ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,891 έως 28,905 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509263

    Επιστροφή λοιπόν από το απογευματινό και μπορώ να πω ότι είδα αρκετές τσιχλες για την εποχή και τις καιρικές συνθήκες που επικρατουν. Το 95% βέβαια πέρασε πολύ ψηλά και μονο αργα το σούρουπο χαμηλωσαν μερικά πουλια. Η καρπωση μαζι με το ξαδερφακι μικρή αλλά ικανοποιητική με μια χαμένη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509266

    Μπραβο Μητσο οπως και στα υπολοιπα παιδια…. ειδες ρε φιλε? Θα γυρισει σιγα σιγα  :yes:  ασε που αυτο το δεκαημερο πιστευω θα αρχισουν να μπαινουν για τα καλα!!! Το αν θα μεινουν ειναι αλλο θεμα….  :unsure:  Το σιγουρο παντως ειναι πως οσες φυγουν για αλλα μερη… θα ξαναγυρισουν κοντα σας…. με τετοιες καιρικες συνθηκες που θα συναντησουν!!! Εδω ειμαστε σαχαρα  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #509275

    κοντεύει να μπει ο νοέμβρης και τα ελάκια ζουράνε. δε το γλυτόνουμε το πότισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509277

    Αχιλλέα και εδώ, αυτόν τον καιρό είμαστε Σαχάρα…! Άιντε να δούμε πότε θα μας βρέξει λιγάκι…!

    Και ‘γω σήμερα και χτες στο απογευματινό, πήρα μερικά τσιχλοκότσυφα, αλλά όχι σπουδαία πράματα βέβαια…! Απλώς, κάπως αρχίζουν να δουλεύουν και τα απογεματινά σιγά – σιγά…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509278

    Σαχάρα πραγματικά και εδω. Ότι πουλιά πιάνουν είναι σε βαθιές ανηλιες καναλιες και στα ατρυγητα αμπέλια. Οι ελιές μαυρίζουν αλλά πιο πολυ σταφίδες θυμίζουν πάρα ελιές. Αχ αυτές οι βροχές του Σεπτέμβρη ποσο λείπουν!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509280

    Μια γενικη επισημανση μιας κι αναφερες τις ελιες! Μην με παρεξηγησετε… ερχονται τετοιο καιρο τσιχλες για φαι στις ελιες σε εσας? Εδω παιδια ειναι “παραδοση”…. μεσα στον Νιοβρη τις πετυχενουμε στα ψηλα βουνα σε αμπελια στις πλαγιες. Δεκεμβρη-Γεναρη σε ελαιωνες και τον Φεβραρη σχεδον παντου….ακομα και μεσα σε χωραφια με πολυ χαμηλο υψομετρο που εχει περιβολια… μιας και το γυρναει στο ορνιθοσκαλισμα αφου κυριως τρεφεται με σκουλικι. Φανταζομαι συμφωνουμε ετσι?  :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509283

    Αχιλλέα οι τσιχλες και εδω στα αμπελια πιάνουν τωρα. Στις ελιές πέφτουν όταν ωριμάζουν και κυρίως στις δακοπληκτες γιατί έχουν και μεζεδάκι μεσα!!!! Εγώ πιστεύω ότι η καρποφορία της ελιάς δεν είναι και μεγάλος παράγοντας στην παραμονή των πουλιων. Βασικά γιατί το 90% του καρπού έχει μαζευτεί μέχρι αρχές Δεκεμβρίου και τα πουλια αγουρη ελιά δεν τρωνε. Όπου έχει μείνει αμαζευτο κανα παρατημένο λιοστασι εκεί Γενάρη-Φλεβάρη γίνεται πάρτι από τα τσιχλοκοτσυφα. Κουμαρα , αγριελιες και σκινα κρατανε τα πουλια και από αυτά είμαστε καλά φέτος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509302

    Μήτσο θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα σε όσα έγραψες, αλλά θα μου επιτρέψεις να προσθέσω 2 πραγματάκια:

    (α) Μην ξεχνάμε ότι τα τσιχλοκότσυφα έχουν ως προτεραιότητα την πρωτεϊνη του “μεζέ”, δηλαδή τα σκουλήκια και δευτερευόντως την φυτική τροφή…! Αλλά για να βρουν τον “μεζεδάκο” πρέπει πρώτα να βρέξει…!

    (β) Ελιές για φαϊ, βρίσκουν οι τσιχλίτσες και στο έδαφος, κάτω απ’ την ελιά: είναι οι λεγόμενες “χαμάδες” (βγαίνει από το χάμω/κάτω), που είτε παραωριμάζουν και πέφτουν μόνες τους από το δέντρο, είτε ξεμένουν στο έδαφος από την όλη διαδικασία της συγκομιδής του ελαιοκάρπου…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509307

    Δεν διαφωνούμε σε τίποτα Νικο. Απλά θέλω να πω ότι το αν έχουμε τσιχλες η όχι δεν εξαρτάται από την καρποφορία της ελιας. Και στις χαμαδες το μεζεδάκι ψάχνουν!!! Σήμερα έμαθα πως σε ορισμένα ψηλά καρτερια κάηκε το πελεκουδι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509308

    Γεια σας παιδια… συμφωνω και εγω απολυτα σε αυτα που προειπατε…. :good:  Μητσο μεχρι και εδω φανηκαν πουλια σημερα… ψηλομενες 2-2, 3-3 με κατευθυνση τα βουνα!!!  :yahoo:  Αστες να ανεβουν πανω…. να κελαηδουν τωρα που δεν εχει κυνηγι…να φερουν και τις υπολοιπες κοντα!!!  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #509315

    Αγαπητοί μου φίλοι του φόρουμ καλησπέρα!! Να δώσω και εγώ μια καθυστερημένη ανταπόκριση από Καπανδρίτι. 15-10-2017 πήγα στα γνωστά λοφάκια μετά το Καπανδρίτι και δεξιά προς Βαρνάβα. Λοιπόν κόσμος και ντουνιας ήταν στα καρτέρια.Κάθε 50 μέτρα και όπλο. Γνωρίζω τα μέρη όμως και κάθισα κάπου καλά . Αν είχε μπάσιμο θα έκανα και εγώ κάτι. Πέρασαν ελάχιστα πουλιά υποθέτω από προηγούμανες μέρες πιασμένα. Έριξα 6 τουφεκιές σε 3 πουλιά και δεν πήρα καμία. Τουφεκιές πολλές έπεσαν σε ένα σημείο αλλά και γύρω γύρω και όταν κοιτούσα στον ορίζοντα δεν έβλεπα τίποτα…μάζεψα ωραία σταφύλια ξεχασμένα από την συγκομιδή του Σεπτέμβρη και έφυγα για το σπίτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509317

    Κάτι κάναμε αποψε :yahoo:  :yahoo:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #509320

    Κάτι κάναμε αποψε :yahoo: :yahoo:

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Μπράβο Μήτσο ,το μοισό του ορίου για απογευματινό…. τι άλλο θες!!Πάντα τέτοια φίλε,και στους υπόλοιπους!!! :bye:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509326

    Στο αποψινό απογευματινό άλλα 3 τσιχλάκια με τρεις όμορφες βασιλικές (ρουαγιάλ) βολές…! Είδα αρκετά πουλάκια για την εποχή, δυστυχώς πολύ μακρινά και περάσανε και αργά, το τελευταίο μισαωράκι!
    Εάν περνούσαν πιο κοντά, δηλαδή εντός βεληνεκούς, έστω τα μισά, θα είχα κάνει “δουλίτσα”…!
    Ξανά αύριο…

     

    Υ.Γ.: Μπράβο Μήτσο! Δουλεύουν καλά από τώρα τα απογευματινά στα μέρη σου…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509327

    Δεν θέλω τίποτε άλλο Σπύρο !!! Πέρασαν μπόλικα πουλιά αλλά το μέρος είναι δύσκολο. Επικεντρώθηκα σε ενα μικρό ξέφωτο και έριχνα μόνο μια. Αν αστοχουσα δεν υπήρχε λόγος για δεύτερη βολή γιατί θα χανόταν το πουλι στο πυκνό . 19 βολές τελικά και 12 πουλια ήρθαν μαζί μου. C + IC στο δικανο και rio 32gr 9αρι αποψε. Άρχισα να συνηθίζω και τον επιλογέα και το 828 μου κάνει τα χατίρια πλεον.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,891 έως 28,905 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων