ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,606 έως 4,620 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #507641

    Καλημέρα….

    Αττική…..ΦΟΛΑ….σήμερα!

    Έλεος όμως…..ή κυνηγάς ορτύκια…ή κυνηγάς τριγώνια! Είναι αδιανόητο να βγαίνεις για ορτύκια….και να κάνεις περπατητό για τριγώνια.

    Να είσαι σαν σημαδούρα με τα πορτοκαλί….να σφυράς και να φωνάζεις στα σκυλία σου….να κοιτάς ψηλά μήπως και περάσει κανένα τριγώνι αντί να κοιτάς τα σκυλιά σου…μην τυχόν και πετάξουν κανένα ορτύκι…και να γράφεις στα παλαιότερα των υποδηματών σου…όλους όσους έχουν πιάσει καρτέρια και προσπαθούν να είναι αόρατοι μήπως και τουφεκίσουν κανένα τριγώνι.

    Δεν έχει ορτύκια? βάλε τα σκυλία σου μέσα….ξεντύσου από τα πορτοκαλί…και πιάσε πόστο. Μην γ@μ@ς και τους άλλους…σουλατσάρωντας στα καρτέρια.

    Όλα τα κυνήγια μαζί δεν μπορούν να γίνουν….δεν μπορεί να βγαίνω για μπεκάτσα και να τουφεκάω τσίχλες και κοτσύφια…..δεν μπορεί να βγαίνω για αγριογούρουνο και να τουφεκάω φάσες.

    Βάλτε μυαλό ορισμένοι…αυτά δεν είναι κυνήγια….κωμωδία του απελπισμένου είναι.

    Καλημέρες….

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #507644

    Καλημερα σε ολους…

    Συμφωνω απολυτα μαζι σου…ολοι το εχουμε αντιμετωπισει αυτο καθε χρονιά , οσα χρόνια κυνηγαει ο καθενας…

    Το θεμα ομως ειναι οτι μενουμε μονο στα λογια , λογια λογια μονο λογια και τιποτα αλλο..

    Θα μου πεις τι να κανουμε ;;

    Δεν ξερω ….αλλα μερικες φορες φτανεις στα ακρα…

    Αν δεν εχει ο καθενας μας αυτοσεβασμό πρωτα και κυρια δεν γινεται τιποτα..

    Παμε στα δικα μας…

    Πηγα για τρυγονια με τα γεροντια…

    Τασογεροντια-τρυγονια 2-0

    Ναι πηραμε 2 τρυγοναρες μεγαλες μεγαλες….τα μαδησαμε και ειδαμε οτι δεν ειχανε φαει τιποτα…..ταξιδιαρικα ή ουρα κοπαδιου που ταξιδευε μετα την βροχη…

    Και για να μην φωναζει ο Βασιλακης…..Κωπαιδα δεν πηγαμε γιατι εχει ενα πρηξιμο α Αρης πανω απο την πατουσα που δεν τον ενοχλει καθολου στο τρεξιμο αλλα του δινω αντιβιοση και τι πλενω με betadine μεχρι την Παρασκευη που θα το ξαναδουμε…..εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι καποιο μικροσκοπικο υπολλειμα απο ενα αγανο που του ειχαμε βγαλει με επεμβαση πριν απο 1,5-2 μηνες…..ειδομεν

    Sorry που τα ειπα ολα τα θεματα σε ενα topic

    Αχιλλεα να πας αυριο…μεχρι την Κυριακη να πηγαινεις

    Μήτσο καποια πουλακια υπαρχουνε……..σημερα εμφανιστηκανε..!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507646

    Αχιλλεα να πας αυριο…μεχρι την Κυριακη να πηγαινεις

    Τασο εννοειται πως θα παω ρε φιλε!!! Μεχρι την αλλη Κυριακη θα πηγαινω…. απλα σημερα μου την εσπασαν ασχημα 🙁 Περιμενα τουλαχιστον λιγη κινηση…. αν μη τι αλλο ειδα και κατι μεγαλα αποδημητικα πουλια, λιγους μελισσοφαγους, αρκετα συκοφαγα….. μου δινουν ελπιδες ολα αυτα. Οτι θα ερθουν, αυτο ειναι σιγουρο. Το ΠΟΤΕ ειναι που μου σπαει τα νευρα B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507648

    Τασογεροντια-τρυγονια 2-0

    Ξεχασα να σου πω μπραβο για τα τρυγονια! :good: Και στα ταιρια του φιλε… :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507649

    Βάλτε μυαλό ορισμένοι…αυτά δεν είναι κυνήγια….κωμωδία του απελπισμένου είναι.

    Αστα να πανε…. :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #507650

    Καλημέρα και πάλι….

    Κάτι μου λέει ότι τα πουλιά κατεβαίνουν από Ιόνιο και Ανατολικό Αιγαίο αφήνοντας την ηπειρωτική χώρα χωρίς πολλά πουλιά.

    Αν δείτε τον καιρό… ο Βοριάς κρατάει καλά σε αυτές τις δυο αποδημητικές γραμμές (Ιόνιο & Ανατολικό Αιγαίο) και θα συνεχίσει να κρατά μέχρι και την άλλη εβδομάδα. Στην ηπειρωτική χώρα…οι άνεμοι είναι μεταβλητοί και μάλιστα γυρίζουν σε Νοτιά από σήμερα το βράδυ.

    Δεν είναι τυχαίο ότι εχτές που είδαμε πουλιά στην Αττική…στις Ανατολικές Κυκλάδες την Μυτιλήνη και στην Δυτική Ελλάδα (Πρέβεζα, Μεσσολόγι κτλ) είδαν μεγαλύτερα περάσματα.

    Το ΣΚ…η πρόβλεψη μου είναι ότι (οι κυνηγοί της Αττικής) αξίζει να πάμε για μπάνιο ή για ψάρεμα. Μακάρι να κάνω λάθος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #507663

    Για χθες έγινε πέρασμα από ότι ακούγετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507670

    Τρυγόνια εδώ χθες και σήμερα αφαντα. Παρ’όλο που ο τόπος ειδικά χθες είχε γεμίσει συκοφαγια και μελισσοφαγους τα τρυγόνια δεν ξεπεσαν στα μέρη μας ( κεντρικη Εύβοια ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507671

    Για σου ρε Τασουλη…. :bye: ………!

    Ενταξει ρε φιλε μην τρελενεσαι κιολας… :yahoo: ……παντος εγω προς στιγμη απογευμα για τρυγονια δεν εχω καταευει………. :unsure: …..περιμενω να ακουσω οτι επεσε κανα ορτυκακι για να κατευω καμια βολτα το απογευμα . :good:

    Λορδε μου αυτο το προβλημα ειναι……… :negative: ………. απο ανα νταν παπανταν …………δυστηχως ολοι τα θελουν ολα και χειροτερο αυτοι που εχουν σκυλια οπως ειπες για να τους <<ξεπετουν>> κανα ορτυκι και οχι για να τους το φερμαρουν………!

    Παντος εχω κι εγω ενα παραπονο απο αυτους που κυνηγουν τρυγονια……….κρυβονται και παρολου που σε βλεπουν να κυνηγας ορτυκια δεν μιλανε για νας τους εντοπισεις και υπαρχει περιπτωση να τους ντουφεκισεις κατα λαθος μιας και δεν φαινονται παρα μονο οταν τους κοντεψεις ……. :negative: ……ο θεος να βαλει το χερι του φετος παλι……!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507694

    Τρομερο τουφεκιδι σημερα!!!! Δεν αφησαν μελισσοφαγο ζωντανο οι ελεηνοι  :negative:  ασε που απαγορευονται κιολας!!!  :negative:  Τελοσπαντων…  ειδα 1-2 κοπες σημερα των 5 και 3 πουλιων πολυ ψηλα!!!! Μεσουρανα!!!  :wacko:  Με λιγα λογια ηρθα για ακομα μια φορα παπαγαλος και εχει ο θεος!!!  :good:  Προς το παρων δεν μας θελει ακομη…. που θα παει ομως!!! Τα θελω εγω και με το ετσι θελω θα τα παρω!!! Οταν ζυγωσει η ωρα…..  B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #507696

    Φίλε Winchester καλή σου μέρα!!

    Με φιλική διάθεση και μπόλικη δόση χιούμορ….επειδή διακρίνω μια μανία να τουφεκίσεις….σου προτείνω να πάς σκοπευτήριο να ξεχαρμανίασεις!!

    :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507702

    Φίλε Winchester καλή σου μέρα!! Με φιλική διάθεση και μπόλικη δόση χιούμορ….επειδή διακρίνω μια μανία να τουφεκίσεις….σου προτείνω να πάς σκοπευτήριο να ξεχαρμανίασεις!! :rose:

    Παιζεις με τον πονο μου Λορδε?  🙁  Απλα ακομα να γυρισει ο τροχος…. να με θελει λιγο ρε φιλε!!!! Λιγο οχι πολυ, μου βγαλανε την ψυχη φετος!!! Τοσο θελω…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507707

    Ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει!!! Σε γνωστη τοποθεσια για τρυγονια (που ημουν και εγω σημερα) θεαθηκαν καποια πουλια οντως…. ειδα 2 κοπες και 3-4 στο ξεκλαρωμα!!! Ε οχι ομως να μεταδιδεται -παλι απο γνωστα κυκλωματα- οτι εγινε χαμος σημερα απο τρυγονια!!!! Ελεος ρε γ@μωτο…. οι 140 τουφεκιες απο τις 150 ηταν πανω στους μελισσοφαγους!!!! Γιατι ρε παιδια να πρεπει ολα να μεγαλοποιουνται????? Γιατι να λενε ψεματα????? Ααααααααααα ΝΑΙ !!!!! “Ε ρε φιλε πως θα πουλησω αμα λεω πως δεν μπηκαν πουλια????”  :negative:  :negative:  Το ιδιο πραγμα γινετε και με τις τσιχλες. Μολις φανουν 100 πουλια μεχρι το απογευμα ερχονται πληροφοριες για χιλιααααααδες τσιχλες!!!!! Καπως ετσι εγινε και σημερα….. Με πηραν μεχρι τωρα 6 ατομα τηλεφωνο για να τους πω αν ειχε πουλια γιατι ακουσαν πως εγινε χαμος…. Τι να πεις!!!!  :unsure:  Αρχισα να πιστευω και εγω στο τελος πως στην περιοχη που ημουν ειχε πουλια…. αλλα αορατα για μενα!  :yes:  Εχει μια βδομαδα που φοραω γυαλλια και σας πληροφορω οτι βλεπω ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!!!!!!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #507710

    Συμφωνώ απολύτως… αυτό γίνεται υπερβολικά και στις τσίχλες …αλλα αυτό που είπες είναι όλα τα λεφτά…

     “Ε ρε φιλε πως θα πουλησω αμα λεω πως δεν μπηκαν πουλια????” 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507713

    Πρόπερσι μπαίνω σε κατάστημα να πάρω φυσίγγια. Διαλέγω αυτά που θέλω και πάω στο ταμειο. Τσιχλοκοτσυφα , ρωτάει ο μαγαζάτορας. Ναι του λέω εγω. Να πας στο τάδε μέρος μου λέει τα κάψανε χθες. Μα εκεί ήμουν του λέω και ο τυχεροτερος έριξε 15 φυσίγγια!!! Μασαγε τα λόγια του ο καημένος! Το να γίνεται η τρίχα τριχιά είναι διαχρονικό φαινόμενο και δεν έχει συνορα!!! Πήγε το ξαδερφακι για τρυγόνια σημερα. Τίποτα παλι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,606 έως 4,620 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων