ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    horigos στις #178372

    Την πιο μακρινή μου τουφεκιά σε τρυγόνια την ειχα κάνει Σεπτέβριο του 1993 στο Καλαμίτσι της Πρέβεζας σε μία μπλοκάδα με 200 πουλιά και, που είχε μπει από θάλασσα και την είχαν τουφεκήσει άλλα 10 τουφέκια και μόνο εγώ ξεκρέμασα και μάλιστα το με δύο σκάγια Νο7 κολλημένα και με την αριστερή από το Simson το 60Ε κατασκευής 1971 του πατέρα μου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #178377

    Μακρινές ντουφεκιές σε τρυγόνια Σεπτέμβρη όμως στα μπασίματα έχω να θυμάμαι με το παλιό AZ-20 της maionchi.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #178378

    Μακρινη τουφεκια σε τρυγωνι δεν εχω κανει γιατι δεν τα βαραω μακρια,δυο τουφεκιες εχουν χαραχτει ανεξιτιλα στο μυαλο μου,η μια απο ενα ξαδελφο μου με benelli m1 απο τις παλιες τις ξυλινες με τα σκοπευτικα και φουσεκι SMI Ιταλικο Νο9 που κατεβασε ενα τρυγωνι απο πολυ ψηλα,και η δευτερη μια τουφεκια του φιλου μου του Παναγιωτη με την 303 μου και ενα φουσεκι του Τριμμη κιτρινο Νο 10 που κατεβασε με ενα σμπαρο 2 τρυγωνια απο τα μεσουρανια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #289899

    Μακρινές ντουφεκιές σε τρυγόνια Σεπτέμβρη όμως στα μπασίματα έχω να θυμάμαι με το παλιό AZ-20 της maionchi.

    σε εμποριου φυσσιγγι εκτος απο το az 20,που τωρα λεγεται ns 20 classica και ειναι πραγματι φοβερο για τρυγονι ,ενα αλλο παρα πολυ καλο φυσιγγι ειναι και το MB 32 CLASSIC της BP, 8ν (2,3mm) ,μαλακο, και πολυ συγκεντρωτικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #289898

    Μακρινές ντουφεκιές σε τρυγόνια Σεπτέμβρη όμως στα μπασίματα έχω να θυμάμαι με το παλιό AZ-20 της maionchi.

    Ακριβώς. Με το συγκεντρωτήρα που πλέον τρομάζουμε να τον βρούμε σε φυσίγγια της NSI. Κάποτε γέμιζε κατά κόρον με τον αποσπώμενο πάτο. Ακόμα και στο σκοπευτήριο, όλα τα ρεκόρ της εποχής, με AZ20 24γρ είχαν γίνει. Και το δικό μου προσωπικό ρεκόρ, επίσης με ΑΖ20. Φυσιγγάρα, σε όποια γραμμάρια και να το έβρισκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #178379

    ΤΟRTORA 33GR , VELOX 32GR , PERCORSO 36 GR , CLASSICA 32 GR , ANATRA 40 GR, HEAVY LOAD 42 GR ,αυτα ερχονται στο μυαλο μου που εχουν συγκεντρωτηρα ποτηρι με αποσπωμενο πατο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #178380

    Φιλικα θα το ξαναπω,το θεμα εδω ειναι ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΕ ΤΡΥΓΟΝΙΑ,μην γραφετε για τα φυσιγγια ,υπαρχουν αναλογα θεματα ανοιγμενα ρε παιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #289897

    Ακριβώς. Με το συγκεντρωτήρα που πλέον τρομάζουμε να τον βρούμε σε φυσίγγια της NSI. Κάποτε γέμιζε κατά κόρον με τον αποσπώμενο πάτο. Ακόμα και στο σκοπευτήριο, όλα τα ρεκόρ της εποχής, με AZ20 24γρ είχαν γίνει. Και το δικό μου προσωπικό ρεκόρ, επίσης με ΑΖ20. Φυσιγγάρα, σε όποια γραμμάρια και να το έβρισκες.

    Εναρξη 2005 Λαγυνα Εβρου. Στο λοφο πισω απο το νεκροταφειο (για οσους ξερουν το μερος). Τραβερσα με δικανο*/** 76 εκ 18,4 με CLUB 24. Βολη με **

    Το πουλι "εσκασε" στον αερα, αποσταση τουλαχιστον 30 μετρα (στο περιπου)Το αναφερω γιατι ειναι μια απο τις πιο ομορφες εικονες σε ντουφεκια που εχω απο κυνηγι. :angry:

    Εν οψη της εναρξης ευχομαι σε ολους τετοιες ντουφεκιες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #289896

    Εναρξη 2005 Λαγυνα Εβρου. Στο λοφο πισω απο το νεκροταφειο (για οσους ξερουν το μερος). Τραβερσα με δικανο*/** 76 εκ 18,4 με CLUB 24. Βολη με **

    Το πουλι "εσκασε" στον αερα, αποσταση τουλαχιστον 30 μετρα (στο περιπου)Το αναφερω γιατι ειναι μια απο τις πιο ομορφες εικονες σε ντουφεκια που εχω απο κυνηγι. :angry:

    Εν οψη της εναρξης ευχομαι σε ολους τετοιες ντουφεκιες!!!!

    Αμην Λευτερη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #289894

    Φιλικα θα το ξαναπω,το θεμα εδω ειναι ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΕ ΤΡΥΓΟΝΙΑ,μην γραφετε για τα φυσιγγια ,υπαρχουν αναλογα θεματα ανοιγμενα ρε παιδια.

    Δεν το κατάλαβα Δημήτρη το πώς το εννοείς το "εκτός θέματος". Δηλαδή αν γράψω ότι έχω σκοτώσει τρυγόνια στα 50 μέτρα είμαι εντός και αν αναφέρω το φυσίγγι είμαι εκτός;

    Μήπως κάποιος γίνεται παράλογος;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #289891

    Πιτσιρικάς δίπλα στον πατέρα μου σε ολοήμερο καρτέρι τρυγονιού στην έναρξη. Σκάει μύτη ένας θείος και έρχεται κοντά να μας χαιρετίσει κρατώντας ένα τρυγόνι. Πάρτε και αυτό, μας λέει. Δεν κυνηγούσε αλλά ερχόμενος είδε ένα τρυγόνι να κάθεται σε ένα ξερό. Είχε πεταμένο μέσα στο αργοτικό ένα Baikal πλάγιο της κακιάς ώρας και 2-3 φυσίγγια ν.4 χειμωνιάτικα. Κατέβηκε και του έριξε μια τουφεκιά με την αριστερή. Μέτρησε 90 βήμάτα όταν πήγε να το πάρει :angry: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #289890

    Δεν το κατάλαβα Δημήτρη το πώς το εννοείς το "εκτός θέματος". Δηλαδή αν γράψω ότι έχω σκοτώσει τρυγόνια στα 50 μέτρα είμαι εντός και αν αναφέρω το φυσίγγι είμαι εκτός;

    Μήπως κάποιος γίνεται παράλογος;

    Με παρεξησες Λεωνιδα,αλλα νομιζω οτι υπαρχει αλλου χωρος για τα φυσιγγια με αποσπωμενο πατο που θα ενδιαφερει πολλους συναδελφους.Αυτο εννοω και τιποτα παραπανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #289888

    Με το ΑΖ-20 ειχα κανει και γω τις πιο ωραιες τουφεκιες μου σε τρυγονια, με αποκορυφωμα ενα που ερχοταν απο τη πλατη μου και επεσε σε ενα υποστεγο μιας κοντινης εκκλησουλας.

    Αυτο ομως που θα μου μεινει αξεχαστο ηταν το πρωτο που περνουσε τραβερσα απο τα καρτερια, και το κρατησα με το 36αρι. Βηματα γυρω στα 30, το θεμα ομως ειναι οτι πρεπει να ψηλωσα τουλαχιστον 10 ποντους ετσι οπως το κρατουσα στο κρεμασταρι μου κεινο το πρωι.

    Και κεινο το φυσιγγι ηταν ιδιογομωση :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #178382

    Εξαιρετικες μακρινες τουφεκιες στα τρυγονια εχω κανει με τα NSI 20 clasic.Πολυ καλο φυσιγγι αλλα ακριβο!!Εχω κανει ομως μακρινες πολυ καλες βολες και με τα ΜΑΧ32 του Στοκα.
    Φετος σκεφτομαι να γεμισω μερικα για τα τρυγονια αλλα επειδη δεν εχω καθολου πειρα σε γομωσης χαμηλου βαρους φοβαμαι μην βγει "μαπα το καρπουζι" και "φαω πατατα"!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #289886

    Δεν το κατάλαβα Δημήτρη το πώς το εννοείς το "εκτός θέματος". Δηλαδή αν γράψω ότι έχω σκοτώσει τρυγόνια στα 50 μέτρα είμαι εντός και αν αναφέρω το φυσίγγι είμαι εκτός;

    Μήπως κάποιος γίνεται παράλογος;

    To πιο τρελό αποτέλεσμα το είχα μια μέρα με τo alcione με φυσίγγια RC28gr.που μου είχαν απομείνει από το σκοπευτήριο της Πάρνηθας.Στην πάνω κάννη είχα ένα άστρο και σε ένα συγκεκριμένο όχι καλό πόστο αφού πήγα τελευταίος εκείνη την ημέρα πήρα εφτά πουλιά με εφτά τουφεκιές σε απόσταση 45-50μ όλα σέκος και με διαμπερή τραύματα από1-3 σκάγια όλα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων