτερα
    γιατι και εγω το εχω ακουσει εκ παραδρομης

    παντως αν αποφασισεις να το κανεις θα σε συμβουλευα να μην το κανεις τωρα
    για τους ακρωτηριασμους λενε οτι η καταλληλοτερη ηλικια ειναι λιγες μερες μετα τη γεννα
    αν δεν γινει τοτε καλο θα ηταν να το κανεις μετα απο καιρο αφου μεγαλωσει πιο πολυ το σκυλι θα ελεγα μολις κλεισει χρονο και πιο μετα.
    ειναι σε ευαισθητη ηλικια τωρα και ισως να του δημιουργηθει ψυχολογικο
    τουλαχιστον ετσι μου ειπε ενας εκπαιδευτης
    αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος γιατι ειναι σημαντικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278187

    κωστα δυστυχως δεν γνωριζω περισσοτερα
    γιατι και εγω το εχω ακουσει εκ παραδρομης

    παντως αν αποφασισεις να το κανεις θα σε συμβουλευα να μην το κανεις τωρα
    για τους ακρωτηριασμους λενε οτι η καταλληλοτερη ηλικια ειναι λιγες μερες μετα τη γεννα
    αν δεν γινει τοτε καλο θα ηταν να το κανεις μετα απο καιρο αφου μεγαλωσει πιο πολυ το σκυλι θα ελεγα μολις κλεισει χρονο και πιο μετα.
    ειναι σε ευαισθητη ηλικια τωρα και ισως να του δημιουργηθει ψυχολογικο
    τουλαχιστον ετσι μου ειπε ενας εκπαιδευτης
    αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος γιατι ειναι σημαντικο

    Ακριβώς το ίδιο μου είπε και ο κτηνιάτρος μου, να περιμένουμε να δούμε αν θα έχει όντως πρόβλημα και αν έχει πάνω στον χρόνο να κάνουμε ότι κάνουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #183083

    ακομα ειναι μικρος , ετσι και αλλιως δεν μπορεις να τον δουλεψεις σαν ενηλικο και εκπαιδευμενο
    κατεβασε τον μαζι σου να μαθει το κυνηγι
    και αργοτερα κανε το κοψιμο
    θα βγει εκτος για 2 βδομαδες , αλλα θα το ξεπερασει και δεν θα το θυμαται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #278113

    Το σκυλι ηρθε 1 ετους απο το εξωτερικο με ακοπη ουρα τον ειχα για 2 χρονια με τραυματισμενη ουρα την οποια σημειωτεον δεν τραυματιζε μονο στο κυνηγι αλλα και κουνωντας την ουρα του στο σπιτακι του,γιαυτο προχωρησα στο κοψιμο.Οσο για το λαστιχακι οπως μου ειπε και ο κτηνιατρος εαν προσεξεις να παει αναμεσα στους σπονδυλους ,μεσα σε 10~15 ημερες ξεραινεται και κουνωντας τη πεφτει χωρις να προκαλει δισφορια.!!

    [font=”Comic Sans MS”]Συνάδελφε, επανέρχομαι γιατί το θέμα είναι πολύ σοβαρό μια και έχει σχέσει με την υγεία ακόμη και με την ζωή του σκύλου. Το λαστιχάκι είναι καλή μέθοδος, έχω παρακολουθήσει σεμινάριο στην Αγγλία της The Council of Docked Breeds την θεωρούσαν ως την ευκολότερη, ακίνδυνη και αναίμακτη μέθοδο, έχω και ένα σχετικό βίντεο, είναι όμως μόνο για νεογέννητα και εφαρμογή από τον κτηνίατρο. Μπορείς να το δεις εδώ: http://www.cdb.org/video/docking%20_broadband.wmv Οπωσδήποτε πετυχαίνει και στα ενήλικα σκυλιά αλλά με πολύ περισσότερο κύνδινο. Δεν αρκεί μόνο η τοποθέτηση ανάμεσα στους σπονδύλους. Το λαστιχάκι θα παραμείνει στα ενήλικα για τουλάχιστον 15 ημέρες, οπότε το αίμα παραμένει στάσιμο με αποτέλεσμα όχι να ξεραθεί η ουρά όπως σου είπε ο κτηνίατρος (έτσι φαίνεται) αλλά στην ουσία να σαπίσει. Αν για κάποιο λόγο (το λάστιχο είναι παλαιό και χάσει την δύναμή του, λάθος διάμετρος ειδικά όταν η ουρά θα αρχίσει να συρρικνώνεται, αν δεν έχουν αφαιρεθεί σωστά οι τρίχες, αν το κόψει ο σκύλος ή πιαστεί κάπου) μπορέσει έστω και ελάχιστο αίμα να ξαναγυρίσει πίσω τότε θα μολυνθεί το αίμα σε όλο το σώμα. Το ότι ο δικός σου σκύλος δεν έπαθε τίποτα δεν σημαίνει πως είναι πάντα επιτυχημένη μέθοδος. Στο παρελθόν έχω δει στα χωριά που τις έδεναν με σύρμα και κάθε 2-3 μέρες το έσφιγγαν περισσότερο ή τις έδεναν με πετονιά, ας μην γυρίσουμε τόσο πίσω, υπάρχουν και οι κτηνίατροι. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #183101

    Το λαστιχακι ειναι βαρβαρο και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται την συζητηση την ειχαμε με ενα κτηνιατρο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων