ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,441 έως 28,455 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502472

    Κοντινή βόλτα σήμερα στη αττική μαζί με bills4 θύμιζε άλλες εποχές, μέχρι και  κόκκινες περναγαν ,κάναμε ένα καταπληκτικό καρτέρι που μας προδιαθετη και για καλή συνέχεια σ ην καινούργια χρονιά. Εύχομαι υγεία και καλή χρονιά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #502486

    Μπράβο Στάθη, πάντα τέτοια!

    Εγώ στο αποψινό απογευματινό έκανα άλλες 10 τσιχλούλες! Δεν έχει πολλά πουλιά, αλλά αυτά που έχει αρκούν για να να βγει ένας “καλός” μεζές…

     

    Υ.Γ.: Καλή χρονιά & χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία πάνω απ’ όλα!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502494

    καμμια ανταποκριση εχουμε παιδια?ευβοια,θηβα,μωλο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502501

    Καλημέρα. Έλα Στάθη η ανταπόκριση που θέλεις. Στα ξεχιονα που έχω πάει έχει πουλια. Χθες και προχθές όπως το είπες και παραπάνω , πρωινά καρτερια απο παλιές εποχές με πουλιά να εμφανίζονται από παντού και σε όλα τα ύψη. Χθες ΔΕΝ ειχε όπλα αλλά τουφεκουσα μέχρι τις 11:45!!!!! Τα πουλιά όμως αργούν να παίξουν. Χθες αντε να πέρασαν 4-5 μαύρες και μετά από τις 8μιση περνούσαν συνεχώς. Στα χιονισμένα πέφτουν τουφεκιές αλλά δεν έχω παει. Γενικά έχει πουλια φιλε. Αν δεν μας πατήσει τίποτα νέα χιόνια από Παρασκευή το σ/κ θα γίνει δουλίτσα στα πρωινά πιστεύω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502502

    μπραβο φιλε!πρεπει να δουμε τι θα μας πει ο περι μεσα στη βδομαδα γιατι αυτο το σκ προβλεπεται  πολυ θερμο φιλε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #502504

    καλημέρα,το σαββατο ήταν το δευτερο καλύτερο κυνήγι για εφέτος για εμένα

    4 άτομα κάναμε το όριο περίπου όλοι,κάποια σημεία είχαν πουλιά και κάποια άλλα όχι,ανέμιζαν αρκετές κοκκινες σε κοπαδάκια τον 4-5 πουλιών πήραμε δύο γιατί ήταν πολύ ψηλά και με το ζόρι,είδαμε και μερικές γερακοοοο αλλα δεν πέρασαν σε ακτίνα βολής :unsure:

    το πιο καλό ήταν οτι σηκώσαμε 6 μπεκάτσες και πήραμε μονο την μία,ήταν σε πολύ δύσκολα σημεία και δεν είχες περιθόριο και ορατότητα να ρίξεις,αυτό που μου έκανε όμως πιο πολύ εντύπωσει ήταν πώς οι δύο σηκώθηκαν πήγαν 30 μέτρα πιο πέρα και έκατσαν,με το που πηγέναμε να το κυκλόσουμε το μέρος ξανασηκωνότουσαν και πήγεναν άλλο τόσο και καθότουσαν πάλι,με το που έκανες οτι θα ξεκινήσεις να πάς πρως τα εκεί έφευγαν και πήγεναν ακόμη πιο κάτω αλλα της έβλεπες καθαρά που πήγεναν και καθότουσαν,δεν πειράζει αρκεί που είδαμε κιόλας τόσες πολλές,και έχει ο θεός πάλι :good:

    καλή χρονιά σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502505

    μπραβο ρε αγορινα τις καψατε παλι!η μπεκατσες φευγαν πιο μπροστα γιατι ηταν καινουργια πουλια στην περιοχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502506

    Στάθη θερμό θα είναι αν πεσουν έξω οι προβλέψεις για νέο δυνατό χιονιά. Ετοιμάζομαι για περπατητο και καπάκι καρτερι τωρα. Θα ενημερώσω.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502507

    δωσε πονο μητσο!περιμενουμε νεα σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #502508

    και να μας πεις και τι φυσιγγακια δουλεψες με το κρυο μητσο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    manosr στις #502510

    manosbmw

    Μου έχει συμβεί και μένα πριν χρόνια, τελευταίο κυνήγι τον Φεβρουάριο και παραμένει ανεξήγητο. Δέκα – δώδεκα μπεκάτσες εκείνο το πρωινό σηκωνόντουσαν μακρυά (τριάδες, δυάδες) καθόντουσαν 50-100 μέτρα πιο πέρα σε καθαρά χωράφια και μόλις πλησίαζες στα 50 μέτρα σηκωνόντουσαν πάλι και το ίδιο βιολί. Ευτυχώς χτύπησα δυο, αφου ξεποδαριάστηκα. μόλις γύρισα στο αυτοκίνητο για να φύγω. Είχαν πιάσει σε ένα θαμνάκι, δίπλα στο αυτοκίνητο, μέσα σε ένα καθαρό χωράφι.

    Καλή χρονιά σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #502514

    ΩΧ!!!!!! Τι εγινε ρε παιδια????? Εχει μερες να μπω στο θεμα τσιχλες…. μονο καφενε ερχομουνα χαχα…. τσιχλες και μπεκατσες ο ενας…οριο ευκολα ο αλλος… μηχανες για μαδισμα γυρευετε….δεν προφτανετε να τις μαδατε ε???? :whistle:  Ευγε και παλι ευγε παιδια, σε ολους σας   :good:  :good:  Καντε κατι να ερθουν κι απο δω μερια…οχι τοσες, πιο λιγες, με μια 20αδα ειμαι happy  😥  Αληθεια τωρα….αλλα ζηλευω πραγματικα!!! Καλη συνεχεια να εχετε μαγκες….  :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    StefanosM στις #502516

    Ρε παιδιά λέω το σκ να παω προς Εύβοια..γύρω απο Χαλκίδα (τιποτα Καθενούς σκέφτομαι..).. Πείτε κανα χωριό να παω ν βαρέσω κανα τσιχλοκοτσύφι περπατητο γιατι την βαρέθηκα την Βοιωτία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #502517

    Την παραμονή το απόγευμα καρτερακι για τσιχλιτσες μου θυμησε κατι από τα παλια για κανα μισαωρο πουλια να ανεβενουν 4-5μαζι σε  κοπαδακια , συνεχεια . Το κακο ηταν ότι περνουσαν στο θεο λες και θα πιανανε δυο βουνα ποιο μακρια…….! Τελευαιο πενταλεπτο  χαμηλοσαν λιγο και εκανα καποια πουλα . Χωρις τις τρεις χαμενες πηρα στο χερι επτα πουλια , αλλα χαρηκα γιατι ειχα να δω τοσα πολλα πουλια να ανεβενουν πολλα χρονια ………σημειωτεον αυτά διπλα από το σπιτι μου .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #502521

    Καλησπέρα. Το περπατητο τζίφος γιατί το σημείο το είχαν περάσει 2-3 φορές από το πρωί. Είδα λίγα πουλιά αλλά έφευγαν πολύ μακριά όπως και μια μπεκατσα που σηκώθηκε από ένα όργωμα(!!!!) 50 μέτρα μακριά. Με δύο λόγια ατουφεκιστος. Στο απογευματινό όριο μόνο με μαύρα σε 45 λεπτά με 39 φυσίγγια χωρίς να χαθεί ούτε ένα παρακαλώ. Φυσιγγι Nobel speed 8αρι και έπεφταν από τα μεσουρανα. Ξέρω ότι είναι ακριβό αλλά βαρέθηκα να ριχνω τριαρες και να φεύγουν τα πουλιά με κρεμασμένα πόδια και με τα μισά πούπουλα στον αέρα. Αν τα βάλεις κάτω μια η άλλη έρχεται στα χρήματα και δεν πάνε χαμένα και τα πουλια. Ο ξάδερφος εριξε lambro tordo 32 και ηταν σχετικά καλά (μερικα τα ετρεχε στο χωμα) με 3 βαθμούς θερμοκρασία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,441 έως 28,455 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων