ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,381 έως 28,395 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #501440

    Aγαπητοί Αχιλλέα και Μήτσο,

    εγώ έγραψα τον ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ! Σίγουρα υπάρχουν και οι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ, σαν κι αυτές που αναφέρετε…! Πάντα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις σε έναν κανόνα! Δεν στεκόμαστε όμως σ’ αυτές…, δίνουμε βάση στον κανόνα!

    Τώρα Μήτσο το φυσίγγι αυτό που έγραψες πιο πάνω ότι θεωρείς “καλό”, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ποτέ! Τουλάχιστον στον απόλυτο βαθμό! Και δεν το λέω εγώ…, οι αδιάσειστοι ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ το λένε…! ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ τα περιφερικά σκάγια μιας κατανομής είναι πιο αραιά και πιο αδύναμα από τα κεντρικά σκάγια αυτής! Δίχως αυτό να σημαίνει ότι δεν σκοτώνουν και τα περιφερικά… Αλλά σίγουρα, όχι εξίσου εύκολα και αποτελεσματικά με τα κεντρικά σκάγια της ντουφεκιάς/κατανομής!

    Και να θυμάστε: δώστε βάση ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στη ΣΩΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ και όλα τ’ άλλα θα ‘ρθουν μόνα τους…!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #501441

    Νικολα μου ο “παππους” μου ο Αλεξανδρος ελεγε “οτι δε λυνετε κοβετε”…..και επειδη εγω δεν μπορεσα να λυσω τον γριφο με τα φυσιγγια, τα εκοψα, τα φτιαχνω μονος μου αδελφε!!!  :good: Σε αυτα που λες ομως και συμφωνω και διαφωνω!!!  :good:  Ολα καλα φιλε  🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #501446

    Tην Κυριακη τελικα δεν μπορέσαμε να κανουμε την καθιερομενη μας βολτα για μπεκατσα λογο πολλων αναποδων συγκυριων …………και ετσι αποφασισαμε με ένα φιλαρακι από την παρεα να παμε για τσιχλιτσες………!

    Ετσι μια βολτα στο νομο Κορινθιας μας θυμησε μερες από τα παλια αφου πουλια ειχε και το πρωι στο καρτερακι αλλα αυτό που εγινε στο περπατητο ηταν το κατι άλλο…. :wacko: ….!

    Το κακο ηταν ότι πολλα σημεια τα αφήσαμε αψαχτα  λογω που ο κοσμος μαζευε τις ελιες του , αλλα και παλι σε μια γυρα που καναμε κοντεψαμε το οριο κατά πολύ  και οι δυο ……….αν είχαμε βρει όλα τα πουλια θα το είχαμε περασει……αλλα ας οψετε η γκρινια του Μιμι ότι δεν θα εχει πολλα χοτρα ακομα οποτε δεν χρειαζετε σκυλι ….( αααα ρε Μιμι γιατι σε ακουσα δεν μπορω να καταλαβω …… :unsure: :negative: …….)

    Τωρα καθομε και σκεφτομε …….αν με 18 βαθμούς που ειχε υπηρχαν τοσα πουλια………….. εεεε ρε γλεντια και να πεσει κανα χιονακι καλουτσικο στα ψηλα να δεις τι εχει να γινει……….! :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    michael75 στις #501464

    Θοδωρή κεντρικά ήταν αυτά

    Μήτσο απο την παλιά 121 του πατέρα μου που ξεκίνησα πήγα στο δίκανο (betinsoli diamond) όπου και κυνήγησα τα τελευταία 18 χρόνια επηρεασμένος και απο τα 5 χρόνια σπουδών και κυνηγιού (με δικανο baikal) στη Σκωτία. Αν έπαιρνα ποτέ καραμπίνα έλεγα μόνο benelli θα έπαιρνα ώσπου φέτος την άνοιξη στη natex έπιασα την vinci  :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #501467

    Αγορινες μου ειδατε καμια μετακινηση σημερα να ελπιζω για αυριο? Κανενα χιονι εριξε? Πιασαν τα κρυα ή βιαζομαι πολυ? Αντε στειλτε μας κατω καμια πουλουκια να κανουμε παιχνιδι….  :good:  :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #501487

    Κορινθια σήμερα το πρωί, δύο άτομα. Πολλά κοτσίφια πιασμένα στα πυκνά και λιγότερες τσίχλες. Στο πρωινό καρτέρι δεν πέταξε ψηλά τίποτα. Ελάχιστα πουλιά που πιάνανε στους θάμνους <έρποντας>.  Μια τουφεκιά μέχρι τις 8 30. Από τις 8 30 έως 10 30 εμφανίστηκαν κάποια πουλάκια, με αποτέλεσμα να επιβεβαιώσουμε την έντιμη σχέση τιμής – απόδοσης των euromix. 10-12 τουφεκιές ο καθένας μας. Πολύ καλύτερα από πέρσι με δεδομένη τη θερμοκρασία, το εντελώς στεγνό έδαφος και την πλήρη ανυπαρξία καρπού στις ελιές της περιοχής.

    Να είστε καλά όλοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #501543

    Αποψινό απογευματινό, 15 στο χώμα, εκ των οποίων τα 12 στο χέρι (2 κότσυφες & 10 τσίχλες).

    Καλή σας νύκτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #501552

    Άφησα το καρτερι μου ήσυχο 3 μέρες και σήμερα που το επισκέφτηκα ηταν πολυ ωραια! Πουλιά όχι πάρα πολλά αλλά πέρασαν καλά και όχι ολά μαζι. Έριξα κάτι περσινά silver τα οποία πήγαν καλουτσικα. Το αποτέλεσμα ήταν 17 πουλιά , τα 14 στο χέρι εκ των οποίων 2 κοτσύφια και 5 κόκκινες!!! Έρχεται κρυο……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #501554

    Πάλι απογευματινό απόψε με 16 τσίχλες στον “άλλο κόσμο”, εκ των οποίων οι 14 ήλθαν στο σπίτι μαζί μου! Καλά ήταν…

    Αύριο, καιρού επιτρέποντος, το menu έχει κυργιαρίνες στον ελατιά…

    Καληνύχτα σας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #501566

    Μπραβο Μητσο και Νικολα  :good:  Θα αφησετε και λιγες να κατηφορισουν ή ετσι θα τις τυρρανατε πρωι και απογευμα?  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #501570

    Aχιλλέα,

    άλλες 12 “χοντρές” ελατότσιχλες σήμερα από τα έλατα…!

     

    Υ.Γ.: Το κοντέρ στις κυργιάρες ξεπέρασε ήδη αρκετά το τριψήφιο (1η εκατοντάδα)…!

    …Και συνεχίζουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #501572

    Νικολα μου αφου δεν σκοπευεις οπως το πας εσυ να μου στειλεις πουλια προς τα κατω, στειλε μου τα ελατα!!  :wacko:  Καλυ συνεχεια φιλε και συντομα το τριψηφιο να ειναι της δευτερης εκατονταδας….  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #501577

    Σε ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα, να ‘σαι καλά!

    Και εγώ, παρομοίως, σου εύχομαι καλές καρπώσεις!

    Κάνε λίγη υπομονή θα σε επισκεφθούν και σένα οι “κυρίες”…

     

    Υ.Γ.: Δεντρότσιχλες (turdus viscivorus) και γερακότσιχλες (turdus pilaris) πέφτουν/κατεβαίνουν καθόλου κάθε φθινόπωρο/χειμώνα σε εσάς, εκεί κάτω; Τις κυνηγάτε καθόλου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #501578

    Εχουν ερθει ηδη εδω και 3 βδομαδες φιλε…εγω προσωπικα ομως δεν τις  κυνηγω με το ιδιο παθος που εχω για τις τσιχλες. Αν παω θα ειναι μια αντε δυο φορες τον χρονο με την παρεα αμα δεν εχει τσιχλες!!! Προς θεου ομως δεν υποτιμω το ειδος….απλα δεν το κυνηγω!!!! Ασε που κανει και ψοφοκρυο εκει πανω χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #501590

    Για χαρα νταν! Μετα την απαγοητευτικη χθεσινη αναγνωριση ειπα να το ρισκαρω και να παω στην αλλη ακρη της Κυπρου σε ενα μερος που δεν παω συχνα….αρκετα πουλια επαιζαν μεχρι και τις 11….κατεβασα 27 πουλια νεκρα, 22 στο χερι και αλλες 4 που επεσαν κουτσοφτερες και δεν τις βρηκα!!! Ειχα λιγο θεμα με τα φυσιγγια λογω υγρασιας υποθετω  :scratch: ….περασαμε καλα ομως!!!  :yahoo:  :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,381 έως 28,395 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων