χράπα χρούπα BENELLI SUPERNOVA COMFORT ή BENELLI M3 SUPER 90 TACTICAL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #166850

    Tη Browning BPS δεν την έχω βρει σε 2 γνωστά καταστήματα των Αθηνών.

    μετά από μία ακόμα επίσκεψη σε οπλοπωλείο εξετάζοντας τη supernova και τη mossberg 590A1 (51663) παρατήρησα:
    (η 870 δεν υπήρχε διαθέσιμη)

    -η 590 έχει την ασφάλεια πάνω στο κοντάκι. βολικό για έναν αριστερόχειρα σαν εμένα.

    – η 590 είναι ελάχιστα μικρότερη (σε όγκο) από τη benelli.

    – τα σκοπευτικά της 590 σαφώς υπερέχουν.

    – όλα στη benelli είναι πλαστικά (πολυμερή) πλην φυσικά της κάνης. έχω δει και βιντεάκι που χρησιμοποιείται ως κουπί…

    – η 590 έχει δεκαετή εγγύηση ενώ η benelli 5ετή.

    – η κάνη της 590 είναι αχρωμίωτη ενώ της benelli χρωμιωμένη.

    – το λύσιμο της 590 (πλην της κάνης) είναι δύσκολη υπόθεση (το έχω δει και σε βίντεο). ο υπάλληλος μου ανέφερε ότι καθάρισμα χρειάζεται τακτικά μόνο η κάνη;;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #166853

    σε αμερικάνικες ιστοσελίδες η ερώτηση για την καλύτερη χράπα χρούπα δεν έχει μία μοναδικά απάντηση.
    όλα (590, 870, supernova) θεωρούνται πολύ καλά και απροβλημάτιστα όπλα. ελάχιστα αρνητικά σχόλια έχω διαβάσει για την 590.

    δυστυχώς στην Ελλάδα οι tactical εκδόσεις των 870 και supernova δεν εισάγονται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #166854

    Ο αδερφος μου πηρε περσι μια BENELLI NOVA,μιλαμε μετα απο αμετρητα κουτια σφαιρες η κατασταση της ειναι αψογη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #167418

    το κοντάκιο της benelli supernova με πιστολοειδή λαβή όπως η tactical έκδοση είναι διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας από τον κύργια στα 100 ευρώ περίπου.
    οπώτε το μόνο που δεν μπορούμε να έχουμε είναι τα ghost ring σκοπευτικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #316967

    το κοντάκιο της benelli supernova με πιστολοειδή λαβή όπως η tactical έκδοση είναι διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας από τον κύργια στα 100 ευρώ περίπου.
    οπώτε το μόνο που δεν μπορούμε να έχουμε είναι τα ghost ring σκοπευτικά.

    http://www.hobbi.gr/product_info.php?cPath…roducts_id=1860

    Απ'ότι βλέπω στο παραπάνω link, η Μ3, εισάγεται με ghost ring σκοπευτικά και 50 cm κάννη, χωρίς όμως την tactical χειρολαβή. Η τιμή είναι 1320€.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #316948

    [url=”http://www.hobbi.gr/product_info.php?cPath=49_69_320_322&products_id=1860″]http://www.hobbi.gr/product_info.php?cPath…roducts_id=1860[/url]

    Απ'ότι βλέπω στο παραπάνω link, η Μ3, εισάγεται με ghost ring σκοπευτικά και 50 cm κάννη, χωρίς όμως την tactical χειρολαβή. Η τιμή είναι 1320€.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #316947

    [url=”http://www.hobbi.gr/product_info.php?cPath=49_69_320_322&products_id=1860″]http://www.hobbi.gr/product_info.php?cPath…roducts_id=1860[/url]

    Απ'ότι βλέπω στο παραπάνω link, η Μ3, εισάγεται με ghost ring σκοπευτικά και 50 cm κάννη, χωρίς όμως την tactical χειρολαβή. Η τιμή είναι 1320€.

    την σουπερ νοβα την εριξα πριν 2 κυριακες. μου αρεσε παρα πολυ!!!! εχει μεγαλη σταθεροτητα στην επωμηση ,,καθοταν πολυ καλα.
    εριξα καποια μονοβολα δικης μου παραγωγης,,< βαργια!!!> μαγκνουμ,,, ηταν πραγματικα πολυ καλη σε τετοιες βαργιες γομωσεις.
    τα σκοπευτικα της ομως δεν δεν ,,, πολυ λυτα πολυ φτωχα… βεβαια ανετα με μια μικροπατεντα μπορει να δεχθει ενα σετ οπτοκων ινων και εκει θα ειναι το οπλο χωρις ψεγαδι, νομιζω στα λεφτα της ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη σαν οπλο slug.
    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #167449

    περισσότερα για τη Benelli M3:

    http://www.kirgias.gr/default.asp?page=det…316&PID=329
    http://www.benelliusa.com/shotguns/benelli_m3.php
    http://benelli.it/Articoli/Armi.asp?ID=42

    κοστίζει τα διπλάσια όμως από τη supernova…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #167622

    ένα κατατοπιστικό βίντεο για τη λύση- αρμολόγηση της benelli super nova

    http://www.youtube.com/watch?v=xamckaGlG6c

    προσωπικά μου φαίνεται απλή διαδικασία.

    σε αντίστοιχο βίντεο της 590Α1 η δυσκολία είναι μεγάλη την οποία μου επιβεβαίωσε και ο υπάλληλος στο οπλοπωλείο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #316236

    ένα κατατοπιστικό βίντεο για τη λύση- αρμολόγηση της benelli super nova

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=xamckaGlG6c”]http://www.youtube.com/watch?v=xamckaGlG6c[/url]

    προσωπικά μου φαίνεται απλή διαδικασία.

    σε αντίστοιχο βίντεο της 590Α1 η δυσκολία είναι μεγάλη την οποία μου επιβεβαίωσε και ο υπάλληλος στο οπλοπωλείο.

    Οι Mossberg και Browning λύνονται όντως με αρκετά μεγαλύτερη δυσκολία… Στο Manual της Browning BPS, αναφέρεται ότι καλό είναι ο κάτοχος να μην προβαίνει σε πλήρες λύσιμο του όπλου, αλλά να αναθέτει αυτή την εργασία σε εξειδικευμένο οπλουργο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #167770

    επειδή το όπλο δε μπαίνει στη βιτρίνα και ούτε καθαρίζουμε μόνο την κάνη θα πρέπει να το λύνουμε και να το δένουμε πλήρως μόνοι μας.

    λυπάμαι mossberg 590A1 αλλά αποκλείεσαι (όσο και αν σε γουστάρω) μια και δε λύνεσαι εύκολα και ακόμα δυσκολότερα συναρμολογείσαι (σαν το κλείστρο του G3). και στις υπόλοιπες 500 και 590 η δυσκολία είναι ίδια αφού είναι όμοιες κατασκευές.

    τη browning BPS (με τη δεκαετή εγγύηση) τη ψάχνω αλλά με τη δυσκολία αρμολόγησης τη ξεγράφω (λυπάμαι…).

    οι remington 870 και benelli supernova είναι ευκολότερες και απλούστερες (όπως φαίνονται σε βίντεο).

    για τη Μ3 δε βρίσκω κάποια πληροφορία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #315274

    επειδή το όπλο δε μπαίνει στη βιτρίνα και ούτε καθαρίζουμε μόνο την κάνη θα πρέπει να το λύνουμε και να το δένουμε πλήρως μόνοι μας.

    λυπάμαι mossberg 590A1 αλλά αποκλείεσαι (όσο και αν σε γουστάρω) μια και δε λύνεσαι εύκολα και ακόμα δυσκολότερα συναρμολογείσαι (σαν το κλείστρο του G3). και στις υπόλοιπες 500 και 590 η δυσκολία είναι ίδια αφού είναι όμοιες κατασκευές.

    τη browning BPS (με τη δεκαετή εγγύηση) τη ψάχνω αλλά με τη δυσκολία αρμολόγησης τη ξεγράφω (λυπάμαι…).

    οι remington 870 και benelli supernova είναι ευκολότερες και απλούστερες (όπως φαίνονται σε βίντεο).

    για τη Μ3 δε βρίσκω κάποια πληροφορία.

    Συμφωνώ απόλυτα ότι τα όπλα δεν είναι για τη βιτρίνα καθώς επίσης ότι ο καθαρισμός του όπλου δεν πρέπει να περιορίζεται στην περιοχή της κάννης. Πιστεύω όμως ότι η σχετική δυσκολία στην πλήρη λύση / αρμολόγηση δεν πρέπει να δρα αποτρεπτικά στην τελική επιλογή μας κατά τη διαδικασία αγοράς ενός όπλου. Άν δεχτούμε το παραπάνω σαν σοβαρό κριτήριο τότε θα εξαιρέσουμε μια σειρά από μοντέλα σοβαρών κατασκευαστών τα οποία ενδεχομένως να υπερτερούν της τελικής μας επιλογής σε άλλα σημεία τα οποία ίσως και να είναι αρκετά πιό σημαντικά από την δυσχέρεια στην πλήρη λύση και αρμολόγηση (full maintenance strip).

    Νομίζω ότι όσο δύσκολο και αν είναι να λυθεί πλήρως ένα όπλο, σίγουρα αν ασχοληθούμε μπορούμε να μάθουμε με τον καιρό να το λύνουμε και να το συντηρούμε χωρίς να έχουμε πρόβλημα. Έχω πάντως την αίσθηση ότι κανείς δεν κάθετε να λύσει πραγματικά πλήρως ένα όπλο. Αρκεί να αναλογιστούμε ότι για παράδειγμα μια Remington 870, αποτελείται από 70 κομμάτια εκ των οποίων πολλά από αυτά είναι μικρότερα από 2 εκατοστά (πίροι, βίδες κτλ).

    Άλλωστε συνήθως μετά από βολή εφαρμόζουμε μερική λύση του όπλου (field strip) και καθαρισμό του στα βασικά μέρη. Θέλω να πω ότι δεν θα χρειαστεί, να καθαρίζεις την αποθήκη και το ελατήριό της ή την περιοχή κάτω από την πάπια καθημερινά. Σε αμερικάνικα φόρουμ, έχω διαβάσει για ανθρώπους που κατέχουν Remington 870 και Browning BPS για 25 χρόνια και δεν τις έχουν λύσει πλήρως ποτέ. Την δική μου BPS, την έχω ένα χρόνο και παρότι είμαι αρκετά ψείρας με το καθάρισμα των όπλων μου, δεν την έχω λύσει πλήρως ακόμη (το σκέφτομαι πάντως και το εγχείρημα δεν θα αργήσει, θα σας ενημερώσω σχετικά και αν με ακούσετε να γκρινιάζω μη δώσετε σημασία χεχε). Τώρα θα μου πείς, και αν πάω για κυνήγι και μου πέσει το όπλο μέσα στα νερά και τις λάσπες, τι θα κάνω; θα το αφήσω έτσι, ή θα πρέπει να το λύσω στο 100% για να προλάβω τυχόν ζημιές; Ε, αν σου τύχει αυτό, δεν τη γλυτώνεις θα πρέπει να το λύσεις και να το καθαρίσεις. Επειδή όμως είπες ότι το θέλεις περισσότερο για Home Defence και σκοποβολή, τότε σου προτείνω να μην δώσεις τόσο μεγάλη βάση στο κριτήριο "δυσκολία λύσης".

    Η ευκολία στην λύση και αρμολόγηση ενός όπλου είναι χαρακτηριστικό των στρατιωτικών όπλων όπου το όπλο θα πρέπει να λύνεται με κλειστά μάτια (εξομοίωση κατάστασης αντιμετώπισης βλάβης υπό πίεση κατά τη νύχτα με μηδενικό φωτισμό). Σε ένα επιχειρησιακό επαναληπτικό τώρα, νομίζω ότι καταστάσεις εμπλοκών αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερη ευκολία, μιας και το βασικό λύσιμο σε όλα τα επαναληπτικά είναι αρκετά απλό. Άλλωστε σε αυτές τις περιπτώσεις από την ευκολία και την ταχύτητα λύσης και αρμολόγησης εξαρτάται συχνά και η επιβίωση του στρατιώτη ή αστυνομικού στο πεδίο της μάχης.

    Βέβαια θα πρέπει να παραδεχτώ ότι η Benelli πραγματικά έχει δώσει βάση στην ευκολία λύσης της Supernova, φαντάζομαι ότι πιθανότατα, η ίδια λογική περίπου πάνω-κάτω θα ισχύει και για την Μ3. Η διαφορά στην τιμή ή στα χρόνια εγγύησης όπως ανέφερες είναι άλλα κριτήρια τα οποία θα πρέπει επίσης να λάβεις υπόψη σου. Εσύ αποφασίζεις… :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    elias74gr στις #314846

    Συμφωνώ απόλυτα ότι τα όπλα δεν είναι για τη βιτρίνα καθώς επίσης ότι ο καθαρισμός του όπλου δεν πρέπει να περιορίζεται στην περιοχή της κάννης. Πιστεύω όμως ότι η σχετική δυσκολία στην πλήρη λύση / αρμολόγηση δεν πρέπει να δρα αποτρεπτικά στην τελική επιλογή μας κατά τη διαδικασία αγοράς ενός όπλου. Άν δεχτούμε το παραπάνω σαν σοβαρό κριτήριο τότε θα εξαιρέσουμε μια σειρά από μοντέλα σοβαρών κατασκευαστών τα οποία ενδεχομένως να υπερτερούν της τελικής μας επιλογής σε άλλα σημεία τα οποία ίσως και να είναι αρκετά πιό σημαντικά από την δυσχέρεια στην πλήρη λύση και αρμολόγηση (full maintenance strip).

    Νομίζω ότι όσο δύσκολο και αν είναι να λυθεί πλήρως ένα όπλο, σίγουρα αν ασχοληθούμε μπορούμε να μάθουμε με τον καιρό να το λύνουμε και να το συντηρούμε χωρίς να έχουμε πρόβλημα. Έχω πάντως την αίσθηση ότι κανείς δεν κάθετε να λύσει πραγματικά [u]πλήρως[/u] ένα όπλο. Αρκεί να αναλογιστούμε ότι για παράδειγμα μια Remington 870, αποτελείται από 70 κομμάτια εκ των οποίων πολλά από αυτά είναι μικρότερα από 2 εκατοστά (πίροι, βίδες κτλ).

    Άλλωστε συνήθως μετά από βολή εφαρμόζουμε μερική λύση του όπλου (field strip) και καθαρισμό του στα βασικά μέρη. Θέλω να πω ότι δεν θα χρειαστεί, να καθαρίζεις την αποθήκη και το ελατήριό της ή την περιοχή κάτω από την πάπια καθημερινά. Σε αμερικάνικα φόρουμ, έχω διαβάσει για ανθρώπους που κατέχουν Remington 870 και Browning BPS για 25 χρόνια και δεν τις έχουν λύσει πλήρως ποτέ. Την δική μου BPS, την έχω ένα χρόνο και παρότι είμαι αρκετά ψείρας με το καθάρισμα των όπλων μου, δεν την έχω λύσει πλήρως ακόμη (το σκέφτομαι πάντως και το εγχείρημα δεν θα αργήσει, θα σας ενημερώσω σχετικά και αν με ακούσετε να γκρινιάζω μη δώσετε σημασία χεχε). Τώρα θα μου πείς, και αν πάω για κυνήγι και μου πέσει το όπλο μέσα στα νερά και τις λάσπες, τι θα κάνω; θα το αφήσω έτσι, ή θα πρέπει να το λύσω στο 100% για να προλάβω τυχόν ζημιές; Ε, αν σου τύχει αυτό, δεν τη γλυτώνεις θα πρέπει να το λύσεις και να το καθαρίσεις. Επειδή όμως είπες ότι το θέλεις περισσότερο για Home Defence και σκοποβολή, τότε σου προτείνω να μην δώσεις τόσο μεγάλη βάση στο κριτήριο "δυσκολία λύσης".

    Η ευκολία στην λύση και αρμολόγηση ενός όπλου είναι χαρακτηριστικό των στρατιωτικών όπλων όπου το όπλο θα πρέπει να λύνεται με κλειστά μάτια (εξομοίωση κατάστασης αντιμετώπισης βλάβης υπό πίεση κατά τη νύχτα με μηδενικό φωτισμό). Σε ένα επιχειρησιακό επαναληπτικό τώρα, νομίζω ότι καταστάσεις εμπλοκών αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερη ευκολία, μιας και το βασικό λύσιμο σε όλα τα επαναληπτικά είναι αρκετά απλό. Άλλωστε σε αυτές τις περιπτώσεις από την ευκολία και την ταχύτητα λύσης και αρμολόγησης εξαρτάται συχνά και η επιβίωση του στρατιώτη ή αστυνομικού στο πεδίο της μάχης.

    Βέβαια θα πρέπει να παραδεχτώ ότι η Benelli πραγματικά έχει δώσει βάση στην ευκολία λύσης της Supernova, φαντάζομαι ότι πιθανότατα, η ίδια λογική περίπου πάνω-κάτω θα ισχύει και για την Μ3. Η διαφορά στην τιμή ή στα χρόνια εγγύησης όπως ανέφερες είναι άλλα κριτήρια τα οποία θα πρέπει επίσης να λάβεις υπόψη σου. Εσύ αποφασίζεις… :ph34r:

    συμφωνώ ότι η τακτική συντήρηση του όπλου θα πρέπει να περιλαμβάνει τα μέρη μόνο του όπλου που έρχονται σε επαφή με τα κατάλοιπα της καύσης της πυρίτιδας δηλαδή: την κάνη, το μηχανισμό της σκανδάλης και το κλέιστρο.

    για την mossberg 590 ακόμα και αυτή η συντήρηση είναι δύσκολη πλην της εξαγωγής της κάνης.
    για τη benelli και τη 870 η μερική αυτή συντήρηση είναι ευκολότερη. για τη BPS δε γνωρίζω.

    για τη browning BPS συμπέρανα ότι λίγοι, συγκριτικά με mossberg και remington, αμερικάνοι την έχουν αλλά όλοι γραφουν τα καλύτερα.
    η ιστοσελίδα της βέβαια είναι άστα να πάνε ενώ για την εδώ αντιπροσωπεία… (μπορεί βέβαια σε υπηρεσίες μετά την αγορά να σκίζει).

    για τη benelli Μ3 υπάρχουν ελάχιστα θέματα που την αφορούν σε αμερικάνικα forum. ίσως, γιατί είναι ένα υβρίδιο επαναληπτικής και ημιαυτόματης και τίποτα άλλο.
    η supernova tactical στην αμερική έχει μεγάλη πέραση. όπου η supernova tactical είναι μία supernova με κοντύτερη κάνη (μικρό το κακό) , πιστολοειδή λαβή (100 ευρώ) και σκοπευτικά ghost ring (εδώ χωράει συζήτηση).

    εντύπωση μου έκανε η μεγάλη αγάπη των αμερικάνων για την ημιαυτόματη benelli M4 ως το απόλυτο τακτικό όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #314770

    για τη benelli και τη 870 η μερική αυτή συντήρηση είναι ευκολότερη. για τη BPS δε γνωρίζω.

    Η σκανδάλη αποσπάται και λύνεται με τον ίδιο τρόπο πιστεύω στις BPS και 590. Έχω όμως την αίσθηση ότι το λύσιμο του κλείστρου είναι δυσκολότερο στην BPS.

    για τη browning BPS συμπέρανα ότι λίγοι, συγκριτικά με mossberg και remington, αμερικάνοι την έχουν αλλά όλοι γραφουν τα καλύτερα.
    η ιστοσελίδα της βέβαια είναι άστα να πάνε ενώ για την εδώ αντιπροσωπεία… (μπορεί βέβαια σε υπηρεσίες μετά την αγορά να σκίζει).

    Γενικά για την αντιπροσωπεία της Browning στην Ελλάδα ακούγονται διάφορα και σίγουρα όχι τα καλύτερα… Αυτό που ξέρω σίγουρα εγώ είναι ότι η BPS, διαφημιζόταν ότι πουλιέται με βαλίτσα, κλειδαριά σκανδάλης, HiViz σκοπευτικά και κλίσεις κοντακίου. Σε όποιο κατάστημα και αν έψαξα όμως την βρήκα να πουλιέται μόνο με την πλαστική κλειδαριά. Όταν επικοινώνησα με την Metplast, μια Κυρία με ενημέρωσε, ότι είχε γίνει λάθος στα διαφημιστικά φυλλάδια. Έχω πάντως τις επιφυλλάξεις μου επι αυτού, διότι, στις Αμερικάνικες διαφημίσεις, sites κτλ, την είχα βρεί να πουλιέται με όλα τα παραπάνω. Επίσης τα διαφημιστικά ήταν διαφορετικών ετών (όπως επίσης και οι διαφημίσεις στα περιοδικά), πράγμα που δεν δικαιολογεί το λάθος (έγινε λάθος τη μία χρονιά, γιατί το άφησαν και πέρασε και στην επόμενη; ). Ο μειωτήρας επίσης ήταν ξύλινος, ενώ στο manual αναφέρεται πλαστικός με "κεφάλι" για να μην "παίζει" μέσα στην αποθήκη. Η απάντηση της Metplast, ήταν ότι τα εισάγουν χωρίς μειωτήρες. Πράγμα που επίσης εμένα μου ακούγεται περίεργο. Και αν αναλογιστούμε, ότι οι BPS κατασκευάζονται στην Ιαπωνία από την Miroku, δεν νομίζω ότι οι Ιάπωνες φημίζονται για τις παρατυπίες τους.

    Πάντως όντως στα Αμερικάνικα Forum, έγραφαν τα καλύτερα για την BPS, πράγμα που μέτρησε για εμένα θετικά.

    εντύπωση μου έκανε η μεγάλη αγάπη των αμερικάνων για την ημιαυτόματη benelli M4 ως το απόλυτο τακτικό όπλο.

    Και λογικά πρέπει να είναι το απόλυτο τακτικό όπλο. Δεν την έχω δεί, αλλά και μόνο η επιλογή των Αμερικάνων Πεζοναυτών για εμένα είναι αρκετή. Αχ… Μακάρι να είχα τα φράγκα… θα την είχα "χτυπήσε" χωρίς δεύτερη σκέψη…. :ph34r:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #314497

    Όντως, σ'αυτό έχεις δίκιο. Όταν έψαχνα κι εγώ χραπα-χρούπα και είχα δεί την Mossberg, είχα παρατηρήσει γραμμές στη βαφή καθώς και "ξέφτια" στο ελαστικό του κοντακίου τα οποία χτυπούσαν άσχημα. Όμως ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για όπλο που το έχουν επιλέξει αρκετές υπηρεσίες ασφαλείας ανά τον κόσμο καθώς επίσης και το γεγονός ότι κυκλοφορούν αρκετά modifications στο εμπόριο όπως pistol grips, αναδιπλούμενα κοντάκια κτλ, τα οποία βεβαίως-βεβαίως απαγορεύονται από την Ελληνική νομοθεσία, δίνουν λύση όμως στο πρόβλημα του μήκους, το οποίο είναι σοβαρό όταν μιλάμε για Home Defense. Εγώ τελικά κατέληξα στην Browning BPS High Capacity, με 50cm κάννη και μεγάλη αποθήκη (8+1 φυσίγγια) η οποία είναι και φθηνότερη, αλλά και ομορφότερη της Mossberg (υποκειμενικό βέβαια, αλλά λέμε τώρα). Ρίχτης μια ματιά, αξίζει τον κόπο. Είναι όμορφο όπλο και έχει την πιό απαλή και ομαλή όπλιση που έχεις δεί σε χραπα-χρούπα (πλην της Benelli).

    Η Mossberg 590 βγαίνει σε αρκετές εκδόσεις. Η έκδοση που έχουν στρατός και αστυνομία της Αμερικής είναι η έκδοση Α1 της οποία η βαφή δεν ξεφτιζει με τίποτα.

    Mossberg 590 A1 (51660) –> http://www.mossberg.com/images/Mossberg_Gu…0/NEW/51660.jpg
    Mossberg 590 A1 έκδοση Black Water –> http://www.mossberg.com/images/Mossberg_Gu…0/NEW/51772.jpg
    Mossberg 590 απλή (50645) –> http://www.mossberg.com/images/Mossberg_Gu…0/NEW/50645.jpg

    H τελευταία υπάρχει στα περισσότερα καταστήματα στην χώρα μας και όπως θα δείτε το χρώμα της μοιάζει αρκετά με τις φτηνές Maverick.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων