ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,841 έως 27,855 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #493689

    Περιοχή Μεγάρων-Νεας Περάμου μετά απο 5 ώρες περπατητό…και του χρόνου…


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #493691

    καλημέρα και καλή εβδομάδα.

    σκ στην ευρύτερη περιοχή Ερμιόνη – Ηλιόκαστρο (Καρακάσι), μαύρη απογοήτευση.

    δεν θα πω νούμερα γιατί δεν έχει σημασία.

    το βέβαιο είναι ότι το σκαμνάκι έχει τελειώσει. άντε τρείς μαύρες και άλλες τόσες στο τελευταίο νόμιμο δεκάλεπτο.

    κατά τα λοιπά, πρέπει όλη μέρα να είσαι στο περπατητό.

    τώρα, για την παρατήρηση του overlord, κρατάω ορισμένες επιφυλάξεις.

    εγώ έχω σχηματίσει την άποψη ότι και ως μέρος της εξέλιξης τους τα πουλιά δεν ανεμίζουν πια όσο παλιότερα.

    αν ανέμιζαν παλιότερα λόγω πολυκοσμίας κηνυγετικής στα τσιχλοτόπια, ή ανεμίζαν περισσότερο ούτως ή άλλως, δεν είμαι βέβαιος.

    γεγονός είναι ότι αν υπάρχουν πολλά τουφέκια, θα υπάρχει περισσότερο ανέμισμα, γιατί ορισμένοι κυνηγοί θα μετακινούνται πάντα και όσους σηκώνονται δεν θα βρίσκουν εύκολα να καθίσουν, αφού θα τις γυρίζουν τα τουφέκια.

    Είτε έτσι, είτε αλλιώς, νομίζω ότι πλέον απευθύνεται στο περπατητό η τσίχλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #493699

    Ίδια περίπτωση με του Overlord πριν δύο σ/κ. Σάββατο 4 μαύρες όλες κι όλες αλλά όπλα 2-3. Κυριακή  χαμός στο ίδιο ακριβώς σημείο αλλά με όπλα σχεδόν παντού. Αν δεν ενοχληθούν τα πουλιά δεν πετάνε. Χθες  πίσω μας σε ένα καναλακι όπου δεν είχε κυνηγούς καιγόταν ο τόπος  από το…. κελάηδημα. Απο εκεί μέσα δεν σηκώθηκε ούτε μια. Όσο για το περπάτημα petrolios τα ποδαράκια μας τα σπάμε χρόνια τώρα και έχεις δίκιο προς  τα εκεί τείνει το κυνήγι της τσιχλας. Μονο μην χρειαστούμε και…φερμοσκυλα :wacko:

    Σε λίγο ανεβαίνω ψηλά για κάνα κοτσυφι. Θα ενημερώσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #493712

    Λοιπόν,στο καρτέρι επιστροφή στα συνηθισμένα. Μέχρι τις 5:30 τίποτα και μετά ένα ντου όλα μαζι. Έριξα σε 11 και πήρα τα 7,τα 4 μαυρα.Είδα και 2 μακρομυτες μετα απο πολυ καιρό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    barsakis στις #493729

    Καλημέρα σε όλους σας,Σάββατο ξέκλεψα μερικές ώρες το μεσημέρι,λίγο κόσμο στο βουνό και πολλά πουλιά.Τα περισσότερα έφευγαν μακριά και δούλεψα 8άρι στα 34gr με φοβερά αποτελέσματα.Το φιλαράκι μου με το μονόκαννο πήρε 20 και άλλες 30 εγώ..κεντρική Εύβοια αυτά όλα περπατητό.

    Απ’ότι ακούω από φίλους και απ’ότι διαβάζω και εδώ δεν παίζουν πουλιά στα καρτέρια..με λίγα λόγια τρεχάτε ποδαράκια μου.. :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Δημητρης 97 στις #493737

    Το καρτερι εχει εξελιχθει της μισης ωρας οτι γινει 5:45-6:15 σκ Β Ευβοια υπηρχαν πουλια αλλα ολα περνανε μαζεμενα. Ειμαι μικρος για να ξερω τι γινοταν παλαιοτερα και οι δικοι μου ποτε δεν ασχολουνταν με την τσιχλα παντως απο οτι βλεπω τα δεδομενα εχουν αλλαξει!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #493738

    Καλησπερα συναδελφοι,Κυριακη τρια ατομα μονο καρτερι στα Δημαινα 30 στο χερι,ευτυχως κανενα χαμενο,εξαιρετικα :good: τα beretta ss speed 32 γραμ(τα βρηκα σε σχετικα καλη τιμη 7,50 ευρω κι’ετσι αποφασισα να τα δοκιμασω),ολες επεσαν ξερες και χωρις αιματα με διαφορετικες συνθηκες αφου το πρωι ειχε -1 και πολυ υγρασια και στις 10 σε εκαιγε ο ηλιος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #493754

    7,50 ευρώ δεν το λες και σχετικα καλή τιμή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #493762

    Δημήτρη 97 οι τσιχλες κάποτε άρχιζαν να ανεβαίνουν από τις 3 το μεσημέρι!  Λίγες και ψηλωμενες απο νωρίς και όσο σουρουπωνε χαμηλωναν και πυκνωναν τα πουλια.Τώρα είναι όπως τα λες ένα μισάωρο σχεδόν νυχτα και όλα μαζι.  Διαφορετικά είναι όταν πέφτουν πολλά κοτσύφια.  Πέρισυ και φέτος για κάνα δεκαήμερο ξεκιναγαν από τις 3μιση και το ευχαριστήθηκα και από πλευράς καρπωσης και από το πλήθος των πουλιών που πέρναγαν .

    Ανέβηκα  και σήμερα σε ένα πονηρό καρτερι.Λιγότερα  εμφανώς τα πουλια απο άλλες φορές αλλά καταφέραμε 14 με το φίλο μου.  Όλα  τσιχλες και χτικιαρες! Τα πουλιά των προηγουμένων ημερών ηταν τετραπαχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #493764

    Φιλε jhn1 εχεις δικιο 😉  δεν το διατυπωσα καλα,καλη τιμη για beretta επρεπε να γραψω αν σκεφτεις οτι οπου τα εχω βρει εχουν απο 8.50-8.90,παντως αντιστοιχης ποιοτητας (πυριτιδα,καψουλι,καλυκας)εργοστασιακα φυσηγγια εχουν απο 7 και πανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #493771

    εγώ φέτος έχω πάθει τη πλάκα μου με τα NAVARO 34 gr No 9. 6,70 ευρώ η κούτα και τρελή ευστοχία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    barsakis στις #493781

    Καλησπέρα σε όλους.χτε το μεσημέρι περπατητο κ.Εύβοια στα ψηλά πηρα 23 στο χέρι με εμφανώς λιγότερα πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #493784

    Barsakis κοντοχωριανε σήμερα ηταν καλα παρόλο τους 21 βαθμους θερμοκρασια. 1μισή ωρα περπατητο 1 ωρα απογευματινό και τα πουλια της φωτογραφίας ήρθαν σπίτι μαζί μου. Σε ανάλογα επίπεδα και τα άλλα δύο παιδιά της παρέας!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    barsakis στις #493787

    Μπράβο Δημήτρη πολύ ωραία.με τις μέρες τους είναι τα πουλιά,με το βορια έχει πολλές χαμηλά και με το νότια ανεβαίνουν πιο ψηλά.σε γενικές γραμμές αν αλλαξεις 2-3 κομμάτια κάπου τις πετυχαίνει μαζεμένες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Βελισσαριος Μακρης στις #493796

    Barsakis κοντοχωριανε σήμερα ηταν καλα παρόλο τους 21 βαθμους θερμοκρασια. 1μισή ωρα περπατητο 1 ωρα απογευματινό και τα πουλια της φωτογραφίας ήρθαν σπίτι μαζί μου. Σε ανάλογα επίπεδα και τα άλλα δύο παιδιά της παρέας!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    :good:  :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,841 έως 27,855 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων