ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,546 έως 4,560 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507202

    Μπραβο συναδελφε!!!  :good: Δωστε τους να καταλαβουν, να φοβηθουν, να πιασουν επιτελους τον κατηφορο….  :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #507203

    καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και φέτος

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #507205

    Παρθενική εξόρμηση και από εμένα σήμερα το απόγευμα!

    Στα ημιορεινά, όχι σε κλασσικό τρυγονότοπο, στις παρυφές μιας μεγάλης και πυκνής ρεματιάς με αρκετό τρεχούμενο νεράκι κοντά της, στην καρδιά ενός τεράστιου ελαιώνα, είδα 11 – 12 τρυγονάκια, αλλά, δυστυχώς, δεν μου έδωσε ούτε ένα από αυτά την ευκαιρία να το τουφεκίσω (όπως και συ, αγαπητέ Μητσοβίντσι) και, έτσι, έφυγα ατουφέκιστος…! Δεν πειράζει όμως! Έστω κι έτσι, διά της… “οπτικής επαφής”, καλά ήταν! Άλλη φορά ίσως είμαι πιο τυχερός…!

    Καλή αρχή και καλή σεζόν να έχουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507206

    Αυτό το τσιτωμα στα νεύρα που μου δίνει το τρυγονι δεν περνάει με τα χρόνια Νικόλα. Αρκεί που τα βλέπω να ελισσονται σαν μαχητικά ανάμεσα στα δέντρα και ας μην πλησιαζουν για να αναμετρηθούν με τα σκάγια που θα στείλω εναντίον τους. Σέβομαι όλα τα θηράματα αλλά το τρυγονι παραπάνω από ολα. Δεν έχω ρίξει ποτέ σε καθιστο! Μπράβο σε όλους τους συναδέλφους για τις επιτυχίες τους. Και στα ταιρια τους!!! Εγώ αύριο ελπίζω να το χουφτωσω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507217

    Ησυχία σήμερα στα πιο πολλά καρτερια αλλά  όσα πουλιά υπάρχουν είναι ψιλιασμενα πλέον και ερχόντουσαν η πολύ ψηλά η εξυναν το έδαφος ανάμεσα στις ελιές. Είδα περισσότερα από χθες , εριξα σε 4 πήρα 2!!!!! Το δεύτερο επεσε απο πολυυυυυυυ ψηλά με nsi classica 7,5. Το χουφτωσαμε και φέτος λοιπόν!!! Και τα σημερινά και τα χθεσινά πουλιά που πήραν οι υπόλοιποι ήταν ενήλικα με όλα τα χρώματα αλλά χωρίς ίχνος λίπους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #507228

    Σημερα το πρωι πηγαμε με τα γεροντια σε μια ρεματια υποπτη γιατι ειχανε δει 5-6 πουλια..

    Οντως πηρανε απο 1 πουλι, σε εμενα δεν περασανε…μαλλον περασανε αλλα επειδη δεν μπορω να κατσω πολυ ωρα ακινητος στο κυνηγι ειχα παει περπατητο μπας και ξεκλαρωσω κανενα και με την ευκαιρια ελαφρυνα απο το βαρος μια αχλαδια…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507230

    Τάσο κι εμένα ένα ζευγάρι λίγο πριν φύγω το πρωι με έπιασε με την αχλαδα στο στόμα :yahoo: και δεν προλαβα να τους ρίξω. Χαλάλι γιατί όποιος δεν έχει φάει αχλάδια από παρατημένη αχλαδια απλά χανει 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #507231

    Μητσο ξεχασα να πω…

    Διαφημηση δεν κανω σε φυσιγγια γιατι δεν ξερεις αν αυριο θα εχουνε την ιδια συνταγη ή αν θα βγουνε πατατες

    Για τα rio 32gr σε 8αρι, με τσοκ 3 η κατω και 2 η πανω σε χαρτονι για να δω κατανομη και πλαστικο μπετονι να δω διατρηση , αποτελεσμα το ιδιο με τα καφε λαμπρο …μπορει (για να μην με βριζουνε καποιοι και να με λενε ιεροσυλο) να ταιριαξε στο οπλο ….το μονο που εχω να πω ειναι οτι με αφησε κατενθουσιασμενο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507233

    Έχω ήδη προμηθευτεί 10 κουτιά σε 9αρι και η επόμενη αγορά θα είναι αλλά 10 σε 8αρι. Είναι πολύ μεγάλη η maxam που βγάζει τα rio και τα saga και αλλαγές στα set up δεν γίνονται τόσο εύκολα πιστεύω.  Αύριο που νομίζω ότι θα έχει βάλει πουλιά με τον καιρό που δίνει θα πάω απογευματινό σε μέρος που σκάνε κοντά τα τρυγόνια και θα δω τι κάνουν τα rio με το **** της Vinci. Πάντως είναι πολύ προσεγμένο φυσίγγια εμφανισιακά τουλάχιστον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507239

    Είναι αυτό που λεμε πισω εχει η αχλαδα την ουρα……..χεχεχεε :yahoo:  :yahoo: :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #507240

    Εγώ πάλι, σήμερα απόγευμα, στο ίδιο σημείο με εχτές (ημιορεινή ρεματιά μέσα σε ελαιώνα, δηλ. όχι τρυγονότοπος) το “μάτωσα”, αλλά… δυστυχώς, δεν το “χούφτωσα”! Έπεσε μακρυά, δεν είδα καλά – καλά πού ακριβώς και σε πολύ “ζαβό” μέρος…! Θα προτιμούσα να μην το είχα σκαγιάσει καν…! Δεν πειράζει όμως, αυτά έχει το κυνήγι, και δη, χωρίς πουλόσκυλο…! Τουλάχιστον, είδα και απόψε αρκετά τρυγονάκια (6 – 7), αλλά πετούσαν στην κυριολεξία σαν “βέλη” και μάλιστα χαμηλά, ελάχιστα πιο πάνω από τα ελαιόδεντρα…! Αύριο πάλι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507241

    Ζάχαρη σκέτη Bill! Ούτε πότισμα ούτε φαρμάκι και δηλητήριο ούτε όμορφες στο μάτι αλλά η γεύση τους τα σπάει!!!

    Στο απογευματινό ψόφια πράματα. Ένα πήρε ο φίλος μου άλλο ένα τουφεκισε ο ξάδερφος. Εγώ μια φετινή κουρουνιτσα ξαποστειλα και τρυγονι ούτε που είδα. Αύριο παλι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #507242

    Έχω ήδη προμηθευτεί 10 κουτιά σε 9αρι και η επόμενη αγορά θα είναι αλλά 10 σε 8αρι. Είναι πολύ μεγάλη η maxam που βγάζει τα rio και τα saga και αλλαγές στα set up δεν γίνονται τόσο εύκολα πιστεύω. Αύριο που νομίζω ότι θα έχει βάλει πουλιά με τον καιρό που δίνει θα πάω απογευματινό σε μέρος που σκάνε κοντά τα τρυγόνια και θα δω τι κάνουν τα rio με το **** της Vinci. Πάντως είναι πολύ προσεγμένο φυσίγγια εμφανισιακά τουλάχιστον.

    <hr />

    i hunt therefore i am

     

    ποσο τα πηρες φιλαρακο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507243

    Καλημέρα Περι! 6.70

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507244

    Μητσο με πριζωνεις!!! Αν οντως αρχισαν τις μετακινησεις…. θα με κανεις να τρεξω στα παραλια την Κυριακη! Ακομα ο μηνας εχει 27…συνηθως μετα τις 3 του μηνα αρχιζω τα παραλιακα!!!  :scratch:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,546 έως 4,560 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων