βοηθεια !!!δεν μαζευεται με τιποτα!!!

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #283312

    …..
    Η περίπτωση του φίλου citizen είναι περίπτωση …. xxxδιόρθωσης!

    [font=”Comic Sans MS”]Ακριβώς, το κλίκερ είναι χρήσιμο στην αρχή μιας Β.Ε., για τις διορθωτικές μεθόδους (έστω και αν γυρίσουμε στην αρχή της Β.Ε.) υπάρχουν άλλοι τρόποι αποτελεσματικότεροι. [/font]

    παντως μολις τωρα με αυτο, συμετειχατε σε ανταλαγη αποψεων

    [font=”Comic Sans MS”]Έχεις δίκιο, φαίνεται πως μ' αρέσει να τρίβομαι στην γκλίτσα του τσοπάνη. Γιαυτό OVER & OUT[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #283311

    οι μέθοδοι εκπαίδευσης είναι όχι δύο αλλά …6 .

    Το κολλάρο εκπαίδευσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με δύο τρόπους,

    [b]α)[/b]όπως είπε ο falcon δηλαδή:

    φωνάζεις,
    δεν έρχεται,
    τιμωρία.

    αυτό λέγεται "θετική τιμωρία"

    ή
    [b]β)[/b] σε πολύ χαμηλή ένταση, τόσο όσο να βλέπεις πως το σκυλί έχει κάτι που το ενοχλεί και ψάχνεται κοιτώντας πίσω του ,γύρω του (όχι δηλαδή οδυνηρά – σκέψου σαν να σου τραβάει εσένα συνεχώς κάποιος το μανίκι – δεν είναι το ίδιο με το να σου ρίχνει γροθιά στο στομάχι) , του λες "ελα" και μόλις σε πλησιάσει σταματάει η χαμηλή ένταση.

    αυτό λέγεται "αρνητική επιβράβευση" και απαιτεί καλής ποιότητας κολλάρο

    Το κολλάρο είναι εξαίρετο [u]εργαλείο[/u] εκπαίδευσης αλλά για ικανούς εκπαιδευτές με εξαιρετικό [u][b]θεωρητικό υπόβαθρο[/b][/u]!!!! Δεν είναι τυχαίο που την δεύτερη μέθοδο την αγνοούν οι 99 στους 100 έλληνες "εκπαιδευτές" κυνηγετικών σκύλων, και δη αγγλικών φυλών (που φημίζονται για την ΑΝΑΓΚΗ τους σε ήπιες μεθόδους)….

    Όλα τα εργαλεία είναι καλά η κακά αναλόγως με τον χρήστη, με το μαχαίρι κόβουμε ψωμί αλλά μπορούμε και να σκοτώσουμε.

    Η κάθε μέθοδος εάν δεν εφαρμοστεί σωστά μπορεί να έχει ανεπιθύμητα αποτελέσματα.

    Εάν υπερβάλλεις στην πρώτη μέθοδο τότε ο σκύλος θα συνδιάσει το έλα με την τιμωρία και θα φεύγει ακόμη πιο μακρυά.

    Εάν υπερβάλλεις στην δεύτερη μέθοδο ο σκύλος μπορεί να μάθει να μην φεύγει από τα πόδια σου.

    τα πιο ισχυρά και ανθεκτικά αποτελέσματα μπορείς να τα έχεις με έναν συνδιασμό των δύο μεθόδων και μαζί και κλίκερ ( δηλαδή να βάλεις στο παιχνίδι και την "θετική επιβράβευση" )

    [color=”#FF0000″]μάλλον πρέπει να γράψω ένα αρθράκι για την θεωρία εκμάθησης….[/color]

    Πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς 1 σχετικό άρθρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #283308

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Ακριβώς, το κλίκερ είναι χρήσιμο στην αρχή μιας Β.Ε., για τις διορθωτικές μεθόδους (έστω και αν γυρίσουμε στην αρχή της Β.Ε.) υπάρχουν άλλοι τρόποι αποτελεσματικότεροι. [/font][/size]

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Έχεις δίκιο, φαίνεται πως μ' αρέσει να τρίβομαι στην γκλίτσα του τσοπάνη. Γιαυτό OVER & OUT[/font][/size]

    Πάντως κ. Γιάννη μπορεί να μην συμετέχετε αλλά ελπίζω να οργανώσεται το σεμινάριο που είχατε σκοπό να κάνετε παλαιότερα για να ξεστραβωθούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #283284

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Ακριβώς, το κλίκερ είναι χρήσιμο στην αρχή μιας Β.Ε., για τις διορθωτικές μεθόδους (έστω και αν γυρίσουμε στην αρχή της Β.Ε.) υπάρχουν άλλοι τρόποι αποτελεσματικότεροι. [/font][/size]

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Έχεις δίκιο, φαίνεται πως μ' αρέσει να τρίβομαι στην γκλίτσα του τσοπάνη. Γιαυτό OVER & OUT[/font][/size]

    Με επιδιόρθωση λαθών δεν έχω ασχοληθεί ακόμη, το έχω όμως στο πρόγραμμα αν και θέλει ιδιαίτερη και ακριβή βιβλιογραφία-dvd (τουλάχιστον εγώ δεν έχω άλλη πηγή εκμάθησης :lol: και δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για σεμινάρια)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    rpo στις #180782

    Το σκυλι πρεπει να ηταν αβγαλτο ολο το καλοκαιρι και απλα τωρα ειναι πορωμενο και τρελαμενο.μετα απο κανα 2 εξοδους καλες θα στρωσει ετσι συμβαινει σε εμενα στο ποιντερ.Μην φοβασαι και μην το μαλωνεις αμα φερμαρει και τουφεκισεις μετα ολα θα κυλανε κανονικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #180816

    Μπα δεν ειναι θεμα βολτας εχω ενα μπιγκλογκεκα 14 μηνων των εχω γυρω στους 5 μηνες οταν μου των εδωσαν ειχε δει θυραμα,αρχισε να απομακρινεται πολυ απο κοντα μου να των πηγαινω 4 ωρες το πρωι βουνο και δυο ωρες το πρωι καμπο να των κουρασο να κυνηγαει κοντα τιποτα δεν καταλαβαινε εβγαζε λαγους και γινοταν χειροτερος να γυρησουμε απο την βολτα να ειναι σαν την καλη ημερα,εχει φοβερο παθος ποιο δυνατο σκυλι δεν εχω συναντησει,χρησιμοποιησα το κολαρο δυο φορες πολυ χαμηλα εγεινε αρνακι μετα απο μια εμβομαδα που δεν το φορουσε παλι τα ειδια να του το βαλω και να ειναι κλειστο ολα ενταξει,τελικα του εφτιαξα ενα ψευτικο και ειναι ολα μελι γαλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278923

    καλησπερα ,θα ηθελα την γνωμη σας εχω ενα θηλυκο ποιντερ 2 χρονων το οποιο το τελευταιο καιρο εχει αρχισει τα δικα του δλδ δεν μαζευτεται με τιποτα οσεσ φορες και να του φοναξω-σφυριξω αυτο το χουι εχει παρουσιαστει τον τελευταιο καιρο.εξαφανιζεται κανα τεταρτο στο οποιο ειναι ειται σε φερμα ειται σε κυνηγι αγριοκουνελου εφοσον το εχει ξεπεταξει.θα ηθελα την βοηθεια μιασ και νεος!!

    Αυτό που αναφέρεις δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, τα πόιντερ είναι σκύλοι ανοιχτής έρευνας. Αν ο σκύλος είναι σε φέρμα ή κυνηγάει το θήραμα που ξεπέταξε καλά κάνει και δεν σε ακούει.

    Προσωπικά με τα σκυλία του φίλου μου που κυνηγάμε ο αρσενικός (ο οποίος είναι πραγματικά αστέρι) ανοίγεται μέχρι να βρει θήραμα, όταν του σφυράει και δεν έρχεται κατά 99% είναι σε φέρμα, του έβαλε ένα μπίμπερ γιατί δεν γινόταν αλλίως και κάνουμε μια χαρά κυνήγια. Δοκίμασε ένα μπίμπερ και όταν ακούς φέρμα μην του φωνάζεις να έρθει, απλώς τρέξε σε αυτόν.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων