ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,696 έως 4,710 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #514407

    Kαλησπερα σε ολλουs ,μετα απο ενα διημερο κυνηγι οπωs ειχα πει κοντα στο χωριο τα αποτελεσματα ειναι τα εξηs 2 τρυγονια 2 αγριοπεριστερα 2 αλεπουδεs 3 κουρουνεs 1 καρακαξα.Συνολικα ειδα περιπου 10 τρυγονια 1 αεκτζη και παραπολλα αγριοπεριστερα αυτα και στιs 2 μερεs κυνηγι,ελπιζω οσοι πηγατε πρωτεs μερεs να περασατε καλα και οσοι δεν πηγατε υπαρχουν και οι επομενεs μερεs καλη συνεχεια σε ολλουs.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #514408

    <p style=”text-align: center;”>Καλησπερα και απο μενα και καλη και ασφαλη σεζον σε ολους.  Χτες σε περιοχη  περιξ Δυδιμοτειχου ειδα αρκετα πουλια τουφεκισα καποια πηρα 3 τριγονια σηκωσα και ενα ορτυκι χωρις να το παρω.Σήμερα στην ιδια περιοχη αλλο ποστο περασαν σαφως λιγοτερα πουλια δινοντας ελαχιστες ευκαιριες βολης,αποτελεσμα 0.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    spiros στις #514421

    Γεια χαρα σε ολους! Τα πρωτα πρωτα μου δυο τρυγονια λοιπον τα πηρα με ενα ντουμπλε! κατι που εξεπληξε και εμενα τον ιδιο. Πραγματικα λεβεντοπουλα, ενω με ειδαν διατηρησαν την πορεια τους σταθερη κατα πανω μου! Εχω δυο αποριες ομως και αν μου τις ελυνε καποιος θα ημουν ευγνωμων. 1ον οπως φαινεται και στην φωτο το ενα πουλι εινα φετινο καθως ειναι και πιο μικρο και εχει πολλα μαυρα φτερα ενω το αλλο παλιο. Αυτο πως γινεται, εννοω ωριμαζουν τα πουλια που γεννηθηκαν πριν 2 μηνες τοσο γρηγορα ωστε να βρουν ταιρι? και 2ον γιατι εδω και 15 μερες ενω ακουγαμε τα τρυγονια να κελαηδουν πλεον εχουν σταματησει εντελως ,  σημαινει οτι ερχεται η ωρα της αποδημιας τους η κατι αλλο συμβαινει?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514423

    Αν μη τι άλλο γραφικότατος παπαρας όπως ηταν παντα οταν εγραφε εδώ μεσα………αλλα και εκει που γραφει τωρα (επιδει ΑΠΛΟΣ παρακολουθώ το εν λογο σα’ι’   ) μιας και υπαρχουν καποιοι που γραφουν πεντε αξιολογα πραγματα εκει μεσα …….ο εν λογο κυριος μονο μπουρδες γραφει , που για να τις καταλάβεις  , πρεπει και να τις διπλο – τριπλο διαβασεις και οι περισοτεροι του βαζουν χερι κάθε λιγο………..! :wacko:

    Οποτε καλα εκανε και λακισε από εδώ μεσα……..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :good:

    Τωρα στα δικα μας ………εκανα χθες μια βολτα το πρωι στα παλια μου λημερια ( στο χωριο ) πηρα τον αερα μου και το απόγευμα πηρα το καραβι της επιστροφης για την τσιμεντουπολη………..!!!!!

    Ελπιδες πια για κανα περασμα ………!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514426

    Σπυρο το ότι σου πέρασαν 2 μαζί δεν σημαίνει ότι είναι είναι και αναπαραγωγικό ζευγάρι.  Απλά σμίγουν και περιφέρονται μαζι. Το γουργουρητο το έχουν κόψει στα μερη μου εδώ και ένα μήνα. Τα τρυγόνια ήδη από αρχές Αυγούστου αρχίζουν να μετακινούνται. Εγώ πήγα χθες και με καβαλάει ένα ζευγάρι προλαβαίνω μια μπηχτη της απελπισίας ανάμεσα στα πλατάνια χωρίς αποτέλεσμα. Πάνε καμία 200αρια μέτρα και ξαναγυρνανε. Περνάνε περί τα 40 μέτρα και τα χαιρετάω με ένα άστοχο ντουμπλε. Αυτά Σπύρο ηταν σίγουρα…..αρσενικά!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #514428

    ειναι καπιοι τυποι ,που εχοντας ψευδονημο ,μηλαν ασχημα προς εμενα , εγω εχω το θαρος να εχω το πραγματηκο μου ονομα, εσεις που ειστε δειλοι ομως δεν το εχετε , γιαυτο μηλατε ετσυ , αλλα εαν ψαξω με καπιο ειδηκο θα μπορεσω να σας ανακαλυψω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #514429

    ΖΗΤΑΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΗ ΝΑ ΒΑΛΗ ΣΕ ΤΑΞΗ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΑ ΤΥΜΟΡΟΝΤΑΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΟΤΙ ΜΥΝΗΜΑ ΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΒΡΥΖΩΝΤΑΣ  ΕΜΕΝΑ ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΥΜΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ .  δεν ειμαστε ολοι γραματηζουμενοι οπως εσεις, τι να κανουμε , ουτε εχω σπουδαση υπολογηστη για να βρω το συστημα που διωρθονη τα λαθη , οπως κανετε εσεις και το παιζετε εξυπνοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #514430

    τα λογια που ειπαν οι ποιο πανω κυριοι , επηδη ειπα οτι εχουν πολυ καιρο να γραψουν ειναι      ΒΛΑΚΑΣ , ΑΧΜΑΚΗΣ,ΠΑΠΠΑΡΙΕΣ ,ΜΑΛΑΚΙΕΣ ,ΠΙΩΜΕΝΟΣ, ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ,ΠΑΠΠΑΡΑΣ, ΓΡΑΦΙΚΟΤΑΤΟΣ ΠΑΠΠΑΡΑΣ , ΜΠΟΥΡΔΕΣ , δεν τους λεω εγω εστι ,  γιατι εχω τους λογους μου ,ουτε εχω πει κανεναν ποτε , τους ευχομαι να ειναι καλα οι ανθρωποι, και εστι να φεροντε και στους αλλους κυνηγους  με ευγενια  επηδη  δεν συμφωνουν μαζη τους , και φανταζουμε οταν βρουν αλλους κυνηγους στο βουνο πως θα  συμπερηφερθουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514431

    Προκαλείς και μετά απαιτείς σεβασμο; Ο δικός σου σεβασμός στο φορουμ που σε φιλοξενει που ειναι; Και απειλείς και από πάνω ότι θα μας κάνεις και μήνυση. Ποιος είσαι ρε μεγαλε; Και τι θα μου κάνεις άμα με βρεις; Θα με πλακωσεις στο ξύλο η θα με στείλεις στο δικαστήριο επειδή σου λέω ότι γράφεις μπούρδες;  Ε τότε και εγώ θα πάρω τηλέφωνο τη θηροφυλακη  στη Σάμο και θα σε δώσω στεγνά άρχοντα που έγραφες εδώ(και αλλού προσφατα) ότι προτιμάς τον Αύγουστο να τουφεκας κεφαλαδες και κισσες που είναι απαγορευμένα είδη παρα τα χτηκιαρικα κοτσύφια. Παραδέχεσαι την ΛΑΘΡΟΘΗΡΊΑ ΣΟΥ με το ονοματεπώνυμό σου.Συγχαρητήρια λοιπον.Αυτό το παιχνιδάκι με τις απειλές λοιπόν μάστορα άστο γιατί δεν σε παιρνει γιατί τα γραπτά μενουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #514432

    προτιμο αλλα δεν το κανω επηδη απαγορευεται , παλια πριν απαγορευτουν το εκανα το 1986 τωρα οχι ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    spiros στις #514433

    Σπυρο το ότι σου πέρασαν 2 μαζί δεν σημαίνει ότι είναι είναι και αναπαραγωγικό ζευγάρι. Απλά σμίγουν και περιφέρονται μαζι. Το γουργουρητο το έχουν κόψει στα μερη μου εδώ και ένα μήνα. Τα τρυγόνια ήδη από αρχές Αυγούστου αρχίζουν να μετακινούνται. Εγώ πήγα χθες και με καβαλάει ένα ζευγάρι προλαβαίνω μια μπηχτη της απελπισίας ανάμεσα στα πλατάνια χωρίς αποτέλεσμα. Πάνε καμία 200αρια μέτρα και ξαναγυρνανε. Περνάνε περί τα 40 μέτρα και τα χαιρετάω με ένα άστοχο ντουμπλε. Αυτά Σπύρο ηταν σίγουρα…..αρσενικά!!!!!!!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Ευχαριστω για την απαντηση! Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα ασχολουμαι με το συγκεκριμενο θηραμα και πραγματικα ο τροπος με τον οποιο πεταγονται αναμεσα απο καλαμιες ειναι απιστευτος..για το περπατητο αναφερομαι..συναντησα μερικα πουλακια και οι τουφεκιες μου πηγαν στραφι..τρομεροι ελιγμοι!!! Αυτα τα 2 τα πηρα σε καρτερι..ευελπιστω να παρω και αλλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514444

    Μήτσο άστο μην ασχολείσαι άλλο,θα επιληφθώ εγώ του θέματος……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514445

    Αντι να καθεσε και να απειλείς , το καλυτερο θα ηταν να ζητήσεις πρωτα μια μεγαλη συγνωμη από τα παιδια που εχουν το φορουμ , γιατι όταν τους λες να πανε να το κλεισουν είναι σαν να τους λες ότι αυτό που κανουν είναι αχρηστο , αρα τους αποκαλεις εμεσως πλην σαφως αχρειστους ……..αρα ποιος πρεπει να καταγγειλει τον αλλον ……..;;;;;;;;;;;

    Μετα πρεπει να ζητήσεις μια μεγαλη συγνωμη από οσους γραφουν εδώ μεσα και αποτελουν μια παρεα την οποια εσυ κατά την γνωμη σου την αποκλεισες και καλα εκανες ……..( στεναχωρια μας ) ……….αφου και εμας μας αποκαλεις εμεσως πλην σαφως αχρηστους , αφου συνεχειζουμε να ασχολούμαστε ακομα με αυτό……….

    Όταν τα κανεις όλα αυτά εγω προσωπικα θα σου ζητησω σηγνωμη…….ως τοτε απλος αναμενω , όπως , μετα από ένα και πλεον χρονο που εχεις να γραψεις εδώ μεσα και  εισαι μελος σε άλλο σα’ι’τ  ιδιας ενασχόλησης (διεραταμαι ) ξαφνικα από το πουθενα εμφανιζεσε και μας αποκαλεις ΕΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ …………ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ……..

    ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΕ ΣΕΝΑ……… :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #514446

    Πολύ λίγα τα πουλιά το πρωινό της έναρξης, παρ’ όλο που αλλάξαμε μέρος κατά στις

    εννιά και πήγαμε στο ποτάμι που έχει πλατάνια και νερό, λίγες και οι ντουφεκιές που

    ρίξαμε.

    Είδαμε και λίγα συκοφάγια και πολλά κοτσύφια.

    Καλά να ήμαστε ……. :rose: ….και του χρόνου καλύτερα..!!!!!

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514447

    Καλα περασετε ……;;;; :good:

    Αυτό είναι το ζητουμενο…….!!!!!! :good:  :good:

    Τα ομορφα θα ερθουν μετα τις 15 / 10 :good:  :good:  :good:

    Το επιασες το υπονοουμενο παπουλη ……..αυτά με τις μακριες μυτεεεεεες…… :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,696 έως 4,710 (από 4,919 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων