TRULOCK – CARLSON CHOKES

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #270490

    Close Range 0.715

    Mid Range 0.705

    Extended Range 0.695

    2,5/10 – 5/10 – 7,5/10. Ή 4, 3 & 2 άστρα αντίστοιχα. Μια χαρά είναι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #270488

    2,5/10 – 5/10 – 7,5/10. Ή 4, 3 & 2 άστρα αντίστοιχα. Μια χαρά είναι.

    Ναι κανονικά τα δίνει όπως τα trulock και δεν νομίζω να έχουν διαφορές σε απόδοση.
    Όποια είναι πιο φθηνά συμφέρει.

    Η Brownells στέλνει κανονικά Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #270486

    Όσο κάνει εδώ το ένα περίπου. :)
    Η Brownells στέλνει τσοκ Ελλάδα;

    Στέλνει Ελλάδα και ειναι και ταχύτατη η παραλαβή!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #186431

    Επιτρέψτε μου μία σημείωση εδώ: Πριν προβείτε σε αγορές, βεβαιωθείτε ότι το όπλο σας προτιμάει τα μακρύτερα after market τσοκάκια από τα εσωτερικά. Κάποια όπλα προτιμούν απλώς τα εργοστασιακά τους τσοκάκια ως έχουν και δεν έχουν διαφορά στην απόδοση με τα μακρύτερα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι όλα τα όπλα που είχα, είδαν σαφή βελτίωση από τα έσω έξω after market, εκτός από τα όπλα μου με αυλό 18,7 – 18,8 και σπείρωμα invector plus, τα οποία βελτιώθηκαν μεν από τα after market, αλλά όχι από τα έσω έξω.

    Όταν είχα αγοράσει το Miroku, (18,7), το όπλο είχε έρθει με μακριά τσοκάκια έσω έξω μάρκας Teague. Οι κατανομές του ήταν κάκιστες. Τα άλλαξα με εσωτερικά τσοκάκια Trulock, τα οποία τα λάτρεψε το όπλο. Αργότερα αγόρασα και έσω έξω Trulock, με τα οποία το όπλο είχε ελαφρώς χειρότερες κατανομές. Όταν μάκρυνα όμως τους κώνους, πήγαινε σαφώς καλύτερα τα έσω έξω (τρέχα γύρευε), τα οποία και πλέον του καθιέρωσα.

    Τώρα που αγόρασα την SX2, της έβαλα κατευθείαν τα έσω έξω της Trulock, με τα οποία και πάλι δεν είχα τις κατανομές που ήθελα, ούτε την απόδοση στο κυνήγι που περίμενα. Μόλις του έβαλα τα εσωτερικά Trulock που είχαν περισσέψει από το Miroku, το SX2 μεταμορφώθηκε! Όμορφες σφικτές κατανομές και φονικότατο στο κυνήγι. Βέβαια και τα εσωτερικά Trulock, after market είναι, και μόνο στο μάτι είναι ίδια με τα εργοστασιακά.

    Το ρεζουμέ είναι ότι πρέπει να δοκιμάζουμε το δικό μας όπλο με διάφορους συνδυασμούς και όχι να θεωρούμε de facto ότι ένα "βελτιωτικό" τσοκάκι θα είναι ντε και καλά βελτίωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #270483

    Όταν είχα αγοράσει το Miroku, (18,7), το όπλο είχε έρθει με μακριά τσοκάκια έσω έξω μάρκας Teague. Οι κατανομές του ήταν κάκιστες. Τα άλλαξα με εσωτερικά τσοκάκια Trulock, τα οποία τα λάτρεψε το όπλο.

    Teague;
    Αυτά δεν υποτίθεται ότι είναι τα πιο σούπερ – ντούπερ τσοκάκια παγκοσμίως; :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #270482

    Teague;
    Αυτά δεν υποτίθεται ότι είναι τα πιο σούπερ – ντούπερ τσοκάκια παγκοσμίως; :)

    Μπορεί και να είναι. Στο δικό μου όπλο ήταν άχρηστα. Αυτό λέω. Δο-κι-μές.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #270476

    Μπορεί και να είναι. Στο δικό μου όπλο ήταν άχρηστα. Αυτό λέω. Δο-κι-μές.

    Λεωνίδα, ποια είναι η γνώμη σου για τα Trulock Precision Hunter σε σχέση με την optima 2? Μέχρι τώρα δεν έβγαζα από πάνω το IC αλλά σιγά-σιγά και αφού μάλλον βελτίωσα στην σκόπευση, τόλμησα τώρα στα περάσματα της τσίχλας και έβαλα το ΙΜ. Το αποτέλεσμα είναι τσίχλες … καπνιστές, αλλά από ότι κατάλαβα δεν συγχωρούνται λάθη. Ή κάψιμο ή φευγιό. Μήπως μπορείς να αναφέρεις τις συσφίξεις αυτών των 2 τσοκ σε σχέση με τα εργοστασιακά της Optima?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #186434

    μαλων με βλεπω για carlsons που εχουν και καλεσ τιμεσ στην ελλαδα αλλα και βλεπω απο τον αγγελος2 οτι τεριαζουν στην βινσι. και ετσι ειναι πιο συγουρα γιατι εχω καει απο τα αφτερμαρκετ τσοκακια οσα μπριλευ η σεμινολ δοκιμασα ηταν για κλοτσιες.μονο τα τρουλοκ μετα απο προταση του Λεωνιδα που πειρα στο δυκανο ειδα διαφορα.οποτε καλητρα τα δωκιμασμενα.παντος ειτε παρω απο αμερικη ειτε απο εδω βγενουν τα ειδια λευτα οποτε μαλων θα πρωτιμισω τα εδω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #186449

    Το θεμα ειναι οτι η υποθεση τσοκακι ειναι και ακριβη. Αν δεν εχεις φιλους με τσοκακια που κανουν στο οπλο σου, ωστε να δοκιμασεις διαφορα, πας ψαχνοντας και ρωτωντας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    stenema στις #270412

    Το θεμα ειναι οτι η υποθεση τσοκακι ειναι και ακριβη. Αν δεν εχεις φιλους με τσοκακια που κανουν στο οπλο σου, ωστε να δοκιμασεις διαφορα, πας ψαχνοντας και ρωτωντας.

    +1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #186478

    Μπορω να καταθεσω την εμπειρια μου,που ειναι ομως μονο απο carlson,IM.Πολυ καλυτερο απο τα εγοστασιακα στην crio.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #270323

    Λεωνίδα, ποια είναι η γνώμη σου για τα Trulock Precision Hunter σε σχέση με την optima 2? Μέχρι τώρα δεν έβγαζα από πάνω το IC αλλά σιγά-σιγά και αφού μάλλον βελτίωσα στην σκόπευση, τόλμησα τώρα στα περάσματα της τσίχλας και έβαλα το ΙΜ. Το αποτέλεσμα είναι τσίχλες … καπνιστές, αλλά από ότι κατάλαβα δεν συγχωρούνται λάθη. Ή κάψιμο ή φευγιό. Μήπως μπορείς να αναφέρεις τις συσφίξεις αυτών των 2 τσοκ σε σχέση με τα εργοστασιακά της Optima?

    Θα σου πω τις μετρήσεις των δικών μου τσοκ, εργοστασιακών και Trulock και θα υποθέσουμε ότι το όπλο έχει αυλό 18,6 (δεν το έχω μετρήσει).

    ***** 18,57 = 0,3/10
    **** 18,36 = 2,4/10
    *** 18,02 = 5,8/10 (σφικτό, έπρεπε να είναι 5/10)
    ** 17,93 = 6,7/10 (ανοικτό, έπρεπε να είναι 7,5/10)
    * 17,65 = 9,5/10

    Trulock IC 18,38 = 2,2/10
    Trulock IM 17,98 = 6,2/10

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #186504

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ VITORIA ΠΟΙΟ ΤΣΟΚΑΚΙ ΠΑΕΙ???ΕΧΕΙ `18,4 ΑΥΛΟ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #270305

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ VITORIA ΠΟΙΟ ΤΣΟΚΑΚΙ ΠΑΕΙ???ΕΧΕΙ `18,4 ΑΥΛΟ…

    εχω δοκιμασει SEMINOLE ,BRILEY ,CARLSONS,TRULOCK ,τελικα πανω στα οπλα μου εχω βιδωμενα GEMINI PORTED CRIO PLUS ………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #270304

    εχω δοκιμασει SEMINOLE ,BRILEY ,CARLSONS,TRULOCK ,τελικα πανω στα οπλα μου εχω βιδωμενα GEMINI PORTED CRIO PLUS ………..

    Ιταλικό τσοκ για ιταλικά όπλα. Έχει ένα νόημα. :)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων