ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,666 έως 22,680 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #407445

    πολυ ωραιο βιντεο γιωργο….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #407452

    Καλημερα σε ολους τους συναδελφους

    Επιστροφη απο τα περιξ των δερβενοχωριων με αρκετο αερα αλλα και πολλα πουλια

    Δεν ξερω τι αλλαξε μεσα σε μια εβδομαδα αλλα ο τοπος γεμισε και μου θυμισε περσινες εξορμησεις

    Απολογισμος μετα απο 3 ωρο περπατητο 11 τσιχλες στην πουλιαστρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #407461

    Καλημερα σας

    Την άλλη βδομάδα θα κατέβω στο χωριό , και από ότι ακούω κάτι γίνεται .

    Τα πολλά πάω στοίχημα ότι θα έρθουν μόλις κλείσει η σεζόν …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #407467

    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) …

     

    Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

    Πάρα πολύ ωραίο βίντεο, όπως εξάλλου μας έχεις συνηθίσει. Σκοπευτικά, μπορώ να πω ότι έχεις γίνει “μάστορας” στις μακρινές τραβέρσες, εκεί δηλαδή που “πονάνε” οι περισσότεροι, αλλά έχεις ένα θέμα με τις απομακρυνόμενες. Νομίζω ότι έχεις υπερβολικά πολύ στο μυαλό σου την προσκόπευση τη στιγμή που τουφεκάς, με αποτέλεσμα να μην εστιάζεις την τσίχλα με την ένταση που χρειάζεται. Θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς λιγότερο με την “τέλεια εικόνα” και περισσότερο με την εστίαση. Εάν επιμένεις να κάνεις κάποιου είδους τεχνική σε αυτές τις βολές, και εφόσον ξέρω πόσο σε βολεύει το pull away, δοκίμασε να ξεκινάς το όπλο από την τσίχλα και να τουφεκάς την άκρη της προς τη μεριά που κατευθύνεται. Σε κάποιες μακρινές μπορεί να βλέπεις και λίγο “κενό” ανάμεσα στη τσίχλα και το όπλο, αλλά όχι τις προσκοπεύσεις που βλέπω στο βίντεο. Είναι όλες υπερβολικές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #407473

    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) … Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

    πολυ ωραιο μπραβο

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #407474

    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) … Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

     

    Φιλαράκια ευχαριστώ για την αφιέρωση..Πολύ όμορφο βιντεο Γιώργο ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩΩ…Σε μερικές φαίνονται και οι τουφεκιές του Πανούτσου..

     

    Υ.Γ: Γιωργο πάλι τα σκοτωμένα χτύπαγε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #407478

    Πάλι έξοδος σήμερα και απολογισμός 2 άτομα 24 τσιχλακια μέσα σε 2 ώρες. Μέσα σε 3 ημέρες 2 άτομα 97. Σχετικά καλά.  Περιοχή Μεσσηνίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #407482

    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) …

    Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

    Μπράβο φίλε,πολυ ωραίο video!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #407485

    φιλε altair lusso τα βιντεακια που βαζεις ειναι μακραν απο τα καλυτερα κυνηγετικα βιντεο που εχω δει ,πολυ ωραια την shotkma ποσο την πηρες? με τι εριχνες ?ολες επεφταν στουπι κατω

    Φίλε μου για την κάμερα σου έστειλα π.μ. Ο συνδιασμός που δουλεύω τελευταία με Νοτιά και είμαι ευχαριστημένος είναι Seminole Spreader και Πυρκάλ (32γρ) ν.8.

    πολυ ωραιο βιντεο γιωργο….

    Ευχαριστώ !

    Πάρα πολύ ωραίο βίντεο, όπως εξάλλου μας έχεις συνηθίσει. Σκοπευτικά, μπορώ να πω ότι έχεις γίνει «μάστορας» στις μακρινές τραβέρσες, εκεί δηλαδή που «πονάνε» οι περισσότεροι, αλλά έχεις ένα θέμα με τις απομακρυνόμενες. Νομίζω ότι έχεις υπερβολικά πολύ στο μυαλό σου την προσκόπευση τη στιγμή που τουφεκάς, με αποτέλεσμα να μην εστιάζεις την τσίχλα με την ένταση που χρειάζεται. Θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς λιγότερο με την «τέλεια εικόνα» και περισσότερο με την εστίαση. Εάν επιμένεις να κάνεις κάποιου είδους τεχνική σε αυτές τις βολές, και εφόσον ξέρω πόσο σε βολεύει το pull away, δοκίμασε να ξεκινάς το όπλο από την τσίχλα και να τουφεκάς την άκρη της προς τη μεριά που κατευθύνεται. Σε κάποιες μακρινές μπορεί να βλέπεις και λίγο «κενό» ανάμεσα στη τσίχλα και το όπλο, αλλά όχι τις προσκοπεύσεις που βλέπω στο βίντεο. Είναι όλες υπερβολικές.

    Λεωνίδα, κατ’αρχήν σ’ευχαριστώ για τον σχολιασμό, να ξέρεις ότι τον θέλω αν και ντρέπομαι να στον ζητάω. Το είχα αναφέρει και στο άλλο topic σχετικά με τις προσκοπεύσεις. Έχω θέμα με τις εξερχόμενες τροχιές, μάλλον την ώρα που πατάω την σκανδάλη, το μυαλό αδιαφορεί για την τροχιά και αντιλαμβάνεται μόνο την απόσταση. Γενικά λατρευω τις μακρινές τουφεκιές και επειδή έχω εμπιστοσύνη και στο όπλο, τις τολμάω. Θα προσπαθήσω να κάνω πράξη την συμβουλή σου. Τι εννοείς με το “τέλεια εικόνα” ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #407492

    Καλημέρα σε όλους.Κάτι έγινε σήμερα,φάνηκαν κάποια πουλιά μετά από πολύ καιρό.

    Νωρίς το πρωί λόγο του νοτιά και της υγρασίας είχα ”θέμα” με τα φυσίγγια.

    Έχασα 2 δενδρότσιχλες που παρά του ότι την έφαγαν καλά,έπεσαν μετά από καμιά 150 μέτρα με αποτέλεσμα να μην τις βρώ ποτέ.

    Τελικά το νούμερο 7 έδωσε την λύση,και σε εμένα 3 δενδρότσιχλες στο χέρι.

    [/url]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #407494

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) … Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

    Φιλαράκια ευχαριστώ για την αφιέρωση..Πολύ όμορφο βιντεο Γιώργο ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩΩ…Σε μερικές φαίνονται και οι τουφεκιές του Πανούτσου.. Υ.Γ: Γιωργο πάλι τα σκοτωμένα χτύπαγε?

    Κατ’αρχήν ο Πανούτσος δεν βαράει ποτέ τα σκοτωμένα 🙂

    Τι είσαι εσύ ρε φίλε, βλέπω το βίντεο το πέρασες από κόσκινο. Λοιπόν επειδή είσαι μεγάλο γατόνι και το είδες, θα σου πώ τι έγινε. Στο 0:56 φαίνεται να τρώει μια τσίχλα τουφεκιά και να τις φεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα, όχι από το όπλο που είναι η κάμερα. Είχαμε αλλάξει όπλα με τον Παναγιώτη και εγώ βρισκόμουν δεξιά από το πουλί, εκείνος το βιντεοσκοπεί από αριστερά. Στην συνέχεια ξαναρίχνω στην τσίχλα στο 1:01 και τις ξαναφεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα. Αυτά για να τα δεις, θέλει HD και φουλ screen. Οι τουφεκιές του Πάνου φύγαν πίσω. Εν τέλει έπεσε ζωντανή στο πυκνό.

    Γεράσιμε, η τσίχλα στο 2¨00 είναι 50 μέτρα εκεί που πέφτει ξερή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #407495

    ΜΑΣ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΓΙΩΡΓΟ… ΩΡΑΙΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #407498

    BeReT wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) … Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

    Φιλαράκια ευχαριστώ για την αφιέρωση..Πολύ όμορφο βιντεο Γιώργο ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩΩ…Σε μερικές φαίνονται και οι τουφεκιές του Πανούτσου.. Υ.Γ: Γιωργο πάλι τα σκοτωμένα χτύπαγε?

    Κατ’αρχήν ο Πανούτσος δεν βαράει ποτέ τα σκοτωμένα Τι είσαι εσύ ρε φίλε, βλέπω το βίντεο το πέρασες από κόσκινο. Λοιπόν επειδή είσαι μεγάλο γατόνι και το είδες, θα σου πώ τι έγινε. Στο 0:56 φαίνεται να τρώει μια τσίχλα τουφεκιά και να τις φεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα, όχι από το όπλο που είναι η κάμερα. Είχαμε αλλάξει όπλα με τον Παναγιώτη και εγώ βρισκόμουν δεξιά από το πουλί, εκείνος το βιντεοσκοπεί από αριστερά. Στην συνέχεια ξαναρίχνω στην τσίχλα στο 1:01 και τις ξαναφεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα. Αυτά για να τα δεις, θέλει HD και φουλ screen. Οι τουφεκιές του Πάνου φύγαν πίσω. Εν τέλει έπεσε ζωντανή στο πυκνό. Γεράσιμε, η τσίχλα στο 2¨00 είναι 50 μέτρα εκεί που πέφτει ξερή.

    το βίντεο του Altair_Lusso είναι το καλύτερο που έχω δει ποτέ σε ποιότητα εικόνας αλλά και καταγραφής. Φαίνονται σχεδόν όλα όσα χρειάζεται κάποιος να δει. Ακόμη και την πορεία του συγκεντρωτήρα.

    Δεν θα κρίνω φυσικά τις σκοπεύσεις του καθώς ούτε δάσκαλος είμαι, ούτε αξιολογητής. Όλες τους, επιτυχημένες και αποτυχημένες είναι ένα καλό μάθημα για εμένα προσωπικά και για πολλούς άλλους εδώ μέσα, γιαυτό και τον ευχαριστώ πολύ προσωπικά και μακάρι να έχει την επιμονή και την υπομονή να μας δώσει και άλλα πολλά παρόμοια βίντεος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #407503

    BeReT wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) … Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

    Φιλαράκια ευχαριστώ για την αφιέρωση..Πολύ όμορφο βιντεο Γιώργο ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩΩ…Σε μερικές φαίνονται και οι τουφεκιές του Πανούτσου.. Υ.Γ: Γιωργο πάλι τα σκοτωμένα χτύπαγε?

    Κατ’αρχήν ο Πανούτσος δεν βαράει ποτέ τα σκοτωμένα Τι είσαι εσύ ρε φίλε, βλέπω το βίντεο το πέρασες από κόσκινο. Λοιπόν επειδή είσαι μεγάλο γατόνι και το είδες, θα σου πώ τι έγινε. Στο 0:56 φαίνεται να τρώει μια τσίχλα τουφεκιά και να τις φεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα, όχι από το όπλο που είναι η κάμερα. Είχαμε αλλάξει όπλα με τον Παναγιώτη και εγώ βρισκόμουν δεξιά από το πουλί, εκείνος το βιντεοσκοπεί από αριστερά. Στην συνέχεια ξαναρίχνω στην τσίχλα στο 1:01 και τις ξαναφεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα. Αυτά για να τα δεις, θέλει HD και φουλ screen. Οι τουφεκιές του Πάνου φύγαν πίσω. Εν τέλει έπεσε ζωντανή στο πυκνό. Γεράσιμε, η τσίχλα στο 2¨00 είναι 50 μέτρα εκεί που πέφτει ξερή.

     

    Αυτο ειναι που λενε ηταν σερνηκια η ρουφιανα…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #407506

    BeReT wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Χθεσινό βίντεο με μερικά τρελά μακρινά σκοτώματα, αστοχίες και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (θα γίνει αναφορά στην συνέχεια) … Ανοίξτε το βίντεο από το Youtube , επιλέξτε HD 1080P και full screen.

    Φιλαράκια ευχαριστώ για την αφιέρωση..Πολύ όμορφο βιντεο Γιώργο ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩΩ…Σε μερικές φαίνονται και οι τουφεκιές του Πανούτσου.. Υ.Γ: Γιωργο πάλι τα σκοτωμένα χτύπαγε?

    Κατ’αρχήν ο Πανούτσος δεν βαράει ποτέ τα σκοτωμένα Τι είσαι εσύ ρε φίλε, βλέπω το βίντεο το πέρασες από κόσκινο. Λοιπόν επειδή είσαι μεγάλο γατόνι και το είδες, θα σου πώ τι έγινε. Στο 0:56 φαίνεται να τρώει μια τσίχλα τουφεκιά και να τις φεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα, όχι από το όπλο που είναι η κάμερα. Είχαμε αλλάξει όπλα με τον Παναγιώτη και εγώ βρισκόμουν δεξιά από το πουλί, εκείνος το βιντεοσκοπεί από αριστερά. Στην συνέχεια ξαναρίχνω στην τσίχλα στο 1:01 και τις ξαναφεύγει ένα συνεφάκι πούπουλα. Αυτά για να τα δεις, θέλει HD και φουλ screen. Οι τουφεκιές του Πάνου φύγαν πίσω. Εν τέλει έπεσε ζωντανή στο πυκνό. Γεράσιμε, η τσίχλα στο 2¨00 είναι 50 μέτρα εκεί που πέφτει ξερή.

    Πές τα Ζώρζ  γιατι δε το γλιτώνει το αυτάκι του ο Τζεράκος..   χα χα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,666 έως 22,680 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων