rafaello ή rafaello crio

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #256004

    Οτι και να μου πουν φιλε ολοι οι ειδικοι και οπλουργοι μαζι , της Ελλαδας ,τα σκοτωματα που κανει τωρα αυτο το οπλο ειναι να τριβεις τα ματια σου

    δηλαδη ?????!!!!!
    τι κανει τωρα?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #256003

    Εννοώ ότι κάθε όπλο είναι διαφορετικό και οι επεμβάσεις μπορεί να έχουν από ανύπαρκτη έως τεράστια βελτίωση.

    Δηλαδή αν πάω σε οπλουργό και ζητήσω να μου φτιάξει κώνους θα μου πει ότι δεν είναι σίγουρος για την βελτίωση ή θα το βάλει μέσα και θα τσιμπήσει τα φράγκα αμέσως αμέσως?

    Γιατί δεν ξέρω κανέναν που να τον έδιωξε ο οπλουργός …………..

    Πήρε κανένας πίσω τα λεφτά του από την μηδενική βελτίωση?

    Για να τελειώνουμε …………… η διεύρυνση των κώνων δεν δίνει αυτά που υπόσχεται, θα συμφωνήσω μόνο για τις συσωματώσεις και για το κλώτσημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #256002

    Εννοώ ότι κάθε όπλο είναι διαφορετικό και οι επεμβάσεις μπορεί να έχουν από ανύπαρκτη έως τεράστια βελτίωση.

    για να καταλαβω δηλαδη αμα κανω μια τετοια επεμβαση μπορει να πετυχη πολυ η λιγο??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #256000

    Toυλάχιστον απάντησε αν είναι λογικό να συνεχίζεις την ιδιογόμωση από την στιγμή που το όπλο σου σκοτώνει ακαριαία και τηγανίζει τα πουλιά στον αέρα όπως δηλώνεις.

    Y.Γ. Και πίστεψέ με δεν θέλω να πείσω εσένα ν' αλλάξεις γνώμη :lol:

    Μία απάντηση Δημήτρη περιμένω ……….. αν θες φυσικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #255999

    Δηλαδή αν πάω σε οπλουργό και ζητήσω να μου φτιάξει κώνους θα μου πει ότι δεν είναι σίγουρος για την βελτίωση ή θα το βάλει μέσα και θα τσιμπήσει τα φράγκα αμέσως αμέσως?

    Γιατί δεν ξέρω κανέναν που να τον έδιωξε ο οπλουργός …………..

    Για να τελειώνουμε …………… η διεύρυνση των κώνων δεν δίνει αυτά που υπόσχεται, θα συμφωνήσω μόνο για τις συσωματώσεις και για το κλώτσημα.

    για να καταλαβω δηλαδη αμα κανω μια τετοια επεμβαση μπορει να πετυχη πολυ η λιγο??

    Αυτό έγραψα; Δεν νομίζω…

    Η επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής είναι η πρώτη βελτίωση που προτείνουν οι πιο διάσημοι βελτιωτές όπλων. Ο ίδιος ο Rob Robertson, ο mister "Benelli Custom Shop", προτείνει την επιμήκυνση σε όλα τα όπλα, ανεξαρτήτως απόδοσης, υποστηρίζοντας ότι όλα τα όπλα βελτιώνονται με αυτόν τον τρόπο. Ακολουθούν το porting και η αποχρωμίωση. Δεν είναι μυστικό ότι τα όπλα βελτιώνονται με αυτήν την επέμβαση. Χρειάζεται να κάνουν όλοι τη συγκεκριμένη βελτίωση; Όχι βέβαια. Εκτός εάν έχουν πρόβλημα με το λάκτισμα ή τη φονικότητα του όπλου. Τότε ναι, θα δουν βελτίωση. Οι κατανομές και οι διατρήσεις βασίζονται στη διατήρηση της σφαιρικότητας των σκαγιών. Ο κώνος επιδρά άμεσα στη συγκεκριμένη παράμετρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    volonero στις #255998

    [font=”Comic Sans MS”]Τελικά τα περισσότερα topics την ίδια ή σχεδόν την ίδια κατάληξη έχουν :lol:

    Ο άνθρωπος ρώτησε: rafaello ή crio και εσείς τον στείλατε για κώνους :P

    Κάποτε κάποιος από την Ηλεία είχε ρωτήσει για κανέναν κοντακά στην περιοχή του και τον στείλαμε στην Ιταλία ;) [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #192193

    Οταν ο κωνος ειναι μακρυτερος αο το κανονικο εχουμε απωλεια αεριων αρα και διατρησης νομιζω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #192194

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #255995

    Αυτό έγραψα; Δεν νομίζω…

    Η επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής είναι η πρώτη βελτίωση που προτείνουν οι πιο διάσημοι βελτιωτές όπλων. Ο ίδιος ο Rob Robertson, ο mister "Benelli Custom Shop", προτείνει την επιμήκυνση σε όλα τα όπλα, ανεξαρτήτως απόδοσης, υποστηρίζοντας ότι όλα τα όπλα βελτιώνονται με αυτόν τον τρόπο. Ακολουθούν το porting και η αποχρωμίωση. Δεν είναι μυστικό ότι τα όπλα βελτιώνονται με αυτήν την επέμβαση. Χρειάζεται να κάνουν όλοι τη συγκεκριμένη βελτίωση; Όχι βέβαια. Εκτός εάν έχουν πρόβλημα με το λάκτισμα ή τη φονικότητα του όπλου. Τότε ναι, θα δουν βελτίωση. Οι κατανομές και οι διατρήσεις βασίζονται στη διατήρηση της σφαιρικότητας των σκαγιών. Ο κώνος επιδρά άμεσα στη συγκεκριμένη παράμετρο.

    τωρα μαλιστα!!! ειμαστε στον ισιο δρομο :P
    σωστα ολα αυτα….. μεχρι την τελευτεα προταση εδω μπαινουν ????? για τη συγκεκριμενη παραμετρο!! :lol: ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #255993

    [color=”#000000″][size=2]Άντε και να τα δεχτώ όλα αυτά ποιος οπλουργαρας εντο στο ελλαντα μου λέει ότι θα είμαι απολυτά ασφαλής με το όλο εγχείρημα γιατί άλλο να το πάρεις έτοιμο από την εταιρία και άλλο να αρχίσει να κόβει μέταλλα ο κάθε σιδεροφαγος είπαμε πρώτα από όλα η ασφάλεια μας και μετά τα σουπερ ντουπερ μοντιφε σκοτώματα [/size][/color]

    ωπα, γιωργη πως το ειπες αυτο?( ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΜΕΤΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕ)…..γιατι αραγες??
    μηπως υπαρχει καποιο μετρο ας το πουμε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #255990

    Ρε μάστορα άλλο βελτίωση και άλλο …………

    Ένας τρίτος που ακούει την παραπάνω κουβέντα θα πάει να τα σκάσει στα τυφλά ενώ αν πεις απλή βελτίωση θα προβληματιστεί λίγο και πιθανόν να μην πάει το όπλο του για ψύλου πήδημα.

    Γιάννη μου, εγώ Benelli δεν έχω. Αν κάποιος που έχει Benelli και είδε μεταμόρφωση με την επιμήκυνση, γιατί να μην τον πιστέψω; Εγώ έκανα κώνους στο Miroku για να αντιμετωπίσω το απότομο κλώτσημα και εκτός του ότι μαλάκωσε πολύ το κλώτσημα, υπήρξε και σαφής βελτίωση στις κατανομές. Ούτε θα το αποκρύψω ούτε θα παροτρύνω κάποιον να πάει να το κάνει. Εάν δεν είχα δει αποτέλεσμα, θα ήμουν ο πρώτος που θα έλεγα ότι είναι άσκοπη επέμβαση για το συγκεκριμένο όπλο. Έχω δει και έχω ακούσει μαρτυρίες και για άλλα όπλα και υπάρχει μία ομοφωνία ως προς το θετικό αποτέλεσμα. Εγώ μιλάω με βάση προσωπική εμπειρία, ύστερα από πολλές χιλιάδες φυσίγγια, τόσο πριν όσο και μετά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #192205

    ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #255984

    Γιάννη μου, εγώ Benelli δεν έχω. Αν κάποιος που έχει Benelli και είδε μεταμόρφωση με την επιμήκυνση, γιατί να μην τον πιστέψω; Εγώ έκανα κώνους στο Miroku για να αντιμετωπίσω το απότομο κλώτσημα και εκτός του ότι μαλάκωσε πολύ το κλώτσημα, υπήρξε και σαφής βελτίωση στις κατανομές. Ούτε θα το αποκρύψω ούτε θα παροτρύνω κάποιον να πάει να το κάνει. Εάν δεν είχα δει αποτέλεσμα, θα ήμουν ο πρώτος που θα έλεγα ότι είναι άσκοπη επέμβαση [u]για το συγκεκριμένο όπλο[/u]. Έχω δει και έχω ακούσει μαρτυρίες και για άλλα όπλα και υπάρχει μία ομοφωνία ως προς το θετικό αποτέλεσμα. Εγώ μιλάω με βάση προσωπική εμπειρία, ύστερα από πολλές χιλιάδες φυσίγγια, τόσο πριν όσο και μετά.

    Δεν θα τον πιστέψεις γιατί δεν είσαι χαζός αλλά σκεπτόμενος, ξέρεις να κατασκευάζεις, έχεις ρίξει και μπόλικες τουφεκιές, έχεις κατασκευάσει και τοποθετήσει επικρουστήρες, ελατήρια, τσόκ, κοντάκια ρυθμιζόμενα έχεις κάνει porting κτλ. και πλέον είσαι και εσύ Leo πεπεισμένος για το τι φτιάχνω για την πάρτη μου και μόνο, πρόσφατο παράδειγμα και τα εξωτερικά τσοκάκια με porting που τα είδες από κοντά.

    Όταν έφτιαξα μόνος μου τους κώνους τους έκανα παράλληλα με τα τσοκαρίσματα στο δίκανο (ήσουν παρών σε όλα αυτά και ξέρεις λεπτομέρειες για το αλεζουάρ το κωνικό και για την χρήση του).
    Στα πρώτα κυνήγια έτυχε ο καιρός και το φυσίγγι να δουλέψουν και έκανα απίστευτα σκοτώματα και έπεισα τον εαυτό μου ότι ο κώνος μάμαγε.

    Φέτος ξεκίνημα τσίχλα με σκοπευτικά κένταγε, μόλις άρχισαν οι υγρασίες πήρα τα όκια μου. Από ζωντανά που συνεχίζουν το πέταγμα, από ζωντανα που τρέχουν μόλις πέσουν, από ζωντανά που αρνούνται πεισματικά να προσγειωθούν και από ζωντανά που πέφτουν και απλά καθονται ακίνητα ώσπου να τα μαζέψεις.

    Με διάφορες μάρκες που είχα μαζί τα ίδια.

    Έβαλα τα sipe και πήρα κάποια καλά σκοτώματα πάλι.

    Λοιπόν νομίζω δικαιούμαι να πω ότι "Η ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΗΣ"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #255983

    Παιδια επειδη εγω ξεκινησα το θεμα με τους κωνους και το εχουμε κανει σιριαλ διαφωνιων εχω να πω οτι η vίncί μου παει πολυ καλυτερα.το τροποποιησα επειτα απο προτρωπη φιλου και μεγαλου γνωστη οπλων και σκοπευσης.φερτε μια vίncί 66cm "μαμα" στο Σχιστο να κανουμε τεστ.

    Φέρτη ρε Αποστόλη, θα φέρω και εγώ το δίκανο, τα ίδια θα δείξουν …………………… πάμε να τα κυνηγήσουμε, εσύ θα τα κατεβάζεις τηγανισμένα και σου υπόσχομαι να κρατάω λεμονάκι (μην παρεξηγηθείς, έτσι για ν' αλλάξει το κλίμα λίγο :lol: )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #255982

    Δεν θα τον πιστέψεις γιατί δεν είσαι χαζός αλλά σκεπτόμενος, ξέρεις να κατασκευάζεις, έχεις ρίξει και μπόλικες τουφεκιές, έχεις κατασκευάσει και τοποθετήσει επικρουστήρες, ελατήρια, τσόκ, κοντάκια ρυθμιζόμενα έχεις κάνει porting κτλ. και πλέον είσαι και εσύ Leo πεπεισμένος για το τι φτιάχνω για την πάρτη μου και μόνο, πρόσφατο παράδειγμα και τα εξωτερικά τσοκάκια με porting που τα είδες από κοντά.

    Όταν έφτιαξα μόνος μου τους κώνους τους έκανα παράλληλα με τα τσοκαρίσματα στο δίκανο (ήσουν παρών σε όλα αυτά και ξέρεις λεπτομέρειες για το αλεζουάρ το κωνικό και για την χρήση του).
    Στα πρώτα κυνήγια έτυχε ο καιρός και το φυσίγγι να δουλέψουν και έκανα απίστευτα σκοτώματα και έπεισα τον εαυτό μου ότι ο κώνος μάμαγε.

    Φέτος ξεκίνημα τσίχλα με σκοπευτικά κένταγε, μόλις άρχισαν οι υγρασίες πήρα τα όκια μου. Από ζωντανά που συνεχίζουν το πέταγμα, από ζωντανα που τρέχουν μόλις πέσουν, από ζωντανά που αρνούνται πεισματικά να προσγειωθούν και από ζωντανά που πέφτουν και απλά καθονται ακίνητα ώσπου να τα μαζέψεις.

    Με διάφορες μάρκες που είχα μαζί τα ίδια.

    Έβαλα τα sipe και πήρα κάποια καλά σκοτώματα πάλι.

    Λοιπόν νομίζω δικαιούμαι να πω ότι "Η ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΗΣ"

    Άρα εγώ που πιστεύω και έχω δει με τα μάτια μου τις αλλαγές, είμαι "χαζός και μη σκεπτόμενος". Ευχαριστώ ρε φιλαράκι…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων