αεριων η αδρανειας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    558
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΣ στις #255120

    Καλά το κατάλαβες αρχικά παληκάρι – έτσι δουλεύει το σύστημα. Η τρυπούλα που ανέφερες στο εμπρός μέρος της "πάπιας" χρησιμεύει για την έξοδο των ήδη χρησιμοποιημένων αερίων (της μικρής ποσότητας που κινητοποίησε τον μηχανισμό) εκτός του όπλου αφού έχουν επιτελέσει το έργο τους. Τα αέρια αυτά έχουν υψηλή θερμοκρασία και οι οπές/θυρίδες διαφυγής σε αρκετά μοντέλλα αυτογεμών έχουν μια κλίση πρός τα εμπρός για να προστατεύουν το χέρι του χρήστη.

    ΟΟΟΚ!
    Ευχαριστώ…
    Απόρησα γιατί το είχα όπως είπα σε διαφημιστικό φυλλάδιο της Beretta,
    και λέω τόση απατεωνιά στη διαφήμιση του συστήματος λειτουργίας για ποιο λόγο;;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #192695

    Αν και καθαρίζω τα όπλα μου με επιμέλεια μετά από κάθε κυνήγι,
    κάποια στιγμή, η Urika ΙΙ της οποίας είμαι κάτοχος άρχισε να κάνει
    εμπλοκές. Από τότε, σιχάθηκα όλα τα αυτογεμή και δεν την ξανάπιασα
    στα χέρια μου. Άρχισα να κυνηγώ με τα δικανάκια μου και βρήκα την
    ησυχία μου. Δεν νομίζω ότι θα ξανακυνηγήσω με αυτογεμές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #254986

    ΟΟΟΚ!
    Ευχαριστώ…
    Απόρησα γιατί το είχα όπως είπα σε διαφημιστικό φυλλάδιο της Beretta,
    και λέω τόση απατεωνιά στη διαφήμιση του συστήματος λειτουργίας για ποιο λόγο;;;

    Φίλε Βασίλη δεν τα έχεις καταλάβει καλά και σωστά σε διόρθωσε παραπάνω ένας συμφορουμήτης.

    Το σύστημα των αερίων λειτουργεί με τα αέρια που παράγονται από την καύση της πυρίτηδας μέσα στο φυσίγγι και όχι από τον ατμοσφαιρικό αέρα τον οποίο υπάρχει στην κάνη μέσα όπως λες. Η πυρίτηδα παράγει αέρια με ανώτερη πίεση αυτή που αναγράφουν τα φυσίγγια και είναι της τάξεως των 500-1000 bar. Οπότε καταλαβαινεις ότι αυτά τα αέρια έχουν υπεραρκετή πίεση για να δουλέψει ο μηχανισμός του όπλου. Επειδή όμως η πίεση των αερίων είναι αρκετά μεγάλη και υπεραρκετή για να ωθήσει το κλείστρο του όπλου προς τα πίσω, ένα μέρος από τα αέρια που περνάνε μέσα στο σύστημα(στο μπιστόνι που βρίσκετε μέσα στην πάπια) του όπλου φεύγει στην ατμόσφαιρα ώστε να μειώνεται και η ανάκρουση. Για αυτό υπάρχουν οι οπές μπροστά στην πάπια για να φεύγει στον αέρα ένα μέρος των αερίων. Την ποσότητα που θα φύγει στον αέρα την ρυθμίζει μέσα στην πάπια το μπιστόνι. Υπάρχουν μπιστόνια αυτορυθμιζόμενα αλλά και χειροκίνητα. Τα αυτορυθμιζόμενα μπιστόνια αφήνουν να περάσει μόνο τόση ποσότητα αερίων όση χρειάζεται για να λειτουργίσει το σύστημα ανεξάρτητα από το πόσο βαρύ είναι το φυσίγγι και άρα από την πίεση που έχουν τα αέρια . Στα χειροκίνητα μπιστόνια αν ρίχνεις magnum φυσίγγια που παράγουν μεγάλες πιέσεις (πάνω από 800 bar περίπου) τότε πρέπει να ανοίξεις την πάπια και να ρυθμίσεις το μπιστόνι ωστε να αφήνει λιγότερα αέρια να περνάνε στον μηχανισμό. Ενώ αν ρίχνεις ελαφριά φυσίγγια τότε πρέπει να ανοίξεις πάλι την πάπια ώστε να ρυθμίσεις το μπιστόνι ώστε να περνάνε περισσότερα αέρια….

    Οπότε καταλαβαίνεις ότι στα συστήματα αερίων γίνεται ένας χαμός και είναι πολύ περίπλοκα τα πράγματα και οι ζημιές που μπορεί να πάθει το όπλο σου καθώς και οι λόγοι που μπορεί να σου κάνει εμπλοκές είναι πάρα πολλοί… Αν λάβεις υπόψην σου ότι τα αέρια με τα οποία λειτουργεί όλος αυτός ο μηχανισμός παράγονται από την καύση της πυρίτηδας και άρα είναι γεμάτα από κάπνα και άρα μπορεί να φράξουν κάποια σωληνάκια τα οποία περνάνε τα αέρια, τότε καταλαβαίνεις και από μόνος σου γιατί χρειάζεται τόσο συχνά καθάρισμα όλος αυτός ο πολύπλοκος μηχανισμός αερίων ο οποίος και σε κάποια σημεία όπως στα σωληνάκια μέσα δεν είναι και τόσο εφικτό να καθαριστεί…

    Επίσης ένα άλλο μειονέκτημα(οχι και τόσο σημαντικό) είναι ότι στα συστήματα αερίων χάνεται ένα μέρος της πίεσης των αερίων που ωθεί την γόμωση στην κάνη για να λειτουργίσει όλος ο μηχανισμός πράγμα που δεν συμβαίνει στα άλλα συστήματα όπλων…

    Στα αδρανείας είναι απλά τα πράγματα. Μέσα στην πάπια δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός σε αντίθεση με τα αερίων και αυτό είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα στο ζύγισμα του όπλου το οποίο μπροστά στην πάπια είναι πιο ελαφρύ και άρα και πιο ευέλικτο… Επίσης η πάπια επειδή δεν φιλοξενεί κάποιο μηχανισμό είναι πιο λεπτή και πιο όμορφη.

    Στο σύστημα αδρανείας όλος ο μηχανισμός λειτουργίας βρίσκεται μέσα στο κλειστρο και αποτελείτε από ένα και μόνο ελατήριο και λειτουργεί με τον εξής απλό τρόπο. Εξαιτίας της αδράνειας που δημιουργείτε από την ανάκρουση , η οποία ανάκρουση διαρκεί όσο υπάρχει επαρκής πίεση από τα αέρια μέσα στην κάνη και σπρώχνουν το όπλο προς τα πίσω, το ελατήριο που βρίσκεται μέσα στο κλείστρο συμπιέζεται και μόλις βγει η γόμωση από την κάνη και άρα έχει ολοκληρωθεί η τουφεκιά χωρίς καμία απώλεια αερίων, τότε το συμπιεσμένο ελατήριο που βρίσκεται στο κλείστρο εκτινάσεται με αποτέλεσμα να σπρώχνει το κλείστρο προς τα πίσω και να οπλίζει το όπλο.

    Όπως καταλαβαίνεις το συστημα αδρανείας είναι τόσο απλό που ουσιαστικά αποτελείται από ένα και μόνο ελατήριο μέσα στο κλειστρο. Ουτε τρύπες στην κάνη για να περνάνε τα αέρια στο μπιστόνι, ούτε απώλεια αερίων , ούτε μπιστόνια(αυτορυθμιζόμενα ή απλά)ούτε κάπνα από τα αέρια, ούτε κανέναν άλλο περίπλοκο μηχανισμό μέσα στην πάπια, που να χρειάζεται καθάρισμα για την καλή λειτουργία του όπλου σου. Το σύστημα αδρανείας είναι το πιο εξελιγμένο σύστημα αυτογεμών όπλων αυτή την στιγμή καθώς είναι πολύ απλό, πολύ αξιόπιστο αφού αποτελείτε από ελάχιστα κινούμενα μηχανικά μέρη και πολύ εύκολο στο καθάρισμα(το οποίο δεν χρειάζεται και τόσο συχνά για την καλή λειτουργία του όπλου, παρά μόνο για την συντήρηση του όπλου σου). Το μόνο κακό που έχει είναι ότι έχει ανάκρουση όπως ένα δίκανο όπλο περίπου. Κανένα αλλό αρνητικό…

    Τώρα όσον αφορά το ένα και μοναδικό μειονέκτημα των αδρανείας όπλων που είναι η ανάκρουση, προσωπική μου γνώμη είναι ότι η ανάκρουση στο κυνήγι υδρόβιων και μεγάλων τριχωτών θηραμάτων τα οποία χρειάζονται βαριά φυσίγγια δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αφού ο αριθμός των φυσιγγίων είναι πολύ μικρός εξαιτίας του μικρού πληθυσμού θηραμάτων που υπάρχουν, ενώ για το κυνήγι της τσίχλας δεν είναι μεγάλη η ανάκρουση μιας και είναι ελαφριά όλα τα τσιχλοφύσιγγα… Αλλά αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με την ανάκρουση, παίρνεις κάποια benelli με το σύστημα comfort plus το οποίο μειώνει αρκετά την ανάκρουση. Απλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να περιοριστείς σε πλαστικό κοντάκι το οποίο ναι μεν θα είναι πιο άσχημο, αλλά θα είναι πιο πρακτικό και θα έχει περισσότερη μακροζωία αφού δεν θα κυνδινεύεις μην σπάσει ή γρατζουνιστεί ή μην ξεβάψει… Και εκτός από αυτό είναι και αναλώσιμο και μπορείς να αλλάξεις και μάγουλο της προτείμησης σου…

    Ουσιαστικά δεν παίζει κανένα ρόλο στην τουφεκιά το συστημα του όπλου εκτός από την μικρή αλλά σχεδόν ασήμαντη ποσοτητα αερίων που χάνεται στα αυτογεμή αερίων. Σημασία στην τουφεκιά παίζουν τα φυσίγγια και η κάνη και όχι το συστημα οπλισμού του όπλου.

    Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε κούρασα και να σε μπέρδεψα. Προσπάθησα να σου εξηγήσω λεπτομερώς ώστε να καταλάβεις ακριβώς πως λειτουργούν τα 2 συστήματα και να καταλάβεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε συστήματος ώστε να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #192743

    Υπάρχει και τρίτος μηχανισμός, ο λεγόμενος "ελατηρίου" όπου η κάννη κινείται στην θέση της γύρω από την αποθήκη. Τέτοιο όπλο είναι η Browning A-5 και η franchi 48AL , όπως και πολλά άλλα.

    Για να καταλάβεις τις διαφορές υπάρχει ωραιότατο άρθρο με flash στο howstuffworks

    εδώ για τα αδρανείας: http://science.howstuffworks.com/machine-gun6.htm πάτα πατημένο το ποντίκι επάνω στην σκανδάλη και θα καταλάβεις πως λειτουργούνε όλα τα benelli

    εδώ για τα αερίων: http://science.howstuffworks.com/machine-gun7.htm (κάνεις το ίδιο με το ποντίκι)

    εδώ για τα ελατηρίου: http://science.howstuffworks.com/machine-gun5.htm (πρόσεξε πως η κάννη είναι ενωμένη με το κυρίως σώμα με ελατήριο)

    όσο για την διαμάχη γύρω από τα όπλα αερίων, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    ΚΑΤΣΑΝΟΣ στις #254965

    Μικρέ διαβάζω τα posts σου και μπράβο σου γιατί έχεις και όρεξη και γνώσεις ;)
    Η τρυπούλα που έχουν τα αερίων μπροστά στην κάνη είναι ακριβώς για να φύγουν αέρια και να ωθήσουν το ελατήριο να σπρώξει το κλείστρο από όπου και αναλαμβάνει και η αδράνεια από εκεί και μετά.[u][b]ΑΛΛΑ[/b][/u] δέν χρησιμοποιεί τα αέρια από την ανάφλεξη του φυσιγγίου μα τα αέρια που δημιουργεί η γόμωση μπροστά της όταν "τρέχει" να φύγει από την κάνη!Φαντάσου έναν σωλήνα να έχει μέσα ένα πιστόνι και να το σπρώξεις μπροστά, εκεί θα δημιουργηθούν μπροστά από το πιστόνι αέρια τα όποία θα φύγουν από τον σωλήνα.Τα αέρια από την έκρηξη του φυσιγγίου από την μπαρούτι και στα 2 όπλα κάνουν ακριβώς το ίδιο
    (σπρώχνουν την γόμωση)χωρίς το αδρανείας να έχει περοσσότερες απώλειες από το αερίων!!!

    Και να το κάνω πιο παραστατικό φαντάσου για λόγου χάρη εκεί που έχει την τρύπα το αερίων για να φύγουν τα αέρια να σπρώξουν το ελατήριο μεσω του πιστονιού να είχαμε ένα "θάλαμο" μια ¨δεξαμενή" αέρα δλδ χωρίς καμία βαλβίδα αντεπιστροφής.Αυτή θα γέμιζε με τα αέρια μπροστά από την γόμωση και λόγω υποπίεσης θα άδιαζε μόλις πέρναγε η γομωση και θα συμπληρωνε τα αέρια της πυρίτιδας που την ακολουθούν.

    Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!Φιλε μου σιγουρα χρησιμοποιει τα αερια απο την καυση!!!Αυτο το καταλαβαινεις αν κοιταξεις τη μαυριλα και τα καταλοιπα ακαυτης μπαρουτης που αφηνει στο ποτηρακι του μηχανισμου ;) .
    Καλη χρονια και καλα κυνηγια να εχουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #254959

    Υπάρχει και τρίτος μηχανισμός, ο λεγόμενος "ελατηρίου" όπου η κάννη κινείται στην θέση της γύρω από την αποθήκη. Τέτοιο όπλο είναι η Browning A-5 και η franchi 48AL , όπως και πολλά άλλα.

    Για να καταλάβεις τις διαφορές υπάρχει ωραιότατο άρθρο με flash στο howstuffworks

    εδώ για τα αδρανείας: [url=”http://science.howstuffworks.com/machine-gun6.htm”]http://science.howstuffworks.com/machine-gun6.htm[/url] πάτα πατημένο το ποντίκι επάνω στην σκανδάλη και θα καταλάβεις πως λειτουργούνε όλα τα benelli

    εδώ για τα αερίων: [url=”http://science.howstuffworks.com/machine-gun7.htm”]http://science.howstuffworks.com/machine-gun7.htm[/url] (κάνεις το ίδιο με το ποντίκι)

    εδώ για τα ελατηρίου: [url=”http://science.howstuffworks.com/machine-gun5.htm”]http://science.howstuffworks.com/machine-gun5.htm[/url] (πρόσεξε πως η κάννη είναι ενωμένη με το κυρίως σώμα με ελατήριο)

    όσο για την διαμάχη γύρω από τα όπλα αερίων, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση!

    να ρωτησω κατι;
    δεν υπαρχει και ο μηχανισμος αεριων με περιστρεφομενο κληστρο οπως την αδρανειας το κληστρο;
    δεν ειναι χειροτερο απο το μονοκοματο; το ειχαν κατι φρανκι εαν θειμαμαι καλλα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #192761

    Δείτε και το παρακάτω βιντεάκι που δείχνει σχηματικά τον μηχανισμό αερίων σε ένα ΑΚ-47.
    Το ίδιο concept δεν ισχύει και για το μηχανισμό αερίων της Beretta;

    Στο βιντεάκι φαίνεται ξεκάθαρα ότι τα αέρια που χρησιμοποιούνται είναι αυτά που παράγονται κατά την έκρηξη του φυσιγγίου και όχι ο αέρας της κάννης.

    http://www.youtube.com/watch?v=z29pmY9SKQM…player_embedded

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #254945

    να ρωτησω κατι;
    δεν υπαρχει και ο μηχανισμος αεριων με περιστρεφομενο κληστρο οπως την αδρανειας το κληστρο;
    δεν ειναι χειροτερο απο το μονοκοματο; το ειχαν κατι φρανκι εαν θειμαμαι καλλα;

    Σαφώς και υπάρχει – άλλο πράγμα όμως ο μηχανισμός κλειδώματος του κλείστρου στην κάννη ή στην βάση ενός ημιαυτόματου όπλου (μιλώντας γενικότερα) κι άλλο ο τρόπος λειτουργίας του μηχανισμού (επανόπλιση, επαναγέμιση). Άς μην ξεχνάμε πώς οι πρώτες Benelli της δεκαετίας του '80 δεν είχαν περιστροφικό κλείστρο, αυτό εμφανίστηκε από την πρώτη Montefeltro και μετά "πέρασε" σε όλα τα άλλα μοντέλλα. Οι παλιές καλές Beretta της σειράς 300 και όλες οι μετέπειτα είχαν απλό σύστημα κλειδώματος κλείστρου – το περιστροφικό κλείστρο των Benelli εμφανίστηκε και σ' αυτές με την Extrema και τώρα υπάρχει σαν στάνταρ στις νέες Α 400. Δεν είναι χειρότερο από το μονοκόμματο, είναι πολύ καλύτερο – τέτοιο είχαν από παλιά και οι L.Franchi Asso (αδρανείας) αλλά και μοντέλλα αερίων της ίδιας εταιρείας. Το περιστροφικό κλείστρο με την κεφαλή που κλειδώνει με τα δύο (ή περισσότερα ανά εταιρεία) "αυτιά" (τόρμους σφηνώσεως) στο άκρο της κάννης μιμείται το κλείστρο των τουφεκιών της Mauser – το ισχυρότερο κλείδωμα σε επαναληπτικά ραβδωτά όλων των διαμετρημάτων και πιέσεων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    558
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΣ στις #254939

    [u]Το σύστημα των αερίων λειτουργεί με τα αέρια που παράγονται από την καύση της πυρίτηδας μέσα στο φυσίγγι και όχι από τον ατμοσφαιρικό αέρα τον οποίο υπάρχει στην κάνη μέσα όπως λες[/u].[color=”#FF0000″]ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΑ ΑΡΧΙΚΑ… [/color]

    Ευχαριστώ πολύ για την πληροτατη επεξήγηση, αυτό ακριβώς είχα πει στο πρωτο μου μηνυμα για τις αεριων, μετα μου ειπε το λαθος καποιος αλλος, και μετα εσεις και αλλος ενας κυριος μου ξαναειπατε τα σωστα. Εγω απο την αρχη σωστα τα ειχα καταλαβει, απλα καποιος μου το διορθωσε το μηνηυμα μου και μου τα ειπε λαθος…
    Οσο για τις καραμπίνες αδρανείας τα ξερω καλα, καθως ο πατερας εχει Μπενελλι, που ειναι τα αγαπημενα μου οπλα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #254925

    Υπάρχει και τρίτος μηχανισμός, ο λεγόμενος "ελατηρίου" όπου η κάννη κινείται στην θέση της γύρω από την αποθήκη. Τέτοιο όπλο είναι η Browning A-5 και η franchi 48AL , όπως και πολλά άλλα.

    Για να καταλάβεις τις διαφορές υπάρχει ωραιότατο άρθρο με flash στο howstuffworks

    εδώ για τα αδρανείας: [url=”http://science.howstuffworks.com/machine-gun6.htm”]http://science.howstuffworks.com/machine-gun6.htm[/url] πάτα πατημένο το ποντίκι επάνω στην σκανδάλη και θα καταλάβεις πως λειτουργούνε όλα τα benelli

    εδώ για τα αερίων: [url=”http://science.howstuffworks.com/machine-gun7.htm”]http://science.howstuffworks.com/machine-gun7.htm[/url] (κάνεις το ίδιο με το ποντίκι)

    εδώ για τα ελατηρίου: [url=”http://science.howstuffworks.com/machine-gun5.htm”]http://science.howstuffworks.com/machine-gun5.htm[/url] (πρόσεξε πως η κάννη είναι ενωμένη με το κυρίως σώμα με ελατήριο)

    όσο για την διαμάχη γύρω από τα όπλα αερίων, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση!

    Θα διαφωνησω μαζι σου γιατι ο πρωτος τροπος λειτουργιας ειναι αυτος του ανοικτου κλειστρου (υπαρχει μονο σε υποπολυβολα οπως UZI και THOMPSON) και ο τριτος τροπος λειτουργιας ειναι αυτος του σφηνωσεως του κλειστρου (υπαρχει στο MG3 και στο G3).Οσο για το δευτερο τροπο λειτουργιας ειναι ο αεριων με piston rod που υπαρχει στο H&K 416 και 417.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #254908

    Και εδώ να πώ και ένα συγνώμη στον φίλο Βασίλη που του έδωσα λάθος πληροφορία και τον μπέρδεψα αλλά και να με εσφαζες θα επέμενα ότι ο αέρας που πιέζεται μπροστά από την γόμωση λόγω της ταχύτητάς της, περνάει από τις οπές και ανοίγει το κλείστρο και ο αέρας από την καύση της πυρίτιδας που σπρώχνει την γόμωση δημιουργεί υποπίεση μέσα στις οπές…είχα συνδυάσει στο μυαλό μου την κάνη με την γόμωση ,σαν ένα λάστιχο 'αδειο από νερό που μόλις ανοίγεις την βρύση πρώτα φεύγει ο αέρας που έχει το λάστιχο…θα ήμουν τελικά καλύτερος υδραυλικός από οπλουργός :D :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    558
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΣ στις #254905

    Και εδώ να πώ και ένα συγνώμη στον φίλο Βασίλη που του έδωσα λάθος πληροφορία και τον μπέρδεψα αλλά και να με εσφαζες θα επέμενα ότι ο αέρας που πιέζεται μπροστά από την γόμωση λόγω της ταχύτητάς της, περνάει από τις οπές και ανοίγει το κλείστρο και ο αέρας από την καύση της πυρίτιδας που σπρώχνει την γόμωση δημιουργεί υποπίεση μέσα στις οπές…είχα συνδυάσει στο μυαλό μου την κάνη με την γόμωση ,σαν ένα λάστιχο 'αδειο από νερό που μόλις ανοίγεις την βρύση πρώτα φεύγει ο αέρας που έχει το λάστιχο…θα ήμουν τελικά καλύτερος υδραυλικός από οπλουργός :D :unsure:

    Δεν πειράζει…
    Σιγά το λάθος…
    Εξάλλου ήταν μια ευκαιρία και για σας και για μένα να μάθουμε πολλά από αυτή την συζήτηση….
    Αν δεν κάνεις λάθος δεν θα μάθεις ποτέ… :D

    Ολοι οι μεγάλοι άνδρες πάντα αναγνωρίζουν τα λάθη τους! :D
    Μπράβο σας για αυτό! :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #254898

    [size=3][b]Δεν πειράζει…
    Σιγά το λάθος…
    Εξάλλου ήταν μια ευκαιρία και για σας και για μένα να μάθουμε πολλά από αυτή την συζήτηση….
    Αν δεν κάνεις λάθος δεν θα μάθεις ποτέ… :D

    Ολοι οι μεγάλοι άνδρες πάντα αναγνωρίζουν τα λάθη τους! :D
    Μπράβο σας για αυτό! :blink: [/b][/size]

    A ρε μάγκα μικρέ :D
    Να δώσεις συγχαριτηρία στο πατέρα σου…αυτός θα καταλάβει γιατί :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #254896

    Ευχαριστώ πολύ για την πληροτατη επεξήγηση, αυτό ακριβώς είχα πει στο πρωτο μου μηνυμα για τις αεριων, μετα μου ειπε το λαθος καποιος αλλος, και μετα εσεις και αλλος ενας κυριος μου ξαναειπατε τα σωστα. Εγω απο την αρχη σωστα τα ειχα καταλαβει, απλα καποιος μου το διορθωσε το μηνηυμα μου και μου τα ειπε λαθος…
    Οσο για τις καραμπίνες αδρανείας τα ξερω καλα, καθως ο πατερας εχει Μπενελλι, που ειναι τα αγαπημενα μου οπλα….

    οκ συγνώμη τότε… Απλά μπέρδεψα τα ποστς και νομιζα ότι το είχες γράψει εσύ…

    Προσωπική μου άποψη είναι να μην μπλέξεις με σύστημα αερίων(ή ακόμη καλύτερα μην μπλέξεις με αυτογεμή δηλαδή καραμπίνες). Όποιος έχει αδρανείας όπλο όπως και τον πατέρα σου δεν το αλλάζει με τίποτα. Ρώτησε τον και θα σου το πει και ο ίδιος… Ειμαι σίγουρος για αυτό… Από τότε που βγήκαν οι benelli έως και σήμερα ξεχωρίζουν σαν όπλα και ο λόγος είναι το επιτυχιμένο σύστημα αδρανείας που έχουν.

    Επίσης πολύ καλά όπλα είναι και τα breda τα οποία έχουν το ίδιο σύστημα αδρανείας, έχουν και κάποια μοντέλα με ατσάλινη βάση και όχι από εργκαλ(ειδικό κράμα αλουμινίου) όπως έχουν οι benelli και ακούγετε ότι έχουν και καλύτερη κάνη από ότι τα benelli. Αλλά εξαιτίας αυτών των ιδιοτήτων τους είναι και πιο βαριά και με χειρότερο ζύγισμα όπλα και εκτός από αυτό νομίζω ότι πλέον η breda ή έκλεισε ή εξαγοράστικε από άλλη εταιρία ενώ μέχρι τώρα ήταν κρατική ιταλική εταιρία… Υπάρχει και το marocchi si2 το οποίο είναι και αυτό αδρανείας και έχει και κάνες κατασκευασμένες από το περίφημο ατσάλι sain et etien από την Γαλλία και όλοι λένε πολύ καλά λόγια για την κάνη του και είναι και φτηνό όπλο. Απλά για το προηγούμενο μοντέλο SI1 είχε ακουστεί ότι έκανε κάποιες εμπλοκές αλλά στο SI2 λένε ότι το διορθώσανε. Επίσης βγαίνει τώρα και το θρυλικό browning auto5 new το οποίο θα έχει και αυτό σύστημα αδρανείας αφού πλέον η αποκλειστικότητα της ιδιοκτησίας της benelli εληξε. Πλέον όλες οι εταιρίες θα βγάλουν αδρανείας όπλα γιατί κακά τα ψέματα η αδράνεια δίνει λύσεις σε πολλά προβλήματα που έχουν τα άλλα συστήματα. Αλλά και στο παρελθόν δοκίμασαν και άλλες εταιρίες να βγάλουν όπλα αδρανείας όπως η Franchi αλλά απότυχαν παταγωδώς αφού το τελικό αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Οπότε ειδικά τώρα στην αρχή μην έχεις πολύ εμπιστόσύνη σε συστήματα αδρανείας άλλων εταιριών. Μπορεί αργότερα οι άλλες εταιρίες να το εξελίξουν ακόμα περισσότερο αυτό το σύστημα και να δώσουν και κάποια λύση στο πρόβλημα της ανάκρουσης. Αλλά προς το παρών όταν ακούς αδρανείας το μυαλό σου να πηγαίνει στην Benelli και στην Breda τα οποία είναι χρόνια δοκιμασμένα από πάρα πολλούς κυνηγούς παγκοσμίως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #243037

    παιδια να σας ρωτησω κατι
    εστω οτι εχουμε 2 οπλα με συνθετικο κοντακι , ενα αεριων και ενα αδρανειας
    εαν αυτα τα 2 οπλα βγουν να κυνηγησουν με βροχη,ποιο θα παρουσιασει εμπλοκες η τις περισσοτερες? :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων