ΖΩΝΕΣ ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΗΣ

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #44940

    Παιδιά,από όσο ξέρω,στά Γιάννενα καί στά Γρεβενά,οι μόνοι δρόμοι πού έχουν κλειστεί μέ “μπάρες” είναι αυτοί πού οδηγούν στόν “πυρήνα” τής Βάλλια Κάλντα.Πουθενά αλλού δέν τίς έχω συναντήσει.

    Γιά τήν μείωση τών πληθυσμών,φίλε Γιάννη,πιστεύεις ότι ευθύνονται κυρίως οι κυνηγοί;Καί άντε γιά τίς πέρδικες πού είπες.Γιά τά τρυγόνια καί τίς φάσσες,πού ξεκινάνε τό ταξίδι τους,από τίς χώρες πού κυνηγάνε στίς φάρμες τί ευθύνεται;Γιά τίς τσίχλες πάλι;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #44941

    Εγώ πάλι, θα ήθελα να μάθω ποιά απαγόρευση έχει φέρει το επιθυτό αποτέλεσμα κατά τη γνώμη σας, γιατί εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ καμμία !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    JATH51 στις #44943

     

    ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΠΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ.

    ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΘΙΓΟΜΕΝΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΙ Ο ΤΟΖ 34. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΠΟΙΟΥ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #337245

    Φίλοι μου, κι εγώ την δική μου άποψη εκφράζω χωρίς να καταδικάζω κανενός συναδέλφου την γνώμη. Ίσα ίσα όλες τις κρατάω και τις σέβομαι και τις ξανασκέπτομαι.

    Φοβάμαι όμως ότι μας έχουν βάλει όλους στο τριπάκι των απαγορεύσεων σαν φάρμακο στα δεινά που αντιμετωπίζει το κυνήγι.

    Και θα ήθελα να σας θυμίσω ότι το κράτος το βόλευε αυτή η τακτική, γιατί δεν είχε επαρκείς πόρους κάθε είδους για να αστυνομεύσει και να προστατεύσει. Κατέφευγε λοιπόν σε αυτή την πρακτική επί χρόνια και τι έγινε; Πληθύνανε (συγνώμη για τα Ελληνικά μου) τα θηράματα; Σταμάτησαν τα εγκλήματα οι λαθροθήρες; Ίσα ίσα αυτοί ευνοούνται από τις απαγορεύσεις αφού δρουν ανενόχλητοι πλέον. Για να καλυφθεί αυτό το κενό δεν πληρώνουμε κάποια επιπλέον χρήματα όλοι μας, και δημιουργήθηκε η Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή, η οποία παρ’όλα όσα λέγονται ή γράφονται έχει κάνει φοβερή δουλειά, ψυχολογική κυρίως!

    Κλείνοντας, θα ήθελα να πω ότι γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να προσέχουμε διπλά πριν να κάνουμε οποιαδήποτε πρόταση νέας απαγόρευσης. Στην Ελλάδα ζούμε, σκεφτείτε το, καμμιά απαγόρευση έστω και προσωρινή δεν ανακαλείται και καμιά δεν έρχεται μόνη της. Ας μην βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    toz34 στις #45018

    Η Ομοσπονδιακη Θηροφυλακη  ειναι ενας ειδος αυτοπεριορισμου και αυτοελεγχου που δειχνει την σοβαροτητα με την οποια αντιμετωπισαμε το θεμα της λαθροθηριας.Το ιδιο σημαντικο μετρο θα μπορουσαμε να εφαρμοσουμε και για καποιους συγκεκριμενους βιοτοπους που πασχουν απο την νυχτερινη λαθροθηρια και απο την υψηλη οχληση απο νομιμους κυνηγους λογω της μεγαλης ευκολιας προσβασης.ενας τετοιος αυτοπεριορισμος θα λειτουργουσε προς οφελος του θηραματος και των κυνηγων κατα την γνωμη μου.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων