ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #263441

    Εγω πάλι που μιλάω μόνο για κυνήγι, το maintained lead μου φαίνεται βουνό. Άντε τώρα να σου περνάει το σαρσέλι στο ξημέρωμα σαν στούκας ή η μαύρη η τσίχλα και συ να πρέπει να σηκώσεις το όπλο μπροστά από το πουλί διατηρώντας την πορεία του :D . Σηκώνεις το όπλο πάνω στον στόχο, πας μαζί του για μια στιγμή και μόλις ξεκολήσει η κάννη από την μύτη του πουλιού, πατάς την σκανδάλη. Σίγουρα πράγματα… ;)

    Μύτη; ποια μύτη?!? μόλις φύγω λίγο μπροστά ρίχνω φωτιά. Τώρα το τί θα καεί είναι άλλο θέμα. Πάντως γνώμη μου είναι ότι μεγάλο ρόλο παίζει το πώς βλέπεις το στόχο, αν παίζει κούραση – άγχος κλπ όλα φαίνονται ότι πηγαίνουν σφαίρα
    και η επώμιση μαζί με όλες τις κινήσεις θα βγουν άτσαλα. Αν ο στόχος κλειδώσει στα μάτια η κίνηση του σώματος βγαίνει αυθόρμητα πάνω στο στόχο και όλα γίνονται πιο εύκολα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #263435

    Εγώ πάλι εμπειρικά και προσπαθώντας να ανακαλέσω στην μνήμη μου, τις αντιδράσεις μου κατά την σκόπευση, έχω καταλήξει στα εξής :

    α) Μικρές αποστάσεις μέχρι 25 μέτρα swing through.

    β) Μακρινές αποστάσεις, pull away.

    c) Πολύ μακρινές αποστάσεις σε τραβέρσα κυρίως (όχι σε royal τουφεκιές), maintain lead. Είναι η τεχνική που δεν συμπαθώ καθόλου, αλλά μου δίνει την δυνατότητα να "σκεφτώ" πριν πατήσω την σκανδάλη.

    AΥτο ειναι το πρόβλημα… Στις μακρινές τραβέρσες σκέφτεσαι πολύ … Ούτε εμένα μου αρέσουν
    Χ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #189170

    Πιστεύω πως και οι τρεις τρόποι είναι χρήσιμοι στο κυνήγι, και πρέπει να χρησιμοποιούμαι διαφορετική τεχνική ανάλογα με την κατεύθυνση του στόχου. Για παράδειγμα σε μια roayal δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την τεχνική της διατηρούμενης προσκόπευσης αλλά το σκούπισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #189171

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #263385

    [color=”#000000″][size=2]Γιώργο το maintained lead έτσι όπως είναι στο SKEET έτσι ακριβως είναι και στο κυνήγι το μόνο που αλλάζει είναι ο χρόνος πατήματος της σκανδάλης ανάλογα τον στόχο
    Το maintained lead σαν τεχνική εμπεριέχει τον μικρότερο χρόνο αποκρίσεις ως προς το τελικό στάδιο ( πυροβολισμός ) και θα σου πω το γιατί Ο πολύς ο κόσμος πιστεύει ότι την ώρα που επωμίζεται το όπλο είσαι μπροστά έως πολύ μπροστά ..προπορεια ΟΧΙ και μάλιστα ένα μεγάλο ΟΧΙ το maintained lead σαν τεχνική δεν έχει καμία μα καμία σχέση με της άλλες δυο ως προς τον τρόπο της επωμισης ………… στο SKEET λόγο συγκεκριμένης τροχιάς τον δίσκων ( ντουφεκας γραμμές ) με την εμφάνιση του δίσκου και πουλιού αυτό που κάνει ο εγκέφαλος σου είναι να κλειδώσει τον στόχο και ξεκινώντας την επωμιση με το αριστερό χέρι ( ενδεικτικό της τεχνικής του maintained lead ) αυτόματος ακουμπώντας το κοντάκι στο μάγουλο έχεις την εικόνα του στόχου… ( αρα που είσαι μπροστά από τον στόχο το μυστικό όλο κρύβετε στο αριστερό χέρι ) .. εδώ είναι που ο πολύ ο κόσμος πιστεύει ότι είσαι μπροστά ΟΧΙ …. Το maintained lead δεν είναι απλά βλέπω τον στόχο επωμιζω και κάπου στην πορεία προπορευόμενος πάντα κάπου εκεί πατώ την σκανδάλη ΟΧΙ και πάλει ΟΧΙ το maintained lead είναι καταβασειν το αριστερό χέρι ..η επωμιση είναι σαν να κρατάς ένα τόξο με τα δυο σου χεριά και θες συγχρόνως να το τεντώσεις στο αριστερό το τόξο και με το δεξί την χορδή του τόξου κάρφωσε τα μάτια σου σε έναν υποτιθέμενο στόχο προσπάθησε με συγχρονισμένη κίνηση να τεντώσεις το τόξο πρώτα με το αριστερό και σύγχρονος να τεντώσεις την χορδή με το δεξί αυτό είναι το maintained lead το αριστερό χέρι είναι αυτό που κινεί της κάννες και σου δίνη την αίσθηση της παρατεταμένης προπορειας κοινώς κατάδειξη στόχου η όλοι κίνηση στο Το maintained είναι ελλειπτική και όχι ένα απλό Γαμα όπως είναι στο PULL AWAY όπου το όπλο έρχεται πάνω στο στόχο τη στιγμή που επωμίζεται, τον ξεπερνάει επιταχύνοντας την κίνηση του όπλου και ο σκοπευτής πατάει συνεχίζοντας την κίνησή του…………. Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της εν λόγο τεχνικής είναι πάντα μα πάντα ο χρόνος επωμισης να εξαρτάται από την ταχύτητα του στόχου και μόνο από αυτήν ……….. καλημέρα σας

    [/size][/color]

    αρα το maintained lead το εφαρμοζω παντελως λαθος…αρα για αυτο εχω περισσοτερες επιτυχιες με το PULL AWAY!ευχαριστουμε γιωργαρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #263372

    [color=”#000000″][size=2]Γιώργο το maintained lead έτσι όπως είναι στο SKEET έτσι ακριβως είναι και στο κυνήγι το μόνο που αλλάζει είναι ο χρόνος πατήματος της σκανδάλης ανάλογα τον στόχο
    Το maintained lead σαν τεχνική εμπεριέχει τον μικρότερο χρόνο αποκρίσεις ως προς το τελικό στάδιο ( πυροβολισμός ) και θα σου πω το γιατί Ο πολύς ο κόσμος πιστεύει ότι την ώρα που επωμίζεται το όπλο είσαι μπροστά έως πολύ μπροστά ..προπορεια ΟΧΙ και μάλιστα ένα μεγάλο ΟΧΙ το maintained lead σαν τεχνική δεν έχει καμία μα καμία σχέση με της άλλες δυο ως προς τον τρόπο της επωμισης ………… στο SKEET λόγο συγκεκριμένης τροχιάς τον δίσκων ( ντουφεκας γραμμές ) με την εμφάνιση του δίσκου και πουλιού αυτό που κάνει ο εγκέφαλος σου είναι να κλειδώσει τον στόχο και ξεκινώντας την επωμιση με το αριστερό χέρι ( ενδεικτικό της τεχνικής του maintained lead ) αυτόματος ακουμπώντας το κοντάκι στο μάγουλο έχεις την εικόνα του στόχου… ( αρα που είσαι μπροστά από τον στόχο το μυστικό όλο κρύβετε στο αριστερό χέρι ) .. εδώ είναι που ο πολύ ο κόσμος πιστεύει ότι είσαι μπροστά ΟΧΙ …. Το maintained lead δεν είναι απλά βλέπω τον στόχο επωμιζω και κάπου στην πορεία προπορευόμενος πάντα κάπου εκεί πατώ την σκανδάλη ΟΧΙ και πάλει ΟΧΙ το maintained lead είναι καταβασειν το αριστερό χέρι ..η επωμιση είναι σαν να κρατάς ένα τόξο με τα δυο σου χεριά και θες συγχρόνως να το τεντώσεις στο αριστερό το τόξο και με το δεξί την χορδή του τόξου κάρφωσε τα μάτια σου σε έναν υποτιθέμενο στόχο προσπάθησε με συγχρονισμένη κίνηση να τεντώσεις το τόξο πρώτα με το αριστερό και σύγχρονος να τεντώσεις την χορδή με το δεξί αυτό είναι το maintained lead το αριστερό χέρι είναι αυτό που κινεί της κάννες και σου δίνη την αίσθηση της παρατεταμένης προπορειας κοινώς κατάδειξη στόχου η όλοι κίνηση στο Το maintained είναι ελλειπτική και όχι ένα απλό Γαμα όπως είναι στο PULL AWAY όπου το όπλο έρχεται πάνω στο στόχο τη στιγμή που επωμίζεται, τον ξεπερνάει επιταχύνοντας την κίνηση του όπλου και ο σκοπευτής πατάει συνεχίζοντας την κίνησή του…………. Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της εν λόγο τεχνικής είναι πάντα μα πάντα ο χρόνος επωμισης να εξαρτάται από την ταχύτητα του στόχου και μόνο από αυτήν ……….. καλημέρα σας

    [/size][/color]

    ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #263296

    Εγω πάλι που μιλάω μόνο για κυνήγι, το maintained lead μου φαίνεται βουνό. Άντε τώρα να σου περνάει το σαρσέλι στο ξημέρωμα σαν στούκας ή η μαύρη η τσίχλα και συ να πρέπει να σηκώσεις το όπλο μπροστά από το πουλί διατηρώντας την πορεία του :D . Σηκώνεις το όπλο πάνω στον στόχο, πας μαζί του για μια στιγμή και μόλις ξεκολήσει η κάννη από την μύτη του πουλιού, πατάς την σκανδάλη. Σίγουρα πράγματα… ;)

    Αυτη η μεθοδος ειναι η pull away που ειναι εξισου χρησημη αρκει να βγαζεις την προσκοπευση που πρεπει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #190790

    Παρακολουθώ προσεκτικά το θέμα , και λόγω του ότι έχω συνεχείς αστοχίες τώρα τελευταία, αναρωτιέμαι που κάνω λάθος.

    Σε πουλιά τραβέρσες μέχρι 20μ. έχω επιτυχία πάνω από 90%. Άσχετα από ταχύτητα πτήσης ή αιφνιδιασμό, τα πάω πολύ καλά με maintained lead, 1,2,3 πουλιά μπροστά, ανάλογα με την απόσταση, παρακολούθηση για ελάχιστο χρόνο και πάτημα της σκανδάλης μέσα σε λίγα δέκατα του δευτρολέπτου.

    Συνειδητά επιλέγω την maintained lead για όλες τις τουφεκιές (εκτός ρουαγιάλ) για κάθε απόσταση γιατί έτσι έχω να διαπραγματευτώ με έναν μόνο παράγοντα. Τη σωστή προσκόπευση.

    Δεν επιλέγω τις άλλες μεθόδους γιατί μου φαίνονται καλυμμένες με σκοτάδι.

    Δεν μου αρκεί να μου πούνε ότι «μόλις περάσεις το πουλί πατάς και το πετυχαίνεις γιατι η ταχύτητά σου είναι μεγαλύτερη από την ταχύτητα του στόχου σου…». Δεν έχω ακούσει και πολλά πιο ασαφή από αυτή την προσέγγιση.

    Δηλαδή τι συμβαίνει; Μήπως πετυχαίνω με σκοτεινό τρόπο αυτό που πετυχαίνω με έναν δικό μου αλλά μετρήσιμο τρόπο;

    Τελικά μήπως όλες οι μέθοδοι καταλήγουν να είναι ένα maintained lead με παραλλαγές; Στην προσκόπευση θα πάμε στο τέλος, γιατί να μην το κάνουμε εξαρχής και να τελειώνουμε;

    Τώρα, στις μακρινές. Προσπάθησα εφαρμόζοντας πολλές αποστάσεις μπροστά από το στόχο. Τζίφος στο 99%. Στα 30μ, ένα μέτρο μπροστά, τίποτα. Δύο μέτρα μπροστά, τίποτα, Τέσσερα μέτρα, τίποτα. Με διαρκή και αδιάκοπη κίνηση πάντα.

    Διάβασα το: http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3823 τα λέει σωστά ο άνθρωπος ή εγώ δεν καταλαβαίνω; Στα 30μ σημαδεύω 4μ προσκόπευση;

    Αν είναι έτσι τότε γιατί δεν λέμε 4μ μπροστά από το στόχο ή 13εκ σε επίπεδο της άκρης της κάννης;

    ""Παράθεση (kapnas 125+25 @ 22/11/2011, 12:49) *
    Γιώργο το maintained lead έτσι όπως είναι στο SKEET έτσι ακριβως είναι και στο κυνήγι το μόνο που αλλάζει είναι ο χρόνος πατήματος της σκανδάλης ανάλογα τον στόχο
    Το maintained lead σαν τεχνική εμπεριέχει τον μικρότερο χρόνο αποκρίσεις ως προς το τελικό στάδιο ( πυροβολισμός ) και θα σου πω το γιατί Ο πολύς ο κόσμος πιστεύει ότι την ώρα που επωμίζεται το όπλο είσαι μπροστά έως πολύ μπροστά ..προπορεια ΟΧΙ και μάλιστα ένα μεγάλο ΟΧΙ το maintained lead σαν τεχνική δεν έχει καμία μα καμία σχέση με της άλλες δυο ως προς τον τρόπο της επωμισης ………… στο SKEET λόγο συγκεκριμένης τροχιάς τον δίσκων ( ντουφεκας γραμμές ) με την εμφάνιση του δίσκου και πουλιού αυτό που κάνει ο εγκέφαλος σου είναι να κλειδώσει τον στόχο και ξεκινώντας την επωμιση με το αριστερό χέρι ( ενδεικτικό της τεχνικής του maintained lead ) αυτόματος ακουμπώντας το κοντάκι στο μάγουλο έχεις την εικόνα του στόχου… ( αρα που είσαι μπροστά από τον στόχο το μυστικό όλο κρύβετε στο αριστερό χέρι ) .. εδώ είναι που ο πολύ ο κόσμος πιστεύει ότι είσαι μπροστά ΟΧΙ …. Το maintained lead δεν είναι απλά βλέπω τον στόχο επωμιζω και κάπου στην πορεία προπορευόμενος πάντα κάπου εκεί πατώ την σκανδάλη ΟΧΙ και πάλει ΟΧΙ το maintained lead είναι καταβασειν το αριστερό χέρι ..η επωμιση είναι σαν να κρατάς ένα τόξο με τα δυο σου χεριά και θες συγχρόνως να το τεντώσεις στο αριστερό το τόξο και με το δεξί την χορδή του τόξου κάρφωσε τα μάτια σου σε έναν υποτιθέμενο στόχο προσπάθησε με συγχρονισμένη κίνηση να τεντώσεις το τόξο πρώτα με το αριστερό και σύγχρονος να τεντώσεις την χορδή με το δεξί αυτό είναι το maintained lead το αριστερό χέρι είναι αυτό που κινεί της κάννες και σου δίνη την αίσθηση της παρατεταμένης προπορειας κοινώς κατάδειξη στόχου η όλοι κίνηση στο Το maintained είναι ελλειπτική και όχι ένα απλό Γαμα όπως είναι στο PULL AWAY όπου το όπλο έρχεται πάνω στο στόχο τη στιγμή που επωμίζεται, τον ξεπερνάει επιταχύνοντας την κίνηση του όπλου και ο σκοπευτής πατάει συνεχίζοντας την κίνησή του…………. Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της εν λόγο τεχνικής είναι πάντα μα πάντα ο χρόνος επωμισης να εξαρτάται από την ταχύτητα του στόχου και μόνο από αυτήν ……….. καλημέρα σας ""

    Ας μου δώσει κάποιος να καταλάβω και εγώ τί είπε ο φίλος kapnas. Δηλαδή με το να λέμε ελλειπτική εννοούμε ότι απο τη στιγμή που σηκώνουμε το όπλο μέχρι που θα βγούμε μπροστά η άκρη της κάννης διαγράφει ελλειπτική τροχιά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #190810

    Αυτό ΑΚΡΙΒΏΣ που περιγράφει ο "apopsis" παθαίνω και εγώ.
    Στα κοντινά δεν μου φεύγει σχεδόν τίποτα και χρησιμοποιώ πάντα maintained lead…με τις άλλες δεν τα πάω και πολύ καλά.

    Στα μακρινά όμως τίποτα …για να πετύχω κάτι πρέπει να ρίξω ενστικτοδώς/τυχαία/με πολύ προσκόπευση(έτσι βγαίνει κάποτε) και αυτό μια στις ΤΟΣΕΣ!!

    Μου φαίνεται ότι η maintained lead δεν κάνει για μακρινές βολές λόω δυσκολίας στην εκτίμηση της απόστασης.

    Τώρα για τις άλλες μεθόδους όποτε τις δοκίμασα αργώ πάρα πολύ να ρίξω και ο στόχος απομακρίνεται αρκετά με αποτέλεσμα να χάννω.
    Εσείς δεν αργείται στην βολή με τις άλλες μεθόδους από ότι το maintained lead???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #190819

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #259151

    [color=”#000000″][size=2]Ελλειπτική σε σχέση με την τεχνική του PULL AWAY όπου το όπλο έρχεται πάνω στο στόχο αρα δεν έχει τόσο οξεία γωνία (η όλοι κίνηση τον καννών και ειδικά της άκρης αυτής) σε σχέση με της άλλες τεχνικές είναι σαν να θες μεν να πιάσεις τον στόχο με το αριστερό χέρι αλλά σύγχρονος να θες να τον αποφύγεις κιόλας (προπορεια λόγο αριστερού χεριού) … Η αλλιώς θα το έλεγα σαν ένα πλήρες καρέ και όχι διακεκομμένο καρέ η ιδιομορφία στην εν λόγο τεχνική είναι ότι το ξεκίνημα του όπλου είναι σαν να βγαίνει από μέσα από το στήθος σου ένα πράγμα ξεκινώντας πάντα με το αριστερό χέρι και το δεξί απλά υποβοηθά την όλοι κίνηση …… απλά σήκωσε το αριστερό σου χέρι και δείξε κάτι το όποιο κινείτε ( στόχος ) χωρείς να σταματήσεις την κίνηση αλλά και να μην (ξεκολλήσεις ) τα μάτια σου από τον υποτιθέμενο στόχο . αυτό είναι μια κατάδειξη στόχου το Ελλειπτικό μέρος έχει να κάνει με τη πορεία που διανύει ο στόχος……. Και για να γίνω πλήρως κατανοητός θα πρέπει να καταλάβετε ότι συνήθως αν όχι πάντα ο κυνηγός η σκοπευτής που επωμιζει από δεξιά έχει την τάσσει να σηκώνει πρώτα το δεξί του χέρι όταν αντιλαμβάνεται ένα αντικείμενο ( στόχος) μονο και μονο για να αποκτήσει όσο πιο γρήγορα εικόνα του στόχου … είναι μια (ενστικτώδες κίνηση που θα πρέπει να αποφεύγετε ) που το μονο που αποφέρει είναι να κοιτανε τα μάτια τον στόχο μεν αλλά η κάννες ποτέ σε αυτόν … το γιατί.. ΓΙΑΤΙ… απλά για να κάνεις κατάδειξη αυτού που βλέπουν τα μάτια σου θα πρέπει να σπρώξεις ελαφρά πρώτα με το αριστερό σε συνεργασία πάντα με το δεξί χέρι για να δείξεις αυτό που βλέπεις … τόσο απλα

    [/size][/color]

    Αντιλαμβάνομαι ότι το ζητούμενο είναι η σωστή κατάδειξη με το αριστερό χέρι να πρωταγωνιστεί ακολουθούμενο απο το δεξί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #259034

    [color=”#000000″][size=2]Ελλειπτική σε σχέση με την τεχνική του PULL AWAY όπου το όπλο έρχεται πάνω στο στόχο αρα δεν έχει τόσο οξεία γωνία (η όλοι κίνηση τον καννών και ειδικά της άκρης αυτής) σε σχέση με της άλλες τεχνικές είναι σαν να θες μεν να πιάσεις τον στόχο με το αριστερό χέρι αλλά σύγχρονος να θες να τον αποφύγεις κιόλας (προπορεια λόγο αριστερού χεριού) … Η αλλιώς θα το έλεγα σαν ένα πλήρες καρέ και όχι διακεκομμένο καρέ η ιδιομορφία στην εν λόγο τεχνική είναι ότι το ξεκίνημα του όπλου είναι σαν να βγαίνει από μέσα από το στήθος σου ένα πράγμα ξεκινώντας πάντα με το αριστερό χέρι και το δεξί απλά υποβοηθά την όλοι κίνηση …… απλά σήκωσε το αριστερό σου χέρι και δείξε κάτι το όποιο κινείτε ( στόχος ) χωρείς να σταματήσεις την κίνηση αλλά και να μην (ξεκολλήσεις ) τα μάτια σου από τον υποτιθέμενο στόχο . αυτό είναι μια κατάδειξη στόχου το Ελλειπτικό μέρος έχει να κάνει με τη πορεία που διανύει ο στόχος……. Και για να γίνω πλήρως κατανοητός θα πρέπει να καταλάβετε ότι συνήθως αν όχι πάντα ο κυνηγός η σκοπευτής που επωμιζει από δεξιά έχει την τάσσει να σηκώνει πρώτα το δεξί του χέρι όταν αντιλαμβάνεται ένα αντικείμενο ( στόχος) μονο και μονο για να αποκτήσει όσο πιο γρήγορα εικόνα του στόχου … είναι μια (ενστικτώδες κίνηση που θα πρέπει να αποφεύγετε ) που το μονο που αποφέρει είναι να κοιτανε τα μάτια τον στόχο μεν αλλά η κάννες ποτέ σε αυτόν … το γιατί.. ΓΙΑΤΙ… απλά για να κάνεις κατάδειξη αυτού που βλέπουν τα μάτια σου θα πρέπει να σπρώξεις ελαφρά πρώτα με το αριστερό σε συνεργασία πάντα με το δεξί χέρι για να δείξεις αυτό που βλέπεις … τόσο απλα

    [/size][/color]

    Και είναι ακριβώς τα αντίθετα από ότι διδάσκω εγώ!!! :lol: Μπερδεύεις τον Μπλάζι με το κυνήγι Γιώργο μου, και αν δουλεύει για σένα, έχει καλώς. Είναι όμως μία εντελώς παρωχημένη σχολή, αυτή του αριστερού χεριού, η οποία έχει εγκαταλειφθεί εντελώς από όλους τους μοντέρνους δασκάλους σκοποβολής. Ο δικός μου τρόπος είναι εντελώς διαφορετικός, απείρως απλούστερος, σχεδιασμένος έτσι ώστε ο μαθητής να έχει αμέσως αποτελέσματα, είτε κοντά ή μακριά.

    Και πάλι σου λέω, καλώς κάνεις και ρίχνεις με αυτόν τον τρόπο, αλλά συμφωνείς φαντάζομαι, ότι μπορεί για σένα να είναι ο καλύτερος, αλλά σίγουρα δεν είναι ο μοναδικός. Υπάρχουν πολλές "σχολές" σκόπευσης και λόγω επαγγέλματος έχω πειραματιστεί σε όλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #190864

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #259020

    [color=”#000000″][size=2]Αν και τρελός θιασώτης της εν λόγο σχολής να είσαι βέβαιος όσοι με ρωτανε αλλά και θέλουν να ασχοληθούν με την τεχνική του maintained lead τους λέω να μην ασχοληθούν……… ούτε καν με αυτήν γιατί άλλο είναι το σκοπευτήριο και άλλο το κυνήγι αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο . η βάσεις τον μοντέρνων δασκάλων σκοποβολής όπως τους λες έχω την αίσθηση ότι εμπεριέχουν πολλά πράγματα από το maintained lead……….. θα έλεγα όλα τα αλλά χωρείς το αριστερό χέρι ένα πράγμα η κάνω λάθος …. Κάτι διαφορες παραλλαγές της εν λόγο τεχνικής ένα πράγμα το να πυροβολούμε όσο είναι το άνοιγμα το ποδιών μας το να βλέπουμε καλά τον στόχο και μετά νε ξεκινάμε μαλακα πάνω σε αυτόν και αλλά πολλά που ενδεχόμενος ένας έξυπνος αλλά κυρίως μοντέρνος προπονητής κυνηγητικής σκοποβολής θα μπορεί να τα μεταφέρει και να προσαρμόσει στον μαθητή του στον χώρο του σκοπευτηρίου και μετά αυτός να τα δουλέψει στο κυνήγι …… Αθάνατο PULL AWAY με της παραλλαγές σου ΥΡ……… μην τρελαθούμε κιόλας κουβέντα κάνουμε. Χαίρετε [/size][/color]

    Το maintained lead δεν είναι συνώνυμο του αριστερού χεριού φίλε. Φυσικά και διδάσκω maintained (ή μάλλον το διδάσκω χωρίς να το διδάσκω, σηκώνει λίγο κουβέντα αυτό), αλλά όχι με το αριστερό χέρι. Maintained lead σημαίνει διατηρούμενη προσκόπευση. Δεν δεσμεύει ως προς τον τρόπο που θα γίνει αυτό, γι αυτό και δεν πρέπει να το βλέπουμε δογματικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #190870

    .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 571 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων