ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,411 έως 28,425 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502066

    Μιας και σχολασα σχετικα νωρις σημερα ειπα να παω ένα καρτερακι για καμια τσιχλιτσα ποιο κατω από το σπιτι σε ένα μερος που συνηθως δινει 3-4 πουλια στο χερι……..!

    Τελικα για κανα πενταλεπτο μονο εγινε ενας κακος χαμος και το γεγονος ότι βρηκα τα 7 από τα εννεα πουλια που κρατησα είναι ευτυχημα μιας και δεν προλαβενες να πας να παρεις το πεσμενο πουλι γιατι ερχοτανε άλλο .

    Τουφεκιες και κοντινες αλλα και στο θεο που λεμε………τρια αστρα και φυσιγγι GM3 της nobel sport 9 aki , κοψιες καθαρες και ακαριαίες .


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502097

    Μπραβο σε ολους σας παιδια! Εχουν σφιξει τα κρυα και αναμενουμε τωρα για καμια σουπερ μετακινηση  :yes:  Λιγα τα πουλια προς το παρον….αναμονη!!!  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502184

    Καλησπέρα παλικάρια μου. Πληροφορίες καιρικές για τους τσιχλοhunters. Κεντρική Εύβοια στον κάμπο χιονόνερο και βροχή δυνατή και η Διρφη κάτασπρη αρκετά χαμηλά κιολας. Άρα να περιμένετε κρύο και λασπουρα το σ/κ. Από πουλιά οποίος ψάχνει…..βρίσκει!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502195

    Ετσι ειναι φιλε Μητσο….αμα ψαξεις θα βρεις! Εδω παιζουν πουλια μα δεν βγηκαμε καθολου για ψαξιμο σημερα. Θα παω στο χωριο αυριο με τον πατερα να συγυρισουμε την ξυλεια του τζακιου…ετσι ειπαμε να παμε  απο το πρωι στο χωριο κανα δυωρο για κανα τσιχλοκοτσυφα κι οτι κατσει….. μετα δουλεια!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #502204

    καλησπερα μια απιστευτη μερα στη βοιωτια στο κλασσικο πλεον 5 ωρο περπατητο.ενα κλικ πανω απο το οριο συγχωρηστε μου λογω πολυ σοβαρων προσωπικων προβληματων δεν μπορεσα να υπολογισω.ρεμινγτον 1187 και λαμπρο καφε μαζι με μια ιδιογωμωση του ατσονιου με τα οσκαρ ο συνδυασμος ΥΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ………

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502212

    Πάντα τέτοια outlander! Εμείς χθες  καναμε περπατητο με κρύο πολύ , αέρα και λίγο χιονόνερο που και που. Δοκίμασα τα bravo  σε 9αρι και ομολογώ ότι μου άρεσαν πολύ. Από πουλιά κάτι είχε και αν ήμουν πιο εύστοχος το όριο το ειχα. Τελικά 16 ήρθαν μαζί χωρίς να χάσω καμια. Οι υπόλοιποι της παρέας πάνω κάτω στα ιδια. Σήμερα με πάγο το πρωί έπιασα ένα καρτερακι αλλά λίγα πουλιά έπαιξαν. Το απόγευμα σε ένα καρτερι 3 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι πέρασαν πολλά πουλιά αλλά πολύ ψηλά.  Τελικά κράτησα 6 και έχασα 1. Πρέπει  να πω ότι τα πουλιά πριν τις κακοκαιριες ηταν πολυ περισσότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #502213

    ευχαριστω δημητρη εχεις δικιο ως προς τη τελευταια διαπιστωση καλες γιορτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #502215

    Πράγματι και ‘γω το ‘χω διαπιστώσει, εδώ και 10 μέρες περίπου: τα τσιχλοκότσυφα έχουν ελαττωθεί σημαντικά σε σχέση με πριν…!

    Μάλλον έχουν μετατοπιστεί, δεν εξηγείται αλλιώς…

    Έτσι λοιπόν, αναμένουμε για νέες αφίξεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #502216

    Μια από τα ίδια και στα μέρη μου, μιας και έχει κάνει 2-3 μικρές βροχούλες μόνο, και το χώμα είναι ξερό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502228

    Με το ζόρι με πήγαν στο απογευματινό απόψε αλλά μετά από αρκετές μερες πέρασαν πουλιά και μάλιστα πολλά κοτσύφια. Αν έχει τόσα μαύρα τωρα δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει σε καμιά 20αρια μέρες στον κισσό!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #502255

    Το απογευματινό απόψε ήταν ανέλπιστα καλό και μου έδωσε 10 τσιχλάκια! Οι πιο πολλές τσίχλες παχιές – παχιές και μερικές τετράπαχιες! Τρώνε οι κακομοίρες πολύ λόγω του ψύχους, για να ‘χουν λίπος να ζεσταίνονται…

    Υ.Γ.: Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ξεπέρασα τα 500 τσιχλοειδή με σχεδόν το 30% να είναι κυργιαρίνες (turdus viscivorus)! Καλά πάω, ειδικά με τις ελατότσιχλες εφέτος…!

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502315

    Καταπληκτική μέρα η σημερινή με ένα ωραίο περπατητο που ήταν και αποδοτικό σε κοτσύφια κυρίως και με εκπλήξεις. Στις φωτογραφίες η κυρία που με τίμησε και το απίθανο σημείο από όπου σηκώθηκε!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #502318

    Καλησπέρα στην παρέα ! Παραμονή Χριστουγέννων και στόλισα το δεντράκι μου κι εγώ μετά το περπατητό, 1 χαμένη και μία διαλυμένη!Στο ξεσήκωμα και στο απόρτ ο Μπάντι ,άψογος!!Άλλες 15 τσίχλες ο Μάνος !!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502323

    Μπραβο ρε μαγκες (Μητσαρα , Σπυρο και Μανο ) επεσε και ο μποναμάς αποτι βλεπω και στους δυο…. :good: ….!

    Σπυροοοο , αστερι το αστερι σου……….χαχαχαχα :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #502334

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, με υγεία σε όλους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,411 έως 28,425 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων