ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,941 έως 20,955 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #386793

    σημερα κοντα στα βαγια καναμε 4 ατομα 36 πουλια.με λιγο τυχη ισως και να βαραγα τις πρωτες φασες…πουλια αρκετα αλλα πολυ φοβισμενα. καλα ηταν,το ευχαριστηθηκα.

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    Στα Βάγια ψηλά κοντά σε ενα κτίσμα σαν πύργος,δεν ξέρω να είναι το μοναστήρι που λέει ενα φίλος παραπάνω,ημουνα χθες το πρωί και δεν παίζανε πολλά πουλιά,λιγα και ψηλωμένα.Φάσσες δεν ειδαμε,εκτος απο 3 γερακότσιχλες που περάσανε 2 φορες απο πάνω μας και ψηλά και αυτές.

    Φύγαμε κατά τις 9 το πρωί και πήγαμε Μαυρομμάτι και με περπατητό,κάναμε απο 3 πουλάκια εγώ και άλλα 3 ο φίλος μου.Χάλι σκέτο το κυνήγι,για τέτοια εποχή,απορώ που είναι τα μπασίματα που ακούμε!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #386795

    δεν ειχε πυργο εκει αδερφε.στα 500 μετρα στην κορυφη ειχε ενα εκκλησακι νομιχω με κυπαρισια και ενα αμπελι στο προαυλιο.και μια κεραια μαλλον τηλεφωνιας.μπροστα απο το εκκλησακι στο υψωμα γινοταν πολεμος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #386796

    Kαλημερα,5 σμπαρα 3 τσιχλες στο χερι,παλι τιποτα σημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #386808

    Καλημερα κι απο μενα,καλη εβδομαδα!!!Κατα τη γνωμη μου εχουν μπει αρκετα πουλια αλλα εχουν λογκωσει,φαγακι βρησκουν [κουμαρο,ελια,σκουλικια κ.α]κι ετσι δε χριαζεται να μετακινηθουν.Ισως αν κρυωσει οκαιρος να αρχισουν να παιζουν τα καρτερια ,αλλιως μονο στο περπατητο κατι μπορει να γινει.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #386813

    τίποτα σήμερα στην περιοχή μου 4-5 το πρωί πιασμένες και μετά μηδέν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #386815

    τίποτα σήμερα στην περιοχή μου 4-5 το πρωί πιασμένες και μετά μηδέν

    ..κακό είναι το πολύ και το καθόλου..
    Μάκης…..Μαραθώνας

    καλημερα δεν ερχεσαι να βοηθησεις την κατασταση!!!σημερα βολτα για μιση ωρα εμφανηστηκαν πολλες τσαρτσαρες και δεντροτσιχλες αποτελεσμα 2 δεντροτσιχλες και μια ταρτσαρα αλλα πολυ ομιχλη και δεν καταλαβαινα απο που ερχονταν οι ρουφιανες 😆 😆

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #386818

    και δεν καταλαβαινα απο που ερχονταν οι ρουφιανες 😆

    κοίτα να καταλάβεις που θα τις στείλεις…γιατί κάηκες 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #386837

    δεν ειχε πυργο εκει αδερφε.στα 500 μετρα στην κορυφη ειχε ενα εκκλησακι νομιχω με κυπαρισια και ενα αμπελι στο προαυλιο.και μια κεραια μαλλον τηλεφωνιας.μπροστα απο το εκκλησακι στο υψωμα γινοταν πολεμος…

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us
    Αυτο ειναι το καρτερι μου!!!!Μαυροματι ειναι φιλε το μερος που περιγραφεις….οι περισσοτεροι πηγαινουν προς την κεραια την μεγαλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #386841

    Δερβενοχωρια σημερα τιποτα απο τσιχλες-φασσες….μια μπεκατσα μονο ειδα μολις παρκαρα το αυτοκινητο και οσο κ αν την εψαξα δεν ειχα αποτελεσμα,γιατι ειχα παρει μονο το κουταβι μαζι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #386847

    Xασια,παροτι δεν ειχε πουλια δυο ατομα καναμε 5 τσιχλες και 2 κοτσυφια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #386854

    Kostas wrote:

    δεν ειχε πυργο εκει αδερφε.στα 500 μετρα στην κορυφη ειχε ενα εκκλησακι νομιχω με κυπαρισια και ενα αμπελι στο προαυλιο.και μια κεραια μαλλον τηλεφωνιας.μπροστα απο το εκκλησακι στο υψωμα γινοταν πολεμος… [/URL] Uploaded with ImageShack.us
    Αυτο ειναι το καρτερι μου!!!!Μαυροματι ειναι φιλε το μερος που περιγραφεις….οι περισσοτεροι πηγαινουν προς την κεραια την μεγαλη.

    στην κεραια επεφτε ντουφεκιδι τρελο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #386856

    Δερβενοχωρια σημερα τιποτα απο τσιχλες-φασσες….μια μπεκατσα μονο ειδα μολις παρκαρα το αυτοκινητο και οσο κ αν την εψαξα δεν ειχα αποτελεσμα,γιατι ειχα παρει μονο το κουταβι μαζι.

    Σε ποιο σημειο ησουν Φιλε??? Εαν θελεις μου λες!!

    Παντως εγω το πρωι ειχα μια φερμα και μονον μια, για 10 δευτερολεπτα και μετα μου την εσπασε!!

    Αυτα μου τα κανει οταν υπαρχουν φρεσκες μυρωδιες, ο Billy μου!

    Περπατησα η μαλλον μπηκα απεναντι απ’ το αεροδρομιακι με τα τηλεχειριζομενα,εαν ξερεις και πηγα βορεια!!

    Τσιχλες…δεν ειδα ουτε μια αλλα και να ειχε…με 60 cm καννη, κυλινδρο & 10ρια…δεν το σηκωνω!!!

    Τελος παντων, για φετος ειναι η 1η φερμα!

    Θα δειξει στην πορεια, μετα την Πεμτη που θα ξαναπαω!!

    Βασιλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Spigeon στις #386857

    Επιστροφή απο Μεσσηνία επιβεβαιώνοντας αυτά που έγραψε πιο πρίν ο φίλος Περικλής.

    Πρωινό, είδα μία συν κάτι γερακότσιχλες. Περπατητό δεν αξίζει να κάνεις γιατι απλά δε βλέπεις πουλιά. Περπατάς και δεν πετάγεται τίποτα.

    Απογευματινό όμως κάτι κινείται και αυτά πολύ αργά αφού δύσει ο ήλιος έρχονται όλα μαζί. Στη Νεμέα περάσανε 5-6, κάτω στη Μεσσηνία  το Σάββατο μου πεταχτήκανε 6 μαύρες μαζί πρόλαβα τις δύο βρήκα τη μία και την Κυριακή περάσανε καμιά 15αρια πουλιά τα μισά πετώντας (7) τα άλλα μισά (7) σχεδόν πηδώντας (μαύρες) και μία που ταξίδευε στο εξωτερικό, κράτησα τα 4 αλλά ευχαριστήθηκα ντουφεκίδι πρώτη φορά για φέτος τόσο πολύ.

    Τώρα αυτά τα απογευματινά πουλιά πού ξεροσταλιάζουν όλη μέρα είναι καλό ερώτημα.

    Κυνηγούς τσίχλας άλλους δεν είδα ούτε άκουσα, είχε όμως λαγάδες και γουρουνάδες όλη μέρα που βολτάρανε.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #386887

    Επιστροφή πρίν από λίγο για μένα από τα πέριξ της Θήβας..

    Το πρωί στο καρτέρι είδα 4-5 πουλάκια τα οποία και δεν ηταν μπασιματιάρικα .. καθώς και 2 κοτσυφούς…

    Μόλις που χάραζε βλέπω μια ψιλούλα τσίχλα (royal) την τουφεκάω  και έπεφτε τσιρτσιρίζοντας… έπεσε λοιπόν ζωντανή σε ενα ξερό πουρναράκι με την κοιλιά να κοιτά ουρανό..

    Πάω να την μαζέψω … από το πουθενά κυριολεκτικά,  ενας γέρακας αρκετά μεγάλου μεγέθους και όχι μικρό, πίσω δεξιά μου , αρπάζει το πουλι, μιλάμε για κυριολεκτικά απόσταση αναπνοής.. κουνάω απότομα το ντουφέκι από τη σαστιμάρα αλλά και  την τρομάρα μου δε κρύβω… και του πέφτει από τα πόδια τελικά η τσίχλα, η οπόια ήταν ζωντανή …

    Τσίσα  κακά όλα μαζί μου έφυγαν 😯

    Στα δικά μας , πλακώθηκα στο περπατητό στην συνέχεια σε ρυθμούς ρελαντί ήτοι 4 παρά ώρες και μάζεψα 10 τσίχλες… αν είχα άλο ένα ντουφέκι θα καναμε κι άλλες..

    Πέρασα πάρα πολύ καλά .. 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #386892

    Mου χει τυχει σε απογευματινο, να πεφτει τσιχλα, και απο το πουθενα να βουταει γερακι να την αρπαζει. Ο θορυβος που εκανε οταν βουταγε, συν το παφ που γεμισε το τοπο πουπουλα, ηταν ολα τα λεφτα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 20,941 έως 20,955 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων