ΤΣΙΠΑΚΙ ΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #44947

    Μπράβο!!! Δοκιμή σε πραγματικές συνθήκες που αποδεικνύει ότι το τσιπάκι πράγματι μας είναι χρήσιμο. Φαντάζομαι χαρές που θα κάνει ο ιδιοκτήτης του τώρα. Τα πιο έξυπνα 40 ευρώ που έχει ξοδέψει για σκύλο.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #44984

    Πολύ ευχάριστα νέα. Και για τον ιδιοκτήτη και για τον φίλο Γιάννη, αλλά και για όλους εμάς.

    Ελπίζω να μειωθούν έτσι οι απώλειες, οι κλοπές, αλλά και οι εγκαταλήψεις σκύλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #44993

    Τα πιο έξυπνα 40 ευρώ που έχει ξοδέψει για σκύλο

    Είχε ξοδέψει 30 Ε για το τσιπάκι, έξυπνη αγορά. Μην ενδίδετε σε όσους ζητούν 45 και 50 Ε.

    Φυσικά τα μικρά παιδιά του εισέπραξαν το μεγαλύτερο δώρο, ο ίδιος και η γυναίκα του συνήλθαν από το “σοκ” που πέρναγαν και εμείς σαν εκτροφείς εκτός από χαρά αισθανθήκαμε ανακούφιση από την αγωνία που είχαμε για την τύχη του κουταβιού που με τόση φροντίδα το είχαμε μεγαλώσει.

     Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338630

    Τοποθέτησα χθές το τσιπάκι και στο κουτάβι μου έναντι 40 ευρώ.

    Συζήτησα  πως έχει το θέμα των μικροτσιπ με τον γιατρό και μου είπε τα εξής:

    Έλεγχος με σκανάρισμα γίνεται μόνο σε περίπτωση που παρουσιασθεί ένας άγνωστος και δεν διαθέτει βιβλιάριο για τον σκύλο του. Και πάλι δεν είναι σίγουρο γιατί ο κτηνίατρος δεν παυει να ενδιαφέρεται για προσέγγιση νέων πελατών. Οπότε σκεπτόμενος ότι μπορεί να προσβάλει έναν υποψήφιο νέο πελάτη, ο οποίος θα ισχυριστεί φυσικά ότι το ξέχασε, δεν θα το κάνει. Ακόμα και αν το κάνει δεν μπορεί να λειτουργίσει σαν αστυνομικός και να κρατήσει με το ζώρι τον ιδιοκτήτη η τον σκύλο. Κανονικά ο νόμος θα πρεπει να υποχρεώνει τους κτηνίατρους να μην δέχονται σκύλους χωρίς τσιπάκι. Κάτι που δεν προβλέπεται.

    Αν τώρα κάποιος νομοταγής πολίτης βρεί ένα σκύλο και το πει στον γιατρό, τότε σίγουρα θα τον σκανάρει. Είναι η μοναδική περίπτωση που μπορεί να βοηθήσει το τσιπ στην ανεύρεση.

    Θεωρώ λάθος το ότι ανατέθηκε αποκλειστικά και μόνο στην κτηνιατρική υπερεσία το θέμα των μικροτσιπ.

    Οι κυνηγετικές ομοσπονδίες ας αφήσουν τις φανφάρες και ας φροντίσουν να προμηθευτούν σκανερς και άμεση προσβαση στα αρχεία. Ο πρώτος έλεγχος που θα γίνεται από την ομοσπονδιακή θηροφυλακή, πρέπει να αφορά την ταυτοποίηση των κυνηγόσκυλων. Αφού εφαρμόσουν πρώτα αυτό το μέτρο, τότε μόνο να βάζουν πρόστιμο σ’ αυτούς που δεν έχουν τοποθετήσει τσιπάκι στα σκυλιά τους. Διαφορετικά ας παραδεχθούν ότι μοναδικός λόγος του μέτρου είναι η είσπραξη χρημάτων από τα πρόστιμα.

    Πρέπει όλοι να απαιτήσουμε μέσω των κυνηγετικών μας συλλόγων, των Clubs κ.λ.π. την υλοποίηση του μέτρου προς την σωστή κατεύθυνση.

    Προτείνω να κάνουμε μια κίνηση σαν μέλη του e-artemis και να στείλουμε μια επιστολή στην ΚΣΕ την οποία θα κοινοποιήσουμε στα κυνηγετικά περιοδικά, ώστε να αναγκαστεί για πρώτη φορά να μας απαντήσει.

    Ζητώ από τον Κο Νίκο Φωτακόπουλο, αν μας διαβάζει να κάνει τις προτάσεις του και να μας βοηθήσει προς την κατεύθυνση αυτή.

    Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, αν λειτουργήσει σωστά μπορούν να μειωθούν οι κλοπές των κυνηγόσκυλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Μοικανος στις #51691

    Eγω παλι θελω να ρωτησω πρακτικα ποια η ωφελεια του τσιπαρισματος;αφαιρειται σιγουρα χειρουργικα ουτε να το σκεφτεσται πως δε μπορει και για αυτο αυτος που θα κλεψει,γιατι για καλο και ακριβο σκυλο θα επιχειρησει,θαχει σιγουρα και τον τροπο να το βγαλει και αλλα πολλα ισως,ας σκεφτουμε οτι το τατουαζ δε βγαινει παρα μονο με πλαστικο χειρουργο,αυτοι ετσι και αλλιως δε φτανουν για τους ανθρωπους, δε ξερω βρε παιδια εμενα μου βρωμαει η δουλεια,ασε που αμα μολυνθει χαιρετηστε τουλαχιστον μια κυνεγητικη περιοδο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    -chris- στις #51714

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΣΙΠΑΚΙ,ΑΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΙΣΟ ΚΑΤΙ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑΝ ΜΑΓΝΗΤΗ ΜΑΓΝΗΤΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΞΕΡΕΤΕ ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΤΕ  ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #338661

    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Μοικανος στίς 30 Iανουάριος 2005


    Eγω παλι θελω να ρωτησω πρακτικα ποια η ωφελεια του τσιπαρισματος;αφαιρειται σιγουρα χειρουργικα ουτε να το σκεφτεσται πως δε μπορει και για αυτο αυτος που θα κλεψει,γιατι για καλο και ακριβο σκυλο θα επιχειρησει,θαχει σιγουρα και τον τροπο να το βγαλει και αλλα πολλα ισως,ας σκεφτουμε οτι το τατουαζ δε βγαινει παρα μονο με πλαστικο χειρουργο,

    Σίγουρα για να αφαιρεθεί το τσιπακι η το τατουάζ χεριάζετε γιατρό

    αλλά εάν δεις στο σημείο που θα έπρεπε να έχει το τσιπακι μια ουλή

     δεν Θα σου κινήσει την περιέργεια?

    αυτοι ετσι και αλλιως δε φτανουν για τους ανθρωπους, δε ξερω βρε παιδια εμενα μου βρωμαει η δουλεια,ασε που αμα μολυνθει χαιρετηστε τουλαχιστον μια κυνεγητικη περιοδο!

    ’μα μολυνθεί πιο?

     Εάν εννοείς την περιοχή που βάζουμε το τσιπακι είναι

    η ίδιες πιθανότητες που έχεις και με το εμβόλιο δηλαδή μηδαμινές.


    [/indent]

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων