rafaello ή rafaello crio

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    KASAJOHN στις #255844

    Ποιό από τα 2 όπλα θα διαλέγατε ? Αξίζει τα παραπάνω χρήματα η crio ?

    Καλησπερα και χρονια πολλα καλα χριστουγεννα.Εχω την crio την αγορασα φετος , ειμαι απολυτα ικανοποιημενος εχω παρει τσιχλες σε οριακες αποστασεις εχω παρει μπεκατσες και τελος παντων το οπλο ειναι μια χαρα το οτι δεν σκοτωνουν τα crio μου φενεται αδιανοητο ρε παιδια.Επισεις το εχει φιλος χρονια τωρα και εχει σκισει τους λαγους.
    Το ζυγισμα και η ποιοτητα του πιστευω ειναι αριστα και η λειτουργια του αψογη και δεν μιλαω μονο για το δικομου γιατι ειναι καινουργιο ακομα αλλα για τουφεκια φιλων λαγαδων περδικαδων κτλ ,ξερω ενα σωρο κοσμο που την εχει και οι εντυπωσεις ειναι αριστες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #255824

    Καλησπερα και χρονια πολλα καλα χριστουγεννα.Εχω την crio την αγορασα φετος , ειμαι απολυτα ικανοποιημενος εχω παρει τσιχλες σε οριακες αποστασεις εχω παρει μπεκατσες και τελος παντων το οπλο ειναι μια χαρα το οτι δεν σκοτωνουν τα crio μου φενεται αδιανοητο ρε παιδια.Επισεις το εχει φιλος χρονια τωρα και εχει σκισει τους λαγους.
    Το ζυγισμα και η ποιοτητα του πιστευω ειναι αριστα και η λειτουργια του αψογη και δεν μιλαω μονο για το δικομου γιατι ειναι καινουργιο ακομα αλλα για τουφεκια φιλων λαγαδων περδικαδων κτλ ,ξερω ενα σωρο κοσμο που την εχει και οι εντυπωσεις ειναι αριστες.

    ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ CRIO ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑ SP TΑ BERETTA ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΛΟΓΩ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟΥ ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΤΣΟΚ ΟΠΟΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΚΑΝΝΕΣ ΤΗΣ BENELLI ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΕΒΓΑΖΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΑΛΛΟΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #192302

    Ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ,το χρωμιο στις χρωμιομενες καννες ειναι τοσο μικρο σε παχος που η διαφορα μεταξυ αχρωμιωτων και χρωμιωμενων καννων ειναι στο επιπεδο της θεωριας αφου πραγματικη διαφορα αν υπαρχει δεν ειναι ορατη με το ματι.Το αλλο θεμα με τα κρυογενη και αλλα κολπα ειναι περισσοτερο για να τα διαβαζουμε και να κανουμε οπως στα αυτοκινητα ,δηλαδη εχει ιντζεκτσιον,τουρμπο,16 βαλβιδες κτλ αλλα μετα απο 100.000 χλμ βγαζει και βλαβες αμα λαχει ενω ενα απλο της δεκαετιας του 80 κραταει αλλα 50-60 χιλ χλμ για να βγαλει βλαβη,παραδειγμα λεω τωρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #255821

    To ζητούμενο σε μία λεία κάννη κυνηγετικού όπλου είναι η ελαστικότητα, όχι η ακαμψία. Γι αυτό και οι αχρωμίωτες κάννες έχουν καλύτερη απόδοση, επειδή η ελαστικότητά τους δεν επηρεάζεται από τα σκληρότερα στρώματα χρωμίου, νικελίου και χαλκού μιας χρωμιωμένης κάννης. Τώρα, αν η κρυογενική επεξεργασία επηρεάσει επιπλέον τις ήδη κατεστραμένες αρμονικές της χρωμιωμένης κάννης, πιθανόν ναι, πιθανόν όχι. Μόνο κάποιος που έχει και τις δύο κάννες, με ίδια κατά τα άλλα χαρακτηριστικά, μπορεί να μας πει ποια είναι καλύτερη.

    Το πρόβλημα όμως της στρέβλωσης της κάννης από υπερθέρμανση και ακολούθως η αλλαγή του P.O.I. (point of impact / σημείο κρούσης), είναι υπαρκτό και στα λειόκαννα, αλλά μάλλον σε άλλες συνθήκες κυνηγίου (βλ. Αργεντινή). Η Beretta το αντιμετώπισε τοποθετώντας ένα ελατήριο μέσα στη βίδα της αποθήκης, το οποίο συμπιέζεται όταν η κάννη διαστέλλεται κι έτσι δεν στρεβλώνεται προς τα κάτω. Η Benelli το αντιμετώπισε με την κρυογενική. Εμάς μας χρειάζεται; Όχι. Βλάπτει να υπάρχει; Πάλι όχι. Εκτός εάν επηρεάζει αρνητικά τελικά τη βλητική απόδοση, αλλά αυτό θα μας το πουν οι χρήστες.

    Εγώ πάλη πιστεύω ότι η benelli προσπάθησε να το αντιμετώπιση με την κριογενη τεχνολογία αλλά δεν είχε τα αποτελέσματα που περίμενε. Και εστί έβγαλε την Vinci με το διαφορετικό πιάσιμο στην κάνη που εξαλείφει τέλειος την στρέ.λωσ η και η κάνη μένη τέλειος ελεύερη free flow.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #255820

    Φαίνεται να γνωρίζεις δυο πράγματα παραπάνω οπότε άκου και τα παρακάτω.
    Η διαδικασία με το άζωτο (κρυογενική) είναι η αντίθετη με την ανόπτιση (ή επαναφορά) όπου θερμαίνουμε απότομα το υλικό και μετά κατεβάζουμε σταδιακά θερμοκρασία σε φούρνους. Η ανόπτιση χρησιμοποιέιται μετά την βαφή του υλικού που έχουν αναπτυχθεί τάσεις ή μετά από σκληρές καταπονήσεις προκειμένω να κάνουμε το υλικό ξανά μηχανουργικά κατεργάσιμο.

    Όπως γράφει το άρθρο και στην κρυογενή διαδικασία αλλά και στην ανόπτιση που σου λέω εγώ σκοπός είναι το στρεσάρισμα του υλικού, ο τρόπος αλλάζει.

    Υπάρχει διαδικασία (και στην Ελλάδα) βελτίωσης εξαρτημάτων με υπερήχους ώπου το μηχάνημα αλλάζει συχνότητες μέχρι να συντονιστεί με το υλικό (εξάρτημα) και που αποδεδειγμένα βελτιώνει τις μηχανικές ιδιότητες του, μεγαλύτερη αντοχή σε τριβή και γενικότερα σε καταπονήσεις.

    OMOΡΦΑΝΤΡΑΑΑΑ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!!!!

    Με Φτιάχνιιιιις έτσι όπως τα λές ;) :P :lol:

    Πάντως φίλε mixgik πέρα από αυτά που λέμε όλοι εμείς ότι και να αποφασίσεις να πάρεις σου εύχομαι ολόψυχα να το λιώσεις και να το ευχαριστηθείς.

    Χρόνια πολλά σε όλους :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #255819

    [b][size=5][color=”#FF0000″]OMOΡΦΑΝΤΡΑΑΑΑ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!!!! [/color][/size][/b]

    [b][size=3]Με Φτιάχνιιιιις έτσι όπως τα λές ;) :P :lol: [/size][/b]

    [b][size=3]Πάντως φίλε mixgik πέρα από αυτά που λέμε όλοι εμείς ότι και να αποφασίσεις να πάρεις σου εύχομαι ολόψυχα να το λιώσεις και να το ευχαριστηθείς.

    Χρόνια πολλά σε όλους :P [/size][/b]

    Ειναι απαιχτος ο Γιαννης αλλα !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #255803

    Ειναι απαιχτος ο Γιαννης αλλα !!!!!

    αλλά κορόιδο ………………. πες το Βαγγέλη, τι ντρέπεσαι? :lol:

    Άντε χρόνια πολλά με υγεία για όλους και για τις οικογενειές σας[/size][/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #255780

    Ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ,το χρωμιο στις χρωμιομενες καννες ειναι τοσο μικρο σε παχος που η διαφορα μεταξυ αχρωμιωτων και χρωμιωμενων καννων ειναι στο επιπεδο της θεωριας αφου πραγματικη διαφορα αν υπαρχει δεν ειναι ορατη με το ματι.Το αλλο θεμα με τα κρυογενη και αλλα κολπα ειναι περισσοτερο για να τα διαβαζουμε και να κανουμε οπως στα αυτοκινητα ,δηλαδη εχει ιντζεκτσιον,τουρμπο,16 βαλβιδες κτλ αλλα μετα απο 100.000 χλμ βγαζει και βλαβες αμα λαχει ενω ενα απλο της δεκαετιας του 80 κραταει αλλα 50-60 χιλ χλμ για να βγαλει βλαβη,παραδειγμα λεω τωρα.

    +++

    εγω προτεινω στο φιλο την απλη ραφαελλο
    οχι γιατι ειναι η κριο καλυτερη ή χειροτερη
    αλλα γιατι η συγκεκριμενη κατεργασια ειναι αχρηστη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    PRAPAS στις #192346

    Η BERETΤA ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ – ΚΑΙ Η BENELLI ΓΙΑ ΤΟΥ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ.. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #255714

    https://rapidshare.com/files/1171568020/photo.jpg

    'Αντε βρε… ακόμα το σκέφτεσαι, κοίτα τι κουκλί που είναι. :lol:

    Χρόνια Πολλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #192379

    ριξε μια ματια εδώ :http://www.youtube.com/watch?v=XCj0PCGGxtA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #192380

    Πολύ μαρκετίστικο μου φαίνεται φίλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #192381

    ισως.ωστωσο,οι δοκιμες τους ειναι σωστες και το κοντακι comfort κανει καποια δουλεια,οχι μονο θεωρητικη αλλα και πρακτικη οπως εδειξε το δυναμομετρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #255646

    ισως.ωστωσο,οι δοκιμες τους ειναι σωστες και το κοντακι comfort κανει καποια δουλεια,οχι μονο θεωρητικη αλλα και πρακτικη οπως εδειξε το δυναμομετρο.

    E καλά αυτές τις δοκιμές μην τις πολυ πιστεύεις… Ακόμα και αν κρατούσε πιο σφικτά το όπλο μπορεί να έπαιρνε καλύτερες μετρήσεις. Εκτός από αυτό παίζει πολύ μεγάλη σημασία και το βάρος του όπλου αλλά και το φυσίγγι. Από φυσίγγι σε φυσίγγι έχει διαφορά ακόμη και αν είναι ακριβώς τα ίδια.. .

    Όπως και να έχει ο πατέρας μου αγόρασε μία benelli την χρονιά που γεννήθικα και εγώ έχω πάθει περισσότερες ζημιές από ότι το όπλο το οποίο ακόμη δεν το έχουμε πάει σε οπλουργό και είναι καινούργιο ακόμη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #192415

    Είχα την Super90 και τώρα έχω τουφεκίσει με την Μ2 Comfort αριστερή φίλου από 'δώ μέσα και πραγματικά το κοντάκι δουλεύει και καταλαβαίνεις την διαφορά όσο ανεβαίνουν τα γραμμάρια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 127 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων