Ετήσια κατανάλωση φυσιγγίων

Επισκόπηση 16 δημοσιεύσεων (από 16 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #191902

    Ρε παιδιά μένω έκπληκτος με τα πόσα φυσίγγια καταναλώνετε…. Βέβαια στην πάνω Ελλάδα έχετε αρκετά θηράματα σε σχέση με εδώ την Κρήτη που έχουμε μόνο λαγό και τσίχλες και πολύ σπάνια ίσως πέσουν και ορτύκια. Πέρδικα και μπεκάτσα δεν έχω τουφεκίσει ακόμα ενώ τρυγόνια και φάσες έχω σκοτώσει 5-6 από το καθένα και κυνηγάω εδώ και 10 χρόνια… Κυρίως λαγό κυνηγάω μόνο και καμιά φορά και τσίχλες κυρίως για εξάσκηση. Στα πρώτα χρόνια που κυνηγούσα σχεδόν μόνο τσίχλες γιατί μάθαινα να σκοπεύω έριχνα την χρονιά 7-10 κουτιά φυσίγγια δηλαδή το μέγιστο 250 φυσίγγια. Τώρα που κυνηγάω σχεδόν αποκλειστικά λαγό μαζί με τον πατέρα μου (που κυνηγάει μόνο λαγό) έχουμε αγοράσει εδώ και δύο χρόνια 3 κούτες φυσίγγια biturbo και μόλις τώρα μας τελείωσαν. Δηλαδή παίζουμε συνολικά τον χρόνο περίπου 30-40 φυσίγγια και σκοτώνουμε περίπου 15-25 λαγούς…. Εγώ παίρνω σχεδόν κάθε χρόνο και 2-3 κουτιά φυσίγγια για τσίχλες για εξάσκηση περισσότερο αλλά πέρισυ δεν με βόλεψε να πάω και έτσι μου έχουν μείνει 2 κούτες από πέρισυ. Αν σκεφτήτε ότι εμείς εδώ στο χωριό μου έχουμε το ελιομάζωμα το οποίο διαρκεί περίπου από μέσα Νοεμβρίου μέχρι μέσα Φεβρουαρίου , δεν μας μένει αρκετός χρόνος να πάμε για κυνήγι.

    3000-3500 φυσίγγια που παίζεται συνολικά τον ένα χρόνο ίσως δεν τα έχω παίξει ακόμη αυτά τα 10 περίπου χρόνια που κυνηγάω…


Επισκόπηση 16 δημοσιεύσεων (από 16 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων