Ιχνηλατης – πορσελεν

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 276 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Πορσελέν

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #303382

    φιλε παναγιωτη η σκυλα οχι δεν εχει χαρτια.

    αρα μιλαμε για ημιαιμο και ενα στανταρ εργασιας που δεν αντιπροσωπευει καθαροαιμη φυλη!!γιατι λιγο δυσκολο ο παππους να εκανε ταξιδια στο εξωτερικο να ζευγαρωνει την σκυλα με γνησια μπαρακια!!!

    Έλα μου ντε ?

    Θανο,οταν ημουν μικρος ειχα δει κατι σκυλια(που τοτε δεν γνωριζα τι φυλη ειναι) που ηταν παρα πολυ καλα,γρηγορο ξεκωμα,ευκολο ξεφωλιασμα,λιγες φωνες,πριν 2 χρονια ειδα επισης κατι σκυλια που ηταν κατω του μετριου,καθολου ξεκωμα,καθολου βγαλσιμο!!!!

    πιστευω τωρα να εβγαλες συμπερασμα!!! :)

    kryptia σβησε μερικα μηνυματα ωρε!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #172205

    Δεν μπορω να καταλαβω προς τι οι ειρωνιες και οι χαρακτηρισμοι.νομιζω πως το χω αναφερει αναφερει πολλακις οτι αυτα που γραφω ειναι η δικη μ γνωμη και οτι σεβομαι απολυτα αυτο που πιστευει ο αλλος.πως λοιπον ο καθενας απο εσας μπορει να με βριζει και να λεει μου επιτηθεται με αυτον τον τροπο.δεχομαι να μου πειτε οτι δεν συμφωνειτε με αυτα που λεω.αλλα οχι και να με βριζεται.οσο για τον αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο λεω απλα οτι ο παππους επειδη εχει τρελα με τη ρατσα δεν τη μπασταρδοποιησε για οσα χρονια την εχει.τωρα για το που βρισκει σκυλια για να ζευγαρωσει με ειπε οτι χρησιμοποιηει μονο τα δικα τ σκυλια.
    οσο αφορα αυτο το να μη δινω κουταβια γνωριζω οτι ετσι καταστρεφουμε ρατσες αλλα ειναι αυτος ο παλιοεγωισμος.ξερω οτι ειναι λαθος.μακαρι να μην ενοιθα ετσι και να εδινα σκυλια σε ολη την περιοχη μ.
    οντως ειμαι πιτσιρικας και εχω πολλα να μαθω ακομα.καθε αποψη που ακουω,την επεξεργαζομαι και αν τη θεωρω σωστη την υιοθετω.αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν θα υποστηριξω τα πιστευω και θα δεχομαι οτι λεει ο αλλος.και γω δεν συμφωνω με κατι που γρΑφει καποιος αλλα δεν τον ειπα ποσα κιλα μαλακας ειναι και τα πιστευει αυτα.
    λυπαμαι γιατι μπηκα με τοσο ορεξη στο forum να ανταλλαξω αποψεις και να μιλησω με συναδελφους και το μονο που καταφερα ηταν να χαλαστω.εαν ημουν απολυτος και κολλημενος θα σας εγραφα στα α……….δια μ και δεν θα με χαλουσε καθολου οτι και αν λεγατε.αλλα δεν ειναι ετσι.
    τελοσπαντων ολα καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #303364

    μπας και ξυπνησει μυαλο ειναι αυτο που κουβαλαει αυτα τα καναν οι παπουδες μας για αυτο και χαθηκαν τοσες ελληνικες ρατσες(π.χ ελληνικος ιχνηλατης ο γνησιος με το αυτι το πεταλουδε και το λυγερο κορμι οχι αυτες οι χοντροκομμενες μαλακιες που κυκλοφορουν τωρα στην πιατσα)και για το μαλακας ζητω συγνωμη απλα οταν ειδα τι εγραφε με φυγαν τα μαλλια απο το κεφαλι :) :D :D

    καταλαβαινω τι λες και τι επαθες, αλλα το παιδι τοσες μερες δεν το ειδα να μας μιλαει ασχημα. τεσπα, ολα καλα πιστευω.

    αυτι πεταλουδε???????

    φιλε δεν ξερω αν καταλαβα τι ενοεις η οχι! και σου ζητω συγνωμη αν σε παρεξηγω! αλλα …ο Ε.Ι ο γνησιος που λες, πρεπει να εχει αυτι ελαφρως στρογγυλεμενο στην ακρη (ενω το γενικο του σχημα πρεπει να ειναι πιο φαρδυ πανω και πιο στενο οσο μακραινει προς τα κατω), ΙΣΙΟ. ολοισιο! χωρις τσακες (Αυτο ενοεις πεταλουδε? τις τσακες?) και σε μακρος να φτανει ΜΟΝΟ μεχρι την αρχη του στοματος, το περισσοτερο!οχι παραπανω! επισης πρεπει να ξεκιναει απο το επανω μερος του κρανιου και οχι απο πιο χαμηλα οπως σε αλλες φυλες!
    αυτα περι αυτιου!

    αν θες να σου πω και για την μουσουδα (εδω πεφτει κλαμα). πρεπει να ειναι μεγαλυτερη εστω κατα ενα ποντο απο το μηκος του κρανιου. αν ειναι ιση, ειναι ΠΛΕΟΝ αποδεκτη, αν και στην πραγματικοτητα κατι τετοιο δεν ισχυει!!!
    απλα το αποδεχονται γιατι αν δεν το εκαναν σημερα δεν θα υπηρχαν πανω απο 2-3 Ε.Ι στην χωρα μας :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #303363

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΩΣΤΑ Κ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 400 ΧΛΜ ΕΙΝΑΙ,ΟΠΟΤΕ
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΝ ΤΟΥ ΓΙΝΕΙ ΣΤΡΑΒΗ :) :D

    πιστευω να καταλαβε το λαθος του φιλε! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #303362

    Δεν μπορω να καταλαβω προς τι οι ειρωνιες και οι χαρακτηρισμοι.νομιζω πως το χω αναφερει αναφερει πολλακις οτι αυτα που γραφω ειναι η δικη μ γνωμη και οτι σεβομαι απολυτα αυτο που πιστευει ο αλλος.πως λοιπον ο καθενας απο εσας μπορει να με βριζει και να λεει μου επιτηθεται με αυτον τον τροπο.δεχομαι να μου πειτε οτι δεν συμφωνειτε με αυτα που λεω.αλλα οχι και να με βριζεται.οσο για τον αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο λεω απλα οτι ο παππους επειδη εχει τρελα με τη ρατσα δεν τη μπασταρδοποιησε για οσα χρονια την εχει.τωρα για το που βρισκει σκυλια για να ζευγαρωσει με ειπε οτι χρησιμοποιηει μονο τα δικα τ σκυλια.
    οσο αφορα αυτο το να μη δινω κουταβια γνωριζω οτι ετσι καταστρεφουμε ρατσες αλλα ειναι αυτος ο παλιοεγωισμος.ξερω οτι ειναι λαθος.μακαρι να μην ενοιθα ετσι και να εδινα σκυλια σε ολη την περιοχη μ.
    οντως ειμαι πιτσιρικας και εχω πολλα να μαθω ακομα.καθε αποψη που ακουω,την επεξεργαζομαι και αν τη θεωρω σωστη την υιοθετω.αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν θα υποστηριξω τα πιστευω και θα δεχομαι οτι λεει ο αλλος.και γω δεν συμφωνω με κατι που γρΑφει καποιος αλλα δεν τον ειπα ποσα κιλα μαλακας ειναι και τα πιστευει αυτα.
    λυπαμαι γιατι μπηκα με τοσο ορεξη στο forum να ανταλλαξω αποψεις και να μιλησω με συναδελφους και το μονο που καταφερα ηταν να χαλαστω.εαν ημουν απολυτος και κολλημενος θα σας εγραφα στα α……….δια μ και δεν θα με χαλουσε καθολου οτι και αν λεγατε.αλλα δεν ειναι ετσι.
    τελοσπαντων ολα καλα.

    μην μασας. εχεις να ακουσεις πολλα ακομα. στο αρτεμις εισαι (φιλικη συμβουλη, οταν ανοιξει το κυνηγι, μην μπεις στο τοπιτ της μπεκατσας :) πεφτει πολυ βρισιμο ωρες ωρες εκει αχχχαχααχ )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #303327

    καταλαβαινω τι λες και τι επαθες, αλλα το παιδι τοσες μερες δεν το ειδα να μας μιλαει ασχημα. τεσπα, ολα καλα πιστευω.

    αυτι πεταλουδε???????

    φιλε δεν ξερω αν καταλαβα τι ενοεις η οχι! και σου ζητω συγνωμη αν σε παρεξηγω! αλλα …ο Ε.Ι ο γνησιος που λες, πρεπει να εχει αυτι ελαφρως στρογγυλεμενο στην ακρη (ενω το γενικο του σχημα πρεπει να ειναι πιο φαρδυ πανω και πιο στενο οσο μακραινει προς τα κατω), ΙΣΙΟ. ολοισιο! χωρις τσακες (Αυτο ενοεις πεταλουδε? τις τσακες?) και σε μακρος να φτανει ΜΟΝΟ μεχρι την αρχη του στοματος, το περισσοτερο!οχι παραπανω! επισης πρεπει να ξεκιναει απο το επανω μερος του κρανιου και οχι απο πιο χαμηλα οπως σε αλλες φυλες!
    αυτα περι αυτιου!

    αν θες να σου πω και για την μουσουδα (εδω πεφτει κλαμα). πρεπει να ειναι μεγαλυτερη εστω κατα ενα ποντο απο το μηκος του κρανιου. αν ειναι ιση, ειναι ΠΛΕΟΝ αποδεκτη, αν και στην πραγματικοτητα κατι τετοιο δεν ισχυει!!!
    απλα το αποδεχονται γιατι αν δεν το εκαναν σημερα δεν θα υπηρχαν πανω απο 2-3 Ε.Ι στην χωρα μας :)

    το ιδιο εννοω και εγω φιλε απλως εδω στην περιοχη μας ετσι τα λεγανε παλια.αυτι στρογγυλεμενο στις ακρες και πιο κοντο απο τον σημερινο τυπο
    επισης τα σκυλια δεν ηταν σωνει και καλα μαυρα αλλα κυριαρχουσε και το κοκκινο με μαυρο σαμαρι και νυχια παντα μαυρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #303324

    Δεν μπορω να καταλαβω προς τι οι ειρωνιες και οι χαρακτηρισμοι.νομιζω πως το χω αναφερει αναφερει πολλακις οτι αυτα που γραφω ειναι η δικη μ γνωμη και οτι σεβομαι απολυτα αυτο που πιστευει ο αλλος.πως λοιπον ο καθενας απο εσας μπορει να με βριζει και να λεει μου επιτηθεται με αυτον τον τροπο.δεχομαι να μου πειτε οτι δεν συμφωνειτε με αυτα που λεω.αλλα οχι και να με βριζεται.οσο για τον αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο λεω απλα οτι ο παππους επειδη εχει τρελα με τη ρατσα δεν τη μπασταρδοποιησε για οσα χρονια την εχει.τωρα για το που βρισκει σκυλια για να ζευγαρωσει με ειπε οτι χρησιμοποιηει μονο τα δικα τ σκυλια.
    οσο αφορα αυτο το να μη δινω κουταβια γνωριζω οτι ετσι καταστρεφουμε ρατσες αλλα ειναι αυτος ο παλιοεγωισμος.ξερω οτι ειναι λαθος.μακαρι να μην ενοιθα ετσι και να εδινα σκυλια σε ολη την περιοχη μ.
    οντως ειμαι πιτσιρικας και εχω πολλα να μαθω ακομα.καθε αποψη που ακουω,την επεξεργαζομαι και αν τη θεωρω σωστη την υιοθετω.αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν θα υποστηριξω τα πιστευω και θα δεχομαι οτι λεει ο αλλος.και γω δεν συμφωνω με κατι που γρΑφει καποιος αλλα δεν τον ειπα ποσα κιλα μαλακας ειναι και τα πιστευει αυτα.
    λυπαμαι γιατι μπηκα με τοσο ορεξη στο forum να ανταλλαξω αποψεις και να μιλησω με συναδελφους και το μονο που καταφερα ηταν να χαλαστω.εαν ημουν απολυτος και κολλημενος θα σας εγραφα στα α……….δια μ και δεν θα με χαλουσε καθολου οτι και αν λεγατε.αλλα δεν ειναι ετσι.
    τελοσπαντων ολα καλα.

    priras μη δινεις και πολυ σημασια. Ιντερνετικοι ''μαγκες'' υπαρχουν πολλοι.
    Για το κυνηγετικο μερος της ιστοριας, εχω να πω, οτι ειναι ελαχιστοι αν οχι ανυπαρκτοι αυτοι που αντεχουν να κυνηγαει σκυλι αιθερας στο ιδιο μερος με αυτους. Ο λογος ειναι απλος. Οι λαγοι ειναι μετρημενοι. Καθε ενας που χτυπιεται, την επομενη μερα θα λειπει.
    Υπαρχουν τρεις λογοι να δινεις κουταβια. α) να βαλεις χρημα στην τσεπη, β) να υπαρχει μαγια ωστε αν χρειαστεις να μπορεις να παρεις, γ) για να πουλησεις υποχρεωση ,δ) για το καλο της κυνοφιλιας.
    Εχουμε λοιπον
    α) χρημα στην τσεπη βαζεις (αν σε ενδιαφερει) και οταν στελνεις κουταβι στην αλλη ακρη της Ελλαδας.
    β) μαγια υπαρχει οπου και να τα στειλεις.
    γ) υποχρεωση πουλας και οταν δινεις κουταβια δευτερης γραμμης.
    δ) καλη θεωρια αυτη για το καλο της κυνοφιλιας. Ας με πεισει ενας οτι ενδιαφερεται μονο γι αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #303320

    priras μη δινεις και πολυ σημασια. Ιντερνετικοι ''μαγκες'' υπαρχουν πολλοι.
    Για το κυνηγετικο μερος της ιστοριας, εχω να πω, οτι ειναι ελαχιστοι αν οχι ανυπαρκτοι αυτοι που αντεχουν να κυνηγαει σκυλι αιθερας στο ιδιο μερος με αυτους. Ο λογος ειναι απλος. Οι λαγοι ειναι μετρημενοι. Καθε ενας που χτυπιεται, την επομενη μερα θα λειπει.
    Υπαρχουν τρεις λογοι να δινεις κουταβια. α) να βαλεις χρημα στην τσεπη, β) να υπαρχει μαγια ωστε αν χρειαστεις να μπορεις να παρεις, γ) για να πουλησεις υποχρεωση ,δ) για το καλο της κυνοφιλιας.
    Εχουμε λοιπον
    α) χρημα στην τσεπη βαζεις (αν σε ενδιαφερει) και οταν στελνεις κουταβι στην αλλη ακρη της Ελλαδας.
    β) μαγια υπαρχει οπου και να τα στειλεις.
    γ) υποχρεωση πουλας και οταν δινεις κουταβια δευτερης γραμμης.
    δ) καλη θεωρια αυτη για το καλο της κυνοφιλιας. Ας με πεισει ενας οτι ενδιαφερεται μονο γι αυτο.

    για αυτο παμε κατα διαολου γιατι ο καθε ασχετος πιανει ενα σκυλακι στα χερια του και βαραει 5-6 λαγουδακια και το μονο που εδιαφερεται ειναι πως θα βαλει το σκυλι του να γεννησει για να κονομησει κανα φραγκο
    ωραιες ιδεες του βαζεις ακομη δεν βγηκε στο κυνηγι να μας γινει και εμπορας :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #172234

    Δεν προκειται να κανω ζευγαρωμα για να τα οικονομισω.δεν εχω αναγκη απο λεφτα και δεν με νοιαζει να πουλησω κουταβια.οποτε reload79 μην ανησυχεις.οσο για τα βαλκανια που λετε θα σας πω το εξης.εστω οτι δινω κουταβια και σε περιπτωση που παθει κατι η σκυλα απευθυνομαι σε αυτους για κουταβι.που ξερω τι κουταβι θα με δωσει αυτος φιλε reload79 και λοιποι που πεσατε να με φατε.δε γνωριζω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ο οποιος εαν του δωσεις μια ρατσα δεν θα τη μπασταρδεψει(μιλαω παντα για τους κυνηγους στα μερη μ).ειδικα οταν προκειται για τετοια ρατσα που βρισκεται πολυ δυσκολα(και να βρισκεται,το να εχει καποιος τετοιο σκυλι και καλο ειναι ακομα ποιο δυσκολο).Αρα θα παρω κουταβι που ουτε εγω θα ξερω τι μπασταρδεματα εχει κανει με το σκυλι που του εδωσε.και ας υποθεσουμε οτι δεν εχει κανει διασταυρωσεις.τα σκυλια τ μπορει να ειναι για τενεκιε στην ουρα.να ειναι τα χειροτερα ζαρκαδοσκυλα.πως εγω θα παρω κουταβι απο τετοια σκυλια.
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ισως εδινα,μονο και μονο για να μην χασω τη ρατσα σε πρεριπτωση που παθει κατι η σκυλα, με την προυποθεση οτι αυτος που θα του δινα κουταβια να ηταν γνωστης και μερακληςκαι οχι κυνηγος του καφενειου.μαλλον ειμαι ατυχος αλλα δεν γνωριζω ουτε εναν τετοιο κυνηγο.ολοι πανε για τα νουμερα με 6 και 7 σκυλια ο καθενας.κανεις δε νοιαζεται για ρατσες ή για να δουλεψει το σκυλι και να τοκανει καλυτερο.το μονο που τους νοιαζει ειναι να γυρναν σαραντα κοπροι γυρω τους μεχρι να πεσουν τυχαια πανω σε λαγο για να τον δειξει μετα στο καφενειο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #303280

    Δεν προκειται να κανω ζευγαρωμα για να τα οικονομισω.δεν εχω αναγκη απο λεφτα και δεν με νοιαζει να πουλησω κουταβια.οποτε reload79 μην ανησυχεις.οσο για τα βαλκανια που λετε θα σας πω το εξης.εστω οτι δινω κουταβια και σε περιπτωση που παθει κατι η σκυλα απευθυνομαι σε αυτους για κουταβι.που ξερω τι κουταβι θα με δωσει αυτος φιλε reload79 και λοιποι που πεσατε να με φατε.δε γνωριζω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ο οποιος εαν του δωσεις μια ρατσα δεν θα τη μπασταρδεψει(μιλαω παντα για τους κυνηγους στα μερη μ).ειδικα οταν προκειται για τετοια ρατσα που βρισκεται πολυ δυσκολα(και να βρισκεται,το να εχει καποιος τετοιο σκυλι και καλο ειναι ακομα ποιο δυσκολο).Αρα θα παρω κουταβι που ουτε εγω θα ξερω τι μπασταρδεματα εχει κανει με το σκυλι που του εδωσε.και ας υποθεσουμε οτι δεν εχει κανει διασταυρωσεις.τα σκυλια τ μπορει να ειναι για τενεκιε στην ουρα.να ειναι τα χειροτερα ζαρκαδοσκυλα.πως εγω θα παρω κουταβι απο τετοια σκυλια.
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ισως εδινα,μονο και μονο για να μην χασω τη ρατσα σε πρεριπτωση που παθει κατι η σκυλα, με την προυποθεση οτι αυτος που θα του δινα κουταβια να ηταν γνωστης και μερακληςκαι οχι κυνηγος του καφενειου.μαλλον ειμαι ατυχος αλλα δεν γνωριζω ουτε εναν τετοιο κυνηγο.ολοι πανε για τα νουμερα με 6 και 7 σκυλια ο καθενας.κανεις δε νοιαζεται για ρατσες ή για να δουλεψει το σκυλι και να τοκανει καλυτερο.το μονο που τους νοιαζει ειναι να γυρναν σαραντα κοπροι γυρω τους μεχρι να πεσουν τυχαια πανω σε λαγο για να τον δειξει μετα στο καφενειο

    NA ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ? ΑΝ Ο ΠΑΠΠΟΥς ΠΟΥ ΠΗΡΕς ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΤΑ ΕΔΩΝΕ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΕΣΥ ΜΕ ΤΙ ΣΚΥΛΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕς ΤΩΡΑ?
    ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙς ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙς ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΟΙ.ΤΑ 9ΣΤΑ 10 ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕΑΥΤΟΥ ΑΛΕΠΟΣΚΥΛΑ
    ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΡΙΧΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΔΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΜΕ 40 ΒΑΘΜΟΥς ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ 1 Η ΩΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ
    ΕΥΤΥΧΩς ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΕΡΑΚΛΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
    ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Η ΜΥΓΑ ΚΩΛΟ ΚΑΙ ΕΧΕΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΛΟ!!!!
    :) :D :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #172239

    εαν δεν ειχα το μεσο δεν θα επαιρνα σκυλι απο τον παπου και θα φερνα απο εξω κουταβι.9 στα 10 βγαινουν αλεποσκυλα.και ζαρκαδοσκυλα θα ελεγα εγω.εμεσα με δινεις αξια.γιατι εγω εχω τα αρχ……δια και τη μαγκια να παρω τετοια ρατσα και να κανω το κεφι μ οταν κανεις αλλος δεν εχει τα κοτσια και τη μαγκια να ασχοληθει με τετοια σκυλια.προφανως και συ εισαι ενας απο αυτους.τωρα για το τι κανει η σκυλα στην πετρα με τετοια τριχα το καλοκαιρι φαινεται στο βουνο και οχι μεσα στο forum.οταν οι αλλοι με τα μπηγκλ,τα γιουρα τα γκεκικα(δεν υπονοω τπτ για τις ρατσες αυτες.τις αναφερω επειδη ειναι κοντοτριχες) πινουν τσιππουρα στη σκια η σκυλα με την τριχα αυτη κυνηγαει.παρολο που εχεις παθει εμμονη με εμενα και μου επιτηθεσαι συνεχως δεν θα κανω το ιδιο.σεβομαι τη γνωμη σ και καλο θα ηταν να σεβεσαι και συ καποιον που εχει διαφορετικη αποψη.οσο λαθος και να σου φαινεται αυτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #172242

    φιλε ερμη επειδη φαινεσαι λογικος ανθρωπος και ασχολεισαι με τις ρατσες και με τα σκυλια γιατι δεν λες και συ τη γνωμη σ?και γιατι δεν αναφερεις ποιοι ειναι αυτοι οι <<ιντερνετικοι μαγκες>>και τους αφηνεται να μονοπωλουν τη συζητηση με τον τσαμπουκα τους και μονο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #303266

    priras μη δινεις και πολυ σημασια. Ιντερνετικοι ''μαγκες'' υπαρχουν πολλοι.
    Για το κυνηγετικο μερος της ιστοριας, εχω να πω, οτι ειναι ελαχιστοι αν οχι ανυπαρκτοι αυτοι που αντεχουν να κυνηγαει σκυλι αιθερας στο ιδιο μερος με αυτους. Ο λογος ειναι απλος. Οι λαγοι ειναι μετρημενοι. Καθε ενας που χτυπιεται, την επομενη μερα θα λειπει.
    Υπαρχουν τρεις λογοι να δινεις κουταβια. α) να βαλεις χρημα στην τσεπη, β) να υπαρχει μαγια ωστε αν χρειαστεις να μπορεις να παρεις, γ) για να πουλησεις υποχρεωση ,δ) για το καλο της κυνοφιλιας.
    Εχουμε λοιπον
    α) χρημα στην τσεπη βαζεις (αν σε ενδιαφερει) και οταν στελνεις κουταβι στην αλλη ακρη της Ελλαδας.
    β) μαγια υπαρχει οπου και να τα στειλεις.
    γ) υποχρεωση πουλας και οταν δινεις κουταβια δευτερης γραμμης.
    δ) καλη θεωρια αυτη για το καλο της κυνοφιλιας. Ας με πεισει ενας οτι ενδιαφερεται μονο γι αυτο.

    Ηλια εγω προσωπικα (οσο ασχοληθηκα με τα καθαροαιμα) ενδιαφερθηκα ΜΟΝΟ για το "δ". μεχρι σημερα εχω χαρισει σε φιλους, γνωστους και ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ πανω απο 60 κουταβια καθαροαιμα, απο setter και λυκοσκυλα. τα αλλα 200+ που ηταν απο γκεκικα και απο αλλα φερμας δεν τα αναφερω γιατι ηταν ημιαιμα και δεν συνεβαλαν σε καμια βελτιωση της κυνοφιλιας.
    παντως, οταν θα ξαναβρω Ε.Ι που να μου αρεσει και κυνηγετικα εκτος απο μορφολογικα και τον παρω, τα κουταβια του θα τα κανω ολα δωρο. χεστηκα και για τα λεφτα και για την υποχρεωση. ειναι θεμα "ψωρρας" ! θα ηθελα να συμβαλω στην αναβιωση της φυλης. τοσο απλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #303196

    H ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΓΑΝΤΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ
    ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ Η ΣΚΥΛΑ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙς ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ
    ΟΠΩς ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΕΦΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ 8 ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΑΙΖΟΝΤΑς 7-8 ΦΟΡΕς ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟς ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ
    ΑΜΑ ΦΤΑΣΕΙς ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙς 25 ΚΑΙ 30 ΛΑΓΟΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΒΕΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΕΠΟΥΔΕς ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ
    ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕς ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΡΙΕΡΑ ΜΑς ΤΟ ΠΑΙΖΕΙς ΚΑΙ MASTERCHEF
    KAI ALLH MIA PAROIMIA GIA SENA
    ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΩ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ
    ;) :D B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #172274

    Παναγιώτη για άλλη μια φορά να σε ευχαριστήσω και να σου πω ότι το διάστημα αυτό είδα δύο σκύλους, γονείς κουταβιών
    και θα συμφωνήσω με αυτά που γράφεις, το ένα πολλές φωνές το άλλο όχι και τόσες, αλλά και τα δύο χωρίς αποτέλεσμα, φυσικά
    καμιά φορά δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνουν τα κουτάβια γιατί όπως λέει και η παροιμία (συνηθίζεται τώρα στο φόρουμ) από το
    αγκάθι βγαίνει ρόδο, αλλά κάπου δεν αποφασίζω γιατί έχουμε φάει αρκετές φόλες τα ξέρεις πως γίνονται αυτά τα πράγματα.
    Οσο ζούμε ελπίζουμε,

    και πάλι ευχαριστώ

    φιλικά Θάνος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 276 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων