ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,801 έως 10,815 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #394051

    herbi wrote:
    καλημερα και απο μεα.. κηηγησαμαι στα πατρια εδαφη μετα απο καιρο οπου ελειπα και ολλα πειγαν καλος. στα 1400 μετρα με κοντομανικο διστηχος και πολη νοτια καταφεραμαι και συκοσαμαι 4 πουλακια οπου μας ακολουθισαν τα 2 πησω.. ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    μπραβο Αντρεα παντα τετοια
    εγω λογω νοτια δε βγηκα, αλλα αυριο το πρωι στο εκκλησακι, ξερεις

     

    αντε και να τις βαλεις στο κορμο.. :mrgreen:


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #394085

    Mπραβο παιδια αντε και στις επομενες,,εγω κανω κουρα στην σκυλα για το ποδι της

    και μολις κανει το πρωτο ψοφοκρυο θα ξεμπουκαρω, γιατι ο νοτιας τα εχωσε στου βοδιου το κερατο τα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #394114

    Σωτηρης wrote:
    8 μπεκατσουλες βγαλαμε σημερα το πρωι σε πυκνο πεφκο και 1 το απογευμα αλλα δυστιχος για εμας 2 μονο καταφεραμε να παρουμε σπιτι μαζι μας!
    και το μεσημερακι για περδικια πηραμε και 4 απο αυτα!

    Μπράβο Σωτήρη! Δηλαδή αν κυνηγούσατε κάθε μέρα όπως εδώ πόσα μοντέλα θα μας φωτογράφιζες;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    αμα ειχε κυνηγι εδω κατω καθημερινα δεν θα ειχε μοντελα για φωτογραφιση!
    ο Κυπριος ειναι αχωρταγη ρατσα…αμα τωρα με 2 κυνηγετικες εξωρμισεις την βδομαδα και εχουμε τετειο τεραστιο προβλημα με τα θηραματα σκεψου 7 μερες τι θα γινοταν! 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #394122

    Πρωτη εξορμηση για μπεκατσα χτες……2 μπεκατσες που και τις δυο εχασε το παιδι που πηρα μαζι παρεα, ωντας απειρος απο κυνηγι μπεκατσας με σκυλια, και ενα ορτυκι που και αυτο το εχασε αλλα το πηρα εγω, εστω κα ιαν δεν βρεθηκε τελικα.

     

    Δικαιολογειται ομως αφου απο πλαγιο, αλλα ξε σε αλληλεπιθετο και θελει συνηθεια.

    Η αποκορυφωση, 2 λαγοι απ τα σκυλια στο πυκνο που δεν μπορεσαμε καν να ριξουμε.

     

    Χωρις καρπωση αλλα πραγματικα η πρωτη υπεροχη εξορμηση, σε σχετικα χειμωνιατικο φοντο, μεχρι τις 10 τουλαχιστον και με πολλες και ομρφες συναντησεις απο τα σκυλια.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #394178

    καλησπέρα και απο μένα. Το Σάββατο κυνήγι στο συνηθησμένο μου μέρος, με το που κατέβηκα απο το αυτοκίνητο και άρχισα να ετοιμάζομαι μέχρι να καλοξημερώσει είπα να κατεβάσω την σκύλα να κάνει την αναγκη της και σιγά σιγά να ξεκινήσουμε, να φέξει και λίγο καλύτερα σκέφτηκα, αμ δε!! η σκυλίτσα είχε  άλλο πρόγραμμα.Πιάνει ευθεία από το αυτοκίνητο και αρχίζει να κατεβένει μια πλαγιά, στα γρήγορα ετοιμάζομαι πέρνω το όπλο και την ακολουθώ, με το που πλησιάζω ακούω την κυρία να χτυπάει τα φτερά της και να φεύγει χωρίς να μπορέσω να την δώ, αφού δεν είχε καλοξημερώσει ακόμα, άρχισα να με βρίζω που βιάστικα….και ξαφνικά ακούω το μπίπερ να βαράει κάτω χαμηλά στο ρέμα, αρχίζω να κατεβαίνω γλιστρώντας και προσπαθώντασ να κρατήσω την ισορροπία μου, εφαγα μια τούμπα όλη δικιά μου,θορυβος κακο και η σκύλα ακόμα φέρμα, φτανοντας στο σκυλί στα 5 μέτρα ακούω τα φτερά της να φεύγει, το πουλί το είδα όταν σηκώθηκε πολύ ψηλά και μακριά στο φόντο, άλλο πουλί δεν είδα. Την κυριακή σε άλλο μέρος δύο σηκώματα και τα δύο μετά απο καταπληκτικές φέρμες με ακολούθησαν στο σπίτι. Νοτιάς ξε νοτιάς τα πουλιά κρατούσαν φέρμα αρκετη ώρα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #394182

    παιδες τι λετε να λεει τουτο δω

    http://viewitem.eim.ebay.gr/Waterproof-sport-Dog-sounds-Beeper-collar-Training-and-Hunting-with-Safe-Strap/290818773368/item

    θα κανει τπτ η θα τρεχει ο σκυλος και αυτο θα βαραει φερμα.χαχα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #394197

    παιδες τι λετε να λεει τουτο δω http://viewitem.eim.ebay.gr/Waterproof-sport-Dog-sounds-Beeper-collar-Training-and-Hunting-with-Safe-Strap/290818773368/item θα κανει τπτ η θα τρεχει ο σκυλος και αυτο θα βαραει φερμα.χαχα.

    Όπως το βλέπω είναι ίδιο με το canibeeper..Ακόμα και το κατσαβίδι και η μπαταρία καθώς επίσης και το λουράκι είναι ίδια…Τι να σου πώ…Για τα χρηματα που το δίνουν είναι πραγματικά οχι απλος τσάμπα αλλα καρατσαμπα……………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #394201

    thanasis.p wrote:
    παιδες τι λετε να λεει τουτο δω http://viewitem.eim.ebay.gr/Waterproof-sport-Dog-sounds-Beeper-collar-Training-and-Hunting-with-Safe-Strap/290818773368/item θα κανει τπτ η θα τρεχει ο σκυλος και αυτο θα βαραει φερμα.χαχα.

    Όπως το βλέπω είναι ίδιο με το canibeeper..Ακόμα και το κατσαβίδι και η μπαταρία καθώς επίσης και το λουράκι είναι ίδια…Τι να σου πώ…Για τα χρηματα που το δίνουν είναι πραγματικά οχι απλος τσάμπα αλλα καρατσαμπα……………..

    ναι ιδιο λεω να το παρω με τρςει ο κωλος να δω τι σκατα θα λεει.και μουφα να ειναι δε μαμιεται 38 ευρω ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #394260

    ΤΟ ΕΧΩ ΑΔΕΡΦΕ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ…

    ΤΟ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ…

    ΣΚΥΛΙ… ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΚΛΠ….ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ CANIBEEP….

    ΑΠΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ Ο ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΗΧΟΙ,ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ…

    ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #394306

    ΤΟ ΕΧΩ ΑΔΕΡΦΕ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ… ΤΟ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ… ΣΚΥΛΙ… ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΚΛΠ….ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ CANIBEEP…. ΑΠΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ Ο ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΗΧΟΙ,ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ… ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

    βρε καλο να ειναι και ας χτυπαει και σε ηχο κλαρινα δεν εχω κολληματα με τους ηχους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #394387

    Ρε παιδιά, τι κακό είναι αυτό φέτος με τις μπεκάτσες…

    Εμ δεν υπάρχουν, τουλάχιστον Εύβοια που κυνηγάω εγώ, εμ γίνεται χαμός στα γνωστά μπεκατσοτόπια. Ο ένας πάνω στον άλλο κι όσοι δεν προλάβουν περιμένουν τη σειρά τους, δλδ. να φύγουν οι πρωινοί για να μπουν μετά αυτοί! Μιλάμε χαμός.

    Τα δικά μου τα σκυλιά, έμπειρα δεν είναι για να είμαι και 100% σίγουρος αλλά και με άλλους που μιλάω πολύ χάλια φέτος.

    Τεσπα, με τα πολλά κι έπειτα από αρκετές εξόδους που δε σήκωνα ή κι αυτά τα λίγα που σήκωνα χανόντουσαν για διάφορους λόγους, πήρα άλλη μια το Σ/Κ αλλά μου την έχει σπάσει ρε γμτ. Λίγα τα θηράματα (τσίχλα/μπεκάτσα/ορτύκι), πολλά τα έξοδα. Κι όλ’ αυτά σε μια ζόρικη χρονιά που οι έξοδοι χρεώνουν τον ήδη μειωμένο οικογενειακό προϋπολογισμό… 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    pavlou tasos στις #394405

    louis καλημερα θα πιουμε κανα καφε ρε φιλε στο αλεγκρο να γνωριστουμε η δεν θες παρε δωσε με καινουργιους?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #394443

    Ρε παιδιά, τι κακό είναι αυτό φέτος με τις μπεκάτσες… Εμ δεν υπάρχουν, τουλάχιστον Εύβοια που κυνηγάω εγώ, εμ γίνεται χαμός στα γνωστά μπεκατσοτόπια. Ο ένας πάνω στον άλλο κι όσοι δεν προλάβουν περιμένουν τη σειρά τους, δλδ. να φύγουν οι πρωινοί για να μπουν μετά αυτοί! Μιλάμε χαμός. Τα δικά μου τα σκυλιά, έμπειρα δεν είναι για να είμαι και 100% σίγουρος αλλά και με άλλους που μιλάω πολύ χάλια φέτος. Τεσπα, με τα πολλά κι έπειτα από αρκετές εξόδους που δε σήκωνα ή κι αυτά τα λίγα που σήκωνα χανόντουσαν για διάφορους λόγους, πήρα άλλη μια το Σ/Κ αλλά μου την έχει σπάσει ρε γμτ. Λίγα τα θηράματα (τσίχλα/μπεκάτσα/ορτύκι), πολλά τα έξοδα. Κι όλ” αυτά σε μια ζόρικη χρονιά που οι έξοδοι χρεώνουν τον ήδη μειωμένο οικογενειακό προϋπολογισμό…

    Τα Πάντα Είναι Σχετικά

    δεν ειναι θεμα απειρων η εμπειρων σκυλιων, αμα δεν εχει δεν εχει. τουλαχιστον εδω στα γιαννενα καινουργια πουλια δεν εβαλε αλλα λογικα μεσα στη βδομαδα κατη θα κινηθει πιστευω.  εγω το πρωι 1 3ωρο μονο 1 σηκωσα και αυτη δεν μου εδωσε περιθωριο για μπαμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #394457

    Σημερα ξεκινησαμε με μεγαλη αισιοδοξια για μια καλη μερα ,μετα απο 3 1/2 ωρες και αλλαγες τοπων σηκωσαμε μολις 2 πουλια  απο τα οποια δεν καρπωθηκαμε κανενα,Λιγα τα πουλακια και δυστυχως μας την κανανε για αλλες πολιτειες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    super_sport στις #394460

    Σημερα ορεινη  ναυπακτια μετα απο 7 ωρες ψαξιμο σηκωσαμε 6 πουλια και πηραμε τρια με πολυ τυχη,μπηκαν νεα πουλια απο οτι φανηκε αλλα ειναι στο ντυμενο και δυσκολα μπορεις να τα χτυπησεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,801 έως 10,815 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων