ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #226719

    Με το καλό οταν βγάλεις θα δοκιμάσω εε; :lol:

    Aμα περημενεις να φας μελι απο εμενα φιλε θα εχεις παθη υπογλυκαιμια μεχρι τοτε :lol:
    απο οτι μου λεει και ο φιλος μου ο μελισσοκομος φετος θα παρουμε πολυ λιγο μελι απο τα μελισσακια μου
    και αυτο μου λεει για το γεγονος και μονο,και γιατι θα χαρεις λεει πολυ οταν θα φας απο το μελι σου

    τα μελια θα τα αφησουμε μεσα φετος για να την βγαλουν τα μελισσακια καλα των χειμωνα,,μιας που οπως μου λεει ο φιλος η καλητερη τρωφη
    για την μελισσα ειναι το δικο της μελι,,δηλαδη αυτο που μαζευει αυτη για τον εαυτο της
    του χρονου που θα ειναι δυνατα και θα παρω και αλλες παραφυαδες νορις την ανοιξη θα βγαλουμε και μελι
    οποτε του χρονου θα φας κανα βαζακι και εσυ :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #224441

    Γεια χαρα στους μελισσοκομους,,παιδια αποφασισα και εγω να ασχοληθω ερασιτεχνικα με τα μελισακια,ειχε και ο παπους μου αλλωστε
    οποτε πρεπει και καποιος να κρατα τις παραδωσεις στην οικογενεια :D εφτιαξα ενα παλιο κουτακι φιλου που το ειχε παρατημενο
    το εκανα σαν καινουριο,αγορασα και αλλο ενα για να βαλω δυο για αρχη και οσο εχω κανα φραγκακι θα βαζω και κανενα ακομα

    Ευτυχως εχω φιλο που ξερει την δουλεια και θα μου μαθη τα κολπα,εχω αρχιση ηδη και παω μαζι του στα μελισσια και κανω δουλειες παρεα του για να μαθαινω στην πραξη
    τωρα λεφτα για παραφυαδες δεν παιζουν :lol: αχ ρουφιανα κριση..οποτε παιδια μαλον θα του ορφανεψω κανενα μελισακι του φιλου :lol:

    αλλα παιζουν και σμηνουργιες αυτη την εποχη,,καθε χρονο βρισκω μερικες,,οποτε φετος θα τσιμπησω καμια αμα ειναι σε ευκολη θεση
    παντος ρε παιδια απο τα λιγα που εχω μαθη ειναι επιστημη η μελισσα,ασε που τις αγαπησα κιολας τις ρουφιανες [τα γονιδια βλεπεις]

    χαρηκα που ανοιχτηκε αυτο το τοπικ για να ρωταμε και καμια απορια,βλεπω παντος οτι διαφερουν οι γνωμες απο μελισσοκομο σε μελισσοκομο
    πχ πηγαμε με ενα φιλο να παρουμε 2 παραφυαδες 5 πλαισιων η καθε μια,,και ο τυπος εβαλε τα τελαρα στην ακρη,,ενω εγω πχ ξερω οτι μπαινουν στην μεση
    θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για αυτο

    Παντος φετος αυτη που πουλανε παραφυαδες εχουν χεστη στην δουλεια και πολυ γουσταρω,αρκετος κοσμος βαζει μελισσια φετος παιδια
    μπραβο γιατι μαλον ξυπναμε σιγα σιγα

    Αντε Βρε Λιακο και αργησες, ομως εχεις την τιμη να δεις την πρωτη κυρια των Βαλκανιων μιας παραφυαδουλας, σε σημερινη φωτο:lol:

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #205377

    Συγνωμη ξεχασα να απαντησω στην ερωτηση σου .
    Αν καταλαβα καλα εννοεις οτι στην παραφυαδα κολησε τα πλαισια στην δεξια οπως κοιτας απο την πορτα ετσι;;;;;;
    Αν ρωτας αυτο καλα εκανε ειναι μια λογικη κινηση.
    Οχι μονο γιατι το σμηνος κτιζει απο δεξια προς αριστερα , αλλα γιατι δεν εχει και νοημα να τα βαλεις στο κεντρο.
    Αλλα και εκει να τα βαλεις για καποιο χρονικο διαστημα , παλι δεν τρεχει κατι.

    Υ.Σ Συγχαρητηρια στον φιλο που ανοιξε το θεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #224435

    Ελα ρε σεκτορα εχεις και μελισσακια; δεν μας το ειχες πει ποτε :lol: εμενα τα δικα μου απο εκει που τα πειρα μου τα εβαλε στο κεντρο
    τεσπα καλα πανε τα κοριτσια,,σημερα πηγα και τους εβαλα σιροπακι αργα το απογευμα,,πολες ηταν μαζεμενες στο καπακι
    και στην μια κυψελη ειχε και ουρα απο εξω απο την πορτα,,ζεσταθηκαν οι κοπελες,,πηραν και στραβωσαν λιγο και τα αχτιστα κερια
    γιατι εχει κανει κατι καλες ζεστες τις περασμενες ημερες,,λεω να τους ριξω κανα σκιαστρο σαν αυτο που ριχνω στις ντοματες
    για λεγε τωρα, ποσα εχεις και απο ποτε ασχολησε με τις κυριες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #205410

    Ερασιτεχνικα πραγματα Ηλια καθως ασχολουμαι με παρα πολλα πραγματα και που να βρεθει χρονος .
    Αν εχεις φιλους επαγγελματιες δεν εχεις τιποτα να μαθεις απο μενα.
    Δεν γνωριζω βεβαια ποσα πλαισια με πληθυσμο αγορασες, και το θετω ετσι γιατι ειθισται με μια βασιλισσα και ενα πλαισιο νωρις , να παιρνεις αργα τρια βαφτισμενα πεντε.
    Καλα εκανες με το νταουν φυσικα. Δεν γνωριζω εκει τι παιζει απο ανθοφορια , εδω ειναι κακη χρονια και φυσικα ειδη θυμαρι τελος. Ετσι καλο ειναι να δινεις πλην τροφης , διεγερτικη τροφοδοσια και καμια γυρεοπιτα ή γυρη, ωστε να αυξησεις την ωοτοκια. Φυσικα καθε μερος εχει τις ιδιαιτεροτητες του.
    Πολλα κενα πλαισια αρχικα δεν χρειαζονται αλλωστε κατακαλοκαιρο δεν χτιζουν πολυ, και φυσικα μην τα βαζεις οπου ναναι.
    Χρησιμοποιησε τεχνικη με ρευμα για καλο στεραιωμα του κεριου στα πλαισια για να μην πετσικαρει ως ανεφερες. Μελημα σου αν εχεις παρει το μινιμουμ πλαισιων (5) να τα κανεις 7-9 ωστε να μπορεσουν να ξεχειμωνιασουν. Εγω προαιρετικα κανω ηπια οικολογικη καταπολεμηση για νοσεμιαση σε οσα δεν θα μαζεψω τωρα μελι αν ουτως ή αλλως ταιζω. Φυσικα προσεξε την καταπολεμηση της βαρροας τον Οκτωβρη.

    Να εισαι καλα να κανεις το κεφι σου, και καλα κυνηγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #205412

    3αρες παραφυαδες πηρα φιλε,,τωρα ειναι 5 πλαισια ο πληθησμος,,απο ανθοφοριες φετος και εδω δεν ειναι και τοσο καλα
    εχει ποτιστικα χωραφια ομως και σπιτια με πολλα λουλουδια και ολα και κατι βρισκουν,,και εχει και το πευκο για αργοτερα
    τα κερια τα κολλησα με ρευμα,,απλα στραβωνουν λιγο στις ακρες,,εχω φτιαξει και κατασκευη για συρματωμα

    στο μονο που μετανιωσα ειναι η ρατσα που πηρα,,[κεκροπια] ειναι λιγουλακι επιθετικες,για να μην πω αρκετα,,σημερα που ειχε αερα
    πηγα και τους εβαλα ενα πλαστικο πορτακι,,δεν καπνισα καθολου αφου ουτε μισο λεπτο δεν θα εκανα,,με το που βιδωσα 2 βιδες
    εγινε ο χαμος,,μετα με πηγαν μεχρι την πορτα του χωραφιου,και δεν ειναι οτι καλητερο γιατι τα μελισσια τα εχω κοντα σε δρομο
    αμα πχ περναγε κανενας εκεινη την ωρα με κανενα ποδηλατο θα τον κενταγανε κανονικα,,και δεν ειμαστε για τετοια
    παρολο που τηρω τα μετρα που λεει ο νομος απο τον δρομο,,στου φιλου μου τα μελισσια που ειναι χαλκιδικης ειναι πολυ ημερες
    καμια σχεση με τις δικες μου,,η επομενες θα ειναι τετοιες για να κανω και την δουλεια μου πιο ευχαριστα
    τωρα με τις αρρωστιες μου ειπαν τα φιλαρακια μου οτι θα μου δειξουν αυτοι τι και πως σιγα σιγα και στην ωρα τους,,αυτααααα
    σου ευχομαι να ειναι παντα γερα τα μελισσακια σου φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #224343

    Nαι ειναι θεμα ρατσας οπως επισης εποχης, αλλα και μελοσσοκομικων χειρισμων.
    Τωρτα για το πευκο και το <μετα> που ανεφερες, δεν ξερω αν εχει εκει Μαρσαλινα. Εδω δεν παιζει, και καλυτερα!!!!!!! :lol: .
    Τα λεμε φιλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #223784

    Αντε Βρε Λιακο και αργησες, ομως εχεις την τιμη να δεις την πρωτη κυρια των Βαλκανιων μιας παραφυαδουλας, σε σημερινη φωτο:lol:

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/151/dsc05827s.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img151.imageshack.us/img151/67/dsc05827s.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Uploaded with [url=”http://imageshack.us”%5DImageShack.us%5B/url%5D

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/201/dsc05830o.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img201.imageshack.us/img201/5552/dsc05830o.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Uploaded with [url=”http://imageshack.us”%5DImageShack.us%5B/url%5D

    [font=”Comic Sans MS”]ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΩΤΗΡΗ,
    ΓΗΤΕΥΤΗ ΤΩΝ ΜΕΛΙΣΣΩΝ!!
    [/font] :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465876

    Η μέλισσα, η μελισσοκομία και τα προίόντα τους!
    http://www.omse.gr/wp-content/pdf/H-MELISSA-H-MELISSOKOMIA-KAI-TA-PROIONTA-TOYS.pdf

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #482165

    <h1>Μέλι με κανέλα μαζί κάνουν θαύματα…</h1>
     

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων