ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,656 έως 14,670 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    mylos21 στις #502824

    Η απόλυτη ξεφτίλα του ελληναρα για μια ακομα φορά στο μεγαλείο της…για κάθε ενα ταραμά που ποστάρει μια φωτό στα χιόνια με δεκάδες θηράματα που αποκτήθηκαν με δόλο και όχι με υγιή ανταγωνισμό υπάρχουν άλλοι δέκα τέτοιοι που απλα δν το έχουν ανεβάσει κάπου για επίδειξη…η συνείδηση ειναι μια λέξη άγνωστη για αυτούς που εκθέτουν με κάθε τρόπο τις προσπάθειες υγιών κυνηγων για το ευ αγωνίζεσθαι…δυστηχως το κράτος δεν παίρνει δραστικά μέτρα όπως σε άλλες χώρες και όταν παίρνει αυτα ειναι οριζόντια και μας πιάνει όλους χωρίς εξαιρέσεις…και δυστηχως αυτοί οι ασυνείδητοι θα ειναι το τρανταχτό επιχείρημα των διαφόρων οργανώσεων ενάντια στο κυνήγι κ στην ακεραιότητα  των κυνηγων…είμαστε άξιοι της μοίρας μας…

     

    υγ.  Πρέπει ν μας έχουν για πολυ κορόιδα  όλους εμάς που ταΐζουμε εκπαιδεύουμε ενα σκυλάκι και κόβουμε χιλιόμετρα για ν βρούμε ενα πουλί….απλα ομως η αλήθεια ειναι πολυ διαφορετική….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #502848

    Ολοι καλα τα λετε,συμφωνω…Η απολυτη ξεφτυλα του κυνηγιου πλεον ειναι εμφανης σε ολους μεσω του διαδικτυου….μπεκατσες στη σειρα πανω στα σκυλοκουτα πολλες φορες ανω του οριου η καρπωση και σε μερικες και οι αφεντομουτσουναρες των υπερκυνηγαρεων…..Καμια φωτο ομως με φερμαριστο σκυλο ή βιντεο γιατι η ουσια ειναι ο αριθμος…

    Το κυνηγι πατωνει οπως και η χωρα μας,ολο και βυθιζεται στον βουρκο….

    Ευχομαι να μπορω να κυνηγαω για πολλα χρονια ακομα και να μην το χασω αυτο εξαιτιας καποιων ηλιθιων που καλυτερα να ασχολουνταν με κατι αλλο και σιγουρα οχι το κυνηγι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    mylos21 στις #502872

    Φίλε balou1982 σε ενα σοβαρό κράτος οι φωτό με παράνομες καρπωσεις ενεργοποιούν αυτόματα τον εισαγγελέα και τους μαζευουν δίχως δεύτερη σκέψη…εδώ ακομα συζητάμε για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση σε επίπεδο φόρων και μόνο…

    τωρα όσον αφορά φωτό με φερμες η και βίντεο θα σου πω ότι στα μέρη μου οι μπεκάτσες φέτος όπως και πέρυσι δν δέχονται φερμα και σηκώνονται πολυ γρήγορα…άρα ειναι πολυ δύσκολο να αποθανατησεις μια τέτοια στιγμή…οςο για βίντεο μόνο όσοι έχουν τη δυνατότητα για αγορά κάμερας πετυχαίνουν κάποιο πλάνο καλο..,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502901

    Με τις υγειες μας παιδες………….αυτό μονο !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #502915

    Να γνωριζουμε ολοι μας οτι το κυνηγι μας ,την αγαπημενη μας δραστηριοτητα(για εμενα προσωπικα ειναι σταση ζωης)δεν θα μας την χαριση απολυτος κανενας.Μονοι μας θα πρεπει να σωσουμε αυτο που αγαπαμε ωσαν ειναι η οικογενεια μας…οτι θα καναμε εαν κινδυνευε η οικογενεια μας ,αυτο πρεπει να πραξουμε και για το κυνηγι μας.Μην περιμενουμε απο κανενα κρατος και απο κανεναν ΚΣ να μας λυση τα προβληματα μας.Οι λαθροθηρες ειναι μαστιγα,βρητε τους και οπου τους βλεπετε ή ακομα χειροτερα τους γνωριζετε προσωπικα μην χαριζετε καστανα σε κανεναν….φωτογραφιστε,βιντεοσκοπιστε ,ολοι εχουμε κινητα με τετοιες ικανοτητες,και καντε επωνυμες καταγγελιες στους συλλογους και ακομα καλυτερα στις ομοσπονδιες…..ο εισαγγελεας κυριοι ειναι υποχρεωμενος να επεμβει απο την στιγμη που θα γινει κοινωνος αποδεικτικων στοιχειων…μην λυπαστε κανεναν γιατι κανεις δεν μας λυπατε κι εμας,που προσπαθουμε τιμια και ανδρικια να εκπαιδευσουμε τα ζωντανα μας και να καρπωθουμε το θηραμα λεβεντικα ,ζουμε την ομορφια της φυσης και καρπωνομαστε οτι μας προσφερει…οποιος δεν περπατα στον δρομο της τιμης τοτε απλα ειναι ΚΛΕΦΤΗΣ και δεν εχει καμια θεση αναμεσα μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    tom32 στις #502918

    καλησπερα φιλοι μου.αποψε πρωι και βραδυ τα καρτερια της μπεκατσας περιξ ΑΓΡΙΝΙΟΥ δουλευαν λες και ησουν σε γαμο κρητικο.εκατονταδες σφαγιαστηκαν και σημερα σε μακρυνεια, αβορανη ,καινουργιο κλπ.τελικα οι απαγορευσεις ειναι μονο για τους νομιμους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    mpekatsa20 στις #502931

    συμφωνω απολυτα. στο νομο μου ο οποιος δε πιανει χιονι και χαμηλες θερμοκρασιες, αυτες τις μερες μπηκαν πουλια που δεν τα εχουμε δει ποτε μας. ομως τα καρτερια και ειδικα το απογευμα πηραν φωτια. μιλαμε για πανυγηρι παρα την απαγορευση.επομενως αυτοι που δεν κυνηγαμε τωρα ειμαστε αυτοι που ειμαστε γενικα νομιμοι. εγω βλεπω οτι ολοι πανε γενικα σαν να μη τρεχει τιποτα. που ειναι η ομοσπονδια? που ειναι οι συλλογοι? για ποιο λογο τους πληρωνουμε? απαντηστε. για ποιο λογο?για μια συλληψη το μηνα? γαμω το κερατο μου. δεν υπαρχει ελεος. ο καθενας οτι θελει ανενοχλητος. η μονη λυση ειναι εντονη διαμαρτυρια στους συλλογους. εγω τους ειπα δε ξαναβγαζω αλλο αδεια. ειλικρινα μου ερχεται να σταματησω το κυνηγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502933

    βλεπω πολλα δακρυα πεφτουνε για την μπεκατσα [που ειναι και αποδημιτικο]και ουτε ενας για την περδικα!!!!!!εκει που ειναι η καρδια του χιονια!!!!ριχνουμε τροφη για τα υδροβια [που δεν εχουν προβλημα]για να βλεπουν οι οικολογοι για να ευχαριστιουνται γιατι το μονο που ξερουν αυτοι και ασχολουνται ειναι τα υδροβια[αποδημιτικα]και για την περδικα δεν εχει πεσει ουτε ενας σπορος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    mylos21 στις #502965

    σταθη κανενα πτηνο η ζωο δεν μας εχει αναγκη για την επιβιωση του…τοσα χρονια επιβιωνουν μονα τους…με το χιονι οι περδικες εκει που βρίσκονται δεν τις φτανεις ουτε για κυνηγι ουτε για ταισμα…το μεγαλο πρόβλημα είναι η λαθροθηρια και η απληστια που εχουμε σαν ανθρωποι…

    τα ζωα θελουν σεβασμο και όχι ελεημοσυνη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΝΙΚΟΣ-a301mc στις #502986

    🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΝΙΚΟΣ στις #503060

    http://Θα ήθελα μέσα από την ομάδα μας να εκφράσω την άποψη μου για όλα αυτά που μας συμβαίνουν τελευταία. Μεγάλωσα στα παιδικά μου χρόνια με μονό κρέας στο τραπέζι ότι προέρχονταν από το κυνήγι και στη πορεία μου σαν κυνηγός θήρευα και θηρεύω αυτά που μπορώ να καταναλώσω στο τραπέζι της οικογενείας μου , το κυνήγι λοιπόν για μένα δεν είναι ούτε άθλημα ούτε χόμπι ούτε τρόπος επίδειξης και αποδοχής. Άπλα θέλω να μπορώ να συλλέγω την τροφή μου από τη φύση και όχι να αγοράζω συλλήβδην κρέατα εκτροφής .Όπως λοιπόν κάποιοι μπορούν να μαζεύουν χόρτα μανιτάρια η οτιδήποτε άλλο απτή φύση έτσι θέλω και εγώ να συλλέγω το κρέας μου. Έτσι πορεύτηκα πάντα νόμιμα και πάντα ηθικά. Δυστυχώς σήμερα αυτό που έχω αγαπήσει έχει εκφυλιστεί από κάποιους που το θεωρούν μέσο επίδειξης και αυτοπροβολής είτε είναι νόμιμοι είτε είναι παράνομοι. Δεν γνωρίζω πως θα πείσουμε εμείς οι παλιότεροι κάποιους νεώτερους ότι το ίδιο άξιος είναι ένας κυνηγός – και για μένα πολύ περισσότερο – που έχει μια Φώτο με ένα θήραμα και όχι ένας που βάζει δεκάδες .Η απόλαυση είναι η διαδρομή και όχι ο προορισμός. Ο δρόμος για την Ιθάκη προσφέρει τις συγκινήσεις και όχι η ιδία η Ιθάκη. Αυτό πρέπει όλοι μας να το συνειδητοποιήσουμε για να προστατέψουμε αυτό που αγαπάμε .Έχουμε τόσους εχθρούς σήμερα να αντιμετωπίσουμε που πρέπει να είμαστε ενωμένοι και όχι να φαινόμαστε διχασμένοι και να εκτοξεύουμε αλληλοκατηγορίες μέσα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αυτό από μονό του δίνει τροφή και όπλα σε αυτούς που μας πολεμάνε. Επίσης παιδιά καταγγελίες για παρανομίες δεν ωφελούν στο διαδίκτυο αλλά εκεί που πρέπει .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    THANOS-76 στις #503062

    μπραβο ρε νικο εγραψες .ετσι πρεπει να κυνιγαμε.δεν χτιπας παραπανο απο αυτα που τρως,μαζεβεις τα χορτα σου τα μανιταρια τα σαλιγγκαρια σου κ.λ βλεπεις τις φερμες σου περνας ωραια ,η φοτο για παρτη σου κ καλο ειναι οι συλογοι να πιεσουν κανα υπουργειο.γιατι αυτη η  χαζοι απαγορευση ευγαλε ποιο πολους παρανομους  κ σκοτοθικαν ποιο πολα πουλια αποτι αν δεν γινοταν τουλαχιστον στα μερι που δεν ηπιρχε χιονι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    217
    vagelisb στις #503243

    Τις ημέρες που έκανε -8 στη Θεσσαλονίκη είδα μπεκάτσα στο κέντρο της τούμπας κάτω από το γήπεδο του ΠΑΟΚ στο ρέμα της υφάνει για όποιον ξέρει την περιοχή. Ο γιος μου την είδε πρώτος και οταν μου την είδα δεν πίστευα στα μάτια μου,Δυστηχως δεν πρόλαβα να βγάλω βίντεο. Φανταστείται τι πείνα τράβηξε για μπει μέσα στην πόλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #503345

    Σημερα με την κοπελα μου με βροχη και ανταρα βρηκαμε 8 πουλια πηραμε τα 7…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #503354

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΠΡΟ………… :good:

    και εγω την προηγουμενη εβδομαδα πηγα πατριδα (γιαννενα)

    με τον τζιμπριλ και τον φανουκο βρηκα πουλακια και ευχαριστηθηκα εγω και τα σκυλια………..και αρκετο τσιπουρο

    ελπιζω μες στον φλεβαρη να κανω και την τελευταια βολτα για φετος

    φιλικα

    τζιμπριλ – φανης :good:

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 14,656 έως 14,670 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων