ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,501 έως 4,515 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #504454

    28 φλεβαρη ειδα το πρωτο τσαλαπετεινο στην αταλαντη,αντε με το καλο να μας ερθουν και τα γοργοφτερα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #504833

    χθες εμφανιστηκαν τα πρωτα τρυγονακια στην αρτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #504924

    πιστευω μολις φτιαξει ο καιρος μετα απο αυτες της κακοκαιριες θα ακουσουμε απο πολλες περιοχες εμφανισεις ,ηρθε επιτελους ο καιρος τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #505156

    τι εγινε παιδια! εχουν εμφανιστει πουθενα πουλακια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #505162

    Εδώ και 5-6 μερες βλέπω και ακούω αρκετά. Σήμερα το πρωι είδα τα περισσότερα στο δρόμο προς τα μελίσσια μου. Τα πρώτα 4 ήταν 50 μέτρα από το χωριό και περπατούσαν στο χωματόδρομο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #505176

    Παιδιά καλό Πάσχα και καλή ανασταση να έχουμε αρχικά!

    Να κάνω τώρα μια ερώτηση! Δεν έχω ξανακυνηγησει τρυγωνακια, και έχω σκοπό φέτος να ασχοληθώ με αυτά στα περάσματά τους εδώ γύρω γύρω απο την Αττική! ¨Εχω όμως ένα θέμα που μπορεί να σας φανεί και αστείο δεν ξέρω..στην ουσία δεν έχω δει τρυγώνι να πετάει (βασικά για να το θέσω σωστά, δεν είμαι σίγουρος αν ήταν τρυγώνια αυτά που είδα) και δεν είμαι σίγουρος αν το ξεχωρίζω απο μία δεκαοχτούρα ας πούμε (που στα χωράφια τελικά δεν είναι και σπάνιες)…

    Αυτά που παρατήρησα εγώ σε αυτό που υπέθεσα οτι ηταν τρυγώνι ήταν: πιο νευρικο πέταγμα, γρηγορότερη (με πιο γρήγορο ρυθμό) κίνηση των φτερών, τα φτερά τους ήταν πιο ”μυτερά” κατα κάποιο τρόπο, και η σιλουέτα του πουλιού ήταν πιο λεπτή απο μία δεκαοχτούρα.

    Ισχύουν αυτά?

    Δυστυχώς ή ευτυχώς όπως και να χει κυνηγάω μόνος, ξεκίνησα πέρυσι, και δεν ξέρω και καναν τρυγωνά, οπότε αν έχετε να επισημάνετε κατι θα το εκτιμοούσα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #505180

    Φιλε Στεφανε ετσι ακριβως οπως τα ειπες ειναι. Οταν δεν ειναι υπο πιεση και κουρασμενα απο ταξιδι μπορει και να το μπερδεψεις με μια δεκαοχτουρα…. ομως θα διακρινεις αμεσως την ασπρη κοιλια και οταν θα τους ριξεις αρχιζουν αυτους τους λατρεμενους ελιγμους με το ψαλιδιαστο πεταγμα!!! Καλη ανταμωση να εχεις μαζι τους και μην ξεχασεις να τους πεις πως τα περιμενω με ανοιχτες αγκαλες!!!   :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #505182

    Καλό Πάσχα Στέφανε. Τρυγόνια και δεκαοχτουρες είναι σαν να συγκρίνεις ντακοτες με f-16!!!!! Προτεινω να βρεις ένα μέρος που κρατάει τρυγόνια  και να κάνεις παρατηρήσεις μερικές μερες. Θα δεις τις διαφορές με τις δεκαοχτουρες για να μην έχεις πρόβλημα στο κυνήγι καθώς αυτές  (κακώς κατά την γνώμη μου ) απαγορεύονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #505204

    Καλημέρα στην παρέα!

    Χριστός Ανέστη….και εύχομαι κάποτε να φωτιστούμε όλοι!

    Με μεγάλη λύπη μαθαίνω…ότι το κυνήγι του Απριλιανού τριγωνιού στην Ζάκυνθο….καλά κρατεί!

    Μιλώντας με κυνηγούς από το νησί…δυστηχώς…δεν βάζουν μυαλό…

    Κρίμα!! :negative:

    Όπως λέει πλέον και ο λαός….”Μνημόνια μέχρι να παγώσει η κόλαση”!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #505206

    Συμπαθα με φιλε Overlord …. ημουν και εγω εκ των φανατικων οπαδων του απριλιατικου τρυγονιου και ακομα ειμαι!!! Ειναι πιο συναρπαστικο το κυνηγι του σε σχεση με τον σεμπτεβρη!!! Δυστυχως μας το απαγορευσαν και κατα την γνωμη μου χωρις κανενα λογο. Γνωμη δικη μου ειναι αυτη- μην με παρεξηγησεις! Καθε χρονο τετοια εποχη ερχονται στην μνημη μου οι υπεροχες εξορμησεις της ανοιξης στα τρυγονια και με στεναχωρει αυτη η αποφαση για την απαγορευση! Κριμα… Απο την αλλη ομως εχει και τα θετικα του…. μενουν περισσοτερα ζωντανα πουλακια. Δεν υπαρχει περιπτωση ομως να μειωθουν με ενα απριλιατικο… Για μενα το θεμα αυτο ειναι κατι σαν την απαγορευση του Μαιου στο ψαροντουφεκο. Καμια λογικη- κανενας λογος! Οικολογων θεωριες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #505207

    Με το μπαρδόν φίλε…αλλά αυτά είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!

    Αμα υπάρχει νόμος πρέπει να τον σεβόμαστε!! ΤΕΛΟΣ!! πιο ξεκάθαρο δεν μπορεί να γίνει!!

    Το αν υπάρχει λογική ή όχι είναι μια άλλη κουβέντα…αλλά δεν υπάρχει θέση για καμία κουβέντα από την στιγμή που αυτό το κυνήγι είναι πλέον λαθροθηρία!

    Κάθε ένα τριγώνι που θηρεύεται τον Απρίλιο…ισοδυναμεί με 4…αυτό το ξέρουν και πάντες!!

    Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι…και να το καταδικάζουμε όπου το βρούμε!

    Φιλικά…αλλά με αγανάκτηση!!

    :rose:

    ΥΓ: Ένα ρημαδονήσι είναι…απορώ που δεν μπορούν να κάνουν κάτι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #505208

    Μα δεν ειπα πως κυνηγω ακομα. Ειπα απλα πως νοσταλγω το κυνηγι του μεσα στον Απριλη. Σεβαστος ο νομος φιλε μου…. σεβαστος!!! Για αυτο και δεν τα κυνηγαμε ακομα αλλωστε  :rose:  Ειπα: προσωπικη μου γνωμη! Νοσταλγια! Αναμνησεις! Δεν σε παρεξηγω για το υφος σου φιλε!  :good:  Θα ηθελα ομως να μην υπηρχε αυτος ο νομος  😥  Να μπορουσα να παω εστω για 2 εξορμησεις να κανω την χαρα μου ρε αδελφε…  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #505210

    Οσο αφορα τα παιδια απο την Ζακυνθο… καταδικαστεο το γεγονος (απο θεμα νομου)  αλλα σαν Αχιλλεας δεν μπορω να τους κατηγορησω απο την στιγμη που ειναι κατι που θα ηθελα να εκανα και εγω…. αυτη ειναι η πικρη αληθεια!!!  :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #505221

    Η Ζακυνθος δεν έχει θηροφυλακή? τι κάνουν έχουν άλλες δουλειές?Εκεί δεν θυμούνται να εφαρμόσουν με αυστηρότητα τον νόμο όπως έκαναν την βδομαδούλα τον γενάρη? Γιατί τότε θυμάμαι είχαν σκίσει τα καλτσόν τους να εφαρμοστεί η απαγόρευση πριν καν δημοσιευτεί στο ΦΕΚ..Σε αυτον τον τόπο δεν πρόκειται να μπει σειρά ποτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #505233

    καλημερα και χρονια πολλα ,η μερες που περασαν μπηκαν αρκετα πουλια σε αρτα πρεβεζα και σιγουρα θα εχουμε και συνεχεια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,501 έως 4,515 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων