ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,681 έως 28,695 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #506427

    Μάγκες,
    φίλος – πεπειραμένος κυνηγός μόλις μου έδειξε μία νεκρή κελαηδότσιχλα, την οποία περισυνέλλεξε νεκρή χτες το πρωί, πάνω σε μία σήτα περίφραξης…! Το πουλί ήταν πράγματι μια ανήλικη κελαηδότσιχλα και βρέθηκε νεκρή, χωρίς το παραμικρό σημάδι στο σώμα της, σε υψόμετρο 1250 μέτρων περίπου στον Παρνασσό! Η πιθανότερη αιτία θανάτου είναι μάλλον η θερμοπληξία…!
    Το συμπέρασμα είναι, ότι πράγματι, κάποιες ελάχιστες κελαηδότσιχλες παραμένουν και στην Κεντρική Ελλάδα για φωλεοποίηση και αναπαραγωγή, εκτός από τη Βόρεια Ελλάδα, όπου το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται συχνότερα…! Ενθαρρυντικό αυτό…!
    Τέλος, να επισημάνω, πως σύμφωνα με έγκυρες και επιστημονικές μελέτες και παρατηρήσεις, ο πληθυσμός της κελαηδότσιχλας παρουσιάζει αυξητική τάση…!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506428

    Και οχι μονο φιλε Νικολα! Περσι διαβαζα πως γενικα τα τσιχλοειδη εχουν μια αυξανομενη ταση στους πλυθησμους τους κοντα στο 60 με 70%…. μακαρι!!!  :mail:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #506443

    Αχιλλέα, από ό,τι βλέπω στο birdlife.org, ο κότσυφας και η κελαηδότσιχλα έχουν αυξητική τάση πληθυσμιακά! Η τσαρτσάρα (turdus viscivorus) και η κόκκινη, αντιθέτως, μειώνονται…! Τέλος, η κεδρότσιχλα (turdus pilaris) παραμένει σταθερή ως προς τη πληθυσμιακή της διακύμανση!

    Και στην πράξη πάντως, εμείς οι τσιχλάδες στην Ελλάδα, μάλλον τα διαπιστώνουμε τα ανωτέρω τα τελευταία χρόνια…!

    Μοναδική εξαίρεση θα έλεγα, η περυσινή σεζόν στην τσαρτσάρα, που μας “τίμησε” δεόντως με την “βροντερή” παρουσία της στους ελατιάδες μας και όχι μόνο…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #506445

    Τα κοτσύφια θα μας φάνε σε λιγο. Η πληθυσμιακή έκρηξη του είδους σε ολόκληρη την Ευρασία είναι εμφανής σε όλες τις έρευνες. Αλλά και στις καρπωσεις τα τελευταία χρόνια βλέπω ότι τα κοτσύφια έχουν εκτοξευθεί και κρατάω αριθμούς στα κυνηγια μου 17 χρόνια!!! Το βλέπουμε και στα ντοπιαρικα που πλέον είναι παντού σε νούμερα μεγαλα. Παρόλα αυτά μην ξεχνάμε να δείχνουμε τον απαιτούμενο σεβασμό σε αυτά τα θηράματα. Το βαράω 45 για να βρω 25 ,  τα απαράδεκτα νούμερα (σφαγές) και οι μ@λ@κες με τους κράχτες πρέπει να σταματήσουν κάποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #506446

    <hr />

    i hunt therefore i am

    μήτσο για πές πώς τα βλέπεις τα πράγματα για εφέτος???? :scratch:  :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506448

    Σωστος Μητσο!!! Παντως ειναι ενθαρυντικα τα οσα λετε. Μακαρι οι πληθυσμοι τους να αυξανονται και να περναμε καλα καθε χρονο! Δεν θα πω για 25 καθε εξορμηση, μια ντουζινα αμα περνω καθε φορα μου ειναι αρκετες!  :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #506455

    Αγαπητοί Μήτσο και Αχιλλέα πάρα πολύ σωστά τα γράφετε!

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σας και επαυξάνω…!

    Υ.Γ.: Και εάν θέλουμε, όπως πρέπει, να είμαστε νόμιμοι ως προς τα νούμερα των καρπώσεων, όταν βαράμε 25 τσιχλοκότσυφα την ημέρα, ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ανεξάρτητα με το πόσα από τα 25 χτυπημένα θα καταφέρουμε να συλλέξουμε…!!! ΔΕΝ σκοτώνουμε παραπάνω από τα 25 για να συμπληρώσουμε την 25άδα στο σάκο μας…!!! Το μέγιστο νόμιμο όριο των 25 τσιχλοκότσυφων ανά ημέρα, είναι αυτά που θα χτυπήσω και θα καταρρίψω!!! Το πόσα απ’ αυτά θα μπουν στη τσάντα, είναι άλλο “καπέλο”…!!! Το ίδιο φυσικά ισχύει σε όλα τα νόμιμα μέγιστα νούμερα καρπώσεων για όλα τα θηράματα!!! Βλέπετε, για τον νόμο και τον νομοθέτη, ό,τι καταρρίπτω, θεωρητικά το καρπώνομαι κιόλας, άλλο αν στη πράξη δεν είναι πάντα έτσι…! Ο νόμος αυτός είναι…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506462

    Ετσι….  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #506496

    Πολύ χάρηκα με τα τελευταία νέα σας παίδες!!! Να διαβάζουν και μερικοί οικολογούντες αυτές τις αυξητικές τάσεις στα τσιχλοκότσυφα! Η περασμένη σεζόν, μου θύμισε παλιές καλές εποχές (από το ‘2011-’12 και πρίν), όσον αφορά τις αγαπημένες μας “μικρές κυρίες”!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #506499

    <p style=”text-align: left;”>Οι οικολογουντες φιλε Μπενετο ούτε ακούνε ούτε βλέπουν. Το κερί στα αφτιά και οι παρωπίδες αποτελούν εμπόδια βλέπεις! Δεν χρειάζεται να ψάξεις πολύ για να βρεις στοιχεία για ένα θήραμα. Τις τάσεις που λέμε πιο πάνω τις έχει το birdlife international. Ένας οργανισμός που ειναι κάθε άλλο παρά φιλικός προς την κυνηγετική δραστηριότητα.</p>
    <p style=”text-align: left;”>Μανοbmw δεν έχω άποψη για τα κορίτσια φέτος. Ο καιρός κάνει κουμάντο φιλε. Πέρισυ χειμωνιασε Βόρεια από αρχές Οκτωβρίου και είδες τι εγινε! Ούτε βροχή ούτε νοτιά τις σταμάταγε για ένα μηνα!!!!! Τα μισά να μπουν και φέτος καλά θα ειναι!!!!</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #506501

    Να δούμε Μήτσο τι θα γίνει και με τις “χονδρές” (τσαρτσάρες) και φέτος… Θα έρθουν άραγε, τόσο πολλές όπως πέρυσι… Ή θα επιστρέψουμε και πάλι στη μετριότητα (για να μην πω μιζέρια) των προηγούμενων ετών…; Πάντως, δεν μπορώ να πω ότι παρέμειναν και πολλές για “ντοπιάρισμα” από τις υπεράριθμες που ήλθαν πέρυσι το φθινόπωρο… Πάνω – κάτω δηλαδή, οι ντοπιάρες αριθμητικά κυμαίνονται στα ίδια γνωστά επίπεδα, ως συνήθως… Μένει να το διαπιστώσουμε καλύτερα και στην πράξη βέβαια, από 15 Σεπτέμβρη και μετά… Τα κοτσύφια, ωστόσο, καλά κρατούν…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #506502

    Μητσο συγνωμη αλλα θα σε απαγοητευσω! Θα ερθουν και φετος αλλα οι μισες απο τις μισες, το 1/4 δηλαδη!!! Οι υπολοιπες θα κατηφορησουν λιγο ακομα…νοτιοανατολικοτερα!!! Καπου εκει θα βλεπουν την πλατφορμα της TOTAL με την φλογα του υδρογοναθρακα και θα στριβουν αριστερα, μετα ευθεια και μετα στο σακιδιο μου  :yahoo:  :yahoo:   Νικολα τι 15 του Σεμπτεβρη λες ρε φιλε? Εκεινη την μερα θα βαραω τρυγονια εγω  B-)   :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #506503

    Νικόλα εχω περάσει όλο τον Μάη και τον Ιούνιο στους ελατιαδες με τα μελίσσια μου. Από χοντρουλες όπως τα λες. Έχει όπως κάθε χρόνο ισως λίγο πιο πολλές. 15 Σεπτεμβρίου πάντως θα τις τιμήσω και εγω όπως σχεδόν κάθε χρονο! Από κοτσύφια ψηλά έχει πάρα πολλά. Ισως οι βροχές που έριχνε συνέχεια πρόσφεραν αφθονία τροφής και έγιναν παραπάνω γέννες φετος! Αχιλλέα τωρα που θα πάρω δικανο η μια στις τρεις θα περνάει για κατω :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #506504

    Αχιλλέα μακάρι να έχει καλό τρυγονοπέρασμα τον Σεπτέμβριο στην Κύπρο και να βαρέσεις αρκετά, αλλά στην Ελλάδα εδώ και αρκετά χρόνια τα περασματιάρικα Σεπτεμβριανά τρυγόνια τα βλέπουμε με το “κυάλι”…! Όλο και σπανίζουν δηλαδή, και είναι περισσότερο θέμα τύχης το να πετύχεις ένα καλό πέρασμά τους…! Επίσης, τα περασματιάρικα τρυγόνια του Σεπτέμβρη, τα συναντάμε σε όλο και λιγότερες και μικρότερες περιοχές, παρά σε όλη την Ελλάδα…!

    Τα ντοπιάρικα, βέβαια, τρυγόνια της έναρξης είναι ξεχωριστό κεφάλαιο…!

    Sorry για το off topic…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #506505

    Μήτσο τι δίκαννο σκοπεύεις να αγοράσεις;

    Χαίρομαι που θα προτιμήσεις δίκαννο εφέτος, διότι δηλώνω φανατικός δικαννάκιας και, μάλιστα, “αλληλεπιθετάκιας”…! Δεν έχω ρίξει ούτε μία ντουφεκιά με αυτογεμές…!

    Πάλι sorry για το off topic,αλλά… κουβέντα να γίνεται…!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,681 έως 28,695 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων